Magazín

12 výhod a nevýhod elektrokola aneb proč si (ne)koupit elektrokolo?

Elektrokola jsou některými zavilými výkonnostními cyklisty zavrhovány jako nástroj zkázy. Ale ve skutečnosti jde o velmi praktické a relativně ekologické přesouvadlo, které nabízí velké množství zajímavých výhod. Ale tak docela bez chybiček se to samozřejmě, aspoň zatím, taky neobejde. Pokud uvažujete o pořízení elektrokola, ale chcete si nejdříve klást na pomyslné misky vah jednotlivé pro a proti, pomůže vám náš článek. Zaměříme se v něm na výhody elektrokola, ale i jeho chyby, nedostatky či jiné nevýhody. Budete si díky tomu schopni lépe rozhodnout, zda je elektrokolo opravdu ta správná volba. Začneme výhodami…

Typické horské elektrokolo s baterií na rámu

Výhody aneb proč si koupit elektrokolo?

  1. Pohodlné výletování

Chtěli byste výletovat po přírodě pěšky nebo na kole. Prozkoumávat lesy, kopce a hory… ale odrazuje vás fakt, že jízda či túra do kopce je pořádná dřina? Udření, splavení a na pokraji sil si asi krásy okolí moc neužijete. A ne každý má holt perfektní fyzičku. Práce, rodina, starosti. Na pravidelné sportování leckomu nezbývá čas – a i kdyby se čas našel, tak chybí energie a vůle.

S elektrokolem však můžete ve volných chvílích provětrat hlavu na výletě, aniž byste vypustili duši (tedy tu svou, u té na kole se to bohužel stát může). Můžete se kochat a projet si místa, na která byste se bez tohoto prostředku třeba ani nevydali. Pokud vám nejde o výkon, ale o výhled a pohodu, elektrokolo je skvělá záležitost. Šlapat můžete tolik, kolik zvládnete, a když to začne drhnout – elektromotor pomůže.

  1. Do práce nepřijedete uřícení

Skvělé praktické výhody přináší elektrokolo při běžném a nutném popojíždění. Cesty do práce a z práce či do školy, po městě, úřadech, na malý nákup, něco zařídit. To vše na elektrokole zvládnete rychle, bez trčení v zácpách, bez problémů s parkováním. A i v horkém létě můžete jezdit, aniž byste na místo dorazili říční jak dostihový kůň.

Elektrokolo spojuje výhody „konvenčního“ motorového dopravního prostředku s mrštností a nenáročností jízdního kola. V mnoha městech už výhody tohoto nástroje pochopili a lze se stále častěji setkat se „sdílenými“ elektrokoly. Tedy koly, které si můžete zapůjčit za určitou taxu a jezdit s nimi jako v MHD nebo v taxíku. S tou výhodou, že nemusíte čekat jako na tramvaj či autobus, zastavovat na každé zastávce a trasu si volíte sami.

  1. Šetříte přírodu

Odpůrci elektromobility často argumentují (a mnohdy oprávněně), že tyto prostředky nejsou zas takové zlato, jak se na první pohled třpytí. To je podle všeho pravda. Elektromobily, ale ani elektrokola, nejsou dokonalé. Ale… je to nejspíš menší zlo. Elektrokolo sice dá přírodě taky zabrat (těžba surovin a výroba baterie, elektřina z ne vždy čistých zdrojů,…), ale ve městě zamořeném auty alespoň nečoudí z výfuku a zabere podstatně méně místa.

Otázka ekologičnosti elektrických dopravních prostředků je předmětem soustavné bouřlivé diskuze a v rámci tohoto článku ji rozhodně nehodláme rozseknout. Nulové emise jsou nicméně faktem. Samozřejmě platí, že obyčejné kolo je ještě mnohem a mnohem „zelenější“. Ale…

  1. Šetříte peněženku

Letošek i předchozí roky přinesly spoustu nemilých událostí. To v důsledku vedlo v celé Evropě i na světě k nárůstu cen, inflaci a energetické krizi. Jednoduše řečeno, palivo je drahé. Hodně drahé. Předpokládáme, že jste si všimli.

Ne že by elektřina zůstávala ve zdražování kdovíjak pozadu. Nicméně pokud si spočítáte finanční náklady na km provozu běžného auta a elektrokola, rozdíl bude i dnes poměrně značný. Netvrdíme, že máte auto odvést do nejbližší šrotovny a jezdit na služební cesty po ČR nebo Evropě výhradně na elektrokole. Elektrokolo však může být skvělým doplňkem auta a cesty, na které auto není nezbytně nutné, můžete absolvovat s ním – a ušetřit.

  1. Můžete jezdit, i když už vám není dvacet a zdraví taky není, co bývalo

Věk a zdravotní stav. Dvě nejčastější „kontraindikace“ ježdění na kole nebo náročnějších fyzických aktivit obecně. Elektrokolo ovšem takto diskriminační není. Mohou po něm sáhnout i senioři nebo lidé, kteří se kvůli určitým zdravotním omezením s cyklistikou jinak příliš nekamarádí. A to je jistě skvělá výhoda. I v moudrém věku se můžete prohánět krajinou a objevovat i obdivovat její krásy.

Elektrokolo je vhodné pro všechny

  1. Nepotřebujete papíry

U běžně výkonných elektrokol nemusíte řešit řidičák, techničák ani jiné podobné záležitosti. Můžete sednout a jet – stejně jako na klasickém kole. Má to ovšem své podmínky. Elektrokolo musí mít rychlost s podporou motoru max. 25 km/h a výkon motoru nesmí přesáhnout 250 W.

Na kola, která by měla vyšší výkon nebo rychlost už se vztahují podmínky např. jako na lehký elektroskútr a řidičské oprávnění je již potřeba. U výkonnějších kol je však někdy situace řešena pomocí „off-road“ režimu, kdy lze plný výkon využít mimo veřejné komunikace.

  1. Máte to pod kontrolou

Elektrokolo za vás nebude makat neustále a pod konstantním výkonem. Jezdec není jen zátěž, která točí řídítky. Naopak. Můžete si nastavit různou míru podpory vlastního výkonu, různé rychlostní stupně, režimy. Ve výsledku si tak dopřejete třeba podporu třeba jen tam, kde už vám nebudou svaly a dech stačit – tím ostatně i ušetříte baterii a zvýšíte dojezd.

Na kole pak můžete jet samozřejmě i zcela bez podpory motoru. Zde však vstupuje do hry jistá nevýhoda, ale tu zmíníme až v druhé části článku, kam patří…

  1. Je to rychlé a ujedete kus cesty

Elektrická kola běžně dosahují rychlosti i 25 km/h a některá i více. Dojezd na jedno nabití se dnes u různých modelů pohybuje nejčastěji v rozmezí 70 až 150 km. To je slušná štreka, kterou můžete prosvištět velmi svižnou rychlostí. Na běžném kole něco takového zvládne jen zkušený a zdatný cyklista.

Přesvědčil vás článek o pořízení elektrokola? Pak se nechte inspirovat naším ručním výběrem toho nejlepšího na českém trhu.

TOP tipy na elektrokola

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
HORSKÁ A TREKOVÁ ELEKTROKOLA
1.Extra dlouhý dojezd, vítěz testu
Haibike SDURO HardNine 7
Motor: Yamaha PW-ST
Dojezd: 180-200 km
Baterie: 630 Wh
Kola: 29"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]82000 KčČíst recenze
2.Slušný poměr cena / výkon
Crussis e-Atland 7.7-S
Motor: Bafang MAX Drive
Dojezd: až 150 km
Baterie: 17,5 Ah, Li-ion, Panasonic
Kola: 27,5"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]51000 KčČíst recenze
3.Alternativa cena / výkon
Crussis e-Largo 8.7-S
Motor: Bafang MAX Drive
Dojezd: až 150 km
Baterie:Panasonic 17,5 Ah/630 Wh
Kola: 29"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]57000 KčČíst recenze
4.Český výrobek
Leader Fox Altar 2021
Motor: BAFANG M500, 36V, 95Nm
Dojezd: až 150 km
Baterie: LG 36V/20Ah, Li-ion, 720Wh
Kola: 29"
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]53000 KčČíst recenze
5.Oblíbený model z Decathlonu
E-ST900 ROCKRIDER
Motor: BROSE T Aluminium
Dojezd: 100+ km (reálný)
Baterie: SAMSUNG SDI
Kola: 27,5"
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]55000 KčČíst recenze
6.Další na zvážení
Sava 29" DECK 9.2
Motor: středový, Bafang M500
Dojezd: až 180 km
Baterie: LG, 720 Wh
Doba nabíjení: - h
Kola: 29"
Hmotnost: 22,8 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]70000 KčČíst recenze
7.Crussis e-Guera 5.7
Motor: Bafang MAX Drive
Dojezd: až 115 km
Baterie: 13 Ah, Li-Ion
Kola: 27,5"
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]43000 KčČíst recenze
MĚSTSKÁ ELEKTROKOLA
(vhodná také pro seniory)
1.Dlouhý dojezd
Crussis e-Country 7.7-S
Motor: Bafang MAX Drive, centrální
Dojezd: až 150 km
Baterie: Panasonic 17,5 Ah
Kola: 27,5"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]51000 KčČíst recenze
2.Dlouhý dojezd
Leader Fox Park City
Motor: Bafang, (zadní pohon)
Dojezd: 80 - 120 km
Baterie: LG 13Ah
Kola: 28"
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]27000 KčČíst recenze
3.Další na zvážení
Leader Fox Induktora
Motor: Bafang, 250W
Dojezd: až 120 km
Baterie: LG, 16Ah
Kola: 28"
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]28000 KčČíst recenze
4.Ratikon eCT 8.1
Motor: Vinka, 250 W
Dojezd: až 80 km
Baterie: v nosiči, Phylion
Kola: 28"
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]25000 KčČíst recenze
SKLÁDACÍ ELEKTROKOLA
1.Vítěz
Cyclamatic CX 4
Motor: (středový)
Dojezd: až 80 km
Baterie: 360 Wh
Kola: 20"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]30000 KčČíst recenze
2.MS Energy i10
Motor: 250 W
Dojezd: až 50 km
Baterie: 7800 mAh
Kola: 20"
Hmotnost: - kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]30000 KčČíst recenze
3.Devron 20122 20"
Motor: Etrotek ETM-HUB10A-FR
Dojezd: až 100 km
Baterie: 13 Ah, Phylion
Doba nabíjení: - h
Kola: 20"
Hmotnost: 19,3 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]30000 KčČíst recenze

Trekové elektrokolo Crussis

Nevýhody elektrokola

  1. Stojí to víc peněz

Elektrokolo dnes pořídíte od cca 13 000 Kč. Půjde však o kola s nižším dojezdem, výkonem – zkrátka velmi levné modely. Běžná relace solidních elektrokol se počítá spíše v nižších desítkách tisíc Kč. Ty lepší stojí 50 i víc tisíc Kč. Klasické jízdní kolo pořídíte v průměru přece jen levněji. Na druhou stranu je elektrokolo pořád levnější než skútr, motorka, či dokonce auto. A přesto je může jejich funkci v mnoha ohledech zastat.

  1. Šlapat na „vlastní pohon“ je těžší

Pokud se rozhodnete, že nechcete žádnou podporu elektromotoru (nebo vám dojde baterie a nic jiného vám nezbyde), čeká vás zjištění, že pohánět elektrokolo vlastními silami je náročnější než u běžného kola. Je to dáno konstrukcí, zejména vyšší hmotností.

Na hmotnosti přidává kolu především baterie a elektromotor plus materiály pro jejich „zapouzdření“. Ve výsledku je tak elektrokolo v průměru o cca 10 kg těžší než běžné kolo. Místo běžných 10 až 15 kg tak může mít spíše 20 až 25 kg.

  1. Musí se to nabíjet

To je celkem logický fakt a důsledek principu fungování elektrokola. Je to ale taky jedna z největších nevýhod. Na nabíjení musíte myslet, musíte kolo dopravit k zásuvce, nabíjení taky zabere nějaký čas a stojí nějaké peníze. Pokud jde o rychlost nabíjení, tato činnost může zabrat mnoho hodin. V průměru 4 až 10 v závislosti na kapacitě baterie a dalších faktorech. Většinou tudíž nelze kolo dobíjet jen tak na počkání.

Na druhou stranu finanční stránka je příjemnější. Jedno plné nabití baterie vychází u běžných elektrokol i při dnešních cenách řádově jen na pár korun. Náklady na kilometr se pak pohybují v haléřích. A to je jistě příjemné zjištění.

  1. Nepřejícné pohledy

Spíše psychologickým, ale přesto pro mnohé velmi nepříjemným, faktorem může být reakce okolí. Zejména fanatičtí výkonnostní cyklisté mají na elektrokola často velmi vyhraněné názory – a bohužel se je nebojí dávat někdy otevřeně najevo.

Na cestách i mimo ně se tak tu a tam můžete setkat s ne zrovna slušným chováním a přívětivostí především ze strany těchto osob. Zkuste si z toho nic nedělat a zachovat chladnou hlavu. Sami víte nejlépe, proč jste si elektrokolo pořídili – a jaké má výhody

0 Sdílení