Magazín

Jak vyčistit zámkovou dlažbu od oleje, mechu či malty

Zámková dlažba je krásná věc z mnoha důvodů. Snadno se pokládá, skvěle vypadá a poměrně dobře se i opravuje, pokud se někde poškodí. Její životnost je vysoká a snese i poměrně vysoké zatížení, proto se používá na chodníky, cyklostezky i příjezdové cesty a k mnoha dalším účelům.

Čištění zámkové dlažby
Čištění zámkové dlažby

Ačkoli jde o praktické řešení, neznamená to, že můžete zámkovou dlažbu po jejím položení zanechat svému osudu. Občasné údržbě se nevyhnete – a ani byste to neměli zkoušet. Pokud se budete dlažbě věnovat s určitou pravidelností, výrazně prodloužíte její životnost a zachováte pěkný vzhled.

Není výjimkou, že jen pár let staré zámkové dlažby vypadají příšerně, jsou prorostlé mechy, znečištěné vším možným – zkrátka ponechané ladem. Když se pak majitel najednou rozhodne, že příjezdová cesta nebo chodník potřebuje nový vzhled, renovace ho bude stát v důsledku mnohem více času a úsilí, než by stála občasná péče.

Jak dodat zámkové dlažbě zase lesk?

V případě starší a neudržované zámkové dlažby ve špatném stavu je obvykle nutné pozvat si na pomoc profesionály. Zámkovou dlažbu není třeba vyměňovat, ale dostat ji do formy bude vyžadovat speciální prostředky a intenzivní úsilí. Firem, které provádějí hloubkové čištění zámkových dlažeb, je v každém městě celá řada.

Pokud vaše dlažba doznala jen určité méně dramatické újmy (obrostení mechem, znečištění olejem nebo maltou apod.) můžete se pokusit obnovit její krásu svépomocí. Pojďme se teď podívat, jak na to jít.

Video: Profesionální čištění zámkových dlažeb vysokotlakými čističi:

Čištění zámkové dlažby od mechu

Mech a plevel patří k nejčastějším nezvaným, ale o to zarputilejším hostům na zámkové dlažbě. Na likvidaci těchto potížistů můžete jít hned několika způsoby…

  • Chemické odstranění mechů

Ano, chemie je oblíbený pomocník při jakémkoli úklidu a i při čištění zámkové dlažby mohou být speciální čisticí prostředky velmi efektivním pomocníkem. Pamatujte ale na to, že chemické přípravky představují agresivní řešení a látky se vsakují do půdy a mohou působit i na okolí. Chemii byste tedy neměli používat na některých místech – např. v těsné blízkosti zahrádky, u bazénu apod.

V dnešní době existuje celá řada přípravků. Některé jsou velmi agresivní a pronikají hluboko, jiné jsou šetrnější. Spousta prostředků využívá účinků zelené skalice. Mezi oblíbené přípravky patří např. Mech-stop. Je šetrnější, ale jeho působení je pouze krátkodobé. Mech odstraňujte začátkem jara.

  • Mechanické odstranění mechu

Pokud nemůžete nebo nechcete použít chemii, lze na mechy a plevely použít starou dobrou fyzickou sílu. Použít můžete různé speciální škrabky na spáry – v takovém případě počítejte s tím, že vám dá čištění dlažby dost zabrat. Na druhou stranu taková škrabka stojí jen pár korun.

Další možností je využít sílu tlaku vody a odstranit mechy a plevely vysokotlakým čističem, což je samozřejmě pohodlnější. Nevýhodou je, že účinná „wapka“ představuje investici i několika tisíc korun. Pokud se pro toto řešení přece jen rozhodnete, je třeba po odstranění mechu spáry zapískovat.

Tipy na nejlepší vysokotlaké čističe:

PořadíProduktParametryHodnoceníCena
1.Nejkvalitnější pro časté využití
KÄRCHER K 5 COMPACT
Max. tlak: 145 bar
Příkon: 2100 W
Průtok: 500 l/hod
Délka hadice: 8 m
· Motor chlazený vodou vhodný pro delší práci
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 7000 KčČíst recenze
2.Alternativa vítěze
KÄRCHER K 4 POWER CONTROL HOME
Max. tlak: 130 bar
Příkon: 1800 W
Průtok: 420 l/hod
Délka hadice: 8 m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 7500 KčČíst recenze
3.Nejlepší vapka cena / výkon
Riwall PRO REPW 150 SET
Max. tlak: 150 bar
Příkon: 2000 W
Průtok: 468 l/hod
Délka hadice: 8 m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 4500 KčČíst recenze
4.Profi použití
Makita HW 132
Max. tlak: 140 bar
Příkon: 2100 W
Průtok: 420 l/hod
Délka hadice: 8 m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 9500 KčČíst recenze
5.Nejlepší pro domácnost
POWERPLUS 2.200W
Max. tlak: 170 bar
Příkon: 2200 W
Průtok: 450 l/hod
Délka hadice: 8 m
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 6500 KčČíst recenze
6.Alternativa pro domácnost
Riwall PRO REPW 120 SET
Max. tlak: 120 bar
Příkon: 1500 W
Průtok: 432 l/hod
Délka hadice: 5 m
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 2000 KčČíst recenze
  • Metoda „co dům dal“

Pokud máte rádi zaručené „babské“ rady, můžete vyzkoušet i následující recept na domácí herbicid, který vám pomůže odstranit mech bez použití invazivnějších chemických látek. Potřebovat budete pouze vodu, ocet, sůl a běžný (ale kvalitní) prostředek na mytí nádobí.

Začněte tím, že v hrnci zahřejete cca 1 dcl vody a stejné množství octa. Do směsi přidejte asi 1 dcl soli a nechte rozpustit, poté přilejte cca 4 dcl octa a 1 dcl prostředku na nádobí. Po vychladnutí můžete směs použít např. v rozprašovači. Mech ve spárách by měl povolit a poté jej už snadno odstraníte.

Kromě výše uvedených způsobů můžete k likvidaci mechu na různých místech použít například i vápno (roztok s vodou), modrou skalici (roztok s vodou) anebo i úplně obyčejný dřevěný popel z ohniště nebo krbu.

Jak vyčistit zámkovou dlažbu od oleje

V případě, že dojde k zaneřádění dlažby např. motorovým olejem nebo jinou mastnou a odolnou tekutinou, nastává hra o čas. Čím dříve s čištěním začnete, tím snadněji a lépe se skvrn zbavíte, proto zákrok neodkládejte.

Čerstvou skvrnu byste měli nejdříve vysušit absorpčními utěrkami, poté dlažbu namokřete vodou a na skvrnu použijte vhodný čisticí prostředekmůže to být i obyčejný jar na nádobí. Přípravek nechte několik minut působit, poté jej smyjte vodou a dlažbu vydrhněte.

Další možností je posypat skvrnu absorpčním materiálem. Mohou to být jemné hobliny anebo klasický „kočkolit“ – tedy vystýlka pro kočky. Tuto hmotu pořádně zadupejte, přikryjte a zatižte. Nechte materiál působit alespoň jeden den, ale ideálně i déle. Poté vše zameťte a vyčistěte skvrnu saponátem. Proces můžete i opakovat, pokud je znečištění odolné.

Velkým pomocníkem v boji s čerstvými i zaschlými skvrnami vám opět může být vysokotlaký čistič, který vám značně usnadní práci a často si dokáže poradit i se skvrnami od malty anebo jinými znečištěními.

Preventivní opatření

Čistá zámková dlažba
Čistá zámková dlažba

Zámkovou dlažbu může znečistit nebo nehezky zbarvit leccos, včetně zcela přírodních a přirozených věcí. Pokud si chcete usnadnit pozdější práci s čištěním a údržbou, existují způsoby, jak zámkovou dlažbu ochránit.

A jaký je ten nejúčinnější? Impregnace. Ta se v ideálním případě provádí ihned po položení dlažby a ještě před tím, než budete pískovat spáry. K impregnaci dlažby existují speciální přípravky, které vytvoří ochrannou vrstvu a zajistí trvalejší barvu a odolnost vůči mechům a plísním i povětrnostním podmínkám. Impregnovaná dlažba se i podstatně lépe čistí a udržuje. Proto vám doporučujeme impregnaci nevynechat.

0 Sdílení