Magazín

TOP 10: Nejlepší outdoorové značky oblečení a obuvi

Nejlepší značky outdoor oblečení a obuviBije vaše srdce pro nespoutanou, širou a divokou krajinu hor, pouští, pralesů či plání? Milujete svobodu a nezávislost a jejich zosobnění nacházíte ve sportu? V disciplínách, jako je horská turistika, trekking či trailové běhání, zimní sporty nebo horolezectví? Pak zajisté víte, že klíč k úspěchu tkví v kvalitním vybavení a oblečení, které vás udrží v suchu a teple a na které se vždy můžete spolehnout. Ale kde takové oblečení pořídit? Dnes se podíváme na deset nejlepších outdoorových značek oblečení, u nichž si můžete být jisti prvotřídní úrovní zpracování a nejlepšími vlastnostmi i v nejobtížnějších podmínkách.

Značky kvalitního outdoorové oblečení

1. Fjällräven (Švédsko)

Fjällräven logo

Fjällräven značka pocházející z drsného severu. V roce 1960 ji ve Švédsku založil dnes již zesnulý Åke Nordin, který je dodnes považován za jednoho z nejvýznačnějších skandinávských podnikatelů a vizionářů. Značka Fjällräven je jeho odkaz světu a skutečně je taky známá prakticky po celém světě. Včetně naší malé země.

Fjällräven nabízí outdoor oblečení a vybavení. Její jméno znamená “polární liška” a odráží lásku k přírodě a dobrodružství. Značka má svůj počátek u batohu, který vymyslel a navrhl její zakladatel ještě jako mladý chlapec. Dnes Fjällräven nabízí širokou škálu kvalitního oblečení pro různé aktivity a podmínky. Pro sporty jako turistika, lyžování, cyklistika nebo cestování.

Všechny produkty jsou navrženy tak, aby byly funkční, pohodlné, odolné a stylové. Značka Fjällräven také dbá na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Používá ekologické materiály (např. Eco-Shell,…), prosazuje důslednou recyklaci a podporuje projekty na záchranu polárních lišek a jiných ohrožených druhů.

Fjällräven je značka pro všechny, kteří milují přírodu a chtějí ji prozkoumávat s respektem a radostí. Nakoupit u ní můžete špičkové batohy, bundy, outdoor kalhoty, funkční prádlo, ale i stany, spacáky, zavazadla a mnoho dalšího.

Fjällräven používá i patentované materiály. Základním je materiál G-1000. Hustě tkaná kombinace kvalitní bavlny a polyesteru (používají stále více biobavlnu a recyklovaný polyester) s grónským voskem. Dalším příkladem může být již zmíněný větru a vodě odolávající materiál Eco-Shell. Ten kombinuje vodní sloupec až 30 000 mm s vynikající prodyšností.

Fjällräven je značka, která dokáže oslovit i velmi náročné zájemce o nejkvalitnější outdoor sportovní a turistické vybavení a oblečení.

Kde lze koupit značku Fjällräven: oficiální eshop Fjallraven-shop.cz | 4camping.cz | Endorphinrepublic.cz

2. Direct Alpine – česká značka outdoorového oblečení

Direct Alpine logo

Z mrazivé Skandinávie skočíme rovnou domů, do Česka. Druhá značka v našem žebříčku je totiž domácím projektem. I 95 % všech jejích výrobků vzniká na domácí půdě. Přesto se každý kousek oblečení či vybavení této značky může pochlubit světovou kvalitou.

Produkty značky Direct Alpine jsou navrženy tak, aby vyhovovaly potřebám a nárokům těch, kteří žijí pro hory a přírodu. Společnost nabízí oblečení pro všechna roční období a typy terénu, od bund a kalhot po trička a čepice.

Všechny modely jsou vyráběny z kvalitních materiálů, které jsou lehké, prodyšné, voděodolné a odolné proti oděru. Direct Alpine také klade důraz na inovaci a originalitu. Používá moderní technologie, originální střihy a barevné kombinace.

Mezi patentované materiály patří 4WayTex, což jsou softshellky se speciální sendvičovou strukturou. Značka využívá i mikrovlákno Climashield, které nabídne nejlepší termoizolační vlastnosti i v extrémních podmínkách. Pro maximálně účinný odvod potu slouží technologie CoolMax. Značka používá i oblíbenou a vysoce odolnou Corduru, neporézní membránu Diaplex a několik desítek dalších nejpokročilejších technologií.

Opět si u ní vyberou i velmi nároční zájemci.

Kde lze koupit značku Direct Alpine: 4camping.cz | Gamisport.cz

3. Husky – česká outdoorová značka oblečení a vybavení

Husky logo

Husky je poměrně známá a oblíbená česká outdoor značka, která se může stát skvělým partnerem na cestách, výpravách, expedicích i při rekreačních sportovních aktivitách či turistice. Ostatně i název značky je inspirován plemenem psů, kteří jsou známí svou odvahou, vytrvalostí a přátelskostí.

Husky nabízí širokou škálu produktů pro cestovatele a dobrodruhy. Patří sem stany, spacáky, batohy, karimatky nebo nádobí či campingový nábytek. Taky sportovní vybavení jako hole, sněžnice, svítilny apod. A samozřejmě velkou část sortimentu tvoří oblečení. Dámské, pánské i dětské. Do mrazu i veder. Vybírat můžete i ze skvělé a odolné obuvi.

Husky nabízí vysokou kvalitu zpracování, skvělou odolnost a moderní materiály i technologie. U této značky však v některých kolekcích pořídíte i poněkud dostupnější (byť ne rovnou levné) vybavení a oblečení. Vyzkoušet si ho můžete v 21 kamenných prodejnách, které se nacházejí po celé České republice.

Kde lze koupit značku Husky: oficiální eshop Huskycz.cz | 4camping.cz | Sanasport.cz

4. Mammut (Švýcarsko)

Mammut logo

Značka Mammut pochází ze Švýcarska. A kde by mohli o horách vědět víc než právě v této zemi, která leží v srdci Alp? Mammut se navíc může pochlubit „mamutím“ sortimentem a velmi dlouhou tradicí. Společnost totiž vznikla už v roce 1862. Založil ji jistý Kaspar Tanner v Dintikonu a původně se věnovala výrobě lan pro horolezce.

Dnes je její záběr mnohem širší, přesto se stále drží původního zaměření. Vyrábí oblečení a vybavení pro hiking (horskou turistiku), horolezectví, trail running i další sporty spojené především s horami a taky náročnými klimatickými podmínkami. Kromě toho má však značka i kolekce „každodenního“ oblečení, které zůstává vysoce funkční, ale zároveň klade důraz na módnost, styl a možnost nošení při jakékoli příležitosti.

Jádro sortimentu značky Mammut tvoří zimní bundy a vesty, outdoor kalhoty, svetry a mikiny. Dále si můžete pořídit špičkovou obuv i do nejnáročnějšího terénu. A taky výbavu v podobě batohů, kompletního lezeckého vybavení, spacáků a podobně.

Podobně jako mnohé jiné outdoorové značky se i Mammut věnuje ekologickému přístupu a snaží se minimalizovat dopady produkce na životní prostředí. Má vlastní projekt Circularity pro výrobu z recyklovaných materiálů či závazek Net Zero pro dosažení nulových emisí do roku 2050.

Kde lze koupit značku Mammut: 4camping.cz | Sanasport.cz | Gamisport.cz

5. La Sportiva (Itálie)

La Sportiva logo

La sportiva je tradiční italská značka, která se specializuje na outdoor obuv a oblečení pro horolezectví, běhání, lyžování a další sportovní aktivity v horách a přírodě. Název značky odkazuje na její původ v italských Dolomitech, kde vznikla už v roce 1928. Její zakladatel Narciso Delladio se věnoval výrobě dřeváků a taky kožených bot pro horaly, dřevorubce, zemědělce a další obyvatele dolomitského údolí Fassa.

Během druhé světové války získal Delladio zakázku na výrobu obuvi pro italskou armádu, což mu umožnilo po válce rozšířit firmu. Rovněž vyvinul patentovaný systém šněrování, který převzala řada jiných známých značek. V druhé polovině 20. století se renomé značky Sportiva rozšířilo do celé Itálie. Značka věnovala obrovské úsilí vývoji dokonalé obuvi pro horolezce či lyžaře. Od nového milénia je La Sportiva již světovou značkou působící v mnoha zemích.

Značka se může pochlubit unikátním, často odvážným designem. Nadále se soustředí především na zimní sporty a všechny disciplíny lezectví. Nabízí však i vybavení pro turistiku a camping. Sortiment už dávno netvoří jen obuv, naopak je enormně široký a komplexní. U značky můžete pořídit veškeré druhy oblečení, zavazadla, spacáky, stany, horolezecké potřeby, lyže a další sportovní vybavení a příslušenství.

Kde lze koupit značku La Sportiva: 4camping.cz | Insportline.cz | Sanasport.cz

6. The North Face (USA)

The North Face logo

Po sérii evropských značek se na chvíli podíváme do zámoří. The North Face je americká outdoor značka, ze které přímo dýchá autentická vášeň, touha po objevování a zdolávání překážek a taky láska k divoké přírodě.

Značka má velmi dlouhou a bohatou tradici. Vznikla v San Francisku, kde ji už roku 1966 založil horolezec a podnikatel Douglas Tompkins. Ačkoli dnes značka nabízí oblečení a vybavení pro nejrůznější outdoor sporty a různorodá prostředí a podmínky, její příklon k horám je stále jasně patrný. Ostatně mluví už z názvu.

North Face je označení pro severní stěny hor, které bývávají nejtěžší ke zdolání. Název značky je symbolem toho, že tento výrobce se nebojí výzev – a zároveň, že značka bude skvělým a spolehlivým partnerem i v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích. Ostatně oblečení a vybavení The North Face patří k oblíbeným i při expedicích na Mount Everest a dalších nejnáročnějších výpravách.

The North Face nabízí komplexní vybavení a oblečení pro lezectví, skialpinismus, turistiku a trailový běh, pro zimní sporty a další aktivity. Využívá špičkové technologie a materiály a nabízí vynikající odolnost a vlastnosti, které vám mohou v extrémních podmínkách zachránit život.

Kde lze koupit značku The North Face: 4camping.cz | Queens.cz | Sanasport.cz

7. Columbia (USA)

Columbia logo

Columbia je další americká značka, která se věnuje outdoor oblečení a vybavení pro různé klimatické a geografické podmínky. Její historie sahá až do roku 1938, kdy byla založena jako rodinná firma v Portlandu. V divokém a čarokrásném Oregonu. Právě unikátní, drsné a panenské prostředí této země inspirovalo Gertu Boyle – původem německou podnikatelku a výrobkyni klobouků – aby vytvořila značku, která bude spolehlivým průvodcem a partnerem každému, kdo se vydá objevovat krásy přírody.

Značka nabízí oblečení pro horskou turistiku, trailový běh, zimní sporty, ale třeba i pro rybolov, letní rekreační aktivity nebo vycházky po městě. Využívá řadu špičkových patentovaných technologií jako prodyšný a izolační materiál Omni-Heat, DoubleWall či Thermarator pro tepelný komfort, voděodolnou úpravu OutDry a desítky dalších. Samozřejmostí je používání špičkových základních materiálů a surovin.

Značka Columbia dokáže svou kvalitou i jedinečným a módním designem oslovit široké spektrum sportovců a milovníků přírody a outdoor aktivit. Pokud se mezi ně řadíte, možná najdete právě u této značky přesně to, co hledáte.

Kde lze koupit značku Columbia: Decathlon.cz | 4camping.cz | Sportisimo.cz

8. Quechua a Forclaz z Decathlonu

logo Decathlon

Řetězec sportovních a outdoor obchodů Decathlon je unikátní fenomén, který má svůj počátek ve Francouzském Lille v roce 1976. Od té doby otevřela tato síť na 1800 prodejen po celém světě. Včetně ČR, kde má momentálně Decathlon na 25 prodejen. Najdete ho prakticky v každém větším městě. A právě dostupnost je jedním z klíčových pilířů filozofie a strategie této značky. Nejde přitom jen o dostupnost fyzickou (tedy blízkost a dosažitelnost zboží), ale i finanční.

V Decathlonu můžete zakoupit sportovní vybavení za ceny, o kterých se vám u prestižních a menších značek nesnilo. Právě i díky Decathlonu se nejrůznější outdoor i jiné sporty a aktivity stávají dostupnějšími pro širokou populaci. Pokud byste chtěli začít s horskou turistikou, ale nemůžete investovat 5000 nebo 10 000 Kč do bundy a outdoor kalhot, v Decathlonu najdete přístupnější varianty. Často v řádech stovek korun. Značky jako Quechua nebo Forclaz jsou toho perfektním příkladem.

Jistě, levnější modely se nemohou výdrží a vlastnostmi srovnávat s výrobky špičkových značek. Mohou však stačit méně náročným, rekreačním a příležitostným outdoor sportovcům. Poměr ceny a kvality navíc bývá překvapivě velmi dobrý. Kromě levných řad však Decathlon nabízí i dražší modely a kolekce pro náročnější a pokročilejší zájemce.

Kde lze koupit značku Quechua a Forclaz: oficiální eshop Decathlon.cz

9. Patagonia (USA)

Patagonia logo

Patagonia je kalifornská značka, přestože název odkazuje k divokému území na nejjižnějším konci Jižní Ameriky. Tato nehostinná, nespoutaná a drsná krajina však představuje mimořádně dobrý symbol lidského úsilí přežit v jakýchkoli podmínkách a překonat každou překážku. Značka Patagonia k tomu nabízí prostředky, bez nichž se neobejdete.

Již v roce 1973 ji založil zkušený horolezec Yvon Chouinard, který již dvě dekády předtím prodával často ručně vyráběné horolezecké náčiní. Patagonia je dodnes věrná svému původnímu zaměření a pořídit u ní můžete oblečení a vybavení pro lezectví, turistiku, trailový běh, skialpinismus, horskou cyklistiku, zimní sporty, ale třeba i rybaření.

Značka nabízí vynikající kvalitu a patří k průkopníkům udržitelné a ekologické produkce a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Patagonia patří mezi prestižní značky a osloví i mimořádně náročné sportovce.

Kde lze koupit značku Patagonia: Queens.cz

10. Salomon (Francie)

Salomon logo

Francouzská značka Salomon je poměrně notoricky známá. Spolu se značkami jako Nike, Adidas, Asics či třeba Under Armour patří k největším světovým výrobcům sportovní obuvi a oblečení, ale i dalšího vybavení. Ačkoli se značka Salomon proslavila především běžeckou obuví, její sortiment je daleko širší a zahrnuje i širokou škálu vybavení pro outdoor sporty ve volné přírodě, jako je horská turistika, trailový běh, lyžování i další zimní sporty a podobně.

Salomon je osvědčená klasika a kromě perfektní obuvi s nejmodernějšími technologiemi a materiály si můžete pořídit i srovnatelně kvalitní oblečení anebo batohy a jiná zavazadla, doplňky, příslušenství i sportovní vybavení.

Kde lze koupit značku Salomon: 4camping.cz | Decathlon.cz | Sportisimo.cz

Další oblíbené značky pro outdoor a turistiku

1 Sdílení