Magazín

Jak zalepit nafukovací bazén či vířivku?

Kreslený nafukovací bazén Co může být v teplých nebo parných letních dnech lepšího než svlažit se u bazénu, nejlépe na vlastní zahradě, kde máte klid a můžete zde trávit čas jen sami nebo s rodinou a blízkými, bez front, vstupného a dalších nepříjemností. Mít před domem bazén je však taky starost. Nejen o kvalitu vody, ale třeba i s nutnými opravami. Jak zakročit v případě poškození bazénu a správně zalepit nafukovací bazén nebo nafukovací vířivku, na to se podíváme v dnešním článku. Prozradíme vám v něm, jak si poradit s lepením nejenom v nenapuštěném bazénu nebo suché části, ale i pod vodou.

Lepení nadzemních i zapuštěných bazénů

Domácí bazény mohou mít různé podoby. Oblíbenou volbou pro nenáročné uživatele jsou nafukovací nadzemní bazény. Většinou jde o malé bazény vhodné především pro děti coby brouzdaliště. Tyto bazény jsou velmi levné, což je jejich hlavní výhoda, ale taky skladné a snadno se udržují. Stěny jsou nafukovací, obvykle tvořené více komorami. Dno může být také nafukovací anebo jednovrstvé, foliové.

Další možností jsou bazény s nafukovacím límcem. Bazén pak drží formu tlakem vody. Tyto modely bývají už i rozměrnější, vhodné jako místo k osvěžení pro celou rodinu. Stále jsou však cenově dostupné. Další možností jsou pak bazény s pevnou, obvykle ocelovou, konstrukcí, která je potažena folií. Tyto bazény už mohou být poměrně rozměrné, často i zapuštěné do země.

PVC jako společný jmenovatel

Různé druhy fóliových a nafukovacích bazénů mohou mít různé vlastnosti, výhody, nevýhody, tvary a způsoby instalace. Ale jedno mívají společné – a to je použití PVC čili polyvinylchloridových materiálů pro stěny a nafukovací části. Někdy se setkáte taky s informací, že jde o bazén z vinylu, ale jde de facto o tentýž materiál, jen v jiné formě.

Znalost materiálového zpracování je samozřejmě zcela zásadní právě pro účely údržby a oprav. Každý materiál má jiné vlastnosti a potřebuje jiný přístup. U většiny zahradních bazénů je situace naštěstí poměrně jednoduchá, právě pro standardní použití PVC.

Níže se v našem článku zaměříme právě na opravu těchto druhů bazénů a lepení běžných prasklin a trhlin ve folii nebo nafukovací části. Pochopitelně existují i bazény pevné: plastové, kovové, laminátové nebo třeba i betonové. Ale to už je zcela odlišná kategorie.

bazén

Prevence je lepší než opravy

Když si pořídíte bazén, měli byste se pečlivě seznámit s návodem k použití a držet se zásad správného zacházení a údržby. Vždy je lepší poškozením předcházet než je muset poté opravovat. Základem je šetrnost a opatrnost. Bazény z PVC jsou náchylné k mechanickému poškození. Zejména levné, dětské bazény se protrhnou velmi snadno.

Je třeba nachystat pevné, rovné a hladké podloží bez kamínků, výčnělků nebo jiných nečistot, které by mohly poškodit dno. Velmi obezřetní buďte při používání schůdků, poškození mohou způsobit taky hračky nebo jiné předměty, s nimiž budete v bazénu manipulovat.

I při opatrnosti se může stát, že bazén dříve nebo později dozná újmu (záleží taky na kvalitě zpracování a použitých materiálů). Pak nezbývá než přikročit k lepení.

Hledání poškození

Na samotném lepení drobných trhlinek v PVC bazénech není vlastně nic až tak složitého. Je potřeba jen vědět, co je k tomu potřeba a jak na to. Pak už můžete záplatovat jako by se nechumelilo. Mnohem těžší může být třeba samotné hledání praskliny.

  • Po té je možné pátrat při nafukování, jednoduše hledat kudy uniká vzduch.
  • V napuštěném bazénu lze zas postupovat podle úniku vody.

Ne vždy je to snadné, zvlášť u rozměrnějších bazénu. Místo je však logicky potřeba zcela přesně lokalizovat, jinak není oprava možná. Celý bazén se záplatou přelepit nedá.

Správné pomůcky pro lepení bazénu / vířivky

Lepidlo

Lepící sada na bazény Marimex Jak jsme řekli, podstatné je mít pro opravu bazénu správné nástroje a pomůcky. Potřebovat budete v první řadě kvalitní lepidlo. V současnosti je osvědčenou a nejhojněji doporučovanou volbou lepidlo na bázi PU, resp. polyuretanového kaučuku. Toto lepidlo má čistě průhlednou barvu a perfektní vlastnosti. Odolává nejenom vodě, ale i teplotním výkyvům. Spoj slepený tímto lepidlem je dostatečně odolný pro lepení namáhaných částí bazénu.

PU lepidel speciálně určených na opravy bazénů (ale i dalších věcí nejen z PVC, ale i některých textilií a kůže) je na trhu opravdu velké množství, lze je pořídit v hobby potřebách nebo e-shopech. Vybírat můžete podle uživatelských recenzí nebo testů a zřejmě vás bude zajímat i cena. Jednou z nevýhod je, že ceny těchto lepidel nejsou zrovna nízké. I malá balení vyjdou na desítky korun, častěji se pohybují kolem sta korun. Pokud však máte nafukovací bazén, vyplatí se mít takové lepidlo doma.

Záplata

Druhou nezbytnou součástí je záplata. Zde se nabízí několik možností, jak takovou záplatu získat. Zřejmě nejelegantnější a nejpohodlnější možností je pořídit si lepidlo, které rovnou obsahuje i PVC záplatu. Tedy lepicí sadu. Tyto sady obsahují různě veliké záplaty z transparentního, měkčeného PVC. Oprava bazénu je s nimi jednoduchá a výsledek vypadá dobře, či lépe řečeno prakticky není vidět.

Další možností je použití vlastní záplaty z části bazénu, za předpokladu, že obsahuje přečnívající kousek folie nebo podobně. Někdy je nějaká záplata či kus folie navíc součástí balení bazénu. Zkontrolujte balení. Případně lze použít kus jakéhokoli materiálu stejného druhu (zde nemusí výsledek vypadat příliš dobře). Poslední možností je zakoupení záplaty samostatně, což je otravná komplikace navíc.

Oprava suché části bazénu

Pokud opravujete ještě nenapuštěný bazén nebo je trhlinka v suché části, spočívá oprava v:

  1. Nalezení trhliny a ustřižení dostatečně velké záplaty, alespoň o 1 cm větší než prasklina. Tím zabráníte jejímu zvětšování po zalepení.
  2. Záplatu i místo poškození je třeba důkladně usušit a odmastit.
  3. Poté musíte nanést speciální lepidlo na trhlinu i na záplatu a přitisknout jej pevně na místo.

Je nutné se přesně trefit na správné místo. Obě vrstvy lepidla okamžitě přilnou velmi pevně. Záplatu pak pevně přitlačte. Je vhodné ji i uhladit nebo přejet nějakým válečkem, abyste docílili perfektního přilnutí k lepené ploše. Tím je oprava hotová.

Oprava pod vodou

Dobrou zprávou je, že není nutné vypouštět bazén kvůli každé trhlině. Její opravu můžete s výše uvedenými prostředky zvládnout i za chodu a v místě, které je pod vodou. Jak na to?

  1. I tentokrát potřebujete větší záplatu, ale lepidlo nanášíte pouze na ni, nikoli na prasklinu.
  2. Nyní je hlavní jednat rychle a velmi přesně. Záplatu s lepidlem ponořte a přesně přitiskněte na poškozené místo. Pod vodou je to samozřejmě mnohem složitější než na suchu a jakákoli následná korekce bude velmi složitá, proto si to ideálně párkrát vyzkoušejte s nějakou cvičnou, falešnou záplatou.

Po opravě

Ať už opravujete za sucha nebo pod vodou, je vhodné dané místo alespoň 12 hodin nenamáhat. Platí to především pro opravy na dně. Nejlepší je tedy opravovat k večeru, druhý den už bude zase plně provozuschopný.

Tipy na nejlepší nadzemní bazény:

ProduktVlastnostiHodnoceníCena (do)
#1Bestway Steel Pro Max 3,05 x 0,76 m
Nejprodávanější
✔️ Kapacita bazénu: 4 678 litrů
✔️ Rychlé sestavení do 20 minut
✔️ Ideální velikost
✔️ Dobré recenze zákazníků
⭐ 99 %2000 KčČíst recenze
#2Marimex Florida 3,66x0,99 m
Nejprodávanější Marimex
✔️ Funkční bazén se zajímavým dekorem
✔️ Rychlé sestavení do 30+ minut
✔️ Ideální velikost pro rodinu
✔️ Pevná horní hrana
⭐ 99 %5000 KčČíst recenze
#3Marimex Orlando 3,66 x 1,07 m
✔️ Vynikající recenze zákazníků
✔️ Snadná montáž ve dvou lidech
✔️ Není potřeba v zimě skládat
✔️ Vysoká odolnost
⭐ 99 %6500 KčČíst recenze
#4Marimex Tampa 3,66 x 0,91 m
✔️ Nejsnadnější montáž
✔️ Příslušenství vč. filtrace lze dokoupit
✔️ Bezpečné bez ostrých hran
✔️ Slušné recenze zákazníků
⭐ 96 %2000 KčČíst recenze
#5Intex Easy
Set 366 x 76 cm

✔️ Cenový tip (bazén do 2000 Kč)
✔️ Snadná montáž
✔️ Pro nenáročné zákazníky
✔️ Včetně kartušové filtrace
⭐ 96 %1200 KčČíst recenze
#6Florida Premium 2,00x4,00x1,00 m
✔️ Pro náročné zákazníky
✔️ Stabilní konstrukce
✔️ Velký rozměr včetně vzpěr 4,65 x 2,59 m
✔️ Včetně kartušové filtrace
⭐ 96 %9000 KčČíst recenze
Mohlo by se vám líbit:

0 Sdílení