Rekonstrukce koupelny představuje pro naprostou většinu lidí významný zásah do rodinného rozpočtu. Není tedy divu, že lidé chtějí vědět, do čeho jdou. Odhad – jak se dozvíte níže – není vůbec snadný. Přesto počítejte s tím, že v průměru taková akce vyjde na cca 120 až 220 tisíc Kč, pokud ji svěříte firmě. Pokud se o rekonstrukci postaráte více či méně sami, můžete náklady snížit až o 50 % – tedy na v průměru 70 až 110 tisíc Kč.
Orientační ceník rekonstrukce koupelny
Druh činnosti / materiálu | Orientační cena | Poptávka na míru |
---|---|---|
Orientační cena rekonstrukce koupelny na míru | cca 100 až 300 tisíc Kč | Poptat realizaci na míru |
Orientační cena rekonstrukce svépomocí | cca 50 až 150 tisíc Kč | Poptat realizaci na míru |
Cena rekonstrukce na klíč u běžné koupelny v klasickém paneláku | cca 120 až 220 tisíc Kč | Poptat realizaci na míru |
Obklady do koupelny | cca 350 Kč a více za m2 | Koupit obklady |
Dlažba do koupelny | cca 300 Kč a více za m2 | Koupit dlažbu |
Elektroinstalace, rozvody | cca 9 až 18 tisíc Kč | |
Osvětlení | řádově v nižších tisících Kč | Koupit osvětlení |
Vybavení koupelny (vana, sprchový kout, vodovodní baterie, topení, zrcadla apod.) | cca 12 až 25 tisíc Kč | Koupit vybavení |
Dveře s kováním a zárubněmi | cca 3 tisíce Kč | Koupit dveře |
Obsah článku
Co ovlivní cenu rekonstrukce koupelny?
Odhad ceny rekonstrukce je velmi komplikovaný a představit jakoukoli „průměrnou“ částku bude vždy obtížné. Do hry totiž vstupuje opravdu velké množství faktorů, které často nelze nijak zobecnit. Proto výsledkem může být přinejlepším orientační rozmezí, které zahrnuje poměrně velké rozpětí. Jak jste se mohli ostatně přesvědčit v úvodu.
Ani toto široké rozmezí však není v žádném případě definitivní a projekt ho může kdykoli překročit na tu nebo onu stranu. S čím vším je třeba při odhadu ceny rekonstrukce operovat?
Ceny materiálů na rekonstrukci koupelny
Jde samozřejmě o nejviditelnější a nejzřejmější položku. Obvykle taky jednu ze dvou nejvýznamnějších (spolu s cenami prací). Jaké druhy materiálů budete potřebovat?
Zdivo
Prvořadé je dát koupelně základní obrysy. Potřebovat tedy budete zdivo. Příčky můžete udělat například z oblíbeného Ytongu, alternativou pak může být Porotherm nebo Porfix.
Pórobetonové tvárnice Ytong jsou v naší zemi již delší dobu velmi populární a mnozí řemeslníci jejich vlastnosti oceňují. Práce s nimi je snadná a výrobní přesnost tvárnic vysoká. Dají se i dle potřeby dořezávat. Ytong má dobrou neprůzvučnost (zvukově izolační vlastnosti) i další výhody.
Alternativou Ytongu mohou být pórobetonové tvárnice Porfix, jejichž obliba vzrůstá. Důvodem je především příznivější cena. Za nevýhodu někteří řemeslníci označují nižší přesnost a taky vyšší křehkost nebo náročnější práci. Nicméně nevýhody rozhodně nejsou tak výrazné, aby byl důvod Porfix odmítat. Představuje zcela adekvátní volbu.
Porotherm je další možností. Tentokrát jde o keramické tvárnice. Mají vynikající pevnost v tlaku. To ale obvykle není u rekonstrukce koupelny zcela směrodatné. Ve většině ohledu pro účely stavby koupelny (tedy vnitřních příček) lépe poslouží Ytong nebo Porfix. Ke zdivu je nutné připočítat ceny dalších materiálů, jako je malta, omítka (hrubá i jemná), perlinka, penetrace a podobně.
Sádrokarton
Sádrokarton je po Ytongu velmi oblíbenou volbou pro příčky. Pokud nechcete koupelnu zdít, můžete ji „vyrobit“ ze sádrokartonových příček. Získáte velmi lehkou konstrukci o minimální tloušťce, ušetříte tedy i místo. Vyhnete se i vysekávání drážek na rozvody. Stavba může být velmi rychlá, a navíc podstatně čistší (méně odpadu, prachu,…) než s pórobetonem.
I když se rozhodnete pro zdění, ze sádrokartonu nejspíš budete chtít udělat podhledy. Použít musíte voděodolné desky, dále budete potřebovat kovové nosné profily, sádru atd. Podhledy lze eventuálně udělat i např. z plastových kazet.
Obklady, podlahy
Poměrně značnou položku v rozpočtu představují obklady. Zde můžete ušetřit, pokud například neuděláte obložení až do stropu, ale jen třeba po horní rám dveří. Za metr čtvereční obkladů zaplatíte od cca 350 Kč výše. Pokud nevybíráte rovnou nejlevnější obklady, cena může být výrazně vyšší.
A co dát na podlahu? Klasikou je dlažba. Ceny se pohybují v plus mínus stejných relacích jako obklady. Výhodou dlažby je vynikající voděodolnost. Na druhou stranu akustické vlastnosti nejsou ideální. Do paneláku možná zvolíte raději například vinylovou podlahu. Ceny se liší podle druhu (lepený, plovoucí, PVC v rolích) – začínají na cca 300 Kč za m2. Alternativou může být třeba korek nebo přírodní lino (marmoleum). Jde o spíše méně obvyklé varianty.
K obkladům a podlaze je třeba připočítat množství dalšího materiálu. Lepidla, spárové hmoty, parotěsné folie atd. Ani to nejsou zanedbatelné částky.
Elektroinstalace, rozvody
Instalatéři, elektrikáři plus vše, co budou potřebovat je své činnosti. Nejde o malou položku. Za elektroinstalaci (včetně práce) zaplatíte cca 9 až 18 tisíc Kč, s podobnou částkou počítejte pro instalatérské práce.
Osvětlení
Elegantní a ekonomickou volbou jsou stropní LED svítidla, obvykle v kombinaci s nějakým bodovým či nástěnným osvětlením. V průměru je cena osvětlení do koupelny řádově v nižších tisících Kč dle velikosti koupelny, typu světel a náročnosti investora.
Vybavení
Vana, sprcha, sprchový kout, umyvadlo, WC, vodovodní baterie, skříňka, topení, zrcadla, potažmo ventilace a třeba i další věci. Náklady na vybavení na vyúčtování zajisté výrazně poznáte. Velkou položku představuje vana či sprchový kout (i ten lze pořídit jako hotový celek). V obou případech se pohybujeme nejčastěji na ceně někde od cca 5 nebo 6 tisíc Kč, pokud půjdete opravdu po maximálních úsporách.
U baterie počítejte s cenou od cca 500 Kč (úplně nejlevnější typy) za umyvadlovou a cca 800 Kč (opět velmi levná) za sprchovou či vanovou. Umyvadlo už v kompletu se spodní skříňkou lze pořídit od cca 4 tisíc Kč, což je opět „diskontní“ volba. Toaletu lze pořídit od cca 1500 až 2000 Kč. Jde především o kombinované modely. Dráž vyjde závěsné WC s podomítkovou konstrukcí, od cca 6 tisíc Kč.
Další potřeby
Zapomenout nelze ani na řadu dalších materiálů, potřeb a pomůcek. Levnou záležitostí nejsou ani dveře s kováním a zárubněmi. Počítejte, že vás tato záležitost vyjde na cca 3 tisíce Kč a více. Dále bude něco stát výmalba, tedy barvy.
Dále je nutné započítat další „drobné“ potřeby od všemožných lepidel, akrylátů, silikonů, malt, štuk či betonů až po případné nářadí, pokud ho nemáte a hodláte rekonstruovat více či méně svépomocí.
Shrnutí
V našem shrnutí jsme vycházeli především ze spodní hranice cen různých materiálů a potřeb, protože rozpětí je obrovské. Zde je aspoň pár bodů pro představu:
- Můžete mít levné obklady za 300 Kč/m2, ale taky luxusní za 2000 Kč/m2 nebo více.
- Můžete mít podlahu z dostupné dlažby či vinylu opět od cca 300 Kč/m2 nebo z kvalitnějších a dražších krytin od 800 Kč výše.
- Můžete si pořídit levnou plechovou vanu od cca 2000 Kč nebo atypickou či masážní za 10 000 Kč a více atd…
Ceny prací při rekonstrukci koupelny
Práce je obrovskou položkou v rozpočtu na rekonstrukci. Může být výraznější než ceny materiálů, v průměru však tvoří kolem 50 % celkového rozpočtu. Jaké práce jsou třeba?
- Bourací práce a odvoz odpadu
- Zednické práce
- Sádrokartonářské práce
- Položení obkladů, dlažby, podlahy
- Elektroinstalační práce
- Vodo-instalační, topenářské práce
- Malířské práce
- Úklidové práce
Každá položka práce (z výše uvedeného seznamu) v průměru vyjde na cca 5000 až 25000 Kč (nebo i více) – a to počítáme čistě práci. Samozřejmě záleží na velikosti koupelny, ale i na tom, jakou firmu či řemeslníka najmete nebo v jakém regionu se vše odehrává. V Praze budou práce podstatně dražší než třeba v menším městě na Moravě.
Rekonstrukce na klíč vs. svépomocí
Dá se říct, že na materiálu a vybavení se dá ušetřit nebo utratit hodně, ale zásadní prostor pro úsporu nákladů představují právě práce a způsob, jakým se k rekonstrukci celkově postavíte.
Nejde přitom o nějaké vyhraněné možnosti, ale o komplexní spektrum, kdy na jedné straně je rekonstrukce provedená kompletně svépomocí a na druhé koupelna na klíč. Můžete se však pohybovat kdekoli na této škále.
Například sami zvládnete bourací práce a na závěr malířské práce a úklid, ale zdění, obložení a instalace necháte na profících. Pokud máte šikovné příbuzenstvo (nebo jste sami zdatní řemeslníci), třeba si poradíte i se zděním, podhledy i dalšími činnostmi. Takto můžete výrazně ušetřit.
Odhad ceny rekonstrukce koupelny
Rekonstrukci můžete svěřit firmě a nechat si udělat cenovou kalkulaci, která už bude vycházet z konkrétních parametrů a požadavků. Taková kalkulace bude zajisté mnohem relevantnější a s větší vypovídací hodnotou než prostý odhad. Některé společnosti nabízejí kalkulaci nezávazně a zdarma. Toho můžete využít a posléze se od částky „odrazit“, i kdybyste nakonec rekonstruovali zcela nebo částečně svépomocí.
Jaké faktory a parametry utvářejí a ovlivňují cenu rekonstrukce? Především je to cena materiálu a vybavení. Ta se liší samozřejmě dle zvolených materiálů a jejich množství, ale i podle prodejce či dodavatele, regionu, způsobu dopravy, dalších okolností. Cena prací bývá srovnatelně významnou položkou. Ovlivní ji rozsah prací, region, zvolená firma, časové možnosti apod.
Cenu samozřejmě utváří i velikost koupelny, rozsah rekonstrukce (od menší renovace až po kompletní výměnu jádra), místo (panelákový byt, rodinný dům, objekt v horším stavu, rekreační objekt,…), nároky (co nejlevnější vs. co nejkvalitnější či luxusní vybavení) a našly by se i další proměnné.
Za zmínku v tomto bodě patří i neovlivnitelné aktuální okolnosti. V současnosti např. enormní zvyšování cen stavebnin a nyní i např. paliv v důsledku problematické ekonomické situace (pandemie, válka na Ukrajině). I to se značně promítne do ceny rekonstrukce.
Průměrná cena rekonstrukce koupelny
Pokud jde o ryze průměrné a orientační částky, pak lze říci, že většina rekonstrukcí koupelen vyjde na cca 50 až 600 tisíc Kč. To je poměrně značně štědré rozmezí, že ano. Rekonstrukce prováděná svépomocí, na menší koupelně nebo v menším rozsahu může průměrně vyjít na 50 až 150 tisíc Kč.
Kompletnější rekonstrukce prováděná firmou se v průměru bude pohybovat v cenách od cca 100 do 300 tisíc Kč. To se týká především bytů a menších až středních koupelen. Rekonstrukce větší koupelny v domě nebo realizace luxusnější koupelny může částku významně navýšit.
Nejčastější částka za rekonstrukci na klíč u běžné koupelny v klasickém paneláku se pohybuje kolem 120 až 220 tisíc Kč. Počítejte s tím, že cca polovinu nákladů (u rekonstrukce na klíč) tvoří práce. O řádově vyšší jednotky až cca 20 % se může cena lišit i v závislosti na regionu – i zde jsou rozdíly větší v cenách práce než cenách materiálů.
Extrémní růst cen v posledních letech, který se bude nejspíš ještě zhoršovat, přitom činí jakékoli odhady velmi rychle zastaralými. Co platilo před dvěma nebo třemi lety už je dávno pryč. Výše uvedené odhady tedy berte ryze jako základní rámec pro představu, jak moc vás může chystaná rekonstrukce finančně zatížit nebo i vyčerpat.
Poptávka rekonstrukce koupelny na klíč
Chtěli byste rekonstrukci koupelny na míru, ale nevíte od koho si ji realizovat? Chcete získat třeba cenovou kalkulaci? Vyzkoušejte služeb společnosti SIKO – největšího eshopu s koupelnovým vybavením. Po vyplnění formuláře vás bude kontaktovat projektový konzultant se kterým dořešíte veškeré detaily.