Nelibý zápach, zaprané prádlo nebo i problémy s funkčností zařízení. To vše může způsobit zanedbání pravidelné údržby pračky. Tento spotřebič je citlivý nejen na vodní kámen, ale i různé plísně, usazené zbytky špíny a podobně.
Důvodem je mimo jiné spousta zákoutí a špatně dostupných míst, které při běžném používání unikají našemu zraku. Výsledkem může být nejen nekvalitně vyprané, zapáchající oblečení, ale i vážnější porucha, která si vynutí servisní zásah a připraví vás třeba i o spoustu peněz – nemluvě o zkrácené životnosti zařízení. Problémům zle přitom předejít poměrně snadno pravidelným čištěním pračky. K tomuto účelu můžete používat různé speciální přípravky, ale existují i možnosti, jak pračce pomoci jen s běžnými prostředky a surovinami, které najdete v domácnosti.
Obsah článku
Čištění pračky octem
Obyčejný ocet stojí pár korun a přitom se může stát účinným pomocníkem v domácnosti, a dokonce poslouží při čištění pračky. Stačí nalít ocet do bubnu a spustit program naprázdno. Vyberte dlouhý program na vysokou teplotu, alespoň 60°C. Pokud to pračka umožňuje, zastavte ji ještě před dokončením programu a vypuštěním vody a nechte vodu v bubnu pár hodin stát (klidně i přes noc). Poté program dokončete.
Účinek můžete zesílit použitím kyseliny citronové nebo jedlé sody, které nasypete do přihrádky na prací prášek. Sody stačí cca půl hrnku, kyseliny jeden balíček. A kolik octa? Záleží i na tom, jak moc je pračka zanesená. Pokud provádíte čištění pravidelně, použijte šetrnější množství (2 dcl – 0,5 l). V případě, že jste údržbu dlouho zanedbávaly, je možné použít i celou litrovou lahev.
Někteří výrobci používání octu, kyseliny a sody i důrazně nedoporučují kvůli riziku poškození přístroje a nabádají k pořízení speciálního přípravku. Čištění octem je ale v domácnostech velmi rozšířené a rozhodně účinné. Záleží tedy na vás, jak se rozhodnete.
Jak odstranit zápach z pračky?
Zápach linoucí se z útrob pračky je jedním z velmi častých problémů. Zpravidla je na vině usazování nečistot, zbytků prášku (zejména při šetrném praní na nízké teploty), ale i vznik plísní, hniloba, mastnota z prádla apod. Pomoci by měl výše popsaný čisticí cyklus. Vhodné je ale provést i zevrubnější údržbu zahrnující čištění filtrů, přihrádek a dávkovačů na aviváž a prášek, těsnění na dveřích, ale i odtokové odpadní hadice, která může být značně zanesená. A jak na to?
Čištění filtru na pevné části
Filtr zachytávající pevné nečistoty se může nacházet ve spodní části čela pračky, ale u některých modelů to může být i jinak. To můžete zjistit z návodu. V případě standardního řešení si před otevřením filtru připravte hadr, který pod něj umístíte. Z filtru totiž pravděpodobně vyteče zbytek vody.
Filtr zbavte všech nečistot a pečlivě opláchněte pod tekoucí vodou, potom jej můžete umístit zpátky. Tuto proceduru provádějte minimálně dvakrát do roka. Pokud perete často tak i vícekrát.
Čištění těsnění
Gumové těsnění okolo dveří pračky bývá častým zdrojem zápachu – a to zejména u praček s bočním plněním, kde zůstává spousta vlhkosti a mohou se zde tvořit plísně. K čištění můžete použít hadr a případně kartáč nebo menší kartáček na nepřístupná místa a odolnější nečistoty.
Pokud budete čištění provádět pravidelně (ideálně po každém praní), nebudete potřebovat zvláštní prostředky. V případě, že jste na tento úkon déle zapomínali, vezměte si na pomoc Savo nebo nějaký speciální prostředek na čištění pračky. Dvířka byste měli po praní nechávat otevřené kvůli proudění vzduchu a vyschnutí vlhkosti.
Vodní filtr
Údržba vodního filtru je zřejmě nejnáročnější úkon v rámci čištění pračky. Před tím, než se pustíte do díla, je třeba uzavřít přívod vody. Poté odšroubujte hadici nacházející se v zadní části pračky, vyjměte filtr a pečlivě opláchněte pod vodou. Poté jej vraťte zpět, zašroubujte hadici a můžete opět otevřít přívod vody.
Tento postup je vhodné opakovat alespoň 1krát ročně anebo kdykoli v případě, že cítíte zápach z pračky nebo vypraného prádla, který nejde jiným způsobem odstranit. Přesný postup vyjmutí a čištění vodního filtru by měl být uveden v návodu k použití.
Dávkovače
Zásobníky a dávkovače na aviváž a prášek se rychle zanášejí zbytky těchto prostředků. Jejich čištění je proto potřeba provádět cca 1krát za měsíc. Pokud jsou zásobníky vyjímatelné, údržba je snadnější. Stačí je pod tekoucí vodou důkladně umýt houbičkou.
Jak omezit vznik plísní, usazenin a nečistot v pračce?
Pokud chcete různým problémům se znečištěním a zápachem pračky předcházet, provádějte pravidelně základní údržbu zahrnující výše uvedené body. Velmi často je třeba:
- Čistit těsnění kolem dveří
- Umývat dávkovače
Několikrát do roka až jedenkrát za měsíc je pak třeba:
- Vyčistit filtr pevných částic
- Vyčistit vodní filtr
- Vyčistit pračku octem, sodou nebo speciálními přípravky
Dále je důležité ponechat po každém praní dvířka pootevřená, aby mohla pračka důkladněji vyschnout. Prádlo byste po ukončení cyklu měli z pračky vytáhnout co nejdříve, jinak může v bubnu zatuchnout a zapáchat. Po každém praní je vhodné i otřít vlhkým hadříkem gumové těsnění kolem dveří.
Když problém přetrvává
Zkusili jste všechno, ale pračka stále zapáchá, prádlo je vyprané nekvalitně apod.? V takovém případě může jít o vážnější problém, na který už je potřeba zavolat profesionály.
Stejně jako pračku, je potřeba čistit také sušičku prádla a pračku se sušičkou 2v1.