Magazín

Nejlepší vyvýšené záhony z dřevěných palet, betonu či cihel. Vše, co jste o nich chtěli vědět

Pěstování rostlin a zahradničení patří mezi nejoblíbenější koníčky nejen v naší zemi. Na péči o květiny či zeleň, která může přinášet plody, je cosi uspokojivého a uklidňujícího. Při takové práci se člověk navíc protáhne, a pokud chce, má čas a prostor na přemýšlení, protože pletí záhonu a podobné činnosti obvykle nevyžadují plné soustředění. Někdy ale z věčného klečení v hlíně bolí záda a rostlinkám se nedaří tak, jak bychom si představovali. Pak může radost převážit frustrace. Dá se s tím však leccos dělat a jednou z velmi zajímavých možností jsou vyvýšené záhony. Co to vlastně je, jak to funguje a jaké výhody a nevýhody to přináší? Na to budeme hledat odpovědi v následujícím článku.

Srovnání nejlepších vyvýšených záhonů

ProduktInfoHodnocení
#1blumfeldt High Grow Straight
✔️ záhon na pěstování květin, bylinek a zeleniny
✔️ povrch odolný vůči počasí
✔️ výška 60 cm pro pohodlnou práci
✔️ objem 970 litrů
📌 od 2600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2blumfeldt Nova Grow
✔️ pěstování čerstvého ovoce a zeleniny, ale také bylinek a květin
✔️ klasický a moderní design
✔️ vyrobený z odolného dřevoplastového materiálu WPC
✔️ pohodlná práce díky výšce 91 cm
✔️ hliníkové zesílení na všech 4 rozích
📌 od 7100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3blumfeldt Altiplano 150
✔️ velká plocha pěstování 150 x 76 cm
✔️ pracovní výška 79 cm
✔️ vyrobený z FSC certifikovaného borovicového masivu
✔️ včetně zahradního rouna na ochranu dřeva
✔️ snadná montáž, stabilní konstrukce
📌 od 3100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4blumfeldt Modu Grow
✔️ pěkný záhon pro čerstvé ovoce & zeleninu, bylinky a květiny
✔️ zahradní textilie zabraňuje bobtnání dřeva vlhkostí
✔️ zhotovený z pevného a robustního borovicového dřeva
✔️ nekomplikované a rychlé sestavení
✔️ rozměry: cca 100 x 50 x 45 cm (Š x V x H)
📌 od 4600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5JUWEL TIMBER ERGOLINE
✔️ 24 plastových kamenů ve dvou řadách
✔️ rozměry 185 x 125 x 40 cm
✔️ je možné seskládat do různých variant sestav
✔️ nemá pevné dno
📌 od 6850 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Co to je vyvýšený záhon?

Spousta geniálních nápadů je v principu stejně jednoduchá jako příslovečné Kolumbovo vejce. Pro vyvýšené záhony to platí v plné míře. Jde o systém, jehož podstata je zřejmá a každý ji může zopakovat a využívat.

Vyvýšený záhon je vyvýšená konstrukce, obvykle dřevěná, vlastně jakési „bednění“, do které se vkládá vysoká vrstva organické hmoty a následně zasazuje rostlinstvo. Podoba těchto záhonů může být velice variabilní.

Nejde ovšem o nijak nový vynález. S vyvýšenými záhony se každý jistě střetl mnohokrát a důkazy o pěstování podobným stylem sahají minimálně do evropského i asijského středověku. Přesto většina – minimálně českých – pěstitelů na svých zahrádkách a pozemcích u chat či chalup pěstuje spíše klasickým způsobem. O vyvýšených záhonech se však rozhodně vyplatí uvažovat. Přinášejí mnoho výhod.

Vyvýšený záhon značky Juwel

Proč uvažovat o vyvýšených záhonech?

Tento způsob pěstování má řadu výhod a v mnoha případech může být skvělou volbou. Pokusme se o malé shrnutí.

Vyvýšené záhony jsou mnohem pohodlnější na obdělávání. Není třeba se natolik hrbit nebo u práce klečet. To mohou zajisté ocenit zejména osoby starší nebo pohybově omezené. Při vhodné zvoleném řešení se mohou o vyvýšené záhonky starat i osoby na invalidním vozíku. Jde tedy takřka o „bezbariérové“ záhony.

Pohodlí nebo lepší přístup ovšem obvykle není hlavním důvodem pro použití vyvýšených záhonů. Tím bývají lepší pěstitelské výsledky a možnost kompenzovat některé přirozené nedostatky půdy. Například pokud máte pozemek na neúrodné jílovité, kamenité nebo písčité půdě a úrodné hmoty je minimum, může být vyvýšený záhon ideální volbou, jak dosáhnout výrazně lepších výsledků.

Proč vyvýšené záhony rostlinám svědčí?

Důvodů, proč vyvýšený záhon nabídne často lepší podmínky než klasický, je celá řada. Zkusíme si je přehledně rozdělit:

 • Výška úrodného podloží – Vyvýšená konstrukce umožňuje navršení vysoké vrstvy vhodného organického substrátu (později si o tom řekneme více). Rostliny tím dostanou dostatek úrodné půdy a prostoru pro kořeny. To je jedna z největších výhod tohoto řešení. Nikoli však jediná.
 • Více světla – Vyvýšené záhony o něco lépe zachytávají sluneční svit a teplo než ty běžné. Rozdíl sice není tak markantní jako v případě např. skleníku nebo pařeniště, ale přesto ze zkušeností vyplývá, že se obvykle do jisté míry projeví lepšími výnosy a o něco časnější sklizní.
 • Více vláhy – Vyvýšené záhony oproti obyčejným dokážou pojmout více vody. Další bod k dobru pro toto řešení.
 • Ochrana před některými škůdci – Zejména slimákům použitím vyvýšených záhonů znesnadníte působení. Obzvláště když vytvoříte vhodné, mulčované cestičky okolo konstrukcí.

Shrnuto a podtrženo, vyvýšené záhony nabízejí rostlinám kvalitnější půdu a lepší mikroklimatické podmínky. Výsledkem – při správném řešení – je vydatnější úroda. Tyto záhony však mají i několik úskalí, na která je také třeba pamatovat.

Vyvýšený záhon ze dřeva

Nevýhody vyvýšených záhonů

Vše má svou odvrácenou tvář. Pěstování rostlin ve vyvýšených záhonech není výjimkou. Jaké jsou hlavní slabiny?

 • Jednou z nejčastěji skloňovaných nevýhod je rychlejší vodní odpar a vysychání. Ano, záhony pojmou více vody, ale ta se taky rychleji ztrácí. Tomuto však lze do jisté míry zamezit. Optimálním řešením je vhodné mulčování s použitím například posekané trávy či suchého listí nebo sena. Dřevní štěpka či kůra nemusí být vhodná, zejména v případě pěstování zeleniny, protože odebírá půdě dusík.
 • Jestliže může vyvýšený záhon odradit slimáky, některé jiné škůdce – především hlodavce – může naopak lákat o to víc.
 • Další nevýhody se pak týkají především pracnosti, potažmo dočasnosti těchto záhonu. Záhon je potřeba vlastnoručně zbudovat, případně zakoupit. To předpokládá investici času a práce nebo peněz. Zejména dřevěné záhony pak nejsou trvalé povahy, vydrží obvykle několik let.
Pletený vyvýšený záhon
Pletený vyvýšený záhon

Jak má vyvýšený záhon vypadat?

Pojďme se nyní přesunout ke konkrétním parametrům a požadavkům na vyvýšený záhon. Ať už ho budete kupovat nebo vyrábět svépomocí, měli byste vědět, jaké jsou hlavní požadavky a podmínky úspěchu a dbát na ně.

Materiálové zpracování

Z jakých materiálů může být vyvýšený záhon vyroben? Možností je poměrně mnoho. Na prvním místě pravděpodobně najdeme různé dřevěné materiály, které se používají nejčastěji. Použít lze prakticky jakákoli prkna či desky, velmi elegantní mohou být obruby vyrobené z pleteného proutí. U dřevěných konstrukcí se fantazii a invenci meze příliš nekladou, pouze není vhodné používat žádná prkna či dřevo, které bylo mořeno či napuštěno chemikáliemi.

Konstrukci (obrubu) záhonu však lze vytvořit i z téměř libovolných jiných materiálů. Například z kamene, cihel, a i betonu, kvádrů apod. Není však vhodné, aby byl záhon zcela neprodyšně uzavřen. Pokud obrubu vytváříte z betonu, vytvořte odvodňovací otvory.

Tvar a velikost

I zde budete mít dost volnou ruku. Pamatujte však, že tvary a rozměry záhonů by měly odpovídat praktickým požadavkům a zajišťovat co nejlepší přístup. Nejčastějším tvarem je poměrně dlouhý obdélník, dále se uplatňují tvary písmen L či U.

Pokud jde o výšku, ta se odvíjí od konkrétních potřeb, ale obvykle nepřekračuje 80-100 cm. Šířka musí být taková, aby byl záhon dokonale přístupný z jedné nebo obou stran (podle toho, kde bude situován) – tedy zpravidla cca 50 až 130 cm. Záhon je vhodné směrovat severojižně.

Vrstvy záhonu

Tahle část je vůbec nejdůležitější. Nyní totiž budete vytvářet ono optimální prostředí pro rostliny a záhon samotný. Ten sestává z několika promyšlených a osvědčených na sobě uložených vrstev.

 • Úplně na dno vyvýšeného záhonu patří dřevní hmota. Nejobvyklejší je použít podklad z drobných větví, využít lze i kořeny, různé zbytky starého, trouchnivého dřeva apod. Tato vrstva má být vzdušná.
 • Další přichází na řadu běžná zemina, ideálně kyprá černozem nebo hnědozem. Lze použít i drny, které se uloží trávou dolů.
 • Další vrstvu představuje hnůj. Měl by být dobře vyzrálý.
 • Nyní přichází na řadu kompost.
 • Nakonec lze použít mulčovací vrstvu (viz výše) a navrch ještě například velmi jemný kompost nebo i kupovaný substrát.

Co pěstovat ve vyvýšeném záhonu?

Ve vyvýšeném záhonu můžeet pěstovat třeba oblíbená rajčata
Ve vyvýšeném záhonu můžeet pěstovat třeba oblíbená rajčata

Ve vyvýšených záhonech lze pěstovat různé druhy zeleniny i květin. V novém záhonu se bude dobře dařit především teplomilnějším rostlinám. Oblíbenou volbou jsou například dýně nebo rajčata, ale lze zvolit i mnoho jiných druhů. Naopak zcela ideální volbou by pro nový vyvýšený záhon byla například mrkev, petržel a další kořenová zelenina, ale taky například květák nebo kapusta. S těmi je vhodné počkat, až bude vyvýšený záhon starší a uleželejší. U vyvýšeného záhonu je samozřejmě třeba taky pravidelně doplňovat zeminu, protože bude postupně slehávat.

Pokud vás zajímá pěstování bylinek v domácích podmínkách, podívejte se na vynález poslední doby – inteligentní chytré květináče.

ProduktInfoHodnocení
#1blumfeldt High Grow Straight
✔️ záhon na pěstování květin, bylinek a zeleniny
✔️ povrch odolný vůči počasí
✔️ výška 60 cm pro pohodlnou práci
✔️ objem 970 litrů
📌 od 2600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2blumfeldt Nova Grow
✔️ pěstování čerstvého ovoce a zeleniny, ale také bylinek a květin
✔️ klasický a moderní design
✔️ vyrobený z odolného dřevoplastového materiálu WPC
✔️ pohodlná práce díky výšce 91 cm
✔️ hliníkové zesílení na všech 4 rozích
📌 od 7100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3blumfeldt Altiplano 150
✔️ velká plocha pěstování 150 x 76 cm
✔️ pracovní výška 79 cm
✔️ vyrobený z FSC certifikovaného borovicového masivu
✔️ včetně zahradního rouna na ochranu dřeva
✔️ snadná montáž, stabilní konstrukce
📌 od 3100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4blumfeldt Modu Grow
✔️ pěkný záhon pro čerstvé ovoce & zeleninu, bylinky a květiny
✔️ zahradní textilie zabraňuje bobtnání dřeva vlhkostí
✔️ zhotovený z pevného a robustního borovicového dřeva
✔️ nekomplikované a rychlé sestavení
✔️ rozměry: cca 100 x 50 x 45 cm (Š x V x H)
📌 od 4600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5JUWEL TIMBER ERGOLINE
✔️ 24 plastových kamenů ve dvou řadách
✔️ rozměry 185 x 125 x 40 cm
✔️ je možné seskládat do různých variant sestav
✔️ nemá pevné dno
📌 od 6850 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení