Magazín

Nejlepší značky hodinek – TOP 14 dle naší redakce

Nejlepší značky hodinek Hodinky jsou dokonalý a stylový módní doplněk. Nejde navíc jen o bezúčelný předmět, ale vysoce funkční a praktickou pomůcku. Hodinky mohou být sportovní, luxusní, vojenské i jiné a nabízet kromě měření času řadu funkcí. Zrovna tak mohou fungovat na nejrůznějších principech – od čistě mechanického strojku po moderní chytré hodinky. V dnešním článku jsme pro vás připravili žebříček čtrnácti nejlepších značek hodinek. Vybírali jsme přitom především mezi velmi tradičními a luxusními, zejména švýcarskými, značkami, které jsou zárukou stylu, kvality a exkluzivity. Kterou značku preferujete vy?

Nejluxusnější a nejznámější značky hodinek

1. Rolex

logo Rolex

Značka Rolex patří bezesporu mezi symboly luxusu. V kategorii hodinek jde nejspíše o nejznámější značku. Pojem Rolex zná zkrátka každý, je součástí univerzálně srozumitelného jazyka. Rolex jsou obecně vnímány jako jedny z nejlepších švýcarských hodinek. Původ společnosti má však anglicko-německé kořeny. Její historie se začíná psát v roce 1905. Tehdy si příbuzní Alfred Davis a Hans Wilsdorf, původem z Bavorska, založili v Londýně firmu dovážející švýcarské hodinky.

Už o tři roky později si nechali zaregistrovat dnes již legendární značku Rolex. Slovo vzniklo jako tzv. onomatopoia. Zvukomalebné slovo připomínající zvuk natahování hodinek. Už v této době měla společnost kancelář i ve Švýcarsku, ale k úplnému přesídlení firmy do Ženevy došlo až po 1. světové válce.

V roce 1926 pak firma přišla s přelomem. Představila první vodotěsné hodinky na světě. Nevynalezla je, nýbrž patent pouze odkoupila, ale hodinky ze série Oyster vešly do dějin jako výtvor značky Rolex. Značka však později přispěla řadou dalších patentů a inovací. Např. v roce 1931 to byl mechanismus natahování pohybem ruky nositele.

Značka Rolex nabízí kvalitu nejšpičkovější úrovně. Hodinky Rolex nejsou ovšem jen „kvalitní hodinky“. Jde spíše o reprezentaci sociálního statusu a znamení luxusu a nejvyšší exkluzivity. Běžné ceny hodinek Rolex začínají v řádech nižších stovek tisíc. Drahé modely stojí miliony korun. Ty úplně nejcennější pak rovnou miliony dolarů.

2. Patek Philippe

Patek Philippe logo

Tato švýcarská značka luxusních hodinek může exkluzivitou plně soupeřit s Rolexkami a možná by je dokázala i překonat, přestože samotný název značky není tak notoricky vžitý do běžného jazyka. Patek Philippe patří do svaté trojice výrobců nejcennějších hodinek světa – po boku mu stojí značky Audemars Piguet a Vacheron Constantin.

I tentokrát však můžeme původ společnosti vystopovat mimo Švýcarsko. Jejím zakladatelem byl totiž původem polský hodinář. Antoni Norbert Patek však již v mládí přesídlil do Ženevy. V roce 1839 se zde začal věnovat výrobě hodinek se společníkem Polákem (jenž byl původem Čech) Františkem Čapkem. Toto spojenectví však brzy skončilo a Patek k sobě přibral pro změnu francouzského hodináře Adriena Philippa. Od roku 1851 nese společnost současný název Patek Philippe. Jde o jednoho z nejstarších stále působících výrobců hodinek.

Společnost se stále specializuje na mechanické hodinky, které tvoří hlavní pilíř její nabídky. Veškeré komponenty pocházejí přitom přímo z dílen společnosti, nikoli od jiných výrobců a dodavatelů. Řemeslná úroveň těchto hodinek je takřka nedostižná. Tomu taky odpovídají ceny. Za méně než několik set tisíc originál neseženete, naopak milionové částky jsou zcela běžné. Některé velmi cenné kousky se vydražují i za 100 a více milionů Kč. Tak co. Jdete do toho?

3. Audemars Piguet

Audemars Piguet logo

Značka Audemars Piguet je nesmírně oceňovaná. Dokonce natolik, že stojí ve svaté trojici po boku Patek Philippe. Avšak nic naplat, pro běžného smrtelníka je tato značka přece jen poněkud méně známá. Od svého založení v roce 1875 sídlí ve Vallée de Joux, slavném švýcarském údolí, které sdílí i se značkami jako Patek Philippe či Vacheron Constantine a mnoha dalšími. Vallée de Joux je tudíž „Silicon Valley“ světa hodinek, a to zcela bez nadsázky.

Firmu Audemars Piquet založili přátelé Jules Louis Audemars a Edward Auguste Piguet. Její nynější název vznikl již v roce 1881. Značka během svého působení přinesla mnoho inovací a pozoruhodných modelů. Od mini hodinek s minutovou repeticí z roku 1892 přes hodinky se sedmi komplikacemi (speciální funkce mimo ukazování hodin) z roku 1899 až po sérii hodinek Royal Oak z roku 1972.

Byly to právě tyto hodinky, které značku katapultovaly na výsluní. Royal Oak se staly legendou a dodnes představují vlajkovou řadu společnosti. Cenově se hodinky Audemars Piquet pohybují v podobných relacích jako již představené hodinky Rolex či Patek Philippe. Jde tedy o výrobky pro nejnáročnější zájemce.

4. Breitling

Breitling logo

Značka Breitling se může pyšnit tradicí sahající až do roku 1884. Tehdy si ve švýcarském St. Imier otevřel dílnu její zakladatel Leon Breitling. Zaměřoval ze zprvu na nejrůznější měřidla času, včetně průmyslových. O pár let později přesídluje do lukrativnějších prostor v La Chaux-de-Fonds. V roce 1914 pak firmu přebírá Gaston Breitling, Leonův syn.

Už o rok později přichází značka s patentem náramkového chronografu. Okamžitě si získá zájem u pilotů. Ti se postupně stanou hlavním „segmentem“ zákazníků této značky. Hodinky Breitling jsou dnes vnímány právě jako legenda mezi leteckými hodinkami. V průběhu let samozřejmě následuje celá škála vylepšení a nových technologií. Např. v roce 1942 je to první model s logaritmickým měřítkem. O deset let později jsou to první „navigační hodinky“ z ikonické řady Navitimer. V roce 1962 se hodinky podívaly do vesmíru, zřejmě jako první nebo jedny z prvních.

Na konci 70. let se firma dostala do potíží a změnila majitele. Název zůstal zachován. V 90. letech značka začala vyrábět exkluzivní hodinky pro majitele luxusních britských vozů Bentley. Od roku 2015 pak značka nabízí i modely chytrých hodinek. Dodnes však sortiment vedou tradiční řady jako Navitimer, Chronomat, Professional, Transocean, Aviator, Superocean a další. Cena originálů začíná kolem 100 000 Kč.

5. TAG Heuer

Tag Heuer logo

Další švýcarské hodinky do party. A ne poslední. Tentokrát jde o firmu, která vznikla v roce 1860. Založil ji jistý Edouard Heuer v Le Chaux-de-Fonds. Nynější název značka používá od roku 1985. V současnosti je značka dceřinou společností koncernu LVMH, který ji zakoupil v roce 1999 za 1,15 miliard švýcarských franků. V rámci LVMH stojí po boku takových značek jako Louis Vuitton, Hennessy nebo třeba Dior.

Značka TAG Heuer nabízí hodinky především sportovního charakteru, oblíbené jsou mezi závodníky. Ostatně nejznámější série nesou názvy jako Formule 1 či Carrera. Značka je taky častým sponzorem sportovních událostí. Rovněž se nebála v novém miléniu vkročit do vod chytré elektroniky a nabídnout chytré hodinky. Cena hodinek TAG Heuer obecně začíná na cenách kolem 40 000 Kč.

6. Certina

Certina logo

Švýcarská značka Certina vznikla v roce 1888 a založili ji bratři Adolf a Alfred Kurthovi v Grenchenu. Původně šlo o rodinnou, či spíše domácí, dílnu se třemi pracovníky. Dílo však šlo těmto zručným hodinářům od ruky a postupem let se podnik nejen udržel vůči těžké konkurenci, ale i rostl. Ne nebyl to raketový start a úspěch jako u jiných značek. Spíš trvalý progres.

V roce 1959 přišla značka s konceptem DS, který násobně posílil odolnost hodinek oproti konkurenci. Oblíbili si je někteří vrcholoví sportovci, např. horolezci. Dnes značka stále nabízí špičkové a luxusní hodinky v různých stylech. Cena některých modelů začíná už nad hranicí 10 000 Kč.

7. Festina

Festina logo

Značka Festina oslavila loni 120 výročí existence. Tato společnost začala jako švýcarský výrobce v hodinářské Mekce La Chaux-de-Fonds, v 80. letech ji však převzali Španělé a zaměřili se primárně na využití technologie quartz.

Značka se přes dvě dekády pojila se slavnou Tour de France a stala se oblíbenou mezi cyklisty. I dnes si příznivci jízdních kol mohou vybrat třeba v sérii Chrono Bike. Festina nabízí sportovní, elegantní i luxusní kousky. Cena přitom začíná řádově na jednotkách tisíc Kč.

8. Tissot

Tissot logo

Značka Tissot je poměrně velmi dobře známá. Mnozí ji považují za značku, která dokázala švýcarské hodinky přiblížit a zprostředkovat širší populaci. Hodinky Tissot jsou mimořádně kvalitní až špičkové. Ztělesňují všechny hodnoty, které si představíme pod pojmem „švýcarské hodinky“. Přitom se většina sortimentu pohybuje v dostupnějších cenových relacích. Mezi cca 7-25 tisíci Kč najdete skvělý výběr elegantních modelů.

Značka Tissot má přitom tradici sahající až do roku 1853. Patří tedy k nejstarším značkám hodinek. V současnosti sídlí ve švýcarském Le Locle. Za zmínku stojí, že značka se zhlédla v moderních technologiích a nabízí velmi kvalitní a světoznámé dotykové hodinky. Hodinky Tissot nosil například i Elvis Presley.

9. IWC

IWC Logo

IWC je zkratkou International Watch Company. Často se pak za tuto zkratku ještě umísťuje Schaffhausen, což je sídlo společnosti. IWC Schaffhausen patří mezi přední švýcarské výrobce hodinek a tradice společnosti sahá až do roku 1868, kdy ji založil hodinář Flrentine Ariosto Jones. Tento muž nebyl žádný začátečník, ale ředitel největšího hodinářského podniku v tehdejší Americe.

Už tehdy šlo o spojení švýcarského řemeslného umu a amerických technologií. Z těchto výhod těží značka dodnes. Mezi úspěchy značky patří např. patentovaný materiál Ceratanium spojující vlastnosti titanu a keramiky.

10. Omega

Omega logo

Omega patří rozhodně mezi nejznámější a nejprodávanější značky švýcarských hodinek. Každoročně se jich prodá skoro 250 000. Omega je častým partnerem Olympijských her, hodinky tohoto výrobce se dostaly na měsíc jako vybavení posádky Apollo 11, nosil je i James Bond a ze všech hodinek se podívaly (a přežily) nejhlouběji na dno oceánu. Historie značky Omega začala v roce 1948 a je opravdu nebývale pestrá a bohatá.

O kvalitě výrobků Omega nelze mít pochybnosti. Nezřídka je Omega srovnávána i s Rolexkami, přestože nemá takový punc luxusu. Rozhodně jde ale o jednu z nejlepších a nejvýznamnějších značek ve svém oboru.

11. Prim

Prim logo

Pro osvěžení se konečně na chvíli podíváme mimo Švýcarsko. A nepojedeme daleko, vlastně zůstaneme doma. Prim je totiž tradiční česká značka s tradicí sahající do roku 1949. Historie a fungování této značky není zcela kontinuální ani jednoduché. V současné podobě jde o, dá se říct, znovuoživení tradice v čistě české režii.

Prim nabízí špičkové až luxusní hodinky v několika řadách. Najdete mezi nimi dámské, pánské, ba i dětské kolekce. Značka vyznává designový minimalismus a příklon ke klasice. Ceny se pohybují mezi cca 10 až 100 tisíci Kč.

12. Casio

Casio logo

Mimo švýcarskou provenienci se proslavila i japonská značka hodinek, Casio. Casio je pravděpodobně nejúspěšnější „nešvýcarský“ výrobce s tradicí sahající až do roku 1946. Jak je pro Japonce příznačné, Casio se nebojí moderních technologií a experimentů.

Velmi slavnými se staly digitální hodinky této značky. Dnes už digitálkám v původní podobě poněkud odzvonilo, ale Casio dokázalo chytit i novou vlnu. Díky tomu i dnes nabízí kvalitní hodinky, které dokážou zaujmout zpracováním i vzhledem.

13. Seiko

Seiko logo

Japonská značka Seiko představuje důležitou konkurenci Casia. Její historie však sahá mnohem hlouběji do minulosti, až do roku 1881, kdy značku založil Kintaro Hattori v japonském městě Ginza pod názvem Seikosha. Od roku 1924 používá společnost název Seiko.

Hodinky Seiko jsou oblíbené mezi sportovci, zejména např. mezi potápěči. Značka taky často sponzoruje významné sportovní události. Ceny hodinek začínají na řádově jednotkách tisíc Kč. Běžně se šplhají do vyšších desetitisíců. Jde o značku s elegantním vzhledem a vysokou řemeslnou kvalitou.

14. Daniel Klein

Daniel Klein logo

Zatím jsme tu měli téměř výhradně značky předhánějící se v tom, která z nich má nejdelší tradici. Mnohé vyráběli hodinky už kolem poloviny předminulého století. V kontrastu k tomu stojí společnost Daniel Klein, která je velmi mladá. Vznikla v roce 1998. Přesto se dokázala rychle etablovat mezi „hodinářskou“ špičku. Daniel Klein nabízí svěží, stylové a luxusní hodinky, které dokážou rozhodně oslovit nejen designem.

0 Sdílení