Voda přece jen není zadarmo – naopak představuje významnou položku ve výdajích každé domácnosti. Ačkoli ceny vody ve většině regionů nerostou tak zuřivým tempem jako například ceny elektřiny (jak ušetřit za elektřinu najdete zde), vždy můžete nějakou tu korunu (nebo i poměrně hodně korun) ušetřit. Stačí vědět, jak na to. V tomto článku vám předložíme celou řadu užitečných tipů, které vám pomohou trochu zkrouhnout účet za spotřebu vody.
Budeme se snažit nabídnout především smysluplné a použitelné rady a informace, nikoli se vás snažit přesvědčit, abyste se přestali mýt nebo zapečetili kohoutky. I když vás zaujmou třeba jen některé body, bude to stát za to. Přece jen nemusí pršet, stačí, když kape.
Spotřeba vody v ČR
Jak jsou na tom obyvatelé české kotliny se spotřebou vody? Ze statistik vyplývá, že si s hrozícím suchem vůbec nelámou hlavy. Spotřeba vody totiž každoročně stoupá. V roce 2018 činila už 133,5 litrů na osobu a den, o 1,8 litru více než v roce 2017. Jen spotřeba jedné osoby v rámci domácnosti pak dosáhla 89,2 litrů vody – to je o 2,1 litru více než v roce 2013, kdy se spotřeba pohybovala na minimu.
Pozitivní a zároveň překvapivé je, že se nám povedlo spotřebu poměrně výrazně snížit oproti přelomu 80. a 90. let, kdy se dostávala k 170 litrům na osobu a den. Svůj podíl jistě mohla mít i soustavně rostoucí cena vodného a stočného. Začátkem devadesátých let taky stát přestal s plošným dotováním vody. Taky lepší technologie (úspornější vodovodní baterie apod.) mohly mít vliv na omezení spotřeby.
Za zmínku pak stojí i fakt, že ve spotřebě jsou citelné rozdíly mezi jednotlivými kraji. Nejvyšší spotřeba vody v rámci domácností je v Praze, kde silně převyšuje národní průměr. Nejvíce vodou šetří obyvatelé zlínského kraje.
Ceny vody
Pokud jde o cenu vody, obvykle se setkáte s pojmy vodné a stočné. Co vlastně znamenají?
- Vodné – Cena pitné vody dodávané distribuční sítí. Jednoduše řečeno jde o platbu za vodu, kterou doma vypustíte z kohoutku.
- Stočné – Tato platba se týká odvodu odpadní vody.
A kolik nás tedy voda vlastně stojí?
- V letošním roce je průměrná cena vodného 46 Kč za kubík vody, tedy o necelé 2 koruny vyšší než loni. Stočné pak vychází na 43 Kč, opět o necelé dvě koruny více než v roce 2019.
- Aktuální průměrná cena za kubík vody (tedy cena vodného i stočného) v ČR je 91,20 Kč.
- Ceny jsou však mezi regiony značně proměnlivé. V nejlevnějších regionech (např. Jindřichův Hradec, Klatovy) platí lidé za kubík vody jen okolo 65 Kč. V nejdražších (např. Tábor, Sokolov, Semily či Hradec Králové) pak až 114 Kč. Aktuální průměr v Praze činí 94 Kč, tedy blízko celostátnímu průměru.
Lepší a úspornější hospodaření s vodou vám za rok může ušetřit zajímavé částky – ať už platíte za kubík nadprůměrně mnoho, nebo naopak méně než většina obyvatel ČR.
Tipy na úsporu za vodu
1. Osobní hygiena aneb dejte přednost sprše
Právě na osobní hygienu připadá opravdu velmi významná část spotřeby vody. Jak jsme řekli, nebudeme se vás snažit přesvědčit, že je lepší se nekoupat. Jsou možnosti, jak spotřebu vody omezit, aniž byste museli na osobní hygienu rezignovat.
Řadíte se mezi milovníky koupelí ve vaně a vždy si ji naplníte až po okraj horkou vodou? V takovém případě musíte počítat s větší útratou za vodné. Jedna plná vana spolkne 100 až 150 l vody. Nezdá se to moc při ceně kolem 90 Kč za kubík, tedy 1000 l. Za rok se to však nastřádá. A co teprve, pokud je v domácnosti víc fanoušků koupelí? Roční náklady mohou jít snadno do tisíců.
- Pokud si začnete koupel dopřávat o něco méně často ve prospěch sprchování a spokojíte se s vanou naplněnou jen do poloviny místo po okraj, můžete ušetřit stovky korun.
- Při sprchování pak můžete použít různé speciální úsporné hlavice, které snadno sníží spotřebu o polovinu i více. A to bez ztráty komfortu.
- Sprchování pak zkuste zkrátit pod 5 minut, což je dostatečná doba na důkladnou očistu.
- S kvalitní úspornou hlavicí a zkrácenou dobou sprchování se můžete snadno dostat na spotřebu okolo 30 až 50 l za sprchu.
2. Zavírejte kohoutek
Jste zvyklí nechávat při čištění zubů, mydlení rukou a dalších činnostech puštěnou vodu? Snažte se tento zvyk změnit a vodu pouštějte, jen když je to opravdu potřeba. Ušetříte mnoho litrů na každé čištění zubů nebo i jen obyčejné oplachování rukou.
Vsaďte taky na moderní technologie. Pokud máte starou baterii, počítejte s tím, že vám litry a tedy i peníze protékají pod rukama. Pořiďte si kvalitní pákovou baterii, která umožní rychlé, snadné a přesné ovládání vody a její teploty bez zbytečných úniků. Nároční uživatelé mohou uvažovat i o termostatické baterii, u které nastavíte stálou teplotu.
Drobnou, ale vcelku účinnou pomůckou pro omezení spotřeby může být tzv. perlátor, který vodu sytí vzduchem a omezuje její průtok. To se vyplatí např. při umývání náčiní pod tekoucí vodou nebo při osobní hygieně. Perlátor koupíte již od 159 Kč.
Zobrazit nabídku perlátorů3. Toaleta
Další místo, kde můžete výrazně ušetřit vodu, je toaleta. Opět vám nehodláme radit, abyste splachovali jen v úterý. Uspořit se dá mnohem inteligentněji. Zejména pořízením moderního klozetu s úsporným splachováním. U starších záchodů pak můžete použít speciální pomůcku „WC stop“, která spotřebu vody na spláchnutí omezí.
Ačkoli se to nezdá, splachování nás ročně vychází poměrně draho. Obyčejný, neúsporný záchod využije na jedno spláchnutí cca 10 l vody. Pár spláchnutí denně vás ročně vyjde na stovky korun, větší domácnost může zaplatit i tisíce.
4. Pračka
Jsou pračky velkým žroutem vody? Záleží na tom, o jakou pračku jde. Máte-li doma starou pračku, pravděpodobně vám spolyká zbytečně velké množství vody. Může jít o 100 i více litrů na cyklus. Moderní a kvalitnější pračky mohou být naopak velmi úsporné. Pokud starý spotřebič vyměníte za nový ve vysoké energetické třídě (A++ nebo vyšší), můžete ušetřit nejen za vodu, ale i elektřinu!
Průměrná spotřeba vody se u kvalitních a úsporných praček může pohybovat jen okolo 50 l na cyklus. Správným používáním pak můžete ušetřit vody ještě víc. Úsporu zajistí používání vhodných programů, např. zkrácených. Lepší pračky pak disponují technologiemi, které nálož prádla zváží a samy upraví délku pracího cyklu podle potřeby.
Kvalitní pračka s moderními funkcemi a vysokou energetickou třídou vyjde sice dráž, ale investice se vám časem vrátí na vodě i elektřině. Navíc budete prát pohodlněji a s lepšími výsledky.
5. Umývání nádobí
Ve větší domácnosti a při nesprávném způsobu mytí nádobí a náčiní vás tato činnost může stát několik desítek až stovek litrů vody denně. Proto se vyplatí se na ni zaměřit. A první otázka zní: je výhodnější myčka na nádobí, nebo klasické umývání ve dřezu?
Odpověď není tak jednoduchá. Při správném a úsporném způsobu mytí ve dřezu se můžete dostat na spotřebu vody okolo 20 litrů. Kvalitní, úsporná myčka to zvládne i jen s polovinou vody. Na druhou stranu je nutné vložit na misky vah značnou pořizovací cenu myčky a dále pak také náklady na elektřinu a údržbu. Ve prospěch myčky však kromě hospodárnějšího zacházení s vodou mluví taky úspora času a námahy.
- Tipy na nejlepší myčky nádobí
V každém případě pamatujte, že při umývání ve dřezu je chybou mýt nádobí pod tekoucí vodou. Napusťte do dřezu vodu (nemusí být plný) a nádobí po důkladném umytí v ní jen rychle spláchněte pod tekoucí vodou.
6. Vaření
Určité množství vody lze ušetřit i při vaření a kuchyňských úpravách potravin. Například je vhodné si odvyknout rozmrazovat jídlo pod tekoucí vodou. Není to ani šetrné ani hygienické. Rozmrazujte v lednici či mikrovlnné troubě, pokud spěcháte. Potraviny taky vařte v přiměřeném množství vody. Spousta lidí například při vaření příloh, jako jsou brambory, úplně zbytečně naplní hrnec vysoko nad vrstvu brambor. Stačí, aby voda byla v rovině s vařenou surovinou nebo i o něco níž.
Vodu například z vaření zmíněných brambor nebo třeba těstovin nemusíte vylívat. Můžete ji použít při dalším vaření nebo například na omývání dalšího ovoce, zeleniny nebo potravin. Touto vodou můžete také zalít květiny, spláchnout záchod apod.
7. Dejte šanci dešťovce
Tenhle bod se týká spíše rodinných domů nebo chalup se zahrádkou. Zachytávání dešťovky např. do sudů není v žádném případě nějaká novinka. Dělá se to zcela běžně. Pokud jste to zatím nezkoušeli, je čas začít. Dešťovka není vhodná na pití, ale může perfektně posloužit při zalévání záhonků. Lze ji dokonce využít i při osobní hygieně (např. umývání vlasů) nebo praní prádla.
8. Údržba a renovace
Na spotřebu vody může mít výrazný vliv stav vaší domácnosti a různých komponentů a spotřebičů. Skrze staré baterie, záchody a spotřebiče uniká nejen voda, ale i elektrická energie. Stojí tedy za to věnovat pozornost kapajícím kohoutkům, zbytečně neúsporné nebo zanesené či poškozené a protékající pračce, toaletě či myčce apod. Domácnost vybavená kvalitními, moderními a fungujícími spotřebiči a zařízeními může ročně ušetřit na energiích a vodě tisíce korun.
9. Studujte účet
Jste zvyklí po obdržení účtu za vodu jen mávnout rukou, zaplatit a pokračovat v běžném životě? Pokud se vám zdá, že se vaše výdaje za vodu povážlivě zvedají, měli byste účet prostudovat a snažit se přijít na to, zda vám voda někudy neuniká – ať už v doslovném, nebo obrazném smyslu.
10. Začněte u dětí
A na závěr jeden poněkud speciální typ. Pokud máte děti, snažte se je vést k hospodárnému nakládání s vodou a úctě k ní – podobně jako je jistě učíte vážit si peněz a rozumně s nimi zacházet. V životě se jim budou tyto dovednosti velmi hodit. A pokud jde o vodu, možná víc, než si teď připouštíme.