Magazín

6 způsobů, jak ochladit v létě byt či místnost

PoceníBlíží se léto, roční období, na které se většina lidí těší. Nese se obvykle ve znamení odpočinku, koupání a tepla. Ale často – zejména v posledních letech – je toho tepla až příliš. A ještě horší je, pokud se před ním nemáte kde schovat. To naneštěstí není vůbec neobvyklá situace.

Během pár horkých dní se naše domy rozpálí a potom je v nich k nevydržení. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se nám letos měly extrémní teploty vyhnout. Spíše je pravděpodobné, že v duchu minulých roků bude léto velmi nemilosrdné, horké, a navíc mimořádně suché. Je ale možné nějak ochránit naše příbytky před pronikáním horka anebo v nich jednoduše snížit teplotu?

V následujícím článku se podíváme na způsoby, jak v létě ochladit byt, místnost či dům. Sesbírali jsme pro vás souhrn nejúčinnějších a nejzajímavějších tipů. Najdete mezi nimi takové, které jsou velmi efektivní, ale zároveň obnášejí i určitou investici – avšak taky jednoduché triky, které vás nebudou stát vůbec nic. Které se rozhodnete vyzkoušet je na vás a samozřejmě jich můžete i zkombinovat větší množství pro dosažení co nejlepších výsledků.

Prevence aneb nepusťte horko do domu

Nejlepší možností, jak se bránit vysokým teplotám v bytě nebo domě, je nepustit horko vůbec za zdi, okna a dveře. To se snadno řekne, ale jak toho docílit, pokud zrovna nebydlíme ve sklepě nebo v chalupě uprostřed stinného lesa?

„Zateplení“

Tenhle zažitý termín pro tepelnou izolaci domu si obvykle spojujeme se zadržováním tepla uvnitř domu během topné sezóny. Kvalitní izolace ale samozřejmě chrání dům nebo byt i před extrémními venkovními teplotami. V dobře zaizolovaném domě by mělo být i v létě příjemně. Velmi ale záleží na kvalitě izolace (tloušťce fasádního izolantu, důkladnosti) a taky na tom, jak silná vedra přijdou a jak dlouho potrvají.

Kvalitní okna a stínění

Vedle izolace stěn a střechy je nutné myslet na to, že velkou slabinou, pokud jde o únik nebo pronikání tepla, jsou okna. V létě oceníte kvalitní izolační trojskla, která vám poskytnou dostatečný náskok před palčivými slunečními paprsky. Okna však můžete podpořit v boji proti vedru ještě dalšími způsoby:

  • Žaluzie nebo rolety – Základní pomůckou proti horku sálajícímu okny je stínicí technika. Dneska je výběr skutečně obrovský. Vždy ale platí, že nejúčinnější jsou stínicí prostředky umístěné před okny, z vnější strany. Problém je, že venkovní rolety či žaluzie jsou taky vždy dražší a instalace může být problematická. Ovšem zejména předokenní rolety mají i další nespornou výhodu – zvukovou izolaci.
  • Protisluneční folie – Zajímavou a zároveň relativně dostupnou pomůckou je protisluneční folie, která se jednoduše přilepí na okno nebo okna z venkovní strany. Cena těchto folií přitom není horentní a jeden kus na běžné okno se dá pořídit od cca 300 Kč. Další možností je použití markýz nebo slunečníků před či nad okna.

Pozn.: Klasické hliníkové žaluzie přes den poskytnou dobrou ochranu, ale naakumulují teplo. Přes noc je proto vhodné je vytahovat.

Tipy na ochlazení bytu

Máte zateplený byt i kvalitní žaluzie, ale přesto je vám doma vedro? Tak nezbývá než uchýlit se k některé z taktik aktivního ochlazování vzduchu v místnosti.

  1. Klimatizace

Nejlepší mobilní klimatizaceKlimatizace je nejznámější a taky jistě nejúčinnější pomůcka pro udržování příznivé teploty v interiérech. Obliba klimatizací u nás zásadně roste, v některých zemích však už dávno představuje prakticky standardní vybavení domácnosti. Klimatizace však vždy představuje určitou investici a taky její provoz něco stojí. Vybírat však můžete z více druhů řešení.

  • Splitová klimatizaceVysoce účinná klimatizace vhodná do obytných i komerčních prostor. Je tichá a maximálně efektivní. Dělí se na vnitřní a vnější jednotku (proto splitová). Toto řešení je ale dražší a náročnější na instalaci.
  • Mobilní klimatizaceJde o kompromisní variantu, která nevyžaduje instalaci a lze ji přemísťovat dle potřeby třeba do různých místností. Bývá levnější než splitová, ale méně účinná a hlučnější (integrovaný kompresor).
  • Okenní klimatizaceKompaktní klimatizace, která se obvykle umísťuje do okna. Poměrně efektivní se snadnější instalací, ale hlučnější než splitové řešení.
  1. Ochlazovače vzduchu

Někdy jsou tato zařízení zaměňována s mobilními klimatizacemi, ale pozor! Ochlazovače nemají kompresor ani žádný chladivý výkon. Jde de facto o plastovou bednu s ventilátorem a zásobníkem na vodu, která se působením ventilátoru odpařuje. Někdy mohou být součástí i filtry nebo speciální funkce.

Ochlazovač především zvláční vzduch a zvýší jeho vlhkost, může i přinést mírný ochlazující pocit, ale nikoli snížení teploty v celé místnosti. Cena je ale výrazně nižší než v případě klimatizací a ochlazovač může pomoci především v místnostech, kde je suchý vzduch.

  1. Ventilátory

Nejlepší ventilátoryKvalitní ventilátory představují základní pomůcku proti úmornému vedru. Nesnižují teplotu v místnosti, ale zajišťují rychlejší výměnu a cirkulaci vzduchu. Proud vzduchu má pak na tělo ochlazující účinek. Ventilátory jsou vhodné do domácností i komerčních prostor a poskytnou určitou lehkou úlevu. Výhodou je velmi nízká cena a okamžitý účinek, nevýhodou hlučnost a taky fakt, že dlouhodobější působení z blízkosti může být spíše nepříjemné než osvěžující. Existuje mnoho druhů ventilátorů.

  • Stojanové, stolní, sloupové, stropní, nástěnné…
  1. Omezte zdroje tepla

Možná si ani neuvědomujete, co vše zvyšuje teplotu v bytě nebo domě. Například je to vaření a zvláště pečení v troubě. Zkuste v nejparnějších dnech omezit jídelníček na rychlejší minutky nebo čerstvá jídla – i vašemu tělu udělá ve vedru lépe salát než pečený bůček. Taky sprchování a koupání v horké vodě má vliv na zvýšení interiérových teplot. Zkuste taky vypnout nepotřebnou elektroniku a spotřebiče – většina jich vydává teplo.

  1. Správné větrání

V největším horku přes den je obvykle vhodné okna raději zavřít a nevětrat, alespoň pokud máte dobře izolovaný dům a kvalitní okna. V případě, že bydlíte třeba ve starším paneláku a ještě pod střechou a už máte doma stejně úmornou saunu, může být rozumnější pustit si tam navíc alespoň trochu vzduchu a udělat průvan.

Obecně je vhodné větrat co nejvíce přes noc a k ránu a v chladnější dny, tak aby se naakumulované teplo vyvětralo. Pokud možno, otevírejte protilehlá okna, třeba i vstupní dveře – snažte se udělat co největší průvan.

větrání

  1. Využijte vodu a led

Velmi jednoduchá pomoc, kterou rozhodně stojí za to vyzkoušet. Můžete přitom využít celou řadu „postupů“. Velmi zajímavou možností je postavit nádobu s ledovou vodou či ledem přímo před ventilátor – vytvoříte si tak provizorní ochlazovač vzduchu.

Doporučuje se i nechat ve vaně a dřezu malé množství (do výšky např. 1 cm) co nejstudenější vody, která bude zvláčňovat vzduch v místnosti. Další možností je rozmístění nádob s ledovou vodou (ledem) v místnosti, kde přebýváte či spíte, namočení závěsů či osušek. Na osvěžení vzduchu (nebo i sebe) můžete využít i rozprašovače určené na květiny naplněné ledovou vodou.

Tipy na oblíbené mobilní klimatizace

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Olimpia Splendid DOLCECLIMA
Air Pro 13 A+ WiFi

Chladící výkon: 2.9 kW (13000 BTU/h)
Vzduchový výkon: 420 m3/h
Hlučnost: 62 dB
Hmotnost: 32 kg
+ jedna z nejúspornějších na trhu
⭐ 99 %16000 KčČíst recenze
#2Klarstein New Breeze ECO
Chladící výkon: 2,9 kW (10000 Btu/h)
Místnost: 29 až 49 m²
Hlučnost: max. 64 dB
Hmotnost: cca 35,5 kg
Spotřeba energie: 900 W

+ 4 provozní režimy, 3 síly větru
⭐ 98 %9700 KčČíst recenze
#3Vítěz německého testu
Klarstein NEW BREEZE 9
Chladící výkon: 2.7 kW (9000 Btu/h)
Místnost: 26-44 m²
Hlučnost: 64 dB
Hmotnost: 24,3

+ 4 v 1: chlazení, sušení, větrání a noční provoz
⭐ 96 %7300 KčČíst recenze
#4SAKURA STAC 15 CPA/NB
Chladící výkon: 4.4 kW (- Btu/h)
Místnost: do 45 m2
Hlučnost: - dB
Hmotnost: -
⭐ 96 %12800 KčČíst recenze
#5Sinclair AMC-14P
Chladící výkon: 4 kW (14000 BTU/h )
Vzduchový výkon: 450 m3/h
Hlučnost: 56-65 dB
Hmotnost: 30 kg
Příkon (W): 1535

+ funkce topení
+ 3 stupně rychlosti ventilátoru
⭐ 95 %15000 KčČíst recenze
#6Olimpia Splendid Compact 8P
Chladící výkon: 2,1 kW (8000 Btu/h)
Vzduchový výkon: 300 m3/h
Hlučnost: 63 dB
Hmotnost: 23 kg
⭐ 92 %7500 KčČíst recenze
#7Klarstein Pure Blizzard 3 2G
Chladící výkon: 2,1 kW (7000 Btu/h)
Místnost: od 21 do 34 m²
Hlučnost: 56 dB
Hmotnost: 21,8 kg
⭐ 87 %7000 KčČíst recenze
0 Sdílení