Orientační ceník fotovoltaické elektrárny
Druh | Orientační cena | Poptávka na míru |
---|---|---|
Fotovoltaická elektrárna s akumulací přebytků do baterie | 300 000 - 450 000 Kč (bez dotace) | Poptat realizaci na míru |
Fotovoltaická elektrárna s akumulací do vody pro malé domy | 250 000 - 400 000 Kč (bez dotace) | Poptat realizaci na míru |
Fotovoltaická elektrárna s využitím přebytků pro vytápění domu tepelným čerpadlem | 300 000 - 450 000 Kč (bez dotace) | Poptat realizaci na míru |
Možná výše dotace | až 200 000 Kč (při splnění podmínek) | Poptat realizaci na míru |
Cena solární elektrárny (nejlevnější řešení) | začíná cca na 170 000 Kč (bez dotace) | Poptat realizaci na míru |
Obsah článku
Co je fotovoltaická elektrárna na klíč a proč o ní uvažovat?
V solární energii je budoucnost. Toto omšelé tvrzení posloucháme v nejrůznějších podobách a z nejrůznějších zdrojů už léta letoucí. S tím, jak roky běží, se však stále více mění z utopické představy v holý fakt. Solární výroba elektřiny je přitom specifická tím, že není vyhrazena určité kastě „velkovýrobcům“.
Jadernou elektrárnu si doma nepostavíme, ale na energii ze sluníčka se může přiživit skoro každý. A taky to stále více lidí dělá. Zájem o fotovoltaické panely a domácí solární elektrárny roste obrovským tempem. A lze očekávat, že převratně rostoucí ceny energií a naprostý chaos a nejistota panující dnes v energetickém odvětví tento trend ještě umocní.
Možná právě přišel ten správný čas vyrazit do obchodu pro pár panelů a pověsit si je na střechu. Ale až tak jednoduché to zas není. Stačilo by to, pokud byste chtěli přihřívat vodu v menším zahradním bazénu – pak skutečně můžete pořídit hotový solární ohřev a jen ho zapojit. Ale pokud byste chtěli ze slunečního svitu skutečně získávat elektrickou energii a posunout se blíže k částečné či úplné energetické nezávislosti na externích dodavatelích, čeká vás trochu složitější cesta a větší investice.
Ale zvlášť komplikované to taky být nemusí. Využít totiž můžete řešení v podobě domácí solární elektrárny na klíč. Celá řada firem dnes nabízí komplexní služby v tomto směru. Navrhnout pro vás optimální řešení, vytvoří projekt a taky ho zrealizuje. Pomůže vám taky s řešením veškeré administrativy okolo. S dosažením na dotace apod.
Rozdíl je podobný jako mezi svépomocnou rekonstrukcí bytu a zakázkovou rekonstrukcí na klíč. V prvním případě se pořádně zapotíte, protože vše bude ležet jen na vašich bedrech. Ve druhém případě přijdete k hotovému a preciznímu výsledku. I když si asi připlatíte.
Vyplatí se to?
Seriózní firma vám pomůže vyřešit i tuto otázku, která rozhodně nemusí mít tak jasnou odpověď, jak by se zdálo. Vždy je důležité panely správně umístit, zvolit optimální výkonnost, rozhodnout, zda nebo kolik investovat i do bateriové zálohy, kam se bude elektřina ukládat apod.
Pro umístění solárních panelů je ideální šikmá (sedlová) střecha. Optimální orientace je na jih a panelům by nemělo nic stínit. I když nemáte k dispozici takto optimální podmínky, lze si elektrárnu pořídit. Na ploché střeše nebo i fasádě lze konstrukčně zajistit nejvhodnější sklon. To vše zařídí dobrý dodavatel, včetně panelů uzpůsobených na míru konkrétní krytině či podkladu.
A jaké výhody vám vlastní solární elektrárna přinese? Především snížení nákladů na energie. Pokud se rozhodnete pořídit si solárně-termické články pro ohřev vody a vytápění (přitápění), můžete při správné realizaci ušetřit 50-60 % ročních nákladů na tyto „úkony“. U fotovoltaických panelů na výrobu elektřiny záleží na mnoha faktorech. Za elektřinu však můžete na rodinném domě ročně ušetřit v průměru okolo 15 až 30 tisíc Kč. Investice do elektrárny se vrátí nejčastěji za cca 6-12 let. S přihlédnutím k dotacím, které můžete získat. Životnost panelů je kolem 20 let.
Náš tip: Orientační ceny tepelných čerpadel pro rodinné domy
Kolik stojí fotovoltaické systémy?
Tato otázka je velmi komplikovaná. I zcela orientační odhad se bude vždy odvíjet od celé škály souvisejících faktorů. Které to jsou?
Typ elektrárny
Pokud se rozhodnete získávat elektřinu ze solární energie, můžete zvolit několik řešení. Jednou z možností je on-grid elektrárna tedy elektrárna s připojením na distribuční síť. Tento typ nemá úložiště, ale přebytky elektřiny jdou do veřejné sítě. Výhodou, že můžete získat zajímavé dotace a jde o finančně méně nákladné řešení, které vyžaduje minimální údržbu.
Za samotný výkup se však platí málo, takže nejde o efektivní výdělečnou činnost. Za odebranou elektřinu zaplatíte cca 10násobek toho, co dostanete za elektřinu vypuštěnou do sítě. Zůstáváte navíc závislí na distribuční síti elektřiny.
Opakem je off-grid nebo ostrovní elektrárna. Elektřina se uchovává v bateriích, takže můžete dosáhnout i úplné nezávislosti na distribuční síti. Nevýhodou je, že toto řešení je technicky složitější a nákladnější. Nakonec je tu ještě hybridní řešení. Jde o elektrárnu, která je připojena k síti, ale má i vlastní úložiště (akumulátory). Je schopna pracovat v režimech on-grid i off-grid a představuje ekonomicky nejvýhodnější a nejvíce efektivní i flexibilní řešení. Opět se ale pojí s vyššími vstupními náklady. Na tuto elektrárnu je nicméně rovněž možné získat dotace.
Výše dotací
Výše dotací v rámci programu Nová zelená úsporám se odvíjí od typu a výkonu elektrárny. Je třeba si o ni zažádat a splnit patřičné podmínky. Maximální výše dotace činí až 50 % nákladů, max. pak 200 000 Kč na jeden rodinný dům. Dotace mohou zásadně zkrátit dobu návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny.
Výkon elektrárny
Zásadním faktorem, který se podílí na ceně, je výkonnost elektrárny. Výkon se udává v kWp (kilowattpeak), což představuje vrcholný výkon za optimálních podmínek. 1 kWp výkonu elektrárny odpovídá v průměru 1000 kWh vyrobené elektřiny za rok v českých podmínkách. Jaký výkon tedy zvolit?
Pro malý rodinný domek se spotřebou do cca 3 MWh ročně se doporučuje elektrárna o výkonu alespoň cca 2,2 až 2,5 kWp. Cena se pak bude pohybovat na základě dalších faktorů mezi cca 150 až 250 000 Kč. Část této ceny pak může pokrýt dotace.
Pro větší rodinný dům můžete zvolit výkon 4-5 kWp. Cena se pak zvedne i na dvojnásobek. V případě hybridní stanice s baterií může elektrárna pro větší dům vyjít na 300 až 750 000 Kč.
Shrnutí
Vyjmenované faktory zdaleka nejsou jediné, které ovlivní celkové náklady na projekt. Většina dodavatelů vám v případě zájmu vytvoří nezávaznou cenovou kalkulaci, díky které si uděláte přesnější představu. Rozpětí ceny fotovoltaické domácí elektrárny je dnes totiž v průměru mezi 150 až 750 tisíci Kč (bez odečtení dotace).
Poptávka realizace fotovoltaické elektrárny na klíč
Chtěli byste zdarma zkonzultovat realizaci fotovoltaické elektrárny na klíč u vašeho rodinného domu? Zkuste vyplnit poptávku a firma Woltair zhodnotí nejvýhodnější řešení přímo pro vás včetně možných dotací.