Magazín

Jak na zavařování v troubě. Základní postup krok za krokem

Zavařování. Skvělý způsob jak zakonzervovat přebytky ovoce, zeleniny, hub, ale třeba i jiných surovin – zavařovat totiž lze například i maso – aby vydržely podstatně déle. Konkrétně mezí nejčastější patří zavařování okurek nebo džemů. Zavařovat lze velmi úspěšně ve speciálním zavařovacím hrnci. Někteří lidé dokonce zavařují i v myčce nádobí. My se dnes podíváme, jak k tomuto účelu využít spotřebič, který má k dispozici zřejmě každá domácnost. Řeč je o troubě – a může být elektrická, horkovzdušná i plynová. Tak jdeme na to.

Výhody a úskalí zavařování v troubě

trouba Electrolux Zavařování v troubě může být poměrně jednoduché, zejména pokud investujete trochu času do menšího experimentování se správnou teplotou a časem. Posléze už můžete snadno zavařovat jak na běžícím pásu.

Používání trouby pro účely zavařování má ale i své nedostatky. Jak už vyplývá z prvně řečeného, není vždy úplně snadné odhadnout optimální kombinaci teploty a doby. Samozřejmě vám poradíme, jaké hodnoty by měly být spolehlivé, ale jisté individuální odchylky se stejně možná vyskytnou. Při větším zavařování je proto vhodné to nejdříve vyzkoušet např. na jedné lahvi.

V troubě – zejména horkovzdušné – mohou taky vysokými teplotami trpět víčka nebo gumičky. Pro zavařování v troubě jsou nejvhodnější šroubovací uzávěry, které jsou odolnější. Taky je možné na sklenice rozprostřít navlhčené noviny.

Obecně vzato vyžaduje zavařování v troubě trochu více alchymie s nastavením a taky musíte počítat s větší energetickou spotřebou oproti zavařovacímu hrnci. Přesto jde o zajímavou možnost, která může být pro občasné zavařování výhodná.

Sterilizace sklenic

Zavařovací sklenice je před používáním třeba důkladně sterilizovat. Umyjte je v horké vodě a nechte oschnout (neutírejte). Poté je sterilizujte v rozehřáté troubě. Víčka je třeba sterilizovat taky, ale ideální je používat rovnou nová. Sklenice stačí nechat v troubě několik minut.

Pokud byste sklenice nesterilizovali (nebo sterilizovali nedostatečně), může dojít k tomu, že se obsah začne předčasně kazit, objeví se plíseň apod. – své výtvory byste potom museli vyhodit, což by byla jistě škoda.

Uložení sklenic v troubě

Sklenice se v troubě zavařují na velkém plechu naplněném cca do 2-3 cm vodou. Pro jednu várku použijte vždy stejně velké sklenice. Větších sklenic by se do klasické trouby mělo vejít najednou až 6, menších i více. Důležité taky je, aby mezi sklenicemi byl určitý volný prostor – aby se vzájemně nedotýkaly stěnami a horký vzduch mezi nimi mohl lépe proudit a rovnoměrně zavařovat.

Zavařované okurky

Zavařování v horkovzdušné troubě

Teď už se podíváme na konkrétní doporučení. Začneme horkovzdušnou troubou. Zde jsou doporučovány nejvyšší teploty, proto je vhodné použit silnější vrstvu vlhkých novin, která ochrání zejména víčka před deformací.

Troubu rozehřejte na teplotu 200-250°. Zavařování trvá od cca 5 do 15 minut v závislosti na velikosti sklenic a toho, co zavařujete. Tvrdší suroviny vyžadují zpravidla delší dobu zavařování.

Plynová trouba a elektrická trouba

Zavařování v klasické plynové troubě je trochu náročnější, protože lze hůře odhadovat správnou teplotu. Obvykle se doporučuje nastavit troubu na stupeň 1, maximálně pak na stupeň 2. V případě elektrické trouby se obvykle doporučuje nízká teplota okolo 100°C. Setkat se ale můžete i s doporučením i na 150°C nebo více.

Stejně jako teplota i délka zavařování se odvíjí od použitých surovin a velikosti sklenic. Pohybovat se může v rozmezí cca 40 minut až jedné hodiny. V případě zavařování okurek v troubě, je vhodné zvolit delší čas (to platí pro většinu zeleniny). Zavařování jablek a hrušek v troubě naopak zvládnete rychleji. Po uplynutí času troubu vypněte, ale sklenice hned nevyjímejte. Nechte je ještě cca půl hodinky dojít.

Co potom? Po vytažení z trouby nechte sklenice pomalu vychladnout. Měli byste je přitom obrátit na víko, tedy dnem nahoru.

Tipy na nejlepší elektrické zavařovací hrnce:

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Domo DO42325PC
Nejlepší dle srovnání
Objem: 27 l
Příkon: 2000 W
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2900 KčČíst recenze
#2Professor ZVH 272
Dobrý poměr cena / výkon
Objem: 27 l
Příkon: 1800 W
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1600 KčČíst recenze
#3Hyundai PC 200
Objem: 27 l
Příkon: 1800 W
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1900 KčČíst recenze
#4Sencor SPP 2100
Objem: 27 l
Příkon: 1800 W
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1800 KčČíst recenze
#5Vigan Mammoth ZH27DGX
Objem: 27 l
Příkon: 1800 W
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3000 KčČíst recenze
#6KOVO HB Hrnec 20 l
Objem: 20 l[usr 4 text="true" tooltip="true"]450 KčČíst recenze
0 Sdílení