Magazín

Kamenný koberec – recenze, zkušenosti a cena za m2

Kamenný koberec se stává hitem. Tento speciální povrch slouží jako alternativa k tradičnější dlažbě a nabízí řadu zajímavých výhod. Dali jsme si za úkol provést vás tématem okolo kamenných koberců, zjistíte jaká je cena za m2, kde může být položen, kde můžete získat kvalitní pracovníky, kteří vám kamenný koberec položí a nakonec se můžete podívat i na naši vlastní zkušenost s položením kamenného koberce na balkón.

Co je to kamenný koberec?

Jde o druh povrchové úpravy, kterou lze použít v exteriéru, ale i v interiéru. Toto řešení je velice elegantní a esteticky příjemné, ale nezaostává ani v záležitosti praktických vlastností.

Tento materiál sestává z drobných oblázků – buď mramorových, nebo říčních. Hrubost koberce (kamínků) může být různá, např. 2-4 mm, ale taky třeba až 16 mm. Kamínky se před pokládkou míchají s pryskyřicí (případně jiným speciálním pojivem), výsledný koberec je vytvoří ucelený a rovnoměrný povrch.

Oblázky
Říční oblázky – častý typ kamenného koberce je příjemný na nohy

Kde se dá kamenný koberec použít?

Kamenné koberce lze položit na zpevněných plochách, nejčastěji se s nimi lze setkat na příjezdových cestách, okolo bazénů, na venkovních schodech a samozřejmě taky terasách, balkónech nebo verandách. V interiéru nacházejí velmi často uplatnění v koupelnách, ale hodí se třeba i do kuchyně, ke krbu nebo do jiných prostor. Uplatnění je tedy velmi široké.

Kamenný koberec použitý u mě na balkóně
Kamenný koberec použitý u mě na balkóně

Výhody kamenných koberců

Proč vůbec uvažovat o pořízení kamenného koberce? Tady je několik důvodů.

Krásný vzhled

Vzhledově je kamenný koberec opravdu perfektní záležitost, působí exkluzivním až luxusním dojmem. Můžete si být jisti, že vám ho budou sousedi i návštěvy závidět. Struktura je jedinečná a okouzlující.

Příjemný na dotek

I tato výhoda je důležitá. Tento povrch působí na chodidla příjemným, takřka masážním dojmem. Navíc na rozdíl od dlažby nestudí.

Celistvý povrch

Žádné spáry. Velká úleva při údržbě. Není zde prostředí pro rozvoj plísní a usazení zatvrzelé špíny, kterou je obtížné drhnout.

Nevíří se prach

Díky specifické struktuře se prach drží na povrchu koberce a nevíří se okolo. To je výhoda zejména v interiéru, můžete ho snadno vysát. Jde o povrch, který ocení i alergici.

Dobře si rozumí s vlhkostí

Na tomto souvislém a celistvém povrchu se netvoří kaluže, ba ani námrazy. Je tedy skvělou volbou právě například do koupelny anebo k bazénu.

Přizpůsobitelnost a relativně snadná pokládka

Nedá se říct, že by pokládku zvládl naprosto každý, byť zkušenostmi s manuální prací nepolíbený, člověk. Přesto je pokládka kamenného koberce zvládnutelná svépomocí s trochou kutilských dovedností a patřičným návodem. Vrstva se navíc snadno pokládá i na členitém povrchu.

Propouští teplo

Uvažujete o podlahovém topení? Pak je kamenný koberec dobrá volba. Velice snadno totiž propouští teplo a zahřeje se rychleji než většina jiných povrchů. To znamená i ekonomickou úsporu.

Odolnost

Materiál dobře snáší mrazy i další výkyvy počasí. Vydrží teploty i několik desítek stupňů pod nulou, neodmrzá a neklouže. Dobře zvládá i zátěž, unese i např. osobní vozidlo a někdy se používá v garážích.

Životnost

Kamenný koberec není zcela bezúdržbový, ale jeho udržování je poměrně nenáročné. Při solidní péči je jeho životnost obrovská (desítky let) až prakticky neomezená.

Nevýhody kamenných koberců

Má kamenný koberec i nějaké nevýhody?

  • Není samonosný, pokládá se pouze na zpevněný, např. betonový povrch
  • Neslouží jako hydroizolace, je vodopropustný
  • Je dražší

Vlastní zkušenosti a recenze – kamenný koberec

Balkón před položením kamenného koberce
Balkón před položením kamenného koberce
Kamenný koberec po položení
Kamenný koberec po položení

Podle čeho kamenný koberec vybírat?

Záleží na řadě faktorů, mezi zásadní patří:

  • Místo pokládky – Vlastnosti koberce se budou lišit podle místa určení a specifických požadavků dané plochy.
  • Zrnitost a barevnostTyto faktory určují vzhled koberce, zrnitost má vliv i na jeho praktické vlastnosti, v interiérech se používá nižší zrnitost než v exteriérech.
  • Tloušťka Souvisí s místem použití. Například do exteriérů je vhodná vrstva okolo 1,5 cm, do namáhaných prostor (garáž) i 2 cm. Naopak v interiéru obvykle stačí koberec okolo 1 cm tloušťky. Při určování tloušťky záleží i na zrnitosti.
  • Cena Cena se odvíjí především od rozlohy koberce v metrech čtverečních.

Cena kamenného koberce za m2

S cenou kamenného koberce je to trochu složitější. Zajímat vás bude celková cena materiálu na metr čtvereční, ale v takovém případě potřebujete vědět, kolik potřebujete kamínku i pojiva. Množství obojího se odvíjí od tloušťky podkladu i od zrnitosti.

Abyste měli základní představu – pro interiérové účely je v průměru potřeba cca 16 kg kameniva na m2. V exteriéru je to pak okolo 22 kg nebo více (pokud nejde o zátěžová místa o tloušťce třeba 2 cm, tam se může spotřeba zvednout nad 30 kg na m2). Pokud si propočítáte optimální spotřebu, je samozřejmě ještě nutné vzít v úvahu i nezbytnou rezervu.

Další položkou je pojivo. Na 25 kg kameniva bude zapotřebí zpravidla okolo 2,5 kg pojiva, ale opět velmi záleží na zrnitosti i tloušťce.

Tyto dvě položky se obvykle prodávají společně. Nejčastěji najdete balení, které zahrnuje cca 25 kg kameniva plus 2,5 kg pojiva. Takové balení vystačí obvykle na o něco více než 1 m2. Cena za 1 m2 pak obvykle začíná někde na 300 Kč, ale bez ceny práce.

Kamenný koberec - ukázka

Jak kamenný koberec udržovat?

Údržba kamenného koberce je zpravidla poměrně jednoduchá. Výhodou je, že zde nejsou spáry, neusazuje se hrubá špína, neprorůstá tráva. Optimální je jednou za čas vyčistit tento povrch vysokotlakým čističem nebo alespoň zahradní hadicí. V interiéru je pak třeba i používat vysavač a vysávat.

0 Sdílení