Magazín

8 rad, jak zvlhčit vzduch v místnosti a celém bytě

příliš velká vlhkost Zejména v chladných měsících roku, kdy probíhá topná sezóna, je problém suchého vzduchu v bytech a domech vysoce aktuální téma. Právě topení totiž vzduch v místnostech výrazně vysušuje. A netýká se to rozhodně pouze ústředního topení. Ještě větší dopad může mít topení v krbu či kamnech. Pokud navíc venkovní teplota klesne pod nulu, příliš nepomáhá ani větrání. Vlhkost vzduchu je velmi nízká. Dnes se tak podíváme na to, jak zvlhčit vzduch v místnosti či celém bytě.

Proč zvlhčovat vzduch?

Proč se tím ale vlastně zabývat? A jaké dopady může mít příliš suchý vzduch na naše zdraví? Začíná to například ztrátou vláčnosti pokožky, která může být nepříjemně suchá, podrážděná, taky může popraskávat a svědit.

Časté je i škrábání v krku a nutkání ke kašli, bolest a pálení očí, únava, chronická rýma apod. Citlivější nebo alergické osoby pak mohou pociťovat i podstatně intenzivnější příznaky. Dále je třeba vzít v potaz, že suché dýchací cesty jsou méně odolné vůči infekčním onemocněním.

Jaká vlhkost je správná?

Všeho moc škodí. Vysoká vlhkost je taky značně nekomfortní a pojí se i s vážnějšími problémy, jako je vznik plísní. Jaká je tedy optimální vlhkost obývaných prostor? Doporučená hladina vlhkosti vzduchu je okolo 50 %.

Pokud vlhkost klesne pod cca 40 %, nebo naopak stoupne nad cca 65 %, je rozumné uvažovat o nějakém řešení. Aktuální vlhkost přitom můžete sledovat pomocí domácího vlhkoměru. Existují analogové i digitální (ty jsou dnes běžnější) modely. Jejich cena přitom není nijak vysoká – některé lze pořídit i pod 200 Kč. Ty sice nemusejí být dokonale přesné, ale v dané situaci nejde o nějaké procento sem nebo tam, ale o orientační hodnoty.

Jak zvýšit vlhkost v bytě nebo domě?

A teď už ke konkrétním tipům, jak zvýšit vlhkost v bytě či domě…

1. Nádoby s vodou

První pomoc při příliš suchém vzduchu. Nevypadá to sice příliš elegantně, ale můžete naplnit vodou mísy či hrnce a umístit je na topení. Voda se bude odpařovat a zvlhčovat vzduch. V létě lze umístit nádoby s ledovou vodou před ventilátor.

2. Využijte kuchyň

V kuchyni je spousta zařízení, která produkují vlhkost. Například můžete nechávat otevřenou myčku nádobí, místo smažení a pečení častěji vařit (bez poklice) a podobně.

3. Využijte koupelnu

Po sprchování nezavírejte dveře od koupelny a nechte vlhkost unikat do prostoru. Díky tomu i zamezíte příliš vysoké vlhkosti vzduchu v koupelně a zužitkujete ji částečně tam, kde je potřeba. Po koupeli taky třeba nemusíte ihned vypouštět vanu.

4. Sušení prádla

Sušíte prádlo na balkoně nebo venku na zahradě? V rámci boje se suchým vzduchem můžete udělat malou změnu a začít (aspoň v nejrizikovějším období) prádlo sušit přímo doma. Stačí si pořídit vhodný rozkládací sušák na prádlo, což je praktická pomůcka, která lze navíc pořídit jen za pár stovek korun.

5. Větrání

Dostatečné větrání je nezbytné pro dobré klimatické podmínky v bytě nebo domě. Zabarikádovat se doma v zoufalém strachu před únikem tepla není žádné řešení. Jednou z nevýhod moderních oken a kvalitního zateplení domu je právě i minimální prodyšnost, která uvnitř domu zadržuje vlhkost (rovná se riziko plísní), nebo naopak nepropouští vlhkost zvenčí (rovná se příliš suchý vzduch).

V zimních měsících větrejte intenzivně, ale po kratší dobu. Nejlépe když je po dešti (sněhu). Naopak když hodně fouká nebo mrzne, vzduch je sušší. V teplejších měsících můžete větrat dlouhodobě (třeba i soustavně).

6. Pozor na přetápění

Jakýmsi českým specifikem je posedlost teplem a panická hrůza z chladu. V mnoha domácnostech se proto přes zimu přetápí. Je to zbytečné plýtvání energií, které navíc vede k vysoušení vzduchu a častějším onemocněním. Topte přiměřeně, v bytě přece nemusí být jako v sauně.

7. Rozprašování vody

Rozprašovače na květiny můžete použít i ke zvlhčování a osvěžování prostor. Toto řešení velmi oceníte zejména v létě. Rozprašovačem můžete třeba i navlhčit závěsy či záclony a začít větrat. Dovnitř půjde příjemně vlahý vzduch.

8. Speciální zvlhčovače

Nejlepší zvlhčovače vzduchu Pokud vás nezaujala žádná z výše uvedených improvizovaných možností a chcete starost o vlhkost vzduchu přenechat technologii, pak si můžete pořídit zvlhčovač vzduchu. Výběr je obrovský, ať už jde o výkon, technologii, vybavení, design nebo cenu.

Existují zvlhčovače parní, ultrazvukové i s přirozeným odparem. Vybaveny mohou být různými filtry, ionizátorem a různými funkcemi a možnostmi. Častá je kombinace zvlhčovače a čističe vzduchu. Některá zařízení lze koupit i pod tisíc korun, jiná stojí i 10 a více tisíc. Záleží tedy pouze na vás, kolik chcete do zvlhčování vzduchu investovat.

Pokročilejší modely dokážou například vlhkost vzduchu detekovat a automaticky udržovat na optimální úrovni, což je jistě velmi komfortní řešení. Pokud jde o spotřebu elektrické energie, nejsou tato zařízení obvykle extrémně náročná. Běžně se setkáte s modely, které nemají příkon ani 30 nebo 50 W. Spotřeba závisí i od principu fungování (např. parní modely budou mít vyšší spotřebu než ty s přirozeným odparem).

I pokud jde o hlučnost provozu, opět dost záleží na typu přístroje. Některé se drží pod 30 dB, což je opravdu vynikající hodnota. Jiné ale mohou dosáhnout až k 60 dB. Takové zvlhčovače už jistě nejsou vhodné například pro noční provoz v ložnici. Mezi nejoblíbenější značky pak patří Ionic-Care, Winix, Xiaomi nebo domácí Sencor.

Zvlhčovat vzduch pak mohou i některé aroma difuzéry.

Tipy na oblíbené zvlhčovače vzduchu:

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1TrueLife AIR Humidifier H3
Nejlepší zvlhčovač pro většinu lidí
✔️ Kapacita vodní nádržky: 3 litry
✔️ Doporučený prostor: 40 m3
✔️ Vypnutí při nedostatku vody
✔️ Zásobník na esenciální olej
✔️ 99% spokojenost s produktem
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1000 KčČíst recenze
#2Philips HU4803
✔️ Kapacita vodní nádržky: 2 litry
✔️ Doporučený prostor: 25 m3
✔️ Programování provozu: 1,4 nebo 8 hod
✔️ 3 nastavení úrovně vlhkosti 40%, 50%, 60%
✔️ Upozornění na nedostatek vody
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3250 KčČíst recenze
#3Stadler Form Oskar
✔️ Kapacita vodní nádržky: 3,5 litry
✔️ Doporučený prostor: 125 m3
✔️ Ekonomické řešení s maximálním výkonem
✔️ Pěkný moderní design
✔️ Indikace vody v přístroji
❌ Hlučnější ventilátor
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2750 KčČíst recenze
#4Hyundai HUM 770
Oblíbený model
✔️ Kapacita vodní nádržky: 5,2 litry
✔️ Doporučený prostor: 62,5 m3
✔️ Tichý chod
✔️ Dobrý poměr cena / výkon
❌ Nelze vypnout LCD panel
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1500 KčČíst recenze
#5Airbi Airwasher AWE-25PTOH
Skvělé recenze
✔️ Kapacita vodní nádržky: 4,5 litru
✔️ Doporučený prostor: 120 m3
✔️ 99% spokojenost dle Heureka.cz
✔️ Zachytí až 99,9% bakterií v okolním ovzduší
✔️ Energetická nenáročnost (pouze 8 W)
❌ Nepohodlný systém nalévání vody
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]7000 KčČíst recenze
#6Bo Jungle Humi-Purifier
Zvlhčovač vhodný i pro děti
✔️ Kapacita vodní nádržky: 6 litrů
✔️ Doporučený prostor: 60 m3
✔️ Zvlhčuje ionizací
✔️ Délka provozu: 17 – 24 hodin
❌ Vyšší cena
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3000 KčČíst recenze
#7Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier
Trendy produkt 2022
✔️ Kapacita vodní nádržky: 4,5 litru
✔️ Uživatelsky příjemný a praktický design
✔️ Nepřetržité zvlhčování po dobu až 15 hodin
✔️ Zvlhčování prochází UV-C sterilizační zónou
❌ Návod a aplikace nejsou v češtině
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1550 KčČíst recenze
0 Sdílení