Magazín

Lednice No Frost – Co je to a vyplatí se? Tipy na nejlepší z nich

Beznámrazová technologie nebo No Frost systém. Pod těmito vzletně znějícími názvy se skrývá velice praktická a pokročilá funkce chladniček a mrazniček, jejíž princip je ale veskrze jednoduchý a snadno pochopitelný. V dnešním článku se podíváme na to, k čemu No Frost technologie slouží, jaké výhody vám přinese a zda se vyplatí do zařízení s touto funkcí investovat.

no frost lednice

Stop námraze

Většina lidí, snad kromě nejmladších, si pamatuje starší lednice, u kterých bylo čas od času provést poměrně komplikovaný úkon v podobě takzvaného odmrazení. Pokud jste tuto činnost odkládali, často pak bylo potřeba z mrazicí části doslova odsekávat rozsáhlé ledové kry.

U modernějších zařízení už tak tristní stav obvykle nehrozí, přesto se zdaleka nedá říct, že by běžné chladničky a mrazničky byly zcela „námraze-vzdorné“. Občasnému odmrazování se u obyčejnějších modelů nevyhnete.

Jak odmrazovat a proč?

Odmrazování byste měli uskutečnit vždy v případě, že vrstva námrazy dosáhne určité hranice. Rozhodně by neměla být tlustší než půl centimetru. Co se může stát?

Především dochází k výraznému navyšování celkové spotřeby lednice – a to až o tři čtvrtiny. Přetěžován je motor, v prostoru se lze jen těžko orientovat a jídlo může i přimrzat, takže nejde oddělit od podložky, stěny nebo jednotlivé kusy od sebe navzájem.

Odmrazování probíhá tak, že:

 • Vypojíte zařízení z elektrické sítě.
 • Vyložíte veškerý obsah a uskladníte jej na vhodném chladném místě (v zimě např. balkon, sklep nebo podobně).
 • Kolem dveří rozprostřete hadry nebo utěrky, které zachytí odtékající vodu a zabrání vytopení místnosti.
  Pokud je námraza značná, můžete naplnit hrnec vařící vodou a vložit jej do chladničky či mrazničky. Dveře spotřebiče musejí být stále otevřené.
 • Odškrábejte led ze stěn vhodným plastovým nástrojem (stěrkou). Nepoužívejte ale kovové škrabky nebo nože apod. mohli byste zařízení značně poškrábat.
 • Všechny prostory pečlivě vymyjte a vydrhněte (včetně těsnění). Můžete použít běžný prostředek na mytí nádobí nebo i speciální čistič. Použít lze i ocet, který má dobré dezinfekční účinky a taky zatočí s ostatními pachy.
 • Velmi důležité je po umývání spotřebič vytřít úplně do sucha, jinak by celá práce přišla vniveč.
  Lednici můžete naplnit a opět zapojit.
 • Každý, kdo někdy odmrazoval, jistě potvrdí, že jde o jednu z nejotravnějších prací v domácnosti. Není tedy divu, že beznámrazové systémy se těší mimořádné oblibě.

Princip No Frost systémů

Je jasné, že každý výrobce vyřeší systém proti námraze trochu jinak. Základní princip je ale jasný a jednoduchý. Tam, kde je sucho, není žádný led ani žádná námraza. A jak docílit toho, aby bylo v lednici nebo mrazáku sucho? Velice jednoduše…

Hlavním prvkem systémů proti námraze je ventilátor. Ventilátor se stará o rovnoměrnou distribuci vzduchu a taky o vysoušení vlhkosti. Součástí systému pak bývají kanálky, které v součinnosti s ventilátorem přebytečnou vlhkost z interiéru chladničky nebo mrazáku odvádějí. A to je v zásadě celý fígl.

Výhody No Frost

Jaké výhody beznámrazové technologie přinášejí? V první řadě pochopitelně odpadá nutnost zařízení pravidelně odmrazovat. Na jídle se taky netvoří namrzlý „povlak“, takže se v mrazáku můžete lépe orientovat a potraviny se taky snáze rozmrazují, a dokonce mají delší trvanlivost. Taky se nestane, že by vám pokročilá námraza omezovala úložný prostor nebo že by potraviny k této vrstvě přimrzaly.

Další výhoda je ekonomická. Provoz beznámrazové lednice je efektivnější. Nedochází k přetěžování motoru, jídlo se taky rychleji zamrazuje díky proudění vzduchu po celém prostoru. Dá se tedy rozhodně říct, že o investici do zařízení s No Frost systémem rozhodně stojí za to přinejmenším zauvažovat.

Tipy na nejlepší No Frost lednice

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1SAMSUNG RB30J3215SA/EF

Energetická třída: E (od 2021)
Objem chladničky/mrazničky: 213 l/ 108 l
Emise hluku: C
Rozměry: 178x59,5x66,8 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
#2GORENJE NRC620CSXL4
Energetická třída: C (od 2021)
Objem chladničky/mrazničky: 222 l / 106 l
Emise hluku: B
Rozměry: 200×60×66.3 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14000 Kč Číst recenze
#3BOSCH KGE49AICA
Energetická třída: C (od 2021)
Objem chladničky/mrazničky: 302 l / 117 l
Emise hluku: C
Rozměry: 201×70×65 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]21000 Kč Číst recenze
#4AEG Mastery RCB736D5MB
Energetická třída: D (od 2021)
Objem chladničky/mrazničky: 266 l / 101 l
Emise hluku: C
Rozměry: 201×59.5×65 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]22500 Kč Číst recenze
#5HAIER HTF-540DGG7
Energetická třída: F (od 2021)
Objem chladničky/mrazničky: 354 l / 174 l
Emise hluku: C
Rozměry: 190.5×90.8×64.8 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]28000 Kč Číst recenze
#6BEKO RCNA406I40WN
Energetická třída: E (od 2021)
Objem chladničky/mrazničky: 253 l / 109 l
Emise hluku: C
Rozměry: 202.5×59.5×67 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
0 Sdílení

Lucia

Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz