Magazín

Jak odstranit rez (z kovu, oblečení, auta nebo vany)?

Koroze postihuje především kovy, ale taky například plasty a horniny. Vzniká působením korozivních kapalin a plynů nebo soli. Lidově obvykle mluvíme o rzi, ačkoli odborně se takto nazývá pouze výsledek koroze na železe. V dnešním článku se však nebudeme věnovat teoretické chemii, nýbrž praktickým způsobům, jak odstranit rez – a to z různých druhů povrchů, na kterých se může vytvořit nebo ulpívat.

Rez můžete odstranit mnoha způsoby – od jejího mechanického odškrábání přes použití různých domácích prostředků a roztoků až po přikročení k moderním, prodávaným přípravkům. V našem článku se podíváme na všechny tyto metody. Později si taky řekneme, které metody jsou nejvhodnější, pokud chcete očistit různé konkrétní povrchy a materiály.

Rezavý šroub
Abyste povolili rezavý šroub, zkuste jej polít Coca Colou.

Mechanické odstranění rzi

Mechanické odškrábání rezavého povlaku je zajisté nejpracnější možností. Výsledek může být velmi dobrý, ale za jistých okolností naopak nedostatečný. Záleží na konkrétním povrchu, úrovni koroze a taky na tom, jakou metodu použijete.

Ocelový kartáč nebo vlna

Pokud se chystáte čistit větší a odolnější povrchy, bude vhodnější volbou ocelová vlna. Naopak na menší nářadí či nástroje s více záhyby se uplatní spíš ocelový kartáč. Při čištění používejte přiměřený tlak, abyste povrch nepoškodili a průběžně se zbavujte zbytků rzi. Plochu nakonec dočistěte smirkovým papírem.

Pistole

Tato metoda je mnohem účinnější než předchozí. Lze navíc použít na poměrně velmi členité povrchy a poradí si i s výraznější korozí. Nevýhoda spočívá v tom, že potřebujete speciální náčiní – a to právě pískovací pistoli a taky abrazivní prostředek (písek), který bude pistole na povrch pod tlakem vystřelovat.

Levné pískovací pistole dnes už pořídíte za pár stovek korun. Pokud se se rzí potýkáte častěji, tato investice se může vyplatit. Pokud jde o jednorázovou záležitost, zřejmě bude lepší sáhnout po jiném řešení (nebo se pokusit si pískovací pistoli vypůjčit).

Babské a domácí rady na odstranění rzi

Rez můžete odstranit i pomocí různých domácích a vlastnoručně vyrobených prostředků z poměrně běžně dostupných propriet. Pojďme se podívat na některé často zmiňované možnosti.

Kyselina citronová a sůl

Skvělé řešení na různé menší kovové předměty, nebo pokud vám rez zůstane například na oblečení. Potřebujete přitom jenom citron (resp. citronovou šťávu) a sůl. Citronová šťáva díky obsažené kyselině rez naruší. Sůl pomůže zase s jejím odstraněním díky abrazivnosti.

Poškozené místo nejdříve posypte solí a poté namočte do citronové šťávy a nechte pár hodin působit. Pak stačí setřít rez hadrem. Další možností je vytvoření pasty z těchto dvou surovin a její nanesení na daný povrch, což může být někdy praktičtější. Opět je třeba nechat směs působit a poté setřít.

Ocet

Obyčejný ocet je skvělý pomocník při čištění myčkyDalší univerzální domácí pomocník je bezesporu ocet. Společně se solí a jedlou sodou tvoří nesmrtelnou trojici, která se vyskytuje snad v každé „babské“ radě. Odstraňování rzi pomocí octa je absolutně jednoduché a lze použít na různé kovové povrchy a nástroje:

  • Malé předměty prostě celé ponořte do octa
  • Větší předměty je možné omotat textilií namočenou v octu
  • U některých povrchů může být nejvhodnější na ně ocet přímo nalít

Ve všech zmíněných případech je nutné nechat ocet působit a to ideálně více hodin (třeba přes noc nebo i noc a den). Použít můžete bílý ocet, ale lepších účinků dosáhnete s octem jablečným. Po odmočení odstraňte rozrušenou rez mechanicky (ocelovým kartáčkem, ocelovou vlnou anebo třeba jen kuličkou z alobalu).

Jedlá soda

Jak jsme řekli – bez octa, soli nebo jedlé sody se žádná domácí rada neobejde. Platí to i tentokrát. Na rez je možné zaútočit právě i jedlou sodou. Nejdříve poškozený povrch očistěte vlhkým hadrem (nevysoušejte) a poté naneste na vlhký povrch jedlou sodu. Opět nechte působit několik hodin a poté odstraňte rez mechanicky (viz výše).

Pozn.: Opět je možné vyrobit si pastu z jedlé sody a vody. U některých povrchů může být toto řešení výhodnější.

Kyseliny

Poměrně účinné odstranění rzi může probíhat s pomocí různých dalších kyselin. Například fosforečné nebo chlorovodíkové. Ty se většině lidí doma nepovalují, ačkoli je možné je koupit. Tyto kyseliny se ale taky vyskytují běžně v různých čistidlech, prostředcích – a dokonce i potravinách…

Coca-Cola

Legendární americký nápoj Coca Cola není možná příliš vhodný pro konzumaci, ale dokáže si překvapivě pěkně poradit se rzí (zejména díky obsahu kyseliny fosforečné). Jde o dobré řešení na odstranění rzi z drobnějších kovových předmětů. Stačí danou věc do nápoje ponořit a nechat pár desítek minut nebo i hodin odmočit a rez poté očistit. Cola může být skutečně nečekaně účinná.

Brambora

Ano, i obyčejná brambora může posloužit v boji se rzí. Alespoň pokud jde o drobné poškození například kovových příborů. Pokud chytá rez například nůž, stačí ho do brambory zapíchnout a nechat působit síly této zeleniny přes noc. Ráno pak nůž vyndejte a nůž od rzi očistěte.

Další možnost je trochu složitější. Bramboru rozkrojíte, abyste z ní vytvořili jakýsi kartáč či houbu. Na rozkrojenou stranu naneste pro zvýšení účinku jedlou sodu anebo obyčejný prostředek na nádobí a poté s ní vydrhněte povrch zasažený rzí. Nakonec rez opět mechanicky očistěte.

Mouka

Další jednoduchá varianta. Stačí vzít obyčejnou hubku na mytí nádobí, namokřit ji a poté namočit v mouce (polohrubé nebo hrubé). S touto pomůckou pak drhněte povrch se rzí.

Upozornění: Pokud budete pracovat s kyselinami nebo roztoky kyselin, používejte ochranné pomůcky v podobě gumových rukavic.

Speciální čistidla na rez

Pokud vás domácí recepty příliš neberou a raději sáhnete po speciálním prostředku, který se dá koupit, máte samozřejmě dostatek možností. Prostředků na odstranění rzi (obvykle i vodního kamene) je velké množství v různých cenových relacích – od desítek po stovky korun za balení.

Mezi známé výrobce různých čisticích prostředků, které lze použít i na rez, patří například značky HG, Larrin, Fixinela, Pulirapid a mnohé další. Účinky jsou samozřejmě velmi různorodé. Můžete buď sami zkoušet různé prostředky anebo se nechat inspirovat v recenzích či diskuzích na internetu od lidí, kteří už je vyzkoušeli za vás.

ProduktHodnoceníCena (od)
Star brite Konvertor rzi 650 mlchemickými procesy mění zoxidované
vrstvy a rez zpět na kov
[usr 5 text="true" tooltip="true"]520 Kč
PULIRAPID Aceto 750 ml Čisticí prostředek na rez a vodní kámen,
s octem
[usr 5 text="true" tooltip="true"]72 Kč
CIF Outdoor Outdoor Rust 450 mlČisticí prostředek venkovní na rez[usr 5 text="true" tooltip="true"]69 Kč
SAVO Koupelna na rez a vodní kámen 5 kgodstraní vodní kámen a rez včetně
nečistot usazených pod nimi (obklady,
sprchové kouty, sanitární keramika)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]379 Kč
3M™ Stainless stell cleaner spray 600 ml Čistič na nerez [usr 5 text="true" tooltip="true"]329 Kč

Jak odstranit rez z vany či WC?

Zejména kvůli „rezavé“ vodě může někdy dojít k nepěknému znečištění vany, umyvadla nebo třeba toalety. Co na tyto skvrny platí? Obvykle dobře účinkují pasty (detaily viz výše), například z citronové šťávy (případně octa) a soli anebo jedlé sody. Případně můžete použít nějaký vhodný prostředek s kyselinou fosforečnou.

Jak dostat rez z oblečení?

I oblečení nebo jiné textilie se mohou nepříjemně ušpinit od rzi. Mezi nejoblíbenější řešení patří výše popsaná metoda s použitím citronové šťávy a soli. Nechte směs působit a poté oblečení vyperte. Tento systém funguje zejména, pokud se do skvrny pustíte ihned. Jinak můžete opět použít vhodný komerční odstraňovač rzi.

0 Sdílení