Magazín

Návod, jak odmrazit mrazák a lednici v 5 krocích a proč to dělat

Námraza v ledničce a mrazáku. Dalo by se říct, že jde o tradiční problém – i v tom smyslu, že dnes už (díky moderním technologiím) není tak často k vidění jako dříve. Přesto se řada lidí s námrazou v lednici stále čas od času potýká. Odmrazování přitom patří mezi velmi otravné a neoblíbené činnosti. Přesto existuje řada důvodů, proč byste neměli námrazu nechat žít svým životem. V našem článku si krok za krokem popíšeme, jak odmrazit mrazák a lednici, aniž by vás to muselo stát neúměrné úsilí. Poradíme vám taky, jak co nejúčinněji vzniku námrazy předcházet.

Jak vzniká námraza v lednici a jak jí předcházet

Obecně vzato je příčinou vzniku a hromadění námrazy přílišná vlhkost v lednici, která nestačí odtékat. Pokud lednice funguje zcela správně a efektivně a je taky správně používána, nemělo by ke vzniku námrazy docházet. V praxi se to nicméně někdy děje. Důvodů může být celá řada:

Jak odmrazit lednici / mrazák

  • Námraza je problémem především starších lednic, které nepracují tak efektivně jako moderní zařízení. Tato situace se bude zhoršovat s tím, jak lednice stárne a její výkon začíná slábnout. Pokud máte starší přístroj a trápí vás častá námraza, přičemž se vám podařilo vyloučit jiné příčiny (viz níže), pak je nejspíš na čase uvažovat o investici do nové lednice.
  • Častou příčinou přemíry vlhkosti (a v důsledku i vzniku námrazy) v lednici mohou být problémy v podobě špatného nebo poškozeného těsnění, případně například ucpaný odtokový kanálek. Ten se nachází ve spodní části zařízení, a pokud neumožňuje dostatečný odtok vody, je zaděláno na problém s námrazou. Tento problém se můžete pokusit odstranit i sami. Kanálek můžete vyčistit a prošťouchnout pomocí speciální plastové tyčinky, která bývá i součástí balení lednice. Pokud ji nemáte, lze použít jiný vhodný předmět. Důležité je, aby neměl ostré hrany a špičku.
  • Velmi běžným důvodem vzniku námrazy je i špatné používání lednice. Například její příliš časté a dlouhé otevírání. Dále taky nevhodné skladování potravin, zejména vkládání ještě teplých, nebo dokonce horkých pokrmů. Vhodné je taky skladovat pokrmy v samostatných uzavřených nádobách, což je rozumné nejen z hlediska prevence námrazy, ale i z hygienických důvodů a kvůli mísení pachů.
  • Se špatným používáním lednice může souviset i její nevhodné umístění. Lednice nesmí stát u zdrojů tepla (sporák, topení apod.), měla by být taky umístěna tak, aby na ni nesvítilo přímé sluneční světlo (oknem). Dále je třeba, aby nebyla příliš těsně přitisknutá ke zdi, zejména ze zadní strany, kde by měla být vždy mezera minimálně 5 cm nebo více.

Námraze – za předpokladu, že je zařízení jinak plně funkční – tedy můžete předcházet tak, že lednici nebudete přetěžovat. Umístíte ji na vhodné místo mimo zdroje tepla, budete ji otevírat jen na nezbytně dlouhou dobu a budete správně skladovat potraviny.

Proč lednici odmrazovat?

Proč se vůbec pouštět do odmrazování a nenechat námrazu tak, jak je? Důvodů je mnoho.

  • Námraza, zejména v silnější vrstvě, klade vyšší nároky na výkon lednice, zatěžuje ji. Lednice pak nepracuje tak efektivně, jak by měla, což se může odrazit ve vyšším účtu za elektřinu.
  • Námraza o síle okolo 0,5 cm, může zvýšit spotřebu elektrické energie lednice až o 75 %.
  • Zejména v případě vestavěných mrazáků může větší námraza ztěžovat dovření dvířek, čím opět dochází ke snížení kvality izolace.
  • Námraza narušuje cirkulaci vzduchu v lednici.
  • Námraza omezuje prostor v lednici, předměty se k ní mohou navíc velmi nepříjemně přilepit, typické je to zejména pro igelitové sáčky.

Mraznička

Pokud jste tedy měli dojem, že námraza může chlazení spíše podpořit, protože je to přeci led, pak již vidíte, že tato úvaha byla chybná. Vrstva ledu zejména v mrazáku představuje naopak izolační vrstvu mezi chladicí jednotkou a vnitřkem zařízení. Přístroj pak musí podávat vyšší výkon, aby tuto bariéru překonal.

Jak odmrazit lednici krok za krokem

A dostáváme se k tomu hlavnímu. Jak správně a bez vedlejších škod nebo zbytečné námahy odmrazit lednici a mrazák? Máme pro vás přehledný návod.

1. Odpojte lednici a vyskladněte obsah

V první řadě začněte tím, že lednici vypojíte ze zásuvky. Teprve když je vypnutá, začněte s vykládáním jejího obsahu. Odmrazování může zabrat mnoho hodin, a tak je vhodné mít pro potraviny náhradní „ubytování“. Během chladných měsíců je ideálním řešením dát obsah třeba na balkon, za okno apod. Horší je to v létě.

Pomoci může alespoň chladný sklep, lednice souseda nebo někoho známého, využít můžete třeba i termotašky, různé chladicí boxy apod. Vyndejte poté z lednice i všechny police, boxy na zeleninu (pokud to jde) a další obsah. Nyní máte ideální příležitost vše pečlivě vyčistit a vydezinfikovat.

2. Nechte námrazu odtát

Nyní je třeba čekat, až veškerá námraza roztaje. Je vhodné mít nachystané utěrky, hadry nebo jiné pomůcky na zachytávání odtékající vody, pokud není lednice vybavena vlastním odtokovým systémem.

3. Urychlete to…

Při silné vrstvě námrazy může tání trvat i velmi dlouho, běžnou praxí je proto celý proces urychlit pomocí hrnce horké vody, který umístíte do lednice. Nesnažte se rozhodně horkou vodu jakýmkoli způsobem aplikovat přímo na stěny lednice, abyste vše ještě více uspíšili. Mohlo by dojít k popraskání stěn.

Pokud je vrstva ledu opravdu silná, můžete ji zkusit z povrchu opatrně odškrábat. Neškrábejte ji však nikdy přímo od stěn a zásadně ne ostrými předměty. Lednici byste mohli velmi vážně poškodit.

4. Umyjte lednici

Když led zcela roztál, je na čase pustit se do čištění lednice. Použijte např. saponát na nádobí nebo alespoň octovou vodu a umyjte stěny, těsnění i všechna zákoutí. Používejte pouze hadr, žádné hrubé prostředky, jako je rejžák, drátěnka nebo jiné.

5. Naskladnit a zapnout

Vždy samozřejmě v tomto pořadí, abyste za chodu nemuseli mít otevřené dveře. Tím je celý proces odmrazování u konce. Jak vidíte, rozhodně nejde o nic komplikovaného, nicméně trochu práce a času budete muset určitě investovat. Během odmrazování můžete využít příležitosti a např. zkontrolovat, zda není odtok ucpaný a taky třeba zkontrolovat těsnění na dveřích – jestli není potřeba vyměnit. Taky si můžete udělat pořádek v obsahu lednice. Vyhodit věci, které tam zacláněly příliš dlouho, zamyslet se nad lepší organizací vnitřního prostoru.

Tip na závěr

Pokud je pro vás odmrazování martýrium, ze kterého máte noční můry, nejspíš se vám vyplatí investovat do moderní lednice se systémy automatického odmrazování, „No Frost“ a dalšími. Kvalitní lednice s těmito technologiemi obvykle není třeba vůbec odmrazovat.

Tipy na nejoblíbenější lednice na trhu:

ProduktHodnoceníCena
#1Gorenje NRK 6203 TX
[usr 5 text="true" tooltip="true"]Do 20000 Kč Číst recenze
#2Samsung RB33N341MSA
[usr 5 text="true" tooltip="true"]Do 14000 Kč Číst recenze
#3Samsung RB37J5018SA
[usr 5 text="true" tooltip="true"]Do 15000 Kč Číst recenze
#4LIEBHERR CBef 4805
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]Do 23000 Kč Číst recenze
#5Electrolux EN3201MOW
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]Do 9000 Kč Číst recenze
#6Gorenje N 6X2 NMX
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]Do 10000 Kč Číst recenze
#7SIEMENS KG39NVL45
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]Do 17000 Kč Číst recenze

Další informace

0 Sdílení