Magazín

Jak správně vymalovat pokoj? Malování obýváku, ložnice i dětského pokoje

jak správně vymalovat Malování pokoje. Činnost, na kterou se málokdo těší, ale která je jednou za čas nezbytná pro obnovení svěžesti barev a čistoty stěn.

Pokud se jedná o menší plochy a nepříliš náročné akce (pouze obnovení nátěru bez zvláštních úprav povrchů, nebo dokonce zednických prací), spousta lidí se do malování pouští svépomocí. S malířským válečkem a kvalitními barvami si průměrně šikovná osoba s touto činností poradí. Je ale potřeba vědět, jak na to – protože metoda pokus-omyl není u malování ideálním řešením.

V tomto článku se pokusíme o srozumitelné popsání postupu malování pokoje formou otázek a odpovědí, které vám poslouží jako průvodce.

Kdy vymalovat?

Pokud jde o frekvenci, doporučuje se v bytových prostorách malovat minimálně jednou za 5 let (ideálně každé dva roky). Samozřejmě spousta lidí malování odkládá a doporučený časový úsek se v mnoha domácnostech prodlužuje i dvojnásobně nebo víc.

Malování ale není pouze estetická a vizuální záležitost a není vhodné čekat, až budou stěny viditelně omšelé, zašedlé nebo i začernalé.  Malování představuje i hygienický, de facto takřka sanitární, úkon. Starý nátěr může mít zaděláno na plísně, zdržují se v něm různé nežádoucí organismy (jako bakterie), dále na něm ulpívá mastnota, prach a další nečistoty. Malování byste tedy neměli zbytečně odkládat.

Pokud jde o vhodnou dobu k této činnosti. Pak jsou to slunečné a teplejší dny na jaře nebo v létě, kdy bude barva rychleji zasychat, můžete libovolně větrat a výsledek uvidíte v denním světle, které nezkresluje odstíny. Samozřejmě se ale dá malovat i v zimě. Je ale nutné topit a zároveň občas důkladně vyvětrat nebo používat ventilátor.

malování pokoje
Vymalovaný pokoj

Na kolik malování vyjde?

Finanční stránka malování jistě zajímá každého. Rozdíly mohou být poměrně výrazné podle toho, jak velkou plochu budete malovat a jaké vybavení už máte k dispozici, a které naopak budete muset dokoupit.

Nejdražší položku představují válečky a štětce (plus případné teleskopické násady apod.) a taky barvy na zeď. Pak jsou tu ještě drobnosti jako folie a pásky, ale to už jsou drobné položky. Pokud musíte vše nakoupit, vymalování pokoje vás v závislosti na jeho velikosti může vyjít v průměru na cca 2000 až 4000 Kč.

Samozřejmě záleží taky na tom, po jak kvalitních nástrojích a barvách sáhnete, kolik vrstev nátěru provedete a na mnoha dalších faktorech.

Nechce se vám malovat svépomocí? Zkuste si poptat řemeslníka ZDARMA na této stránce..

Co všechno je potřeba?

Zde se podíváme na souhrn vybavení, které je vhodné při běžném malování mít, ale samozřejmě ne vždy musíte potřebovat všechny uvedené propriety.

  • Malý a velký váleček, teleskopická tyč
  • Štětce (plochý a zárohák)
  • Stírací mřížka
  • Barvy (penetrační, bílá, odstíny)
  • Krycí plachta, folie a pásky
  • Tmel, stěrka

Jakou barvu zvolit?

Teď se dostáváme hluboko do oblasti osobního vkusu, ale jde o zajímavé téma, které si zaslouží aspoň krátký komentář…

Volba barev do bytu se může odvíjet čistě od osobních preferencí, potažmo se lze orientovat aktuálními módními trendu. Zauvažujte i o využití poznatků psychologie barev. Odlišné působení různých barev na lidskou psychiku (a někdy i fyzično) jsou dobře zdokumentované a může být zajímavé s těmito fakty pracovat. Na internetu najdete bezpočet článků s touto tématikou, které vás mohou inspirovat. Zařizujete-li nový byt a nemůžete se rozhodnout, zkuste využít služby bytového designéra, který vám zpracuje návrhy bytu. Výběr z již navrhnutých variant pak pro vás bude snazší.

Jak pokoj připravit?

Pokud je to možné, je ideální vystěhovat z malovaného pokoje veškeré vybavení a nábytek. Pokud by to bylo příliš komplikované, odneste alespoň menší věci a velké kusy přesuňte doprostřed místnosti. Na podlahu použijte vhodnou krycí plachtu, dostatečně pevnou. Další možností jsou i kartony. Nábytek, který v pokoji zbyl, překryjte foliemi.

Pak přijde na řadu krycí páska, se kterou zalepíte po obvodu rámy dveří a oken a podlahové lišty. Taky je nutné zakrýt zásuvky a vypínače světel. Stěny, které budete malovat, je taky třeba dobře očistit od prachu nebo jiných nečistot.

jak správně vymalovat

Jak na penetrační vrstvu?

Zejména u stěn s malbou ve špatném stavu bude zřejmě nutné staré nátěry odstranit a špachtlí odškrábat různé nerovnosti, místa, která se odlupují apod.

Stěny si poté dobře prohlédněte, a pokud najdete menší praskliny, prohlubně nebo jiné vady, zatmelujte je nebo zasádrujte. Nyní můžete přikročit k samotnému penetračnímu nátěru, který podklad zpevní pro použití barvy. Předtím je ale nutné nechat penetraci dobře zaschnout. Na malém prostoru je pak vhodné nanést vzorek barvy, pro představu, jak bude odstín vypadat.

Jak malovat?

Malování vždy začíná od stropu a postupuje se směrem dolů. V první řadě obtáhněte menším válečkem nebo štětcem všechny rámy, rozhraní a okraje a taky okolí překážek, jako jsou zásuvky, vypínače apod. Tam kde chcete vytvořit ostrou hranici mezi dvěma odstíny, použijte pásku. Na hlavní plochy se potom chopte většího válečku, ideální je mít k dispozici i teleskopickou rukojeť.

S válečkem jde malování velmi dobře a není třeba se příliš obávat. Váleček vždy důkladně namočte do barvy a kapající barvu setřete o mřížku. Začínejte v polovině výšky stěny a táhněte souvisle a rovnoměrně nahoru ke stropu a dolů k podlaze.

Po novém namočení začněte o kousek vedle a k předchozímu – již natřenému – místu se vracejte. Když je stěna hotová, ještě jednou ji válečkem přetřete dlouhými taky odshora dolů. Je vhodné provést alespoň dva nátěry, ale ten druhý vždy provádějte až po zaschnutí první vrstvy, což trvá několik hodin v závislosti na podmínkách, barvě apod.

Po dokončení nátěrů opatrně strhněte krycí pásky a případně štětcem donatírejte menší místa, která byla zakrytá. Pak už jen stačí uklidit a pořádně vyvětrat. Pokud se dobře připravíte, samotné malování zvládnete snadno za den.

Tipy na oblíbené malířské válečky

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#13 válečky v jednom
Top Shop Paint Racer
✔️ Bez rozlití a kapání
✔️ Ultraabsorbčná podložka
✔️ Pro všechny druhy povrchů
[usr 5 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#2Wagner Handi-Roller 550
✔️ Objem zásobníku 550 ml
✔️ Šířka válečku 230mm
✔️ Teleskopická rukojeť 1,7 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]990 Kč Číst recenze
#3Wagner Dynatec Roller
✔️ Objem zásobníku 500 ml
✔️ Šířka válečku 230mm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
#4Klasický
Fieldmann FDMV 1501
✔️ Objem zásobníku 540 ml
✔️ Držák na trubici s klipem
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]659 Kč Číst recenze
#5Elektrický
Wagner Turbo Roll 550
✔️ Objem zásobníku 550 ml
✔️ Šířka válečku 230 mm
✔️ Elektrické i ručné ovládaní
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1290 Kč Číst recenze
#6Profi Tools sada PROFI BLS1011
✔️ Malířský váleček (900 ml)
✔️ Váleček na okraje (300 ml)
✔️ Prodlužovací rukojeť
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
0 Sdílení