Magazín

Jak vyčistit mikrovlnku? Pomůže citron, jedlá soda nebo speciální přípravky

Mikrovlnné trouby v našich kuchyních dávno zdomácněly. Většina lidí je používá pro ohřev dříve uvařených jídel nebo polotovarů a k rozmrazování – někteří se v ní pokoušejí jídla i rovnou „vařit“. Ať tak, či onak, tyto trouby patří obvykle mezi vytížené spotřebiče. Ne vždy je proto snadné, udržovat je v čistotě. V dnešním článku vám prozradíme, jak o mikrovlnku pečovat, jak ji správně čistit.

Správné používání vám ušetří spoustu práce

Čistič pro mikrovlnné trouby
Čistič pro mikrovlnné trouby
Prevence. Ta je vždycky lepší než napravování škod. Umývání mikrovlnky se sice tak jako tak jednou za čas nevyhnete, ale je rozdíl, jestli jen naleštíte v podstatě čistou plochu, anebo musíte drhnout vnitřek, který vypadá jak po výbuchu.

Výbuch přitom nemusí být daleko od pravdy. Každý ví, že do mikrovlnky nepatří kov. Stojí za to ale připomenout, že bychom do ní neměli dávat ani žádné suroviny s pevnou slupkou či skořápkou. Vejce, většinu druhů ovoce apod. Ty mohou při ohřevu napáchat pěknou paseku. Prskat ale mohou ale například i fazole, vyklepnuté žloutky a další potraviny a ingredience.

Další problematickou záležitostí je pečivo. Pečivo „rozpečené“ v mikrovlnce není nic moc, co si budeme povídat, ale v nouzi může třeba postačit. Pamatujte ale, že pečivu stačí jenom pár vteřin. Pokud ho tam necháte dlouho, budete velmi nemile překvapeni. Zápach pak budete nejen z trouby dostávat ještě dlouho.

Další problém představují plasty. Tedy kromě těch přímo určených do mikrovlnné trouby. Může se stát, že se vám při delším a výkonnějším ohřevu začnou rozpouštět. Zapečené zbytky už se vám dost možná nepovede odstranit.

Používejte víko

K mikrovlnkám je k dispozici – nebo lze dokoupit – vhodný poklop. Doporučujeme vám ho používat. Poklop můžete dát do myčky nádobí a je poklizeno. Trouba nedozná újmy ani při rizikovějších potravinách. Čištění je pak jednoduchou a čistě kosmetickou záležitostí.

Používání poklopu má ale i další význam. Při mikrovlnném ohřevu se potraviny poměrně značně vysušují. Přiklopení může zásadně omezit ztráty vlhkosti.

Tipy na kvalitní čističe pro mikrovlnné trouby:

ProduktHodnoceníCena (od)
#1ELECTROLUX sprej E6MCS106[usr 5 text="true" tooltip="true"]140 Kč Číst recenze
#2AEG spray 250 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]149 Kč Číst recenze
#3FRISCHER Čistič pro mikrovlnné trouby[usr 5 text="true" tooltip="true"]179 Kč Číst recenze
#4Greenshield úklidové ubrousky
na mikrovlnné trouby 50 ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]69 Kč Číst recenze
#5MIELE pro pečicí trouby a mikrovlnky[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]330 Kč Číst recenze

Jak šetrně, ale účinně vyčistit mikrovlnku?

Tak a teď k tomu hlavnímu. Pokud už je mikrovlná trouba znečištěna, jak ji vyčistit? Snad víte, že vnitřek mikrovlnky je poněkud citlivější a nelze jej drhnout rejžákem jako parkety nebo s pomocí nejbrutálnějších chemických přípravků.

Poměrně jednoduchou záležitostí je otočný talíř. Ten lze vyjmout a vložit do myčky. I zažrané nečistoty lze snadněji odstraňovat, jelikož lze s talířem manipulovat. Vnitřek trouby je ale stísněný a nemůžete se moc rozšoupnout. Jaké prostředky si vzít na pomoc?

Máte v zásadě dvě možnosti. Buď si koupíte nějaký čisticí prostředek vhodný právě pro tento účel, anebo si zkusíte vystačit s tím, co dům dal. Pomoci vám mohou i zcela banální věci, které má doma každý.

mikrovlnka v kuchyni
mikrovlnka v kuchyni

Voda a ocet proti zápachu i mastnotě

Ulpěl uvnitř trouby nějaký nepříjemný pach a stěny jsou umaštěné? Jedním z doporučovaných a jednoduchých postupů je nechat v mikrovlnce vařit hrnek s půlkou vody a půlkou octa. Vařte tuto směs několik minut. Poté ji vyjměte – ale velmi opatrně, ať se neopaříte. Následně stačí vnitřek trouby poutírat obyčejným hadříkem nebo houbou.

Sůl

I tohle je velice zajímavý recept. Do trouby prostě nasypete sůl, zapnete ji a necháte sůl péct do hněda. Sůl pohltí mastnotu a stačí ji potom vymést a opět troubu jen lehce vytřít.

Citrón

Zase si budeme hrát s vodou. Zapotřebí bude mísa nebo miska (podle velikosti trouby) s vodou a citrón. Ten nakrájíte a vložíte do nádoby, taky můžete šťávu do vody vymačkat. Vařte na plný výkon několik minut. Pára by si měla poradit i s velmi odolnou mastnotou a připečenými zbytky. Směs zatočí velmi účinně i se zápachem.

Nechte za sebe pracovat moderní technologie

Pokud vás žádný z receptů neoslovil a čištění mikrovlnky považujete za nehorázné mrhání časem a úsilím, máte ještě další možnost. Ale bude vás to něco stát – konkrétně peníze. Můžete si totiž koupit mikrovlnku, která disponuje nějakou samočistící technologií a případně je opatřena keramickým nebo jiným velmi snadno udržovatelným povrchem. Takové přístroje si od vás vyžádají jen naprosté minimum práce. Jsou ale pochopitelně dražší.

Tipy na nejlepší mikrovlnné trouby:

ProduktSpecifikaceHodnoceníCena (od)
#1Samsung F300G MS23F301TAS
Vlastnosti: volně stojící, objem 23 l, počet úrovní výkonu 6, velikost talíře 28,8 cm, bez grilu.[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 KčČíst recenze
#2Electrolux EMS 30400OX
Vlastnosti: příkon 900 W, výkon grilu 1100 W objem 24,5 l, počet úrovní výkonu 5, průměr otočného talíře 31,5 cm, mikrovlnka s grilem.[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 KčČíst recenze
#3Sencor SMW 1817
Vlastnosti: příkon 1200 W, objem 17 l, počet úrovní výkonu 5, výkon ohřevu 700 W, velikost talíře 24,5 cm, časovač, bez grilu.[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1200 KčČíst recenze
#4Electrolux EMS 21400
Vlastnosti: příkon 1200 W, objem 17 l, počet úrovní výkonu 5, výkon ohřevu 700 W, velikost talíře 24,5 cm, časovač, bez grilu.[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2700 KčČíst recenze
#5ETA 1208
Vlastnosti: příkon 1250 W, objem 19 l, počet úrovní výkonu 11, výkon ohřevu 800 W, výkon grilu 1000 W, velikost talíře 27 cm, gril a časovač.[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1900 KčČíst recenze
#6LG MH6535GIS
Vlastnosti: příkon 1150 W, objem 25 l, počet úrovní výkonu 5, výkon ohřevu 1000 W, výkon grilu 900 W, velikost talíře 29,2 cm, rozmrazování, gril, dětská pojistka a automatické programy.[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3200 KčČíst recenze
#7Gallet FMOM 201
Vlastnosti: příkon 1250 W, objem 20 l, počet úrovní výkonu 5, výkon ohřevu 800 W, velikost talíře 25,5 cm, rozmrazování, automatické programy, bez grilu.[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]1500 KčČíst recenze
0 Sdílení