Magazín

Co na štípance od komárů a jiného bodavého hmyzu? (Babské rady i tipy na TOP produkty)

Co na štípance od komárů Mezi nepříjemné komplikace jinak rozmarného léta či jara patří například rizika spálení od sluníčka anebo nárůst množství obtížného hmyzu. Hmyz samozřejmě patří do přírody a je velmi důležitý i pro samotné přežití lidstva. Proto by nás měly trápit i výsledky nedávných výzkumů o fatálním úbytku množství hmyzu v posledních dekádách v důsledku lidské činnosti a změn klimatu. Avšak v čistě pragmatické, každodenní rovině nás hmyz trápí spíše svou přítomností, dotěrností a ponejvíce schopností nás bolestivě anebo i nebezpečně pokousat či poštípat. Nejlepší obranou je prevence v podobě repelentů, odpuzovačů, vhodného oblečení i strategického chování. Ale když už ke kousnutí či štípnutí dojde, nezbývá než přemýšlet, jak si ulevit od nepříjemného svědění, bolesti či otoků a vyrážek. V dnešním článku se podíváme právě na to, co na štípance od komárů nebo jiných drobných živočichů platí.

Máme pro vás babské rady, osvědčené triky a fígle, doporučení odborníků podpořená fakty i medikamenty. Stačí si vybrat a vyzkoušet, co u vás nejlépe zafunguje.

Nejlepší produkty na štípance od komárů a jiného hmyzu

ProduktInfoHodnocení
#1Fenistil gel
Nejrozšířenější produkt
✔️ Rychlá úleva při poštípání hmyzem
✔️ Zmírňuje svědění a podráždění kůže
✔️ Funguje také proti spálení od slunce
📌 od 190 Kč / 30 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Mosquitno After Bite
Gel na štípance
✔️ Uklidňující gel na štípance
✔️ Uleví od bolesti po štípnutí, kousnutí hmyzem, různými druhy komárů
✔️ Produkt vhodný pro děti i těhotné
✔️ Funguje také proti žahnutí od medúzy
✔️ 100% bez parabenů a látky DEET
📌 od 220 Kč / 7,5 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Psilo-balsam gel
Na otok a svědění
✔️ Chladivý gel při alergické reakci
✔️ Znecitlivuje postižené místo a ulevuje od svědění
✔️ Pro dospělé a děti od 2 let
📌 od 165 Kč / 50 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Tierra Verde Tea tree BIO
✔️ Uleví i při bodnutí hmyzem
✔️ Působí protizánětlivě a má znecitlivující účinky
📌 od 140 Kč / 10 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Aromatica Kosmín po bodnutí hmyzem
✔️ Bylinná mast s čajovníkovým olejem, heřmánkem a mentolem
✔️ Zklidňuje pokožku po bodnutím hmyzem
✔️ Zmírňuje pálení a svědění
📌 od 100 Kč / 25 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Alpa Gel po bodnutí hmyzem
✔️ Nízká cena
✔️ Snižuje pocit pálení a svědění po bodnutí hmyzem
✔️ Má mírně znecitlivující účinky
✔️ Funguje i po spálení kopřivami
📌 od 30 Kč / 20 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Co na bodnutí hmyzem? Babské rady i lékařské postupy

Česká příroda je pestrá, bohatá na různé druhy rostlin i zvířat a hmyzu. Naší výhodou je, že v této zemi nemusíme čelit žádným ultimativním predátorům a šelmám (až na sporadický výskyt medvěda), ba ani prudce jedovatým hadům (až na sporadický výskyt zmije) nebo pavoukům či podobným děsivým živočichům.

Jaké druhy hmyzu nás v ČR mohou ohrozit a čím?

To ale neznamená, že jsme zde před projevy přírody zcela v bezpečí. Naopak na nás číhají méně nápadné, ale o to záludnější a leckdy fatálnější hrozby. Jeden z nejmenších živočichů naší přírody, je zároveň možná tím nejnebezpečnějším u nás – řeč je samozřejmě o klíštěti přenášejícím až smrtelné choroby jako je lymeská borelióza nebo encefalitida.

Mezi další „obávaná monstra“ patří létavý bodavý hmyz. Píchnutí od vosy nebo včely či sršně dokáže pěkně zabolet. Za normálních okolností však bolest brzy odezní. Pár dní může člověka potrápit svědivý, zarudlý otok. Pokud však žihadlo rozpoutá alergickou reakci, v ohrožení je samotný život pobodané osoby. Pak mohou rozhodovat hodiny nebo i minuty. Mrkněte také na náš článek – “jak zlikvidovat vosy a sršně“.

Mezi vůbec nejčastější bodnutí však jednoznačně patří to od komára. Komáři jsou u nás všudypřítomní a neskutečně neodbytní. Štípance jsou však naštěstí v drtivé většině případů banální záležitostí. Zarudnutý pevný pupínek urputně svědí, ale během pár dní se postupně zklidní.

Komár

Můžeme si gratulovat. V minulosti byli, a zejména v afrických zemích dodnes jsou, komáři nositeli mnoha smrtelných chorob. Především malárie, onemocnění, které možná zahubilo nejvíce lidí ze všech nemocí v historii. Ročně na něj i dnes umírá odhadem kolem půl milionu lidí.

Uvažuje se, že i v našich podmínkách může komár pasivně přenášet nemoci jako zmíněnou boreliózu či encefalitidu. Ale taková možnost zatím není dobře zdokumentovaná a jeví se spíše jako málo pravděpodobná.

V české přírodě a prostředí se do nás mohou zahryznout i četné další druhy hmyzu. Například otravný ovád lidově zvaný hovado. Zejména v interiérových prostorách, kde se zapomíná na úklid, nás pak mohou vzít útokem štěnice anebo blechy, ba dokonce i některé druhy roztočů (např. sametka podzimní, nejde ovšem o běžného „domácího“ roztoče). Mezi méně známé „kousavce“ patří mouchy muchničky.

A našlo by se toho samozřejmě více. Bodnout může i čmelák, kousnout řada druhů mravenců. Mezi spíše raritní patří štípance, bodance a kousance od kloše (vypadá jako větší okřídlené klíště), žahalky, zlatěnky či kodulky – kousnout nás může i pavouk, zejména zápřednice jedovatá.

Dá se očekávat (a tento trend už je několik let pozorovatelný), že k nám bude v důsledku klimatických změn pronikat stále více „jižních“ druhů hmyzu. Může se tedy stát, že se budeme častěji a častěji setkávat i s jinými druhy štípnutí, kousnutí či bodnutí – v některých případech možná i dost bolestivými nebo zdraví ohrožujícími.

Co platí na bodnutí jednotlivých druhů hmyzu?

Nyní už k samotnému jádru našeho článku, totiž k tomu, co si počít v případě, kdy už nás nějaký ten hmyz úspěšně napadne. Jak si ulevit od bolesti? Jak urychlit hojení či zklidnění otoků nebo vyrážek? Jak postupovat, abychom minimalizovali riziko přenosu nemocí? Co dělat při alergické reakci?

Komáři

Komárů je u nás množství druhů (50-60). Většinou se jim líbí především vlhká prostředí u řek, rybníků a stojatých vod, v lužních lesích, mokřadech, slatích, bažinách a podobně. Některé druhy nás však běžně navštěvují i doma – zejména komár pisklavý. Ten je aktivní zejména k večeru a po setmění.

Nejlepší ochranou doma jsou moskytiéry v oknech nebo i nad lůžky (zejména dětskými). Existují taky různé elektrické lapače nebo odpuzovače na chemické (zde může být potenciální riziko pro zdraví osob) nebo ultrazvukové bázi. Existují repelenty a repelentní náramky a pomoci si můžete i bylinkami, například levandulí, vratičem, šalvějí, libečkem nebo i česnekem. Stačí rozvěsit svazky těchto bylin po místnosti.

Pokud obrana selže, je nutné přistoupit k ošetření následků. Štípnutí mívá většinou jen mírné následky. Typické je svědění a vznik zarudlého otoku. Ten může mít rozměr i 1 cm nebo více. Záleží na citlivosti jedince a dalších faktorech. Spíše výjimečně se objeví i vážnější alergické příznaky (kopřivka, záněty, slabost,…).

Na komáří štípnutí můžete použít chladivý mokrý či gelový obklad jako nejjednodušší pomoc. Použít lze i různé krémy a masti s antihistaminiky. Mezi nejoblíbenější patří gely a přípravky Fenistil. K babským radám patří rozkrojení cibule, brambory, citronu nebo i rajčete a přiložení na ránu po dobu aspoň 15 minut. Taky můžete zkusit obklad s tvarohem (či bílým jogurtem), případně i s příměsí octa.

Snažte se vpich neškrábat! Škrábání sice přináší okamžitou úlevu, ale ve skutečnosti ve výsledku rozproudí produkci histaminů, které svědění a otok způsobují. Hojení se tak prodlužuje a otok se může zvětšovat, zarudnutí rozšiřovat.

Klíšťata

Klíště - kousnutí

Zakousnutí klíště už není taková banalita jako komáří štípnutí. Klíště je třeba odstranit co nejdříve. Použijte plochou pinzetu či kleštičky a klíště tahem či mírným vikláním vyjměte, místo vydezinfikujte. Nepoužívejte olej na „udušení“ klíštěte ani neodstraňujte klíště kroužením.

Sledujte ranku po následující až 4 týdny. Mírné zarudnutí je běžné a odeznění může trvat i řadu dní. Pokud se začne zarudnutí zvětšovat a uprostřed zesvětlá, je to velmi varovný příznak. I bez tohoto příznaku se však může vyskytnout onemocnění. Nejčastější varovné příznaky jsou malátnost, teplota či horečka, nevolnosti, bolesti kloubů, svalů. Samotná ranka obvykle nijak zvlášť nebolí ani nesvědí, většinou se tudíž neošetřuje. Můžete případně použít zklidňující nebo hojivou mast.

U klíšťat je obzvláště důležité věnovat pozornost prevenci. Jakmile se klíště zakousne, potenciální riziko je na světě. Klíšťata se vyskytují od jara do podzimu, mají rády vlhčí počasí s teplotami do cca 25°C. Suché, horké léto je spíše zažene do temných, vlhčích zákoutí. Preferují listnaté lesy a travní podrosty. Sledovat můžete i předpověď aktivity klíšťat.

Ačkoli je klíště rizikový přenašeč, není třeba při objevení přisátého klíštěte zbytečně panikařit. Kousnutí klíštětem se rozhodně automaticky nerovná zanesení infekce, natož rozvoji vážných příznaků. Zvýšenou pozornost je však třeba věnovat při kousnutí klíštětem malým dětem, seniorům nad 50 let nebo osobám s oslabenou imunitou.

Vosa, včela, sršeň

Žihadlo od těchto zástupců blanokřídlého hmyzu patří k nejbolestivějším a nejobávanějším bodnutím. Může být však nejen bolestivé, ale i smrtelně nebezpečné – pokud vyvolá vážnou alergickou reakci, anafylaktický šok.

Včelí bodnutí může být poněkud bolestivější a rizikovější než vosí. Komplikací je i žihadlo, které včela zanechává v ráně. To je potřeba odstranit. Nejlépe seškrábnout nehtem palce, hranou platební karty nebo jinou hranou. Zachytávejte však žihadlo až pod jedovým váčkem!

U bodnutí u včely, vosy i sršně je důležité zchlazení rány. Omyjte ji pod studenou vodou, ledujte. Vhodné je i použití antihistaminik v podobě krémů jako zmíněný Fenistil nebo zklidňujících krémů jako Panthenol. Případné mírnější alergické projevy mohou tlumit i tablety jako Zyrtec, Zodal, Claritine apod.

Opět si můžete vypomoci i babskými triky – pomáhají obdobné prostředky, které jsme popsali v kapitolce o komárech. Někdy se však setkáte s tvrzením, že na včelí bodnutí fungují spíše zásadité obklady a prostředky (jedlá soda, roztok mýdla,…) a na vosí kyseliny (ocet, citron, cibule,…).

To vše ovšem platí v případě, že má bodnutí a jeho následky víceméně „normální“ průběh. V případě silné alergické reakce je nutné okamžité přivolání lékařské pomoci, potažmo injekční aplikace adrenalinu (pokud ho alergik má při sobě).

Velmi rizikové mohou být i pro ne-alergiky žihadla na citlivých místech. V dutině ústní, na rtech, v oblasti očí, na krku a podobně. V takovém případě může být na místě přivolání lékařské pomoci a první pomoc v podobě intenzivního ledování nebo okamžitého podání antihistaminik. Totéž platí v případě, že člověk vosích či včelích bodnutí obdrží větší či velké množství.

Štěnice, blechy

Tyto domácí a hotelové návštěvnice dokážou taky způsobit škaredé a nepříjemné štípance. Obvykle se projevy značně podobají komářímu štípnutí, proto se dají i obdobným způsobem léčit. Rány si rozhodně nesmíte škrábat, to by mohlo způsobit zanesení a rozšíření infekce. Použijte chladivé obklady, přípravky s antihistaminiky nebo rady z kapitoly o komárech. V případě, že se rány špatně hojí, zhoršují či hnisají, navštivte lékaře.

Ovád

Opět můžete při tlumení následků kousnutí uspět s obdobnými postupy jako v případě komárů. Pomáhá chlazení otoku, antihistaminika a zkusit můžete opět i babské rady. Kousnutí od ováda může být překvapivě bolestivé a potenciálně může vyvolat i vážnější alergickou reakci – pak je třeba vyhledat i lékařskou pomoc.

ProduktInfoHodnocení
#1Fenistil gel
Nejrozšířenější produkt
✔️ Rychlá úleva při poštípání hmyzem
✔️ Zmírňuje svědění a podráždění kůže
✔️ Funguje také proti spálení od slunce
📌 od 190 Kč / 30 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Mosquitno After Bite
Gel na štípance
✔️ Uklidňující gel na štípance
✔️ Uleví od bolesti po štípnutí, kousnutí hmyzem, různými druhy komárů
✔️ Produkt vhodný pro děti i těhotné
✔️ Funguje také proti žahnutí od medúzy
✔️ 100% bez parabenů a látky DEET
📌 od 220 Kč / 7,5 ml
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Psilo-balsam gel
Na otok a svědění
✔️ Chladivý gel při alergické reakci
✔️ Znecitlivuje postižené místo a ulevuje od svědění
✔️ Pro dospělé a děti od 2 let
📌 od 165 Kč / 50 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Tierra Verde Tea tree BIO
✔️ Uleví i při bodnutí hmyzem
✔️ Působí protizánětlivě a má znecitlivující účinky
📌 od 140 Kč / 10 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Aromatica Kosmín po bodnutí hmyzem
✔️ Bylinná mast s čajovníkovým olejem, heřmánkem a mentolem
✔️ Zklidňuje pokožku po bodnutím hmyzem
✔️ Zmírňuje pálení a svědění
📌 od 100 Kč / 25 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Alpa Gel po bodnutí hmyzem
✔️ Nízká cena
✔️ Snižuje pocit pálení a svědění po bodnutí hmyzem
✔️ Má mírně znecitlivující účinky
✔️ Funguje i po spálení kopřivami
📌 od 30 Kč / 20 ml
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení