Dárky Magazín

Jaká je nejlepší fotokniha na trhu?

Fotokniha je něco jako vyšší evoluční stupeň alba na fotografie. Jde o knihu, ve které jsou převažujícím prvkem fotografie. Ty mohou být doprovázeny i menším množstvím textu, popisky nebo různými grafickými prvky. Podstatné je, že fotokniha musí prezentovat fotografie v perfektní kvalitě a co nejlépe odpovídat představě autora.

Proto je výběr správného poskytovatele, který vám knihu zpracuje do finální fyzické podoby, velmi důležitý. Fotokniha může být dokonalým dárkem nebo památkou na celý život. Ať už s ní ale máte jakékoli úmysly, jistě nebudete chtít slevovat na kvalitě. Vždyť právě estetický zážitek je to hlavní, co tento formát nabízí.

Tipy na nejlepší fotoknihy na trhu:

ObchodHodnocení
#1Fotolab Cewe fotokniha
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Do obchodu
#2Empik Foto
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Do obchodu
#3Bontia
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Do obchodu
#4HappyFoto
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Do obchodu
#524print.eu
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Do obchodu

Jak může vypadat fotokniha?

Fotoknihu si může nechat vytvořit každý, kdo je ochotný investovat trochu času a o něco více peněz. Můžete si nechat vytisknout a svázat například:

 • rodinné fotky z dovolených
 • svatební snímky
 • fotky svých dětí, jak rostly (např. první rok života)
 • nejpovedenější momentky

Nejlepší fotokniha

Stejně tak může fotokniha sestávat z více či méně uměleckých fotek, ať už fotíte přírodu, památky, portréty, zátiší nebo cokoli jiného. Hlavní výzvou pro autora je výběr fotek, které se do knihy dostanou. Na této části si dejte nejvíc záležet.

Pokud půjde o rodinné fotografie, nejlépe uděláte, když je vyberete společně. Vždy vybírejte fotky, které jsou kvalitní (nerozmazané, v dostatečně vysokém rozlišení, s dobrou kompozicí a světlem).

Společnosti, které fotoknihy realizují, vám pochopitelně umožní zvolit i design, barevné provedení a další náležitosti výsledné knihy.

Na co si dát pozor?

Displej vs. kniha

Fotky, které jste zaznamenali na mobilní telefon a taky si je na něm prohlížíte, mohou na displeji vypadat dobře, ale ve skutečnosti může být jejich kvalita zcela nedostatečná. Prohlédněte si je proto minimálně na monitoru počítače. I tak ale může dojít ke zkreslení oproti výsledku na papíře – záleží na velikosti monitoru, rozlišení, barevném nastavení apod.

Řešením může být zkušební vytištění pár fotek ze zařízení, které na focení používáte, abyste takříkajíc věděli, do čeho jdete. U kvalitních fotoaparátů tento problém není tak žhavý.

Fotky z Facebooku

Facebook je oblíbené odkladiště povedených snímků. Problém je ten, že tato platforma nahrané fotografie více či méně zkomprimuje – jinak řečeno sníží jejich velikost a tím i kvalitu. Do fotoknihy proto nepoužívejte fotografie stažené z Facebooku, ale z původního zdroje.

Recenze poskytovatelů fotoknih

Kdo vám vyrobí nejlepší fotoknihu? V následující části se budeme věnovat recenzím jednotlivých poskytovatelů a pokusíme se dopídit odpovědi.

1. Fotolab Cewe fotokniha

fotokniha Cewe - Fotolab

(https://www.cewe.cz/)

Začneme poskytovatelem, který se chlubí tím, že je „největším prodejcem fotoknih v Evropě“. Jde o německou firmu, která skutečně patří k nejznámějším a nejoblíbenějším. Spolupráce probíhá tak, že si stáhnete program nebo aplikaci Fotolab Cewe, kde dáte knize podobu podle svých představ.

Následně si můžete hotovou knihu poslat poštou anebo si ji vyzvednete na některé z partnerských prodejen – jde o prodejny společností DM drogérie, TETA foto, Rossmann a Globus, případně přímo Fotolab Cewe. Dohromady jde o stovky výdejních míst.

Program nebo aplikace?

Při objednávce si můžete stáhnout buď program do počítače, anebo aplikaci do mobilu. Program je výrazně robustnější a nabízí nějakých 15 000 designových řešení a ohromné množství funkcí. Nevýhodou může být právě přílišná komplexnost programu, která znesnadňuje orientaci a ovládání. Aplikace je proti tomu mnohem jednodušší na zvládnutí, ale nenabízí zdaleka takové možnosti.

Formáty a zpracování

Cewe nabízí vytvoření fotoknihy v mnoha formátech, např. XXL panoramatickou verzi, nebo naopak mini knížku. Dále je zde možnost čtvercové verze, klasické A4 provedení a další. Vybrat si taky můžete z celé řady typů vazeb a ze šesti druhů papíru (mat, lesk apod.). Pokud se rozhodnete pro pevnou vazbu a budete ji chtít nějak ozvláštnit, můžete zvolit i stříbrnou nebo zlatou povrchovou úpravu písmen.

Výhody

 • Ověřená značka se spoustou kamenných poboček
 • Helplinka a dostatek inspirace či návodů na internetu
 • Program nabízí funkci „asistent“, která vám knihu z vybraných fotek kompletně vytvoří. Vy pak vzhled jen upravíte. Hodí se to, pokud se nechcete dlouho sžívat s programem
 • Dobré výsledky

Nevýhody

 • Poněkud netransparentní ceník
 • Program není dostupný online, nutno stáhnout
Přejí na web Cewe.cz

2. Empik Foto

fotokniha Empik foto

(https://www.empikfoto.cz/fotoknihy)

Empik Foto je mnohem méně známá a využívaná firma, ale to neznamená, že nestojí za pozornost. Tato firma působí na českém trhu už přes 13 let a může nabídnout solidní zázemí i vysokou kvalitu a rychlou dopravu fotoknihy k vám domů. Empik Foto se těší dobrému hodnocení zákazníků, tak se pojďme podívat, co nabízí.

Zpracování a cena

Na rozdíl od Cewe se orientační ceny dozvíte hned na hlavní stránce. Pohybují se od cca 150 Kč za malý formát na křídovém papíře (19 x 10 cm) až po 799 Kč za rozměrný formát 30 x 30 cm. Kromě toho můžete zvolit variantu A4 na výšku nebo naležato anebo střední velikost 20 x 20 cm.

S fotografickým papírem jsou ceny o něco vyšší (od 699 Kč) a liší se i formáty (15 x 15 cm, 25 x 25 cm, 20 x 15 cm). Možností, pokud jde o typy papíru nebo obálky, je poněkud méně než u Fotolabu. Desky mohou být tvrdé lesklé nebo tvrdé matné.

Editor

Pro tvorbu fotoknihy můžete využít editor, který je dostupný online a bez přihlášení, případně si můžete stáhnout aplikaci do mobilního telefonu. Program je poměrně jednoduchý a intuitivní. Nabídne nějakých 100 šablon (případně můžete vytvořit zcela vlastní podobu z různých grafických prvků) a jen omezené množství funkcí. Pro tvorbu rodinného alba budou ale tyto možnosti dostačující.

Výhody

 • Přehledné prostředí stránek
 • Intuitivní editor online

Nevýhody

 • Méně široké možnosti
Přejí na web Empikfoto.cz

3. Bontia

fotokniha Bontia

(https://www.bontia.cz/)

Bontia patří mezi známější poskytovatele fotoalb. Vhodná je zejména pro tvorbu pěkných rodinných a dovolenkových fotoalb. Nabízí několik opravdu povedených šablon. Vybrat si můžete z několika různých provedení a kombinací:

 • Tvrdé nebo měkké desky
 • Extra silné listy
 • Matné nebo lesklé desky
 • Několik variant velikostí
 • 32 až 160 stran

Editor

Výhodou je, že si můžete zvolit, jakým způsobem svou knihu zkompletujete. Nejvíce možností nabízí program ke stažení do počítače. Rychlou a snadnou tvorbu umožní online verze a k dispozici je i mobilní aplikace.

Výhody

 • Online editor, aplikace i desktop program
 • Elegantní šablony

Nevýhody

 • Poněkud nepřehledné stránky a orientace ve formátech a možnostech zpracování
 • Online editor nabízí velmi ořezané možnosti
Přejí na web Bontia.cz

4. HappyFoto

fotokniha Happyfoto

(https://www.happyfoto.cz/cs/fotokniha.html)

Tato společnost už u nás funguje pěknou řádku let a většina lidí pozná její logo. HappyFoto patří mezi první poskytovatele fotoknih u nás. Snaží se ale taky držet krok s dobou a nabízet moderní řešení. Patří sem například možnost tvorby knihy v online editoru. Kromě toho ale můžete zvolit i propracovanější desktopový program anebo i mobilní aplikaci.

Zpracování a formáty

HappyFoto nabízí fotoknihy v pevných deskách i cenově dostupnější „fotosešity“. Vybrat si můžete i z několika druhů vazeb (lepená, plochá lepená, drátková) a ze dvou druhů papírů (fotopapír, kvalitní papír pro tisk). Zajímavá je i možnost volby technologie tisku (digitální, chemická) – společnost vám optimální variantu doporučí.

Výhody

 • Online, desktop i mobilní aplikace
 • Možnost volby technologie tisku

Nevýhody

 • Editory nepatří k nejlépe zpracovaným
Přejí na web Happyfoto.cz

5. 24print.eu

fotokniha 24print.eu

(https://www.24print.eu/kategorie/fotoknihy/)

A poslední recenzovanou společností bude 24print.eu. Tento poskytovatel je zavedený a může nabídnout i relativně zajímavé ceny. Na výběr máte z několika variant provedení – např. fotokniha čtvercová, na výšku či na šířku. Podle tohoto rozdělení si volíte i šablony.

Nutno říct, že 24print.eu působí, že trochu zaspal dobu. Zastarale a nepříliš přívětivě vypadají webové stránky, většina šablon, ba i prostředí editoru. To ale neznamená, že tato společnost neodvádí kvalitní práci, pokud jde o samotnou úroveň fyzického zpracování knihy a tisku. Pokud se vám se svými šablonami 24print.eu trefí do vkusu, není důvod se pořízení knihy právě zde obávat.

Editor

Fotoknihu budete vytvářet v online editoru, který nabídne základní funkce pro úpravy designu. Ve srovnání s ostatními editory jde spíše o slabší průměr, ale ovládání je poměrně jednoduché.

Výhody

 • Zajímavé ceny

Nevýhody

 • Poněkud zastaralý vzhled stránek, šablon i editoru
Přejí na web 24print.eu
0 Sdílení