Magazín

Nejlepší vinylové podlahy na trhu

Nejlepší vinylové podlahyKdyž se chystáte zařizovat či rekonstruovat byt nebo dům, vyplatí se vzít to pěkně od podlahy, aby výsledek stál za to. Těšil vás na pohled i na „došlap“ a sloužil vám ke spokojenosti co nejdéle. Výběr podlahové krytiny tedy není radno podcenit. Ale může to být docela náročná anabáze. Možností je totiž opravdu mnoho a není vždy snadné se v nich zorientovat. Máme tu korkové podlahy, linolea (včetně přírodních), staré dobré dřevo, laminát anebo samozřejmě můžete zvolit dlažbu či přikrýt nevzhlednou podlahu kvalitním kobercem.

Každé řešení má svá pro i proti – a taky své specifické vlastnosti. Totéž platí i pro krytinu, které se budeme věnovat v dnešním článku. Zajímat nás totiž budou nejlepší vinylové podlahy na českém trhu. Podíváme se na ně v recenzích a následně vám nabídneme i stručného průvodce výběrem.

Vinylové podlahy jsou moderní řešení, jehož obliba je na vzestupu. Rozhodně se vyplatí vzít je při výběru v potaz, protože mohou nabídnout řadu vynikajících vlastností. Konkrétně se jimi budeme zabývat až později v článku, kde se pokusíme shrnout zásadní výhody, ale i nevýhody oproti jiným běžným a populárním krytinám. Hlavní částí našeho článku však bude žebříček s krátkými recenzemi vinylových podlah. Rozdělily jsme ho přitom kvůli přehlednosti do několika kategorií podle typu vinylové podlahy, a to především z hlediska způsobu pokládky, ale i zpracování. Pojďme se na to podívat.

Recenze nejlepších vinylových podlah podle naší redakce

Lepené vinylové podlahy

Lepené vinylové podlahy patří mezi vůbec nejoblíbenější a nejčastější variantu. Existují ve dvou základních typech. Jako samolepící v rolích a jako nalepovací dílce. Obvykle patří k cenově dostupnějším (v rámci vinylových podlah), což může být taky jeden z významných důvodů jejich popularity.

Lepené podlahy mají velmi nízkou výšku (kolem 2-3 mm), skvělé tepelně vodivé vlastnosti. Hodí se tedy v kombinaci s podlahovým topením. Výborně si vedou i ve vlhčích místnostech (kuchyň, koupelna). Používají se i v komerčních prostorách. Odolnost je na vysoké úrovni. Nevýhodou je především náročnější instalace. Je třeba postupovat velmi precizně a lepit podlahu na suchý, perfektně vyrovnaný podklad a pak zaválcovat. Případné opravy jsou náročnější.

1. Gerflor Creation

Geflor creation

Podlahy značky Gerflor z řady Creation sice nepatří mezi nejlevnější varianty vinylových podlah, ale jde o kvalitní volbu, která zaručuje 100% zdravotní a ekologickou nezávadnost. Vybírat můžete z více než 30 dekorů a desítek různých variací a úprav. Podlahy jsou k dispozici s různými systémy pokládky. Oceníte jistě i speciální úpravu pro snadnou údržbu a vysokou odolnost i nosnost. Mezi Gerflor Creation si lze vybrat velmi pěkné podlahy na vysoké úrovni, které ocení i náročnější zájemci. Potěší i 12letá záruka. Cena od cca 550 do 800 Kč za m2.

Zjistit přesnou cenu

2. Moduleo

moduleo podlahy

Moduleo patří mezi velmi oblíbené značky vinylových podlah s velkým výběrem a vysokou kvalitou zpracování. U tohoto výrobce najdete podlahy vhodné i pro intenzivní zátěž a důraz je kladen taky na co nejvyšší zvukově izolační vlastnosti, které zvyšuje speciální spodní vrstva. Ceny v slušném rozpětí od cca 480 do 850 Kč za m2.

Zjistit přesnou cenu

3. Fatra IMPERIO (za rozumnou cenu)

fatra imperio podlahy

Značka Fatra je velmi známý a mimořádně populární český výrobce vinylových podlah. Nutno říct, že mezi hlavní výhody těchto podlah patří dostupné až velmi dostupné ceny. Jde tedy o cenově příznivou volbu, ale s velmi dobrým poměrem kvality. Fatra nabízí podlahy s běžnou i vysokou odolností v různých velmi elegantních (zejména dřevěných) dekorech. Ceny začínají již pod hranicí 400 Kč za metr čtvereční.

Zjistit přesnou cenu

Vinylové podlahy Click

Dalším hlavním typem vinylových podlah (vedle lepených) jsou zámkové či v podstatě plovoucí varianty. Mezi nejoblíbenější a nejdostupnější patří ty se systémem „Click“. Jde o jednoduchý zámkový systém, kdy do sebe jednotlivé prvky snadno a hladce zapadnou. Výsledkem je velmi snadná pokládka, kterou lze obvykle bez problémů zvládnout svépomocí, což je taky jedna z největších výhod plovoucích podlah obecně.

Plovoucí vinylové podlahy jsou obecně výrazně vyšší než lepené (obvykle okolo 10 mm), méně se hodí v kombinaci s podlahovým vytápěním, ale mají lepší tlumivý efekt. Nevýhodou je obvykle vyšší cena.

1. Krono Xonic

krono xonic

Krono Xonic patří mezi vysoce jakostní a extra odolné podlahy, které jsou svou třídou zátěže vhodné i do komerčních nebo výrazně vytížených prostor. Jde navíc o podlahy vodotěsné, takže je bez obav můžete použít i v koupelnách, kuchyních a dalších místnostech s vyšší vlhkostí. Na pohled vypadají podlahy Krono Xonic opravdu skvěle a v kombinaci s výjimečnými vlastnostmi jde o dobrou volbu, pokud hledáte kvalitu. Podlahy Krono Xonic koupíte od cca 750 Kč za m2.

Zjistit přesnou cenu

2. WELL-click

Well-Click jsou plovoucí vinylové podlahy od značky Fatra, kterou jsme již zmínili v předchozí kategorii. Jde o podlahy s vysokou zvukovou izolací a voděodolností, mají navíc protiskluznou vrstvu – skvěle se hodí do koupelen a jako podlahy do kuchyní, ale i dalších prostor. Díky vysoké třídě zátěže jsou vhodné i do komerčních a veřejných prostor a na pracoviště. Samozřejmě potěší i velmi snadná a rychlá instalace. Podlahy jsou kompatibilní s podlahovým vytápěním. Jde spíše dražší krytiny, jejichž cena začíná na cca 750 Kč.

Zjistit přesnou cenu

3. Wineo

Wineo podlahy

Podlahy s extrémní odolností vůči zátěži a krásným vzhledem. K tomu se navíc přidává vynikající zvuková izolace, příjemný, měkký došlap a velmi snadná instalace. Plovoucí podlahy značky Wineo se hodí do bytových prostor, ale i na pracoviště, do komerčních objektů a dalších zátěžových míst. Jsou přitom plně vhodné i pro podlahově vytápěné místnosti. Cena ovšem patří rozhodně k těm vyšším, tyto krytiny koupíte od cca 950 Kč za m2.

Zjistit přesnou cenu

Vinylové podlahy CLICK RIGID SPC

Jde o podmnožinu plovoucích (zámkových) vinylových podlah, které využívají tuhé, rigidní jádro a speciální zámkový systém. Hlavní výhodou této varianty je vysoká mechanická odolnost, tvarová stálost a nosnost. Velmi snadná je i údržba.

1. Rigid SPC Vinyl Click Floor

Rigid spc vinyl dub labský_2 vinyl

Značka Rigid nabízí specifické vinylové podlahy, které se vyznačují vysokou odolností – jak z hlediska mechanického poškození (poškrábání, oděru), tak i vůči zatížení. Jsou tedy vhodné i do namáhaných prostor. Typická je pro ně zcela minimální reakce na vysoké teploty, jsou tvarově vysoce stálé. Dobře tlumí hluk a jsou plně odolné vůči vlhkosti. Jde o velmi stálé a kvalitní podlahy, které lze pořídit od cca 780 Kč za m2.

Zjistit přesnou cenu

2. Gerflor Rigid

Značka Gerflor, která se v našem žebříčku už objevila, nabízí i vinylové podlahy s rigidním jádrem. Ty mají velmi vysokou tvarovou stabilitu a mechanickou odolnost i nosnost. Stejně tak dobře snášejí i vlhkost. Jde o podlahy obecně vysoké kvality, čemuž odpovídá i vyšší cenová relace. Krytiny Gerflor Rigid pořídíte od cca 800 Kč za m2.

Zjistit přesnou cenu

Vinylové plovoucí podlahy HDF

Další varianta vinylových plovoucích podlah. Konstrukčně mají nejblíž k laminátovým podlahám. Základem je HDF deska, ale povrch je tvořen vinylovou deskou. Tento systém si dokáže lépe poradit i s nerovnostmi podkladu při pokládce. HDF vinylové podlahy jsou ovšem vyšší a nehodí se příliš pro podlahově vytápěné prostory.

1. FatraClick

vinyl  podlaha fatraclick

Opět česká Fatra. Tentokrát s vinylovými podlahami využívajícími v konstrukci HDF desku. Tato řada podlah nabízí výjimečnou nosnost i odolnost vůči oděru, otěru i chemickému působení. Má taky antibakteriální ochranu, takže se skvěle hodí do kuchyní a na různá pracoviště, kde je třeba dbát na zvýšená hygienická opatření. Podlahy jsou voděodolné s dobrou zvukovou izolací. Záruka je 10 let a pořídíte je od cca 800 Kč za m2.

Zjistit přesnou cenu

2. Fatra RS-click

Jde o řadu vinylových plovoucích podlah s HDF deskou značky Fatra, které jsou opatřeny korkovou, tlumící spodní vložkou pro vyšší zvukovou izolaci, lepší vyrovnání nerovností a příjemnější došlap. Podlahy jsou vysoce kvalitní a zvláštní důraz je u této řady kladen na design, kvalitu vizuálního zpracování a autenticitu dekoru. Cena těchto podlah patří však taky k vyšším, krytinu pořídíte od cca 950 Kč výše.

Zjistit přesnou cenu

3. Wicanders

Vinylová plovoucí podlaha Wicanders

Tyto podlahy značky Wicanders patří mezi plovoucí vinylové podlahy s HDF deskou. Opatřeny jsou taky dvojitou korkovou vrstvou. Nabízejí vysoký komfort došlapu a skvělou zvukovou izolaci. Ceny těchto podlah začínají na cca 850 Kč za m2.

Zjistit přesnou cenu

Jak vybrat vinylovou podlahu?

Žebříček nejlepších vinylových podlah máme za sebou a ještě nám zbývá slíbený průvodce výběrem. Na co se při výběru vinylové podlahy zaměřit? Předně byste měli znát vlastnosti tohoto řešení a mít jistotu, že jde opravdu o ten typ podlahy, který pro vás bude nejvýhodnější. Dále je nutné si zvolit variantu plovoucí podlahu dle způsobu instalace. Následně byste se měli zajímat i o další parametry. Zátěžovou třídu, voděodolnost, tloušťku, kompatibilitu s podlahovým vytápěním, ale třeba i dekor a další faktory.

Vinylové podlahy vs. alternativy: Výhody a nevýhody vinylových podlah

Hned v úvodu jsme vyjmenovali několik oblíbených druhů podlahových krytin. Proč si ze všech možností (ne)vybrat právě ty vinylové? Jaké jsou jejich přednosti a nedostatky vůči jiným variantám?

✔️ Vinylové podlahy jsou na vzestupu a slibují mnoho výhod. Jednou z nich je opravdu pestrý a variabilní výběr stylů, designů a dekorů. U kvalitních modelů se používá velkoformátový tisk, takže vzorek působí přirozeně, neopakuje se na krátkých úsecích. Vybírat můžete z dekorů dřevěných, které patří k nejoblíbenější a mohou působit velmi autenticky, ale třeba i kamenných, betonových a jiných.

✔️ Odolnost je další zásadní výhoda. Vinylové podlahy jsou nabízeny v různých zátěžových třídách, ale běžné jsou takové, které snesou vysokou nebo i extrémní zátěž. Vinylové krytiny jsou proto vhodné i do namáhaných, komerčních, veřejných, pracovních a dalších prostor a místností. Obecně velmi dobře odolávají poškrábání a oděru. Případně i chemickému působení.

✔️ Voděodolnost je další typickou vlastností těchto podlah. Míra se liší podle konkrétního typu a modelu, ale obecně vzato jsou vinylové podlahy vhodné do koupelen či kuchyní a výjimkou není 100% voděodolnost.

✔️ Příjemný došlap je taky u vinylových podlah oceňovanou vlastností. Ne všechny jsou si v tomto směru rovnocenné. Příjemnější pocit logicky poskytnou vyšší (zejména plovoucí) modely. Např. varianty s HDF deskou a korkovou spodní vrstvou mohou být výjimečně komfortní.

✔️ Většina vinylových podlah má i slušnou nebo skvělou akustickou izolaci (opět záleží na typu, výšce, konstrukci apod.) a běžný je protiskluzový povrch, který oceníte v koupelně, kuchyni nebo komerčních a pracovních prostorách.

A jaké jsou nevýhody? U lepených typů je to například náročnější instalace. Stejně tak tvarová, rozměrová a tepelná stálost je u některých typů nižší (u jiných – např. s rigidním jádrem – je však na dobré úrovni). Vinylové podlahy jsou tudíž vhodné do prostor bez extrémních výkyvů teplot. Vinylové podlahy taky nelze označit jako nejlevnější řešení. Pohybují se spíš uprostřed až výše.

Instalace

Způsob instalace a její náročnost se odvíjí od druhu vinylové krytiny a základní varianty (lepené a plovoucí) už jsme si popsali výše v kategoriích našeho žebříčku. Pokládku lepených podlah je lepší svěřit profesionálům, což ovšem navyšuje jejich celkovou cenu. Plovoucí vinylové podlahy zvládnete položit i svépomocí, podlahy s HDF deskou a korkovým podkladem pak snesou i drobné nerovnosti podkladu. Plovoucí varianty se obvykle taky snáze opravují než lepené.

Další parametry

Při výběru je nutné zvažovat, jaké konkrétní vlastnosti potřebujete a kam budete podlahu umísťovat, a podle toho požadovat odpovídající vlastnosti. Zajímejte se o zátěžovou třídu, výšku krytiny, úroveň voděodolnosti, míru akustické izolace, protiskluzovou úpravu, odolnost vůči chemii. Rozhodně stojí za pozornost i ekologická a zdravotní nezávadnost, kterou zajišťují odpovídající certifikáty. Vybírat budete jistě i podle dekoru nebo náročnosti a požadavků na údržbu.

Cena vinylových podlah

O cenových relacích už jste si mohli udělat představu z našeho žebříčku. Lepené podlahy patří k nejlevnějším a pořídíte je i pod 500 Kč za m2. Plovoucí varianty začínají o něco výš. Běžný průměr je okolo 700-900 Kč za m2. Špičkové výrobky pak stojí 900 Kč a více.

0 Sdílení