Magazín

Jaká je přibližná cena zámkové dlažby a její pokládky za m2?

Čistá zámková dlažba
Čistá zámková dlažba

Přišel čas dát do pucu okolí domu nebo třeba chalupy? Pokud jde o plochy, jako jsou terasy, verandy nebo chodníky, ale třeba i stání pro auta, zámková dlažba je pro mnoho lidí jasnou volbou. Jde o moderní a velmi praktické řešení, které běžně najdete i na veřejných stezkách, cyklostezkách, parkovištích a dalších místech. V našem článku si o zámkové dlažbě řekneme několik důležitých věcí – především se ale zaměříme na to, jak náročný je tento typ dlažby z finančního hlediska. Tedy jaká je cena zámkové dlažby za m2 a jaká je cena její pokládky?

Co je to zámková dlažba?

Podstata zámkové dlažby vyplývá už z jejího názvu. Jde o to, že jednotlivé kostky do sebe zapadají a vzájemně se pevně uzamknou, takže nedochází k jejich posuvu ani při velkém zatížení. Používají se obvykle maloformátové kostky, ale výběr provedení, tvarů či barev je opravdu velmi rozsáhlý, takže jistě najdete něco, co se vám bude líbit a vyhovovat vašim potřebám.

Výhody a nevýhody zámkové dlažby

???? Snadná realizace

Proč je zámková dlažba tak populární na veřejných i soukromých plochách? Důvodů je celá řada. Jedním z hlavních je velmi jednoduchá pokládka. Se zámkovou dlažbou jde dlaždičům práce opravdu od ruky a realizace ploch probíhá svižným tempem. Ale s pokládkou zámkové dlažby si může poradit i šikovnější amatér. Není tedy obvykle problém pustit se do dláždění svépomocí.

???? Vysoká odolnost

Další velmi důležitou výhodou je vysoká odolnost zámkové dlažby – a to v mnoha ohledech. Tato dlažba je odolná jednak vůči vysoké zátěži (lze tedy použít i např. na parkovištích), ale taky vůči extrémním výkyvům počasí. Je mrazuvzdorná a snáší skoro jakékoli nepříznivé povětrnostní vlivy. Zámková dlažba době odolává i chemikáliím. Je tedy velmi stálá a při správné údržbě dosahuje vysoké životnosti.

???? Snadné opravy

Pokud se nějaká část zámkové dlažby poškodí, není problém rozebrat pouze dané místo a vyměnit pár poškozených kostek. Obvykle nejsou zapotřebí komplikovanější zásahy.

???? Jsou i nějaká úskalí?

Ačkoli není pokládka zámkové dlažby vysloveně komplikovaná, neznamená to, že není náročná. Je potřeba vytvořit dostatečně hluboký výkop (desítky cm), do kterého spotřebujete množství podkladového materiálu (kamenné drti). Pak je tu ještě problém se speciálním vybavením.

To obnáší především vibrační desku na důkladné udusání a usazení podkladu. Dále případně i řezačku na dlažbu – zde už se však dostáváme na poněkud složitější rovinu. Pokud je povrch, který budete dláždit komplikovanější, je třeba kostky upravit, ořezat na patřičné rozměry. Důležité je, aby poté dlažba pevně seděla, jinak hrozí, že se může začít rozjíždět.

Proto pokud nepatříte mezi zdatnější kutily, je lepší přenechat dláždění náročnějších a zátěžových ploch profesionálům.

Cena zámkové dlažby realizované svépomocí

Sama o sobě patří zámková dlažba (dlaždice) mezi levnější varianty. Ale musíte počítat s celou řadou souvisejících nákladů. Za předpokladu, že se do práce pustíte svépomocí, budete muset obstarat vybavení i veškerý materiál. Potřebovat budete:

  • Samotnou zámkovou dlažbu
  • Obrubníky
  • Kamennou drť dvou hrubostí
  • Písek na vysypání spár
  • Základní nářadí a pomůcky: lopata, gumové kladivo, rukavice atd.
  • Speciální nářadí: vibrační deska, řezačka

Jen samotný základní materiál – tedy dlažba a podkladové hmoty – vás vyjde na stovky korun na metr čtvereční. Ceny (pouze) zámkové dlažby jsou velmi rozmanité, což je dáno velkým a různorodým výběrem. Počítejte ale s cenou od cca 170 Kč/m2 u základních dlaždic. Elegantnější varianty mohou stát i 300 a více Kč na m2.

Podklad

Výška podkladu musí být minimálně 15 cm u nejméně zatěžovaných ploch až po 50 cm nebo víc u zátěžových ploch. Potřebovat budete hrubou kamennou drť do základu (makadam) a na ni kamennou drť jemnější (4-8 mm, štěrk). I tady počítejte s cenou od cca 200 Kč za m2 podle hloubky výkopu a konkrétního materiálu.

Další výdaje tvoří cena za zapůjčení nářadí, písek, obrubníky. Je velmi těžké odhadnout nějakou výslednou cenu za metr čtvereční. Jak vidíte, proměnných je obrovské množství. I pokud budete postupovat cestou nejnižších nákladů, pravděpodobně se jen těžko dostanete pod 500 Kč za metr čtvereční. A kolik to stojí u profesionálů?

Orientační cenová rozvaha pokládky zámkové dlažby

PoložkaOrientační cenaPoptávka
Materiál (zámková dlažba, kamenná drť, spárovací písek)170–230 Kč / m2 *Požádat o kalkulaci
Pokládka zámkové dlažby120–250 Kč / m2Požádat o kalkulaci
Příprava podloží, hutnění a rovnání podkladu40–80 Kč / m2Požádat o kalkulaci
Obrubník k zámkové dlažbě50 - 150 Kč / ksPožádat o kalkulaci
Palisádaaž 300 Kč / metrPožádat o kalkulaci
Pokládka obrubníku / palisádycca 110 Kč / metrPožádat o kalkulaci
Zámková dlažba na klíč
Cena za kompletní dodávku pochozí
zámkové dlažby, včetně materiálu na klíč
1000 – 1300 Kč / m2Požádat o kalkulaci

*  Cena obyčejné zámkové dlažby v přírodním odstínu, cena moderních barvených dlažeb se může vyšplhat až na 300 či 500,-Kč/m2.

Cena zámkové dlažby na klíč

I zde je situace velmi individuální, ale je jasné, že ke všemu materiálu musíte přičíst ještě cenu prací. Čili především výkop, příprava podloží, zhutnění, pokládka, pískování.

Cena zámkové dlažby, za předpokladu, že realizaci svěříte do rukou profesionální firmy, určitě překročí částku 1000 Kč za m2. Kolem této cenové hranice můžete chtít metr čtvereční nejobyčejnější dlažby určené pro minimální zátěž (hmotnost osob, běžného nábytku apod.) – což může stačit například na chodník nebo terasu. Pojezdová a zátěžová dlažba logicky vyjde dráž.

Závěrem

Pamatujte, že všechny uvedené ceny jsou ryze orientační – v obecném článku nelze postihnout všechny faktory, které vstupují do hry. Nejlépe uděláte, pokud si na základě těchto informací a vlastních požadavků zjistíte ceny konkrétních materiálů. Případně můžete zkusit oslovit profesionální firmu a požádat o kalkulaci. Pak se nejlépe rozhodnete, zda se vám vyplatí realizovat dlažbu vlastnoručně, nebo si raději připlatíte za odbornou práci.

0 Sdílení