Magazín

Jaký je nejlepší 3D plánovač koupelen (zdarma a online)?

Nejlepší plánovače koupelen Rekonstrukce bytového jádra, koupelny, záchodu. To patří mezi nejnáročnější a zároveň klíčové práce při renovaci bydlení. Totéž ale platí při realizaci novostavby. Vyplatí se dát si na koupelně záležet, i když jde o nákladnou záležitost.

Cest, jak si vytvořit dokonalý domov a zařídit krásnou koupelnu, je celá řada. Pokud obětujete peníze ve prospěch minimálních starostí a námahy, můžete vše svěřit firmě a přijít k hotové koupelně na klíč a na míru. Taky můžete co nejvíce věcí a prací obstarat sami a ušetřit i velké částky. Ať už se rozhodnete pro ten, či onen postup – nebo jakýkoli na široké škále mezi nimi, základem je mít nějakou vizi.

Představu o tom, jak by měl váš dům, byt a jednotlivé místnosti vypadat. Nás však budou v dnešním článku zajímat především koupelny, a proto se podíváme na nejlepší plánovače koupelen.

Jde o softwarové pomůcky a nástroje, které vám umožní vytvořit plán a taky vizualizaci projektu nové nebo rekonstruované koupelny. Existuje jich nepřeberné množství, včetně náročných, profesionálních programů.

Nás však budou zajímat především plánovače, které jsou uživatelsky přívětivé a přístupné. Takové můžete najít na internetu. Často jsou součástí e-shopů nebo webů firem, které se realizací koupelen zabývají. Ty nejzajímavější a nejjednodušší lze používat online přímo v prohlížeči, zdarma a bez jakýchkoli závazků (bez objednávky, registrace apod.). Kde takové nástroje najdete, které jsou nejpropracovanější a jak s nimi zacházet – to vše se budeme snažit zodpovědět v následujícím článku.

Recenze nejlepších plánovačů koupelen podle naší redakce

1. 2D online plánovač koupelen SIKO

Logo Siko

Siko je původem rodinná, ryze česká firma, jejíž historie se začala psát již v roce 1991. Za jejím vznikem stojí manželé Valovi a v současnosti jde o jednu z vůdčích společností ve svém oboru u nás. O tom svědčí třeba i počet poboček a prodejen, kterých je u nás již 38. Dalších 13 je pak na Slovensku, kam firma expandovala. Siko se zabývá realizací koupelen a kuchyní a taky prodejem veškerých materiálů a vybavení, které s těmito prostory souvisejí. Velký je výběr dlažeb a obkladů. Nechybí například ani sortiment dveří. Siko nabízí komponenty významných a osvědčených značek. Nechybí mezi nimi např. Bosch, Mora, Siemens, Whirlpool, Franke a desítky dalších.

Siko vám může vytvořit projekt na klíč. Samozřejmě včetně grafického návrhu. Kromě toho však na svých stránkách a e-shopu Siko.cz nabízí volně k dispozici i zajímavé softwarové nástroje pro vlastní tvorbu návrhů a plánů. Jde například o 3D plánovač kuchyní anebo právě 2D plánovač koupelen. Předtím, než se pustíte do práce s ním, možná oceníte i pomůcku pro ergonomické rozvržení koupelnových prvků, kterou si můžete na stránce stáhnout v PDF, jde o drobnou praktickou nápovědu, kterou se vyplatí mít při ruce. Ale teď k samotnému plánovači.

Ten funguje přímo v prohlížeči a má velmi jednoduché, ale účelné uživatelské prostředí. Na začátku zvolíte rozměry a upravíte tvar koupelny (půdorys). Ovládání je plně intuitivní. V dalším kroku přijde čas na výběr a umístění komponentů a vybavení. Od oken a dveří přes vany, umyvadla, spotřebiče až po drobnější doplňky.

Tímto způsobem si můžete koupelnu detailně rozvrhnout a udělat si představu o finálním rozložení. Návrh si pak můžete uložit nebo vytisknout. Bohužel, na rozdíl od plánovače kuchyní (na téže stránce) se nedočkáte žádného náhledu nebo vizualizace. Zůstává pouze u půdorysného náčrtu. Taky jste (ovšem logicky) ve výběru komponentů omezeni sortimentem Siko. Tento nástroj však rozhodně může být užitečnou pomůckou a stojí za vyzkoušení.

2. Plánovač koupelen IKEA

IKEA logo

Dalším plánovačem, který nás zaujal, je ten, jenž naleznete na stránkách internetového obchodu sítě Ikea. Tento švédský řetězec patří už celé dekády mezi světové fenomény a patří k nejdůležitějším firmám ve své kategorii. V naší zemi se první obchodní dům Ikea objevil už v roce 1996. Od té doby přibyly tři další – kromě Prahy je lze navštívit v Brně a Ostravě.

Ikea u nás tedy nevládne nejhustší sítí provozoven, přesto patří mezi nábytkářské lídry. Na stránkách Ikea.com pak najdete sortiment této značky – a kromě toho taky pár šikovných nástrojů. Jde například o plánovač kuchyní a taky online plánovač koupelen. V čem se liší od toho, který nabízí například Siko, a jak s ním pracovat?

Program je opět zcela zdarma a funguje i v prohlížeči, takže není třeba nic stahovat. Na začátku si však můžete vybrat, jakým způsobem začít. Zvolit můžete inspirativní nápovědu. V takovém případě se před vámi objeví fotografie zařízených koupelen. Skrze tu, která vás nejvíce zaujme, se přesunete k návrhu, který už je částečně přednastavený.

Vyberete si tvar koupelny a můžete pokračovat v úpravách a dalším zařizování. Pokud vás inspirace nezajímá, můžete si celý návrh vytvořit od podlahy. Opět je na výběr plná škála prvků a doplňků ze sortimentu Ikea. Na rozdíl od plánovače Siko se však nakonec dočkáte i 3D barevné vizualizace zařízené koupelny. To je rozhodně šikovná pomůcka, která vám pomůže abstraktní půdorys převést do reálnější a autentičtější podoby. Načítání náhledu však může trvat déle, tak je třeba trocha trpělivosti. To je ale jen nepatrný detail.

3. Plánovač koupelen Duravit

logo Duravit

Firma Duravit pochází z Německa a její tradice sahá až do roku 1817. Zabývá se výrobou koupelnového vybavení – a taky samotnou realizací koupelen. Tato firma u nás sice nepatří zrovna k nejznámějším, ale to neznamená, že si nezaslouží pozornost. Naopak, zaslouží si ji už proto, že na svých stránkách nabízí velice šikovný plánovač koupelen i se stručným návodem. Opět můžete začít od nuly, anebo si vybrat některou z přednastavených inspirací, kterou si posléze upravíte na míru.

Na rozdíl od předchozích plánovačů se v případě toho na stránkách Duravit.cz pohybujete celou dobu v 3D prostředí. Rovnou tedy pracujete s prostorovou vizualizací, kterou lze polohovat, zvětšovat i zmenšovat a samozřejmě především upravovat a vybavovat. Pokud by vám to však nevyhovovalo, můžete přepnout i do „klasického“ 2D půdorysného režimu (schématického či barevného).

Plánovač Duravit lze tedy označit za velice propracovaný, nástrojově bohatý, a navíc dobře optimalizovaný (hladký chod i při 3D zobrazení). Na druhou stranu je plánovač kompletně v angličtině, což může někoho odradit. Firma Duravit u nás taky není tak populární a nedá se říct, že by patřila zrovna k nejlevnějším. Náročnější zájemce však její nabídka jistě může zaujmout a skvěle zpracovaný plánovač ocení.

4. 2D plánovač – Koupelny JAS

koupelny JAS logo

Nakonec se ještě vrátíme k českým firmám. JAS je tuzemský velko a maloobchodní prodejce koupelnového nábytku a vybavení. Funguje již od roku 1992 a disponuje několika kamennými prodejnami – především na Moravě a ve Slezsku. Kromě bohatého sortimentu různých značek a výrobců nabízí taky odborné montáže nebo zpracování grafických návrhů. Využít však můžete taky pěkný 2D plánovač koupelen online.

Založen je sice na oblíbeném systému „drag&drop“ (uchopení a přemístění prvků), přesto se pocitově jeví malinko toporný a prostředí není tak přehledné jako u některých jiných plánovačů v našem žebříčku. Je zde sice (podobně jako u Duravit) možnost přeskočení do 3D režimu. Ale ten nelze považovat za zcela „vychytaný“, natož dokonalý. Přesto vám může tento plánovač posloužit. Zvlášť pokud se rozhodnete pro firmu JAS coby dodavatele.

Jak pracovat s plánovači a vytvořit návrh koupelny?

Jak jste snad pochopili ze samotného žebříčku, práce s plánovači koupelen (alespoň některými) je v principu velmi jednoduchá. Ty, které jsou dostupné online přímo v prohlížeči na stránkách prodejců, jsou uzpůsobeny tak, aby je zvládl používat prakticky každý. Některé se povedly více, některé méně. Každý má své pro i proti.

Plánovač Siko je nejjednodušší. Nástroj od Ikea nabídne zřejmě nejlepší grafiku výsledného náhledu. Program firmy Duravit je obecně velmi dobře zpracovaný a štědrý (ale omezený sortimentem a v angličtině). Plánovač společnosti JAS má od všeho kousek, ale není úplně dotažený.

Který si vyberete ke zpracování návrhu, je samozřejmě na vás. Náš výběr navíc není kompletní, na internetu najdete plánovačů víc. Vesměs však mají všechny svá omezení. Typicky jsou totiž určeny pro práci se sortimentem daného výrobce nebo prodejce. Pokud budete koupelnu skládat z komponentů různého původu, mohou posloužit aspoň pro hrubou představu, abyste nemuseli rýsovat na náčrt na papír.

Nejlepší plánovače koupelen

Předtím, než se pustíte do návrhu, byste si však měli ujasnit některé důležité otázky. Taky je vhodné obeznámit se s doporučeními pro účelné a ergonomické rozložení koupelny. Nejdříve příklad několika důležitých otázek:

  • Chci koupelnu s WC nebo oddělenou? Oddělená je vhodná pro větší domácnosti, nabízí větší soukromí a praktičtější provoz. Spojená vytvoří vizuálně (i objektivně) větší prostor a pocit lepšího komfortu.
  • Kolik lidí bude koupelnu používat? Od toho se odvíjí volba komponentů, jejich rozměry apod.
  • Vana vs. kout? Nebo rovnou obojí? Každá volba má svá pro i proti. Záleží i na prostorových možnostech koupelny.

Zásadních otázek je samozřejmě mnohem více. Týkat se budou jednotlivých prvků, osvětlení, obložení, barevného ladění, materiálů, doplňků a dalších aspektů. Kromě toho je nanejvýš vhodné zohlednit obecná doporučení pro výšku a vzdálenost jednotlivých prvků od sebe i od stěn, dveří apod. Konkrétní rady a rozměry najdete na internetu – například v „taháku“ u plánovače firmy Siko.

Čím se dále při realizaci koupelny řídit? Samozřejmě neuškodí, když se budete zajímat o aktuální trendy. Inspiraci najdete na internetu, v tištěných médiích, v televizi… Pokud se v nějakém stylu shlédnete, můžete upřesnit svou vizi. Podstatným, často i primárním, určujícím faktorem pak budou jistě otázky financí. Jen málokdo má na realizaci koupelny neomezené zdroje, proto je třeba hledat vždy nejvýhodnější kompromis mezi vlastními představami a reálnými (finančními, ale i třeba prostorovými) možnostmi. Plánovače koupelen online vám mohou pomoci si s vlastní vizí trochu „pohrát“ – a to už v začátku projektování nebo uvažování o rekonstrukci či realizaci.

Poptejte si koupelnu na míru
Chcete poptat koupelnu na míru? Zadejte zdarma poptávku, již do 3 hodin od zaslání poptávky se vám ozvou dodavatelé se svojí nabídkou.

0 Sdílení