Magazín

Poradíme, jak se zbavit potravinových a šatních molů. Které přípravky fungují?

Moli patří v našich zeměpisných šířkách mezi nejběžnější domácí škůdce. Do domu či bytu se snadno dostanou, ale zbavit se jich může být běh na dlouhou trať. Ačkoli si moly většina lidí spojuje především s šatníkem, zřejmě ještě více rozšířený je mol, který si libuje ve vašich potravinách. V dnešním článku se ale podíváme na oba druhy těchto otravných škůdců a především se vám pokusíme poradit, jak se jich zbavit.

Kde se moli vzali?

Moli se dokážou v dospělém i larválním stádiu protáhnout každou škvírou – a co si budeme povídat – ani dobře izolované domy rozhodně nemohou být hermeticky uzavřeny. Moly si ale lidé často přinesou s sebou například už společně s nákupem. Do domu mohou vletět oknem nebo třeba ventilací.

Tipy na oblíbené přípravky proti potravinovým a šatním molům

ProduktHodnoceníCena (od)
PROTI POTRAVINOVÝM MOLŮM
#1BIOLIT past proti potravinovým molům 3 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]120 Kč Číst recenze
#2Insekticid BROS zelená síla proti potravinovým molům - 500 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]110 Kč Číst recenze
#3RAID proti potravinovým molům 3 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]110 Kč Číst recenze
PROTI ŠATNÍM MOLŮM
#1Bros kuličky proti šatním molům s vůní levandule 20 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 Kč Číst recenze
#2Orion kuličky proti molům levandule 20 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]70 Kč Číst recenze
#3BROS háček proti molům na oděvy - 1 ks[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 Kč Číst recenze
#4Raid Proti molům gel levandule 2 x 3 g[usr 5 text="true" tooltip="true"]75 Kč Číst recenze

Potravinový mol

Potravinový mol odborně nazývaný zavíječ moučný nebo rovnou latinsky ephestia kuehniella. Velmi častý, ale nezvaný a nevítaný návštěvník našich domovů. Tomuto škůdci neutečete. Vyskytuje se totiž skoro všude na světě, a tak nezbývá než s ním bojovat. Libuje si především v obilninách ve všech možných podobách.

Typicky ho tedy hledejte nejdříve v mouce, zrní, různých vločkách, krupici, strouhance a příbuzných surovinách. Pochutná si ale taky na cukru a sladkostech, jako jsou různé sušenky, keksy, piškoty apod. Vyskytnout se může i v luštěninách, oříšcích nebo různém koření. Dospělý motýl je poměrně velký, může mít až 12 mm na délku, rozpětí křídel dokonce až 25 mm. Aktivní jsou kromě zimy pořád.

Mouka je častým domovem potravinových molů
Mouka je častým domovem potravinových molů

Jak se bránit?

Nejúčinněji lze s moly bojovat prevencí a nepustit si je do domu. Jaké kroky uskutečnit, abyste ze své domácnosti učinili molůmvzdorný hrad?

  • Kontrolujte nákup

Jak už jsme řekli, moly si můžete přinést rovnou společně s potravinami. Suroviny mohou být kontaminované už v obchodě nebo může jít o jídlo, které odněkud převážíte, zbylé jídlo z dovolené apod. Je tedy vhodné potraviny zkontrolovat. Sypké suroviny (které představují největší problém) třeba i přesít.

  • Použijte uzavřené nádoby 

Rizikové potraviny byste neměli skladovat jen tak v pytlících a sáčcích. Pořiďte si uzavíratelné krabičky nebo dózy na mouku, cukr, rýži, keksy apod.

  • Omezte zásoby 

Čím více surovin vám doma dlouhodobě zahálí, tím více prostoru pro moly a jejich množení.

Jak se potravinových molů zbavit?

Pokud vás moli dostihli, je nutné jednat co nejrychleji. Tito škůdci zplodí za jediný rok několik generací.

Začněte tím, že se zbavíte kontaminovaných potravin. I když se zdají v pořádku, mohou obsahovat vajíčka, výkaly apod. Pokud něco nedopatřením sníte, není třeba panikařit, moli naštěstí neroznášejí žádné závažné choroby a nemělo by se vám nic stát.

Po vyhazování následuje radikální úklid. Bude nutné vyklidit všechny spíže, skříně a další prostory (kromě lednice). Všechny tyto prostory – a ideálně celou kuchyň – umyjte s maximální důkladností. Vajíčka a larvy se mohou snadno ukrýt zraku.

Použijte proto taky vysavač. Sáček v něm nenechávejte, ale ihned ho vyneste. Skříně taky vystříkejte přípravkem na létající a lezoucí hmyz (zdravotně nezávadným). Počítejte s tím, že jeden generální úklid a postřik nebude stačit. Pravděpodobně ho budete muset v následujících týdnech a měsících několikrát zopakovat.

Mol šatní

Mol šatní je „oficiálním“ českým názvem motýlka latinsky známého jako Tineola bisselliella. Oproti potravinovému je menší (do 8 mm). Jeho hlavním zdrojem obživy je látka (rohovina) keratin. Tato bílkovina se hojně vyskytuje třeba i v lidských vlasech, ale pro moly je zajímavá spíš ta, kterou najdou ve vlně a jiných přírodních textiliích.

Stejně jako potravinový kolega se i tento mol vyskytuje skoro po celém světě (kromě několika málo extrémně suchých oblastí, kde příliš hojný není). Miluje tmu, takže se ukrývá ve skříních, temných koutech, pod koberci apod. Vyhovuje mu taky spíše vlhké prostředí a teplo. Aktivní je během teplejších měsíců (ve vytápěném domě i celoročně).

Zajímavostí je, že tento druh mola vůbec nepotřebuje pít, protože vodu vytváří vlastním metabolismem. To je rozhodně šikovné, ale přesto o něj doma nikdo nestojí.

Šatník, tam se skrývají šatní moly
Šatník, tam se skrývají šatní moly

Jak se bránit?

Pokud s tím nemáte morální problém, udělejte molům ze života peklo. Pomáhá hodně časté a vydatné větrání (i přes zimní období), taky pusťte do bytu co nejvíc slunce. Rozhodně neukládejte do šatních skříní oblečení, které je ještě vlhké např. nedosušené po vyprání.

Taky nenechte oblečení ve skříních zatuchnout. Skříně pravidelně vyskládejte, oblečení vyvětrejte nebo ho v zimě nechte chvíli na mrazu a taky vyperte, i když ho zrovna nepoužíváte. Ve skříních taky nenechávejte papírové materiály. Rovněž se nesnažte uložit oblečení do pytlů nebo krabic ve snaze zabránit molům v přístupu.

Šatní mol
Šatní mol

Prostředky proti šatním molům

Pokud dáte na „babské rady“, můžete se pokusit moly odpudit různými metodami. Oblíbené jsou váčky s různými bylinkami. Např.:

  • Vratičem, rozmarýnem, levandulí, mařinkou vonnou, pelyňkem nebo i pomerančovou kůrou (sušenou).

Dále můžete zkusit:

  • Dát do skříně mýdlo, což je velice jednoduchá a osvědčená metoda.
  • Nechat ve skříních misky s vínem nebo octem. Zápach moly přiláká a ti se utopí.
  • Pomoci údajně může i smrková větvička nebo pytlík s jehličím.
  • Zajímavou možností je uložit do skříně špalíček cedrového dřeva.
  • Použít můžete i různé kupované aromatické odpuzovače, lapače apod.
  • V nejhorším případě lze sáhnout po tvrdé chemii. K dostání jsou postřiky a přípravky jako Cytrol Dust a Forte nebo třeba Vulcan Super 10 EC.
0 Sdílení