Jak a čím vyčistit žehličku

Žehlení patří mezi nejméně oblíbené domácí práce, a když se ještě navíc stane, že se na žehličku připeče kus látky nebo jiného materiálu, člověk má chuť celý přístroj hodit do kouta. S připálenou žehličkou nakonec stejně není možné v práci pokračovat. Mohli byste si tak snadno zničit oblečení.

čištění žehličky

Jak k připálení žehličky dojde?

Připečení žehlicí plochy je obvykle důsledek nepozornosti uživatele. Stačí zvolit příliš vysokou teplotu nebo žehličku zapomenout odstavit a problém je na světě.

Nutno podotknout, že problém připálenin, které je obtížné odstranit, se týká převážně starších nebo velmi levných žehliček s plochami vyrobenými z hliníku nebo jeho slitin. Moderní žehličky už jsou často opatřeny kvalitnějšími plochami, které jsou odolné a nepřilnavé. Základem je nerez, ale běžné jsou i žehličky s keramickými či safírovými plochami nebo plochami z různých speciálních materiálů.

Tyto plochy jsou obvykle extrémně nepřilnavé a připečení, jak ho znáte u starých žehliček, příliš nehrozí. Tyto plochy ale mohou mít jiné nevýhody. Kromě vysoké ceny to může být například menší odolnost vůči mechanickému poškození apod.

Víte že… Prodloužit životnost napařovací žehličky můžete tak, že budete místo tekoucí vody používat vodu destilovanou? Ta zabrání tvorbě vodního kamena a vám ušetří čas při čištění.

Čím vyčistit žehličku?

Pokud se vám žehlička připálí, máte několik možností, jak tuto závadu z žehlicího povrchu odstranit. Jednou z možností je pořídit si speciální prostředek. Prodávají se například různé čisticí tyčinky, kterými můžete připálené zbytky odstranit. Cena těchto tyčinek je velice příznivá a pohybuje se obvykle okolo 50 až 60 Kč.

Tipy na oblíbené čističe žehliček:

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Tapuna na čištění žehliček od napálených nečistot5 out of 5 stars (5 / 5)55 Kč Číst recenze
#2XAVAX Čistící prostředek na žehličku, 50 ml4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)239 Kč Číst recenze
#3XAVAX Odvápňovací přípravek pro napařovací žehličky4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)149 Kč Číst recenze

Samozřejmě se však může stát, že takovou tyčinku nevlastníte a nechce se vám ihned běžet kdoví kam do drogérie, když před vámi leží hora prádla. V takovém případě si můžete vyrobit provizorní čistidlo i ze zdrojů, které se obvykle nacházejí v každé domácnosti.

Tyto prostředky poměrně dobře působí na hliníkové a nerezové plochy žehliček. Plochy ze speciálních materiálů mohou vyžadovat zvláštní zacházení.

1. Vyzkoušejte zubní pastu

V první řadě můžete zkusit připáleniny odstranit pomocí obyčejné zubní pasty. Výhodou tohoto řešení je šetrnost. Zubní pasta je účinná a přitom není agresivní – často se proto používá k cídění šperků a jiných citlivých kovových předmětů.

Pokud je připálenina velká, pokuste se ji jemně odstranit malým nožíkem – a to co nejdříve. Tuto „operaci“ je vhodné provést ihned, tedy ještě ve chvíli, kdy je žehlička horká. Pracujte proto s nejvyšší obezřetností.

Potom stačí nanést zubní pastu na hadřík a vytrvalými krouživými pohyby připáleninu odstranit. V případě, že je připálenina čerstvá nebo méně zažraná, je šance na úspěch poměrně značná. Zubní pasta skvěle funguje zejména na nerezových žehličkách.

2. Ocet, když pasta selže

OcetPráce s octem už je trochu složitější, ačkoli nejde o žádnou vědu. A stejně jako zubní pasta i ocet je obvykle v každé domácnosti k dispozici a někdy si dokáže poradit i se staršími připáleninami.

V první řadě žehličku rozehřejte a mezitím namočte látkový hadr do octa a vyždímejte. Na žehlicí plochu položte například starší ručník – slouží jako ochrana žehlicí plochy. Na tuto ochrannou podložku položte octový hadr. Následně začněte hadr žehlit. Můžete si ho položit i přes okraj žehlicí plochy, abyste zvýšili tlak na znečistěné místo na žehlicí ploše.

Ocet funguje na připáleniny poměrně dobře, ale u napařovacích žehliček se při této proceduře může ocet dostat do napařovacích otvorů, což je zcela nežádoucí. Důležité je, aby byl hadr opravdu pečlivě vyždímaný.

3. Sůl nad všechna čistidla?

A na závěr tu máme nejúčinnější prostředek. Proč jsme si ho nechávali až na konec? Protože toto řešení je taky nejdrastičtější vůči žehlicí ploše. Použijte ho raději teprve, když všechny ostatní prostředky selžou.

Potřebovat budete velmi jemnou sůl, kterou nasypete na hadr rozložený na žehlicí ploše. Nestačí hadr jenom nějak posolit. Vrstva soli musí být poměrně tlustá, takže počítejte s tím, že soli spotřebujete větší množství. Až se žehlička zahřeje, přejíždějte po vrstvě soli, jako kdybyste ji žehlili. Po každém přejetí žehličku otřete o hadřík nebo noviny rozložené na okraji žehlicí plochy.

Stejně jako u octa platí, že sůl se nesmí dostat do napařovacích otvorů!

povrch žehličky

Upozornění!

Pokud máte starou a nenapařovací žehličku, můžete s těmito domácími fintami směle experimentovat. Rozhodně vám to však nedoporučujeme zkoušet u moderních a dražších napařovacích žehliček, obzvlášť pokud mají žehlicí plochy z nějakých lepších materiálů. V takových případech se vždy řiďte doporučeními výrobce.

Tipy na oblíbené napařovací žehličky:

 ProduktInfoHodnoceníCena (od) 
#1Cena / výkon
Philips Azur GC4527
✔️ produkt roku 2019
✔️ vynikající recenze
✔️ objem nádržky 300 ml
✔️ rychlé nahřátí
✔️ úzká špička
5 out of 5 stars (5 / 5)1 899 KčČíst recenze
#2Alternativa vítěze
Tefal FV9788
✔️ nejoblíbenější
✔️ skvělé recenze
✔️ objem nádržky 350 ml
✔️ rychlé nahřátí
❌ těžší do ruky
5 out of 5 stars (5 / 5)1 799 KčČíst recenze
#3Braun SI 9188 BK
✔️ 97% spokojenost s produktem
✔️ objem nádržky 330 ml
✔️ rychlé nahřátí
✔️ kvalitní napařování
❌ vyšší cena
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2 200 KčČíst recenze
#4Další na zvážení
Philips GC2996
✔️ dobré recenze
✔️ objem nádržky 320 ml
✔️ rychlé nahřátí
❌ horší vlastnosti s elektrostatikou
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1 399 KčČíst recenze
#5Nejlepší do 1000 Kč
Philips GC4537
✔️ slušné napařování
✔️ zajímavý design
✔️ objem nádržky 300 ml
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1100 KčČíst recenze
#6Alternativa - napařovač oděvů
Philips Steam&Go Plus
✔️ napařování
✔️ ideální na cesty
✔️ rychlé nahřátí
✔️ snadné použití
❌ nenahradí klasickou žehličku
❌ malá nádržka na vodu
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)2 000 KčČíst recenze
#7Nejlepší levná žehlička
Sencor SSI 2027BL
✔️ základní produkt
✔️ menší rozměry
❌ horší vlastnosti než TOP produkty
4 out of 5 stars (4 / 5)320 KčČíst recenze
0 Sdílení

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin