Magazín

Zazimování bazénu – co vše je potřeba vědět a jak na to?

Bazén na zahradě. Kdo by si ho nepřál mít? Zvlášť teď, když jsou léta rok od roku prosluněnější a tropických dní přibývá. Život pod palčivými paprsky je někdy úmorný a zchlazení v bazénu je jedním z mála vysvobození, které nám zbývají. Ale co s tímto zařízením, když horka přejdou a začne pomalu přituhovat? Zazimování je možná nejotravnější komplikace, která provází používání bazénu. V dnešním článku se podíváme, jak se s ním vypořádat.

Zazimování bazénu

V jakém období se pustit do zazimování bazénu?

Jak poznat, že přišel čas na zazimování bazénu? Zcela zásadní je teplota vody. Spousta lidí dělá chybu, protože se pustí do zazimování příliš brzy. Ale pokud s tímto procesem začnete dřív, než se bude teplota vody stabilně pohybovat pod 10°C, můžete se dočkat nepříjemností v podobě rozšíření řas a znečištění bazénu. O to více práce budete mít na začátku sezóny.

Dokud nepřikročíte k zazimování, nechte spuštěné veškeré technologie. Jen dobu filtrace můžete do jisté míry omezit, když už bazén nepoužíváte. Ale při teplotě nad 10°C stále dochází k bujení vodních řas.

Je proces zazimování u každého bazénu stejný?

Rozhodně ne. Různé bazény vyžadují odlišné přístupy. Záleží na typu, materiálu, ale i konkrétní značce apod. Například jednoduché nafukovací vířivky a nadzemní bazény stačí vypustit a správně uskladnit. U stálých bazénů je to složitější.

V odolných zapuštěných bazénech je možné ponechat většinu vody. Méně odolné plastové varianty je třeba vypustit mnohem výrazněji. Množství odpuštěné vody ovlivní i to, zda je bazén krytý, nebo ne. V bazénu by však měla přes zimu část vody zůstat.

Pokud si na zazimování netroufáte sami, není samozřejmě problém pozvat si firmu, která se vám o celou záležitost postará. To vás ovšem pochopitelně vyjde dráž. Řekněme tedy, že se do zazimování pustíte svépomocí…

✅ Zazimování bazénu svépomocí

1. Čištění bazénu

V první řadě vás čeká úklid. Bazén je třeba uvést do bezvadného stavu. Pomocí teleskopických sítí a případně bazénového vysavače odstraňte všechny hrubé nečistoty z hladiny i dna. Je taky nutné proprat pískové filtry.

2. Kontrola vody

Před zazimováním musí mít voda správné „parametry“. Bude tedy potřeba změřit pH a taky hodnoty chlóru. Prvně jmenované hodnoty by se měly pohybovat v rozmezí 7 až 7,5. Obsah chlóru by pak měl činit minimálně 0,5 mg/l. Pokud má voda nevyhovující hodnoty, je třeba upravit je na správnou hladinu pomocí bazénové chemie.

3. Kolik vody vypustit?

Jak už jsme řekli, tenhle faktor je dost individuální. U zapuštěného a krytého bazénu to může být jen cca 10 cm pod skimmer. U některých modelů je třeba odpustit výrazně víc. V takovém případě je nutné řídit se návodem nebo doporučeními pro konkrétní typ a model bazénu.

4. Zazimovací přípravek

Na zazimování bazénu budete potřebovat i speciální chemii, která zajistí, že se v bazénu nezačnou přes zimu rozvíjet kaly anebo růst řasy (v případě, že se teploty nečekaně zvednou). Těchto prostředků je vícero. Mezi velmi používané patří například Azuro Zima z Mountfieldu, PWS Zazimovač, AquaMar Zazimovač od Marimexu apod. Při aplikaci přípravku postupujte podle návodu na obalu.

Doporučený zazimovací přípravek
Zazimovač Marimex

Marimex Zazimovač 1 l
(od 239 Kč)

5. Co s příslušenstvím a technologií?

Při zazimování bazénu je nutné obstarat nejen vodu, ale i veškerou technologii. V případě mobilní filtrace stačí celé zařízení odmontovat a řádně uskladnit. U stálé filtrace je to náročnější. Je nezbytné odpojit čerpadlo.

Vše je pak třeba zbavit zbytků vody. Z hadic/potrubí dostanete vodu nejlépe tak, že je profouknete stlačeným vzduchem. Ventily nechte otevřené. Demontovat je nutné i případné kovové schůdky a osvětlení bazénu.

6. Dilatační plováky

Plováky slouží k ochraně proti tlaku souvislé vrstvy ledu, která by mohla bazén poškodit. Lze zakoupit speciální dilatační plováky, ale je možné provést i zazimování bazénu PET lahvemi. Vizuální dojem je sice horší, ale cena nižší.

Doporučené zimní dilatační plováky

VÁGNER POOL Zimní dilatační plovák 0,5 m
(od 213 Kč / 0,5 m)

7. Překrytí bazénu

Plachta se používá především během podzimu, kdy může do bazénu padat spousta listí a další nečistoty. Uživatelé i odborníci se vesměs shodují na tom, že nejlepším řešením je velmi hustá síťovina, která bazén ochrání před listím a nečistotami (a taky slunečním zářením) a zároveň propouští dešťovou vodu. V zimě může nastat problém, když krycí plachtu zatíží napadlý sníh. Plachta musí být proto pevně uchycena a zároveň je třeba sněhovou vrstvu pravidelně odstraňovat.

Závěrem

Konkrétní a přesné kroky zazimování se budou vždy odvíjet od materiálu a typu bazénu a použitých technologií, ale v principu je postup vždy podobný tomu, který jsme vám představili. Zásadní je:

  1. Uvést bazén a vodu do co nejčistšího stavu
  2. Voda musí mít správné hodnoty, odpovídající stavu během sezóny
  3. Hladinu vody je třeba snížit pod úroveň skimmeru a technologií
  4. Je třeba odpojit čerpadlo a veškeré vnitřní součásti technologií zbavit vody
  5. Ventily nechte otevřené, aby voda odkapávala
  6. Použijte zazimovací prostředek
  7. Rozmístěte v bazénu plováky nebo PET lahve, které naruší souvislou vrstvu ledu
  8. Zakryjte bazén vhodnou krytinou
  9. I během zimy kontrolujte stav vody a bazénu
0 Sdílení