Magazín

Jak vyčistit troubu? Pomohou babské rady, chemie i moderní technologie

Čištění trouby. Jistě jedna z nejméně příjemných domácích prací. Není divu, že se do téhle dřiny nikomu nechce, ale přesto je třeba ji pravidelně absolvovat. Musí to však být opravdu tak krušná chvilka? V našem dnešním článku se podíváme na to, jak vyčistit troubu co nejjednodušeji. Na pomoc si vezmeme osvědčené domácí recepty, ale dáme slovo i speciálním prostředkům, ba dokonce i moderním technologiím. Záleží jen na vás, kterou cestou se vydáte.

Čištění trouby

Jak často čistit troubu?

Tohle je typická otázka do pranice. Je zřejmé, že této práci je třeba se věnovat s jistou pravidelností, ale jaká je ta správná četnost? V některých domácnostech se takové věci nechávají na jarní úklid, jinde se obyvatelé údržbě trouby věnují výrazně častěji. Samozřejmě záleží i na vytíženosti tohoto zařízení.

Každopádně vyčištění jednou za rok je docela málo a vyšší frekvence je lepší variantou. Ne snad proto, aby vás přátelé nepomluvili, že máte špinavou troubu – spíše proto, že čím déle necháte toto zařízení „žít vlastním životem“, tím náročnější (a s nejistějším výsledkem) bude následný úklid.

Ideálem by bylo čistit troubu po každém použití. A to dokonce ještě dokud úplně nevychladla (tedy za tepla, ale bezpečného). Nečistoty a mastnotu tak odstraníte nejsnáze. Ne každý má ale na takové zodpovědné jednání čas anebo chuť. Uděláte ale dobře, pokud troubu častěji alespoň lehce vymyjete houbou nebo hadříkem. Ale ať se rozhodnete jakkoli, máme pro vás rady, které vám úklid mohou výrazně usnadnit.

Čistění trouby s tím, co dům dal

Podíváme se hned na několik variant jednoduchých domácích postupů. Stačí si vybrat ten, který se vám nejvíce zalíbí nebo na který máte všechny propriety.

Jedlá soda, univerzální pomocník

Začneme postupem, který je opravdu směšně jednoduchý (ve smyslu nekomplikovaný, nikoli však nenáročný). Potřebovat budete pouze vodu a jedlou sodu, která je takovým domácím čarodějem.

Začněte s tím, že vložíte do trouby vhodný hrnec nebo mísu s vodou a při střední teplotě ji necháte nějakou dobu (stačí cca půl hodiny) odpařovat. Tím narušíte zatvrzelé nečistoty a připravíte si půdu pro další práci. Účinek můžete zvýšit, pokud do vody předtím vymačkáte citron i s dužinou.

Zatímco bude trouba chladnout, umíchejte si z vody a jedlé sody čistící pastu (konzistence asi takové jako má pasta zubní). Troubu ale nenechte zcela vychladnout a pusťte se do ní ještě za tepla. Vydrhněte houbou nebo hadrem s pastou vnitřní prostor (jiná verze nabádá troubu nejdříve napastovat a nechat směs několik hodin nebo i přes noc působit). Rošty nebo jiné komponenty můžete nechat odmáčet ve dřezu a poté vydrhnout saponátem nebo taky směsí sody a vody. Potom troubu už jen doleštěte vlhkou houbou.

Jedlá soda, skvělý pomocník na čištění
Jedlá soda, skvělý pomocník na čištění
  • Pozor: V závislosti na typu a materiálu vnitřního prostoru trouby a jeho součástí nemusí být vhodné drhnutí příliš hrubými pomůckami (drátěnka, rejžák). Informujte se v návodu k zařízení. Obecně je šetrnější, ačkoli pracnější, použít běžnou houbu nebo hadr. Pastou taky nepotírejte topná tělesa a ventilátory.

Ocet a prášek do pečiva

Taky ocet je v babských radách a domácích receptech velmi často skloňovanou zbraní. Pokud se chcete zbavit mastnoty v troubě, zkuste dát do klasického rozprašovače na květiny ocet (vinný nebo klasický) a troubu touto směsí vystříkat. Poté přijde na řadu drhnutí, ale mělo by to jít mnohem snáz.

Ocet se dobře uplatní i při čištění skleněných dvířek. Tentokrát smíchejte 1 dcl octa s práškem do pečiva a malou troškou soli. Nechte směs odpočinout a naneste ji na skleněné plochy. Nechte ji cca hodinu působit a umyjte vlhkým hadrem nebo houbičkou.

Čištění trouby pomocí chemie

Použití „tvrdé chemie“ patří rozhodně k nejvíce efektivním řešením nejen při úklidu. Je to ale taky cesta nejzazší, nejméně šetrná vůči vašemu zdraví, přírodě a často i umývanému zařízení samotnému. Přistupujte k ní tedy zodpovědně.

  • Vybavte se ochrannými pomůckami (rukavice) a postupujte podle pokynů u daného přípravku.
  • Některé části trouby nesmí přijít s prostředky do styku, obvykle je to oblast ventilátoru a topných těles.
  • Některé přípravky může být lepší nechat nějakou dobu působit, u jiných je to naopak nežádoucí (přečtěte si dobře návod).
  • Troubu po skončení „očisty“ vždy velmi pečlivě vymyjte a vydrhněte čistou vodou, abyste se zbavili zbytků chemických látek.

Tipy na nejlepší chemické čističe na troubu

ProduktHodnoceníCena (od)
Tescoma ProfiMATE, Aloe veraekologický s vysokým
čisticím účinkem
[usr 5 text="true" tooltip="true"]99 Kč
DR. BECKMANNproti připáleným zbytkům jídla
a připečeným nánosům
[usr 5 text="true" tooltip="true"]119 Kč
Etamine du Lys99,4% ingrediencí je
přírodního původu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]199 Kč
Bika jedlá soda 1 kgjedlá soda[usr 5 text="true" tooltip="true"]79 Kč
Dedra čistič na trouby a grilysilný na odstraňování
zbytků jídel a mastnoty
[usr 5 text="true" tooltip="true"]149 Kč

Čištění trouby skrze moderní technologie

Babské rady mohou pomoci a jsou skoro zadarmo, ale stejně si budete muset vyhrnout rukávy. Chemie je účinná, ale drahá a nešetrná (a ani tady se práci nevyhnete). Ale pak je tu ještě jedna možnost. Oceníte ji, pokud se chcete úplně vyhnout nepříjemné a špinavé práci a nevadí vám kvůli tomu sáhnout hlouběji do kapsy.

Řeč je o samočisticích technologiích, které můžete najít u nejlepších trub. Jde především o dvě varianty: katalýzu a pyrolýzu. U obou dochází k čištění trouby, která disponuje speciálním povrchem, při vysokých teplotách.

U katalýzy dochází k čištění automaticky, když v troubě něco pečete při teplotě vyšší než 200°C. Bude to znít jako z reklamy, ale špína a mastnota se v podstatě prostě vypaří. Pyrolýza je o něco méně komfortní (a taky méně úsporná). Musíte spustit speciální čisticí program, který využívá teploty nad 500°C. Nečistoty jsou spáleny na prach, který pak z trouby snadno vymetete.

Hledáte troubu? Mrkněte na kvalitní vestavné trouby:

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Bosch HBG 635NS1

Nejlepší multifunkční trouba
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13 350 Kč Číst recenze
#2Siemens HB 635GNS1
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13 730 Kč Číst recenze
#3Electrolux EOD5H70X
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10 990 Kč Číst recenze
#4Mora VT 546 BX
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6 990 Kč Číst recenze
#5Electrolux EOB 43410OX
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6 490 Kč Číst recenze
Další články o čištění a údržbě:

0 Sdílení