Magazín

Jaká by měla být optimální teplota v lednici a v mrazáku?

Lednice a mrazák patří mezi nejdůležitější vybavení každé domácnosti. Většina lidí tato zařízení používá tak nějak intuitivně, aniž by příliš přemýšleli nad tím, zda postupují správně a jestli je o uskladněné potraviny dobře postaráno. V dnešním článku se proto pokusíme o malou osvětu. Podíváme se podrobně především na to, jaké teploty by se měly v lednici a mrazáku udržovat, ale nabídneme i spoustu dalších souvisejících informací.

Správná teplota v lednici

Dopřejte lednici správné místo

Začneme úplně od podlahy. Dejme tomu, že jste právě koupili lednici a potřebujete ji někam umístit. Kuchyně je správná volba – to ano. Ale jsou tu určitá úskalí. Nevhodné umístění lednice může vést k neefektivnímu výkonu. To znamená, že v lednici bude nesprávná teplota, anebo bude zařízení muset pracovat usilovněji (což znamená vyšší spotřebu energie), aby dosáhlo optimální vnitřní teploty.

  • Vyhnout byste se měli především umísťování lednice příliš blízko zdrojům tepla. V kuchyni to může být především sporák, ale v některých domácnostech taky například pračka nebo radiátor. Lednice musí u zdroje tepla spotřebovat více energie na chlazení.
  • Zrovna tak je nevhodné, aby lednice stála například přímo naproti oknu, odkud na ni bude v létě pražit slunce.
  • Lednice by kolem sebe taky měla mít trochu prostoru. Zejména ze zadní strany, ta by neměla přímo naléhat na zeď. Tudy totiž zařízení odvádí teplo. Stačí přitom pár cm volného místa (cca 3-5 cm ze zadní strany).

V méně prostorných kuchyních může být obtížnější vyhnout se všem těmto komplikacím, ale zkuste hledat rozumný kompromis.

Jak s lednicí zacházet?

Nejlepší retro lednicePoužívání chladničky i mrazáku má taky svá pravidla. Není jich mnoho a nejsou nijak zvlášť složitá, ale jejich dodržováním zvýšíte efektivitu práce ledničky, takže dosáhnete optimální spotřeby i udržení správné vnitřní teploty.

  • Velkou roli hraje správné zaplnění lednice a mrazáku. V přeplněné lednici je omezena cirkulace vzduchu, a tedy účinnost chlazení. Nízké zaplnění lednice je zase z dlouhodobého hlediska neekonomické (je lepší pořídit menší model než živit velkou poloprázdnou lednici). Potraviny navíc akumulují chlad a zajišťují, že při otevření dveří nedochází k takovým tepelným výkyvům. Pokud zrovna nemáte lednici čím zaplnit, nechte si chladit alespoň láhev nebo lahve s vodou. Udává se, že optimální míra zaplnění vnitřního prostoru je 70 %.
  • Potraviny rozmísťujte v lednici tak, aby měly kolem sebe trochu volného prostoru kvůli cirkulaci chladného vzduchu.
  • Snad ani není potřeba upozorňovat, že lednice není klimatizace ani výkladní skříň. Otevírejte ji proto co nejméně a na co nejkratší čas. Pomůže vám, pokud si nastavíte nějakou stálou organizaci vnitřního prostoru, abyste mohli jít vždy na jistotu.
  • Nevkládejte do lednice ani mrazáku jídlo nebo suroviny, které mají vyšší než pokojovou teplotu. Pokud chcete zachladit nebo zamrazit např. zbytky oběda, počkejte, až jídlo zcela vychladne.
  • Lednici i mrazák je čas od času třeba zbavit námrazy, vymýt a vyčistit. Odmrazování už u moderních lednic obvykle není taková dřina jako u starých modelů, některé dokonce disponují funkcemi jako „NoFrost“, které se o odmrazování starají automaticky.

Chytré rozmístění potravin

Teplota se v různých částech vnitřního prostoru lednice bude lišit. Na to je třeba myslet při uskladňování potravin. Pokud je správně rozmístíte, mohou vydržet déle.

  • Spodní sektor (obvykle nad šuplíkem) je nejchladnějším místem lednice. Patří sem proto především maso, ryby anebo jiné potraviny, které se rychle kazí a jsou rizikovější. Nedávejte sem však vejce, protože mohou přemrznout.
  • Středový sektor je ideálním místem pro různé mléčné výrobky. Mléko, jogurty, máslo, smetana apod.
  • V horním sektoru je teplota vyšší, a proto je určen především na potraviny, které jsou určeny k velmi brzké konzumaci. Například otevřené obaly, hotová jídla apod.
  • Spodní uzavřený šuplík: teplota je zde vyšší než ve zbytku lednice, a proto se zde daří ovoci a zelenině. Je zde i správná vlhkost pro tyto suroviny. Taky sem můžete umístit sýry. Sýry obvykle není vhodné skladovat při nízkých teplotách, zejména zrající – může dojít ke ztrátám žádoucích vlastností.
  • A nakonec dveře. Taky zde je teplota vyšší a dochází k větším výkyvům. Dejte sem proto potraviny, které nejsou rizikové nebo náchylné na zkažení. Mohou to být například nápoje (nemléčné). Často zde najdete oddělení na vejce. Vejce potřebují teplotu od cca 5 do 8°C. U lednic, kde není udržována správná teplota, může být ve dveřích teplota i vyšší.

Teplota mražení? Správná odpověď zní: -18°C

Správná teplota v mrazáku

Ohledně správné teploty v mrazáku se názory v průběhu času dost značně lišily. V dobách, kdy byly mrazáky „žhavá“ novinka, se nejčastěji mluvilo o ideální teplotě -10°C. Už ve 40. letech minulého století však začala jistá americká asociace sdružující pěstitele ovoce a zeleniny prosazovat nižší teplotu, konkrétně -17,8°C. Proč tak zvláštní číslo? Protože odpovídá 0°F. Velmi kulantní číslo – a to byl taky v podstatě jediný důvod, proč si ho daná asociace zvolila za favorita.

Přesto bylo jen o dvě desetiny stupně daleko od současného ideálu, který činí -18°C. Tuto teplotu doporučil už v roce 1964 Mezinárodní ústav pro chlazení. V roce 1989 ji uvedla v plnou platnost směrnice Evropského hospodářského společenství jako minimální teplotu mražení potravin.

Toto doporučení se uplatňuje do dnešních dní. Při ještě nižších teplotách (ideálně -24°C) dochází k ještě kvalitnější a paradoxně šetrnější konzervaci potravin. Avšak hodnota -18°C představuje solidní střední cestu pro domácí mražení a uchování potravin v řádu týdnů nebo několika málo měsíců (v závislosti na konkrétním druhu potraviny nebo suroviny).

Teplotu v mrazáku je vhodné čas od času změřit. Je docela možné, že zejména u některých starších a unavených modelů, teplota -18°C nedosahuje. V takovém případě můžete buď uvažovat o pořízení výkonnějšího zařízení, anebo s tímto faktem počítat při zamrazování potravin. To znamená spotřebovat je v časovém horizontu několika týdnů.

Pozn.: Nižší teplota v mrazáku nutně nemusí znamenat, že se uskladněné suroviny a potraviny vysloveně zkazí. Mnohem rychleji ale dochází k jejich degradaci. Ztrátě vitamínů, minerálních látek a dalších živin, ale i chuťových (a jiných) vlastností.

Teplota v chladničce

teplotou v chladničce je to poněkud složitější. Za určitý referenční bod bychom mohli považovat hodnotu 4°C. Většinou je považována za hranici, pod níž už nedochází k množení mikroorganismů – je tedy vhodná zejména pro skladování náchylných potravin, jako je zejména kuřecí maso nebo ryby. Na druhou stranu jsou potraviny, kterým tak nízké teploty nesvědčí.

Obecně se tedy setkáte s doporučeními, která uvádějí určité teplotní rozpětí. Ostatně, jak jsme si řekli, v lednici není na všech místech stejná teplota. Jako doporučená „střední“ teplota se obvykle uvádí 5 °C. Jako vhodné rozmezí je pak doporučeno 0-8°C, přičemž kolem nuly bude v dolní poličce. Kolem 8° v horní. Nejvyšší teplota ale bývá ve dveřích. Tam se u mnohých lednic pohybuje i nad hranicí 10°C. V takovém případě už zde není vhodné skladovat například vejce.

Takže jaké je shrnutí? Pokud udržujete v lednici teplotu do 8°C, ještě se vejdete do doporučeného rozpětí. V nejchladnější části byste však měli mít i teplotu 4 °C nebo méně kvůli bezpečnému skladování masa.

Co v lednici být nemusí nebo nemá?

Spousta lidí automaticky zaplní lednici vším, co si přinesou z obchodu. Některé produkty a suroviny ale jen zbytečně zabírají místo, jiným nízké teploty vysloveně vadí. Co tedy do lednice nepatří?

  • Jsou to například dochucovací prostředky jako kečup nebo hořčice. I v obchodě je najdete v obyčejném regále. Naopak majonézy nebo tatarky (či dresinky na této či jogurtové bázi) do lednice patří.
  • Konzervy a zavařené výrobky, pokud ještě nejsou otevřené. Med, marmeláda.
  • Některé druhy ovoce a zeleniny: např. banány, rajčata, melouny, ananas, citrusové plody, avokádo
  • Do lednice nepatří ani celý další zástup potravin a surovin. Například pečivo, u kterého dochází vlivem chladu ke změně struktury a rychlé zkáze. Do lednice nepatří ani brambory, cibule nebo česnek. Ani oleje nemusejí být v lednici, panenský olivový olej sem vyloženě nepatří. Ani oblíbenou zeleninu, jako jsou okurky nebo mrkev není vhodné dávat do lednice.

Pokud v lednici bojujete s nedostatkem prostoru, stačí se pozorným okem podívat, zda je tam uskladněno skutečně jen to, co tam má anebo musí být.

Chcete novou lednici? Tady jsou tipy na nejlepší z nich:

ProduktHodnoceníCena
#1Gorenje NRK 6203 TX
[usr 5 text="true" tooltip="true"]Do 20000 Kč Číst recenze
#2Samsung RB33N341MSA
[usr 5 text="true" tooltip="true"]Do 14000 Kč Číst recenze
#3Samsung RB37J5018SA
[usr 5 text="true" tooltip="true"]Do 15000 Kč Číst recenze
#4LIEBHERR CBef 4805
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]Do 23000 Kč Číst recenze
#5Electrolux EN3201MOW
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]Do 9000 Kč Číst recenze
#6Gorenje N 6X2 NMX
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]Do 10000 Kč Číst recenze
#7SIEMENS KG39NVL45
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]Do 17000 Kč Číst recenze

Dále se můžete podívat na:

0 Sdílení