V tomto článku se zaměříme právě na péči o trávník v průběhu celého roku. Pokusíme se přehledně a jednoduše vysvětlit, na jaké úkony byste neměli zapomínat po skončení zimy, během jara a v létě – a taky si řekneme, jak trávník správně zazimovat.
Jak se tedy správně starat o trávník?
Obsah článku
Jak se starat o trávník po zimě a během jara?
V našem průvodci budeme kvůli srozumitelnosti postupovat kalendářně, a proto začneme koncem zimy. Trávník se po zimě probouzí a je v poněkud otřeseném stavu. První fází časně jarní (nebo pozdně zimní) údržby je tedy základní úklid:
Úklid trávníku a první sečení
Nečekejte, až začne pálit slunce a rostliny obsypou květy. Vrhněte se na „jarní úklid“ hned poté, co sleze sníh a rozmrzne půda – optimální dobou je, když se teploty začnou držet kolem 10°C. Lze ovšem namítnout, že počasí je v posledních letech nevyzpytatelné, přesto úklid zbytečně neodkládejte.
Začněte tím, že trávník zbavíte suchého listí a dalších případných nečistot a předmětů, jako jsou větvičky, kamínky nebo i krtince apod. Takto připravenou plochu můžete posekat na cca 4-5 cm výšky. Posekanou trávu odhrabejte.
- Tipy na nejlepší AKU sekačky
- Tipy na nejlepší benzínové sekačky
Provzdušnění a vápnění
Obě tyto činnosti jsou do jisté míry podmíněné. Začněme vápněním. To se provádí pomocí hašeného vápna (z českého či dolomitického vápence). Vápnění se ale týká jen trávníků, které se potýkají s mechovým porostem. Tomu svědčí kyselejší prostředí a vápnem lze dosáhnout zásaditějších podmínek. Přehnané vápnění však zase může přilákat některé jiné nežádoucí rostliny.
Dalším úkonem je provzdušnění. Důvodem je rozrušení pevné půdní vrstvy, aby měla tráva lepší přístup k půdní vláze. Provést to můžete zahradním vertikutátorem – existují manuální, elektrické i benzínové modely. Manuální využijete především na velmi malých plochách, benzinové na rozsáhlejších. Opravdu velké pozemky ale vyžadují spíše zásah zahradního traktoru.
Při provzdušňování (vertikutaci) nerozrušujte půdu příliš do hloubky. Stačí pár milimetrů pod povrch, rozhodně ne víc než půl centimetru. Tuto činnost neprovádějte hned po dešti, ale počkejte pár dní. Provzdušnění se však obvykle neprovádí u trávníku mladšího než cca 2 roky.
Dosívání
Pokud po provzdušnění zůstanou holá místa, je třeba je osít kvalitním osivem. Pokud možno naneste před osevem i malou vrstvu zahradního kompostu.
Hnojení
Další důležitou fází je hnojení. Počkejte s ním ale několik dní po vertikutaci – ideálně začněte s hnojením po prvním dešti. Je žádoucí, aby byla půda ještě navlhlá. Použít můžete různá speciální trávníková hnojiva.
Průběžné sečení
Během jara trávník dále pravidelně udržujte sečením na výšku alespoň 4 cm.
Jak se starat o trávník v létě
Léta jsou v posledních letech velmi suchá, intenzivní a dlouhá. Chladné a vlahé jaro se stává spíše zašlou vzpomínkou. Suché a horké léto ovšem pochopitelně trávník zatěžuje a je třeba mu věnovat o to více pozornosti. Základem pravidelné péče je samozřejmě sekání a zavlažování.
Zavlažování trávníku během léta
Pravidelné zavlažování se stává stále důležitějším faktorem. Pokud trávník necháte bez vláhy, budete mít problém ho později znovu dostat do kondice. Proto tuto činnost nevynechávejte a neodkládejte. Trávník je nejlepší zavlažovat časně z rána, než teploty stoupnou. Voda se tak spíš dostane ke kořenům a neodpaří se tak rychle.
A kdy je třeba zavlažovat intenzivněji? V případě trávníku vystaveného během většiny dne přímému slunci. Taky trávníky v písčitějších půdách vyžadují větší závlahu a v neposlední řadě trávníky velmi mladé (roční). Naopak starší a stíněné trávníky lze zavlažovat méně často.
V suchém a horkém létě je důležité zalévat spíše vydatně než zlehka, ale často. Voda se totiž musí dostat do půdy a zvláčnit ji, což se při letmé spršce zřejmě nepovede. To, že trávník trpí nedostatkem vody, poznáte například tak, že po došlapu zůstávají stébla déle slehlá.
Sečení
Na jaře sečte poprvé, když se délka trávníku blíží k hranici cca 10 cm. Vhodná doba nastává obvykle začátkem dubna. Během léta sekejte trávník na cca 4 cm délky. U velmi mladého (ročního) trávníků je vhodnější použít šetrnější nástroje, jako jsou vřetenové sekačky, kde není takové riziko vytrhání nedostatečně zakořeněné trávy.
Hnojení
I během léta je možné pravidelně přihnojovat vhodnou směsí s obsahem draslíku, fosforu, vápníku a magnesia. Vhodná doba je před deštěm, rozhodně nehnojte častěji než jednou za cca dva týdný.
Péče o trávník na podzim
Podzim je ve znamení renovace trávníku a opakovaných činností, které ho mají udržet v dobrém stavu a připravit na zimu.
Dosívání
Podobně jako na jaře i časně z podzimu je vhodné trávník prohlédnout a dosít poškozená a lysá místa vhodným obnovovacím osivem.
Sečení
Trávu sečte až do října. Potom už je vhodné nechat trávník odpočívat.
Úklid, hrabání a provzdušňování
Během podzimu je třeba hrabat spadané listí, odstraňovat větvičky, krtince, mechy a taky provzdušnit trávník pomocí vertikutátoru.
Zazimování
Jak trávník co nejlépe připravit, aby přečkal zimní měsíce a utrpěl minimální poškození? Jde o mimořádně důležitou fázi, na které je třeba si dát záležet. Obnova při odbytém zazimování může být velmi náročná.
Sečení
Jak už jsme řekli, poslední sečení je vhodné uskutečnit v říjnu. Trávník byste však měli nechat poněkud vyšší než během léta, aby lépe odolal nástrahám zimy a mrazu. S krácením to tedy nepřežeňte.
Poslední hnojení
I před zimou je vhodné dopřát trávníku kvalitní hnojivo. Použijte směs, která je určena pro toto období. Měla by mít vyšší obsah draslíku, který trávníku pomůže ve zdraví přežít nejen zimu, ale i začátek jara.
Hrabání
Před zimou a sněhem nenechávejte na trávníku padlé listy. Mohlo by dojít k jeho zahnívání. Listí shrabávejte a hromaďte tam, kde naopak prospěje. Tedy například u kořenů stromů a keřů.
Postřik proti plísni
Trávník může být během zimy ohrožen plísní, která má podobu jemné bílé pavučiny. Tato plíseň může mít na kvalitu a celistvost trávníku velmi neblahý vliv. Proto se vyplatí použít před zimou i speciální ošetřující postřik proti plísni sněžné, který trávník ochrání. Tento postřik je nutné provést ještě dřív, než se teploty začnou blížit k nule.
Závěr
Jak vidíte, dokonalý trávník není něco, co by vzniklo a přetrvávalo samo od sebe. Pokud o něj stojíte, vyžádá si to jisté úsilí a taky nějaké finanční investice do patřičných prostředků, pomůcek a zařízení. Odměnou za tuto námahu a výdaje vám však bude dokonalý vzhled vaší zahrady.