Magazín

Jak ohřívat vodu v bazénu? 5 nejlepších způsobů a jejich výhody a nevýhody

Jak ohřívat vodu v bazénu Letní osvěžení a idylka u vlastního zahradního bazénu. Pro mnoho lidí zhmotnění amerického snu. Ve skutečnosti však je však provoz vlastního bazénu mnohem náročnější a komplikovanější, než jak to vypadá ve filmech. Začíná to složitou a ne zrovna levnou péčí o kvalitu vody – a když už voda vypadá, jak by měla, zjistíte, že je nesnesitelně ledová. Nic pro méně otužilé dospělé, natož pro děti. A přichází další část programu. Ohřev vody. Není to fáze o nic méně náročná ani nákladná než udržování bazénu v čistotě. Ale za trochu námahy to jistě stojí. Výhodou je, že existuje celá paleta nástrojů a možností, jak ohřívat vodu v bazénu.  Můžete si tudíž vybrat takovou, která pro vás bude nejschůdnější.

V dnešním článku se budeme věnovat právě této problematice a pokusíme se ji shrnout pokud možno komplexně. Představíme všechny způsoby a metody ohřevu bazénu s ohledem na výhodné i horší stránky každého z nich. Tento průvodce vám pak může pomoci s výběrem a řešením ohřevu vody. Věnovat se budeme tepelným čerpadlům, elektrické i solární energii, ale třeba i přístřeškům a krytinám, které mohou hrát v celé záležitosti rovněž důležitou úlohu.

Správná teplota vody v bazénu

V první řadě se pojďme podívat na to, jakou teplotu vody v bazénu lze považovat za optimální. Tedy co může být vaším cílem v celém tomhle zápase s vodním živlem. Pochopitelně jde o věc silně individuální, kterou nelze nařídit nějakou normou – tedy ne, když jde o bazén, který máte na vlastní zahradě. Přesto existují obecná doporučení (či vyhlášky pro veřejná koupaliště), která mohou posloužit jako smysluplný mustr.

Především je nutné říct, že je nutné zohlednit věk uživatelů bazénu. Malé děti potřebují vyšší teplotu vody kvůli méně vyvinuté termoregulaci – zásadně to platí pro velmi malé děti, batolata, kojence apod.

plaveckých bazénech pro dospělé se má teplota vody pohybovat v rozmezí 25-28°C. Jde ovšem o bazény určené ke sportování. V zahradním bazéně se většinou zvlášť intenzivním aktivitám neoddáváme, slouží spíše k rekreačnímu a relaxačnímu využití. Minimální komfortní teplota tedy bude na magické hranici 28°C, ale klidně může být i o stupínek či dva vyšší. Pro velmi malé děti do cca 1 roku se doporučuje vyšší teplota vody – v rozmezí 30 až 36°C. Pro děti od cca 1 roku už lze použít teplotu od 28°C. Komfortnější a lákavější pro ně však bude spíše teplota kolem 30°C.

1. Přímý elektrický ohřev bazénu

Elektrický ohřev bazénu / Intex
Elektrický ohřev bazénu / Intex

Začneme zlehka, způsobem ohřevu, který je dnes spíše méně populární a vyhledávaný. Přesto si rozhodně zaslouží zmínku a má i několik zajímavých výhod, které mohou někoho oslovit. Je to vlastně docela podobné jako v případě, že byste chtěli elektřinou vytápět dům nebo byt.

Elektřina představuje poměrně komfortní a i docela efektivní řešení. Je nezávislá na vnějších okolnostech (na rozdíl od např. solárního ohřevu nebo tepelného čerpadla) a snadná je i instalace a uvedení do provozu. Výhodou je i stabilní a dobře kontrolovatelný výkon a regulace teploty nebo menší rozměry zařízení. V neposlední řadě jistě oceníte spíše nižší pořizovací náklady na topné zařízení.

Ale jsou tu i zásadní nevýhody. Ty spočívají především v nákladném provoze a spotřebě energie. Z tohoto hlediska je elektrický ohřev nejméně výhodný ze všech.

Elektrický ohřev vody se provádí pomocí speciálního kompaktního průtokového ohřívacího zařízení s topnou spirálou, která převádí elektrickou energii přímo na teplo. Lze vybírat z různých výkonnostních variant. K nejoblíbenějším patří ohřevy o výkonu kolem 3 kW (ale existují i modely s výkonem v desítkách kW). Většinou pak nabízejí regulaci teploty do 40°C. Cena těchto zařízení se nejčastěji pohybuje okolo 8 a více tisíc Kč.

Přímý elektrický ohřev je spolehlivý a dobře kontrolovatelný i regulovatelný, ale neekonomický, proto většinou není první volbou. Poslouží spíše u menších bazénů, vířivek apod. – a taky tam, kde je bazén používán spíše nárazově nebo příležitostně. Stálý ohřev vody tímto způsobem by byl velmi drahý.

2. Ohřev vody tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo k bazénu k ohřevu vody
Tepelné čerpadlo k bazénu k ohřevu vody

Tepelné čerpadlo také funguje na elektřinu. Ovšem princip ohřevu je tak naprosto odlišný, že nemůže být zaměňován z předchozí průtokovou variantou. U té byla elektrická energie přímo převáděna na teplo – tedy ze 3kW ohřívače získáváte 3 kW tepla. V případě tepelného čerpadla je však zdrojem energie ohřevu vzduch z okolí. Na každý kW energie odebrané ze sítě tak může připadat cca 4-6 kW vyrobeného tepla. Jednoduše to znamená, že čerpadlo je oproti přímému elektrickému ohřevu až 6krát účinnější.

Konkrétní účinnost čerpadla je nicméně závislá na okolních vlivech. Především na teplotě vzduchu. Logicky platí, že čím je teplota vzduchu vyšší, tím čerpadlo funguje efektivněji. Přitom aby tato čerpadla pracovala, nemusí rozhodně vládnout tropy.  Naopak, většinou jsou provozuschopná i při teplotách pod 10°C s minimem někde kolem 5°C. Samozřejmě platí, že při nižších teplotách nebude jejich energetická efektivita tak vysoká. Situaci lze přirovnat k lednicím, které fungují na podobném principu. Čím je vyšší teplota okolí, tím více lednice spotřebuje elektrické energie na chlazení – u čerpadla pro ohřev je to jen obráceně.

Tepelné čerpadlo nicméně ohřívá vodu relativně pomalu. Na ohřev na počátku sezóny je vhodné počítat s cca 5 až 7 dny pro dosažení optimální teploty. Zde pochopitelně záleží i na tom, jaká je „výchozí“ teplota a jaké budou panovat teploty vzduchu. Tepelná čerpadla jsou nicméně vhodná i pro větší bazény a pro soustavné udržování teploty vzduchu. Jsou skvělým řešením i tam, kde je bazén využíván velmi intenzivně a díky schopnosti pracovat i v nižších teplotách umožňují třeba i výrazné prodloužení koupací sezóny. Jde tedy o dobrou volbu i pro náročnější použití s ekonomicky dobrými výsledky. Nevýhodou je naopak poměrně vysoká pořizovací cena zařízení a taky větší rozměry.

Tipy na nejlepší tepelná čerpadla k bazénu

ProduktInfoHodnocení
#1Premium 5000 s příslušenstvím
Nejlepší tepelné čerpadlo pro ohřev bazénu
✔️ vhodné pro ohřev vody v bazénech do 22 m3
✔️ doporučený průtok: 2,2 m3/h
✔️ jednoduchá obsluha, nenáročná údržba
📌 do 19000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Premium 3500 s příslušenstvím
✔️ určeno pro bazény o objemu 15 m3
✔️ doporučený průtok: 1,5-2 m3/h.
✔️ nenáročné na prostor
📌 do 14000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Premium 8000 s příslušenstvím
✔️ určeno pro bazény o objemu 35 m3
✔️ doporučený průtok: 3,5 m3/h
✔️ funkce: odmrazování, LED displej
📌 do 27000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze

3. Tepelný výměník

Tepelný výměník k bazénu
Tepelný výměník k bazénu

Specifickou a velmi výkonnou možností je využití výměníku tepla. To má ovšem svá úskalí. Zatímco elektrickou zásuvku má doma prakticky každý – což je velká výhoda dvou předchozích představených variant ohřevu – zde jsou „vstupní“ podmínky náročnější. Výměník tepla potřebuje zdroj. Použít ho lze zejména v kombinaci s plynovým kotlem (ale i solárními panely nebo tepelným čerpadlem), kterým je vytápěn například rodinný dům.

Zapojení a nastavení celého okruhu je pravda poněkud složitější, ale výhoda spočívá ve velmi spolehlivém, stálém a výkonném ohřevu vody s jednoduchou regulací. Výměník samotný není nijak extra rozměrný komponent a pořizovací cena se řadí mezi nižší. I to jsou velké výhody. Ale pokud jde o energetickou úsporu, není výměník až taková výhra. Provozní náklady ohřevu vody jsou u tohoto řešení spíše vyšší. Přesto jde o komfortní a účinnou volbu, která může být v případě rodinných domů s plynovým kotlem optimálním řešením.

4. Solární ohřev bazénu

Solární panely jako nejvyužívanější způsob ohřevu vody v bazénu
Solární panely jako nejvyužívanější způsob ohřevu vody v bazénu

V poslední době je zřejmě nejpoužívanější metodou ohřevu bazénů právě využití solárních kolektorů. Tato varianta skýtá velmi zajímavé výhody, ale i pár úskalí. Přesto se – i vzhledem k celkové a rostoucí popularitě – zdá, že výhody dokážou v očích mnoha uživatelů převážit.

Zásadním kladem a předností je takřka energetická soběstačnost a využití obnovitelného a bezplatného zdroje energie v podobě slunečního záření. Solární ohřevy sice využívají i placenou elektrickou energii, ale jen v minimálním množství. Nikoli pro ohřev jako takový, ale pro čerpadlo, které zajišťuje oběh vody.

Celé zařízení obvykle uživatel zakupuje jako celek s veškerými potřebnými komponenty a zapojení bývá snadné, zvládnutelné i úplným laikem. I tohle jsou nemalé výhody svědčící ve prospěch solárního ohřevu. Připočtěte ještě relativně značně dostupné ceny těchto zařízení a již se nelze divit, že po tomto řešení sahá kdekdo.

Má to nicméně i odvrácenou stránku. Solární panel je poměrně rozměrná záležitost. Pro ohřev vody v bazénu o objemu cca 15 m3 se doporučuje plocha panelu okolo 1,8 až 2 m2. Pro bazén o objemu 20 m3 již 3,6 m2. Panely tedy zaberou jistý prostor, ale to obvykle není hlavní problém. Ten spočívá především v omezeném výkonu závislém na panujících podmínkách v podobě slunečního svitu. Solární ohřev tedy nelze považovat (ve srovnání s jinými) za zvlášť stabilní nebo spolehlivý.

Tipy na nejlepší solární ohřev bazénu

ProduktInfoHodnocení
#1Solární ohřev SLIM 3000
Nejlepší solární ohřev bazénu
✔️ černé absorbční plasty o celkové ploše 0,7 m2
✔️ vytváří skleníkový efekt
✔️ výborné recenze i prodejnost
📌 od 3200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Intex 28685 Solar Mat
✔️ plachta o rozměru 1,2 m x 1,2 m
✔️ teplotu vody zvedne cca o 3-5 C°
✔️ vhodné také ke kartušové filtraci
📌 od 900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Marimex SLIM Flexi
✔️ ke kartušové i pískové filtraci (max. průtok: 7,5 m3/hod)
✔️ rozměry ohřevu jsou 1,2x1,2 m
✔️ není určen k montáži na střechy, pergoly
📌 od 700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4MARIMEX 10741061 Pyramida
✔️ dokáže ohřát vodu až o 6 stupňů
✔️ rozměry ohřevu: 0,59 x 0,59 x 0,28 m
✔️ pro nadzemní i zapuštěné bazény do objemu 6 m3
📌 od 2200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5MARIMEX 107410341 Slim 180
✔️ dokáže ohřát vodu až o 6 stupňů
✔️ rozměry ohřevu: 3,00 x 0,05 x 0,60 m
✔️ Určeno pro pískové filtrace
📌 od 2650 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Alternativy

Solární ohřev už nemusí probíhat jen pomocí panelů. Existují i další varianty. Za zmínku stojí například solární kopule. Princip je stejný jako u panelu, hadice, kterou voda protéká, je však smotána v kolektoru tvaru kopule.

Je toto řešení lepší než panel? Výhodou je, že kopule má menší rozměry. Na druhou stranu je relativně méně efektivní a čerpadlo spotřebuje více energie. Kopule může být smysluplnou volbou především pro malé bazény.

5. Přístřešky a plachty na bazén

Krycí plachta na bazén
Krycí plachta na bazén

Různé kryty, přístřešky nebo i solární plachty slouží k ochraně vody před nečistotami a taky je lze účinně použít jako doplněk pro zvýšení efektivity ohřevných zařízení. Sníží se totiž vodní odpar, čímž se i zpomalí ochlazování vody.

Solární plachta je velmi oblíbené, cenově dostupné a jednoduché řešení. Plachta má jednoduše za úkol omezit odpařování vody a zároveň umožnit určité mírné prohřívání působením slunečních paprsků. Aktivně tedy žádné teplo na rozdíl od ohřevů jako takových nevytváří. Její „výkon“ tudíž není dostačující k ohřátí chladné vody. Teplotu dokáže zvednout nejvýše o cca 2-3 stupně – a to samozřejmě záleží na velikosti bazénu.

Solární plachty bývají často černé nebo modré, ale výhodnější jsou průhledné solární plachty, zvlášť u hlubších bazénů. Černá plachta totiž akumuluje veškeré teplo do sebe, ale nepropustí ho hlouběji do vody. Transparentní plachty naopak umožní maximální prostup slunečního svitu. Plachty jsou opatřeny vzduchovými bublinkami. Někteří výrobci uvádějí, že mají na principu lupy zesílit sluneční záření. Ve skutečnosti slouží především k tomu, aby se plachta udržela na hladině.

0 Sdílení