Magazín

Jak a čím vyčistit účinně koberec

Koberce mají několik výhod, díky kterým jsou stálou součástí mnoha domácností. Poskytují ochranu parketám nebo jiné krytině a taky umožňují měkký a hřejivý došlap. Nelze opomenout ani estetickou hodnotu. Ta ale může být postupem času ohrožena, zašlý, nebo dokonce znečištěný koberec rozhodně nijak vábně nevypadá. V dnešním článku se podíváme na to, jak se o koberce dobře postarat – a jak je vrátit do původního stavu, pokud doznají újmu. Tedy jak a čím vyčistit koberec.

Čistý koberec

Průběžná údržba koberců

Koberci se samozřejmě nevěnujete pouze tehdy, když vám na něj ukápne omáčka. Tento funkční bytový doplněk vyžaduje stálou péči. Většina lidí údržbu odbyde pouhým vysáváním. S takovou ale koberec postupně ztrácí lesk a viditelně stárne.

A jaké prostředky lze na čištění a údržbu koberců použít?

Ruční čištění

Použít můžete různé zakoupené spreje nebo pěny. Použít lze i doma vyrobené prostředky, například pastu ze směsi octa, jedlé sody a vody. Čištění je velmi namáhavé, zdlouhavé a spotřeba prostředku je vysoká. To je důvod, proč je ruční čištění prakticky použitelné jen na velmi malé kusové koberce nebo lokální skvrny.

A výsledek? Může být poměrně solidní, ale vždy záleží na kvalitě konkrétního použitého prostředku, míře znečištění a dalších faktorech.

Tepovače, multifunkční vysavače

nejlepší tepovače kobercůPokud chcete využít sílu techniky, pak máte řadu možností. Specializované a velmi efektivní jsou tepovače neboli extraktory. Ty jsou přímo určeny na čištění koberců a fungují tak, že tryskami vypouštějí vodu s čisticím přípravkem, která je současně ihned odsávána do odpadní nádoby. Koberec tak neprovlhne a nepoškodí se, což při ručním drhnutí hrozí.

Problém je, že tepovače nejsou levné přístroje a ne každý má doma místo na tak jednoúčelový přístroj. Použít ale můžete i speciální vysavače nebo mopy, v takovém případě musíte ale sami nanést čisticí přípravek a zařízením ho pouze odsajete.

Jak zbavit koberec různých druhů znečištění

Na koberci může ulpět leccos a těžko odstranitelná skvrna je obvykle rychle na světě. Máme tu pro vás alespoň několik častých a problematických situací a možná řešení.

Jak vyčistit koberec od krve

Krev patří k nejzatvrzelejším skvrnám na koberci, a to zejména, pokud ji necháme zaschnout. Proto je vždy nejlepší snažit se ji odstranit co nejdříve. Na čerstvou kapku použijte savé kuchyňské ubrousky nebo třeba papírové kapesníčky. Smyslem je nasát nezaschlé tekutiny v co největší míře.

  • Na místo poté aplikujte studenou vodu, např. rozprašovačem (voda musí být skutečně studená, jinak skvrnu už neodstraníte).
  • Po cca půl hodině posypte místo solí a nechte ji aspoň hodinu účinkovat.
  • Následně ji odstraňte a místo přetřete opět např. papírovým kuchyňským ubrouskem s vyšší savostí.

Na houževnaté skvrny, jako jsou ty od krve, se někdy doporučuje použití prostředku na mytí oken. Ten na skvrnu nastříkáte a poté setřete.

Jak vyčistit koberec od moči domácích zvířat

O moč a zápach na koberci nikdo nestojí a opět nejlépe uděláte, když budete jednat rychle. Ihned místo pokryjte savými utěrkami nebo ubrousky (je možné je i zatížit), ať dojde k odsátí tekutiny. Ubrousky podle potřeby měňte, dokud budou mít co sát.

Následně je ideální nanést speciální prostředek určený právě pro tyto účely, poté je místo obvykle potřeba očistit studenou vodou, následně případně i odstraňovačem zápachu. Tento postup platí na moč psí i kočičí.

Jak vyčistit koberec od domácích mazlíčků (kočky a psa)

Jak vyčistit koberec od chlupů domácích zvířat

V domácnosti, kde jsou zvířata, jsou chlupy všudypřítomným problémem. Z koberce se navíc velmi obtížně odstraňují. Pomocí vám ale může vlhká kuchyňská houbička, na kterou se tyto chlupy přichytí. Podobných způsobem lze chlupů rychle zbavit i některé textilie a oblečení. Houba musí být samozřejmě čistá (nová). Koberec můžete vyčistit od chlupů také vysavačem s vysokým sacím výkonem a speciálními nástavci.

Jak vyčistit koberec od vosku

Vosk můžete poměrně účinně odstranit tak, že ho zchladíte a poté odloupnete. Použijte například sáček s kostkami ledu a položte jej na skvrnu. Když namrzne, sloupněte ji. V koberci dál kousky vosku zůstanou – ty lze vysát vysavačem anebo na místo rozložit čistou kuchyňskou utěrku a přejet oblast skvrny párkrát žehličkou při nižší teplotě. Zbytky vosku se do utěrky vsáknou.

Jak vyčistit koberec od kávy nebo červeného vína

Další skvrny, které jsou postrachem všech textilií, koberce nevyjímaje. Opět začněte se savými ubrousky nebo utěrkami a odsajte co nejvíc tekutiny a následně místo postříkejte studenou vodou a poté posypte solí. Postup je tedy obdobný jako v případě krve.

Na tyto skvrny může zabrat i pokapání citronovou šťávou či potření jedlou sodou. Samozřejmě je možné použít i speciální prodávané prostředky na tyto skvrny, ale důležité je jednat rychle, ne spěchat do obchodu pro čistidlo. Použijte proto to, co máte po ruce.

Jak vyčistit koberec od zápachu

Za dřívějších časů se koberce vynášely ven a klepaly dřevěnými klepači na kovových rámech, které jsou dodnes součástí koloritu mnoha měst a obcí. Tento proces zbavil koberce prachu a sluneční paprsky společně s větrem se postaraly o zápach a zatuchlost.

Zejména u menších, kusových koberců můžete tento postup snadno aplikovat i dnes. Další možností je použití speciálních odstraňovačů zápachu, které se běžně prodávají. Použít můžete taky vysavač na mokré čištění. Další možností je posypat koberec jedlou sodou na noc a na druhý den vysát.

Jak vyčistit koberec

Jak vyčistit koberec od barvy

Toto je poměrně komplikovaný případ. Záleží totiž na tom, o jakou barvu jde. Vodové (vodou ředitelné) i olejové barvy je ale třeba nejdříve odsát ubrousky, jak už jsme popsali výše. Vodové barvy je pak vhodné postříkat octem a nakonec znova odsát. Tento proces lze opakovat vícekrát za sebou.

Na olejové barvy lépe působí různé suché práškové čističe, které nanesete, necháte působit a poté vysajete vysavačem. Zbývající mastnoty zbavenou skvrnu lze pak odstranit s pomocí octa jako vodovou, případně můžete na místo nasypat i sůl, nechat ji působit a poté setřít.

Jak vyčistit koberec od laku na nehty

Skvrny od laků na nehty na koberci a podobných barev může pomoci vyřešit odlakovač anebo ředidlo. Místo po aplikaci ředidla pokryjte savými ubrousky a nechte vše vsáknout. Pak místo ještě očistěte studenou vodou.

Jak odstranit žvýkačku z koberce

Tentokrát si na pomoc opět vezměte led zabalený do igelitového sáčku nebo jiného nepromokavého obalu a nechte žvýkačku zamrznout. Následně ji sloupnete a zbytky odškrábnete. Pozůstatky pak můžete vysát, případně místo vyčistíte mokrým hadrem.

Co se vyplatí mít doma

Jak jste viděli, na mnoho skvrn účinně platí běžné prostředky, které by neměly v domácnosti chybět. Jejich pořizovací cena je obvykle zanedbatelná a přitom vám mohou pomoci s doslova bezpočtem situací, nejenom s odstraňováním skvrn z koberců. Jde zejména o následující prostředky:

  • Kuchyňský ocet
  • Jedlá soda
  • Sůl
  • Savé ubrousky nebo utěrky
  • Ředidlo

Tipy na oblíbené čističe na koberce

ProduktHodnoceníCena (od)
1.VANISH Šampón na koberce Ruční[usr 5 text="true" tooltip="true"]89 Kč Číst recenze
➖ Čistič koberců pro ruční čištění. Odstraňuje odolnou špínu a zápach.
2.VANISH Pet expert sprej[usr 5 text="true" tooltip="true"]149 Kč Číst recenze
➖ Čistič koberců v mechanickém rozprašovači, poradí si se slinami, stopami po moči, blátem a dalšími nečistotami
3.VANISH Šampón na koberce Strojní[usr 5 text="true" tooltip="true"]99 Kč Číst recenze
➖ Čistič koberců pro strojní čištění
4.DR. BECKMANN Čistič koberců s kartáčem[usr 5 text="true" tooltip="true"]149 Kč Číst recenze
➖ Šetrný k barvám a vláknům, odstraňuje i odolné skvrny a pachy z koberců, od domácích mazlíčků, s příjemnou vůní

Mohlo by vás také zajímat:

0 Sdílení