Magazín

Nejlepší značky ručního nářadí

Nejlepší značky nářadí Chcete si vybavit nebo dovybavit dílnu, ale nejste si jistí, jakého výrobce zvolit coby svého soukromého „dodavatele“? Ať už potřebujete vrtačku, brusku, pilu nebo jiný nástroj, výběr je obrovský a seznam kvalitních značek dlouhý. V našem článku jsme se rozhodli pro jeho zeštíhlení na osm položek – na osm nejlepších značek nářadí. Každého výrobce vám představíme, včetně shrnutí jeho hlavních předností nebo nevýhod i pozadí značky. Díky tomu získáte lepší přehled a budete moci při výběru postupovat více systematicky a s větší jistotou.

Kvalitní značky ručního nářadí podle naší redakce

1. Makita

Nářadí Makita

Makita patří mezi dobře známé značky nářadí a dalšího vybavení i pomůcek. Jde o světovou značku původem z Japonska. Založena byla už v roce 1915 ve městě Andžó. Dnes však sídlo nadnárodní korporace Makita Corporation sídlí ve městě Nagoya. Firma provozuje továrny v Japonsku, Číně, UK, Mexiku, Německu, Rumunsku a dalších zemích, zaměstnává na 14 tisíc lidí a roční tržby se pohybují v nižších miliardách dolarů.

Makita se dodnes zaměřuje především na elektrické a aku nářadí. Do tohoto oboru pronikla ke konci 50. let minulého století. V roce 1969 pak uvedla na trh vrtačku 6500D. Šlo o první akumulátorové nářadí na světě. Další prvenství si značka připsala v roce 1997 s první vrtačkou na nikl-hydrydovou baterii.

Makita dnes nabízí obrovský sortiment. K nejvýznamnějším kategoriím patří zahradní a dílenské vybavení definované především aku a elektrickými (ale i benzínovými) pomůckami a nářadím. Sekačky, křovinořezy, vrtačky, brusky, pily – ty patří k nejoblíbenějším výrobkům značky. Společně se značkami jako Bosch či DeWalt se v této oblasti Makita řadí k nejprodávanějším značkám u nás. Oceňována je pro velmi dobrý poměr ceny a kvality. Vyberou si profesionálové i hobby zájemci.

2. Bosch

Nářadí Bosch

Bosch je značkou doslova notoricky známou. Bosch je jednou z největších nejen německých, ale i světových společností. Jde mimochodem i o největšího subdodavatele komponentů pro celý automobilový průmysl. Bosch je prostě gigant. O tom svědčí i roční obrat skoro 80 miliard Eur, přes 400 000 zaměstnanců nebo eskadra skoro tří set dceřiných a vedlejších firem.

Značku založil už v roce 1886 Robert Bosch a oficiální celé jméno firmy dodnes zní Robert Bosch GmbH. Záběr značky Bosch je poměrně monumentální. Kromě již zmíněných nejrůznějších auto-moto komponent jde především o velevýznamného výrobce nářadí, ale třeba i domácích spotřebičů a elektroniky.

Z nářadí a pracovních nástrojů značky Bosch se největší oblibě těší AKU sekačky, vrtačky a aku šroubováky, brusky, pily a další a další pomůcky. Produkty Bosch jsou obecně vnímány jako velmi kvalitní, byť ne zrovna nejlevnější. Hodnocení výrobků Bosch je obvykle vynikající, značka klade důraz na výkon i životnost.

3. DeWalt

Nářadí DeWalt

Zejména pokud jde o vrtačky (především Aku) a další základní nářadí nebo i zahradní vybavení, tvoří značka DeWalt jakousi zlatou trojici s Boschem a Makitou. Ani při nejlepší vůli není možné rozhodnout, která značka je obecně lepší. Vždy bude záležet na konkrétním modelu nářadí. Stejně jako zmíněná Makita či Bosch je však i značka DeWalt známkou kvality a spolehlivosti, jde o osvědčeného výrobce se skvělým hodnocením.

DeWalt je americká značka s cca 13 tisíci zaměstnanci, čímž se velikostí blíží Makitě. Firma vznikla v roce 1923 a založil ji Raymond E. DeWalt – vynálezce pily s radiálním ramenem. V současnosti je společnost součástí skupiny Black&Decker.

DeWalt nabízí vynikající frézky, stolní a okružní pily či pokosové pily, elektrická kladiva, rázové utahováky, aku vrtačky a šroubováky, sekačky, čerpadla, křovinořezy, brusky, řetězové pily, čističe, kompresory, vysavače, ale i další nářadí, stavebniny, elektroniku a jiné produkty.

4. Black and Decker

Nářadí Black and Decker

Black and Decker nebo Black&Decker (resp. Black+Decker) je nejen značka, ale i pojem. Jde o jednu z těch šťastných firem, jejichž značka prakticky zlidověla. Společnost vznikla v roce 1910 v americkém Marylandu. Název dostala, celkem logicky, podle příjmení dvou zakladatelů – Duncana Blacka a Alonza Deckera. Od roku 2010 se však firma sloučila se společností Stanley a od té doby je součástí celku Stanley Black&Decker.

Samotná „část“ Black+Decker (jak zní název a logo od roku 2014), zaměstnává skoro 30 000 lidí a její obrat činí přes 11 miliard dolarů. Black&Decker vyrábí potřeby, pomůcky a nářadí pro dům, zahradu a dílnu, ale taky stavebniny či domácí spotřebiče. Nejznámější je však název Black&Decker ve sféře nářadí. Aku vrtačky a šroubováky, řetězové pily, brusky, křovinořezy, benzínové sekačky – právě tyto výrobky patří k nejprodávanějším.

Produkty Black&Decker jsou hodnoceny převážně velmi dobře a typicky vykazují solidní až vysokou kvalitu. Rozhodně jde o výrobce nářadí, se kterým stojí za to při vybavování dílny či zahrady počítat.

5. Fiskars

Nářadí Fiskars

Značka Fiskars zřejmě nebude většině kutilů a řemeslníků úplně neznámá. Jde o velmi významného finského výrobce. Společnost datuje začátek svého působení až do roku 1649. V té době měla ve vesnici Fiskars na jihu Finska pod vedením jistého nizozemského obchodníka vzniknout dílna s vysokou pecí a kovárnou vyrábějící zprvu především hřeby, obruče a různé drobnější nástroje denní potřeby.

Tato nejstarší finská firma fungovala kontinuálně další staletí. V 19. století se pustila do výroby nůžek a příborů již jako šlapající manufaktura. Ve 20. století se postupně stala silnou společností s mezinárodním významem. Fiskars je jakýmsi symbolem kvalitních čepelí a jednou z dominantních světových značek zejména v oblasti seker a nůžek.

Záběr značky je však mnohem větší. Fiskars dokonce patřil mezi první výrobce mikrovlnek v Evropě, dnes nabízí například zahradní pomůcky (nůžky na ploty, postřikovače, hadice, sekačky,…), dílenské vybavení (nářadí, řezačky, vrtáky, pilové kotouče atd.), kuchyňské vybavení, outdoorové pomůcky, sportovní pomůcky, nože a zbraně, hračky a další a další produkty.

Zdaleka nejprodávanější jsou však (nejen u nás) sekery Fiskars. Nabízejí špičkové ostří, perfektní ergonomii, vyváženost, odolnost a spolehlivost. Štípací sekera Fiskars X27 XXL 122503 je momentálně nejprodávanější sekerou v ČR. A v žebříčku TOP 10 seker má Fiskars i pořádnou sadu dalších záseků.

6. Narex

Nářadí Narex

Byla by škoda v našem žebříčku zcela rezignovat na tuzemské výrobce nářadí. Ale je jich samozřejmě mnoho – tudíž všichni se sem rovněž vejít nemohou. Mezi české značky, které určitě stojí za zmínku, však patří firma Narex. Narex vznikl v České Lípě již roku 1943, tehdy ještě pod názvem Elmowerk a de facto jako pobočka firmy Siemens. Podnik tehdy vyráběl elektrické vrtačky.

V 90. letech začínal Narex jako státní podnik, v roce 1993 ho převzala německá firma Festo Tooltechnik. Dnes je značka součástí německého koncernu TTS. Nejde tedy o zcela ryze českou značku – spíše česko-německou.

Narex vyrábí brusky, řetězové pily, aku vrtačky a šroubováky, elektrická kladiva, různé sady vrtáků a dalšího spotřebního vybavení, značka však nabízí například taky elektrokoloběžky, vysavače a nejrůznější další zboží. Velmi oblíbené jsou zejména řetězové pily Narex EPR nebo příklepové vrtačky Narex EVP či úhlové brusky Narex CBU. Většina nářadí má velmi dobré hodnocení a jde o kvalitní výrobky – často navíc za dostupnější ceny.

7. Milwaukee

Nářadí Milwaukee

Milwaukee Electric Tool Corporation je americká značka pojmenovaná podle města ve Wisconsinu. Společnost se v roce 1924 „vyvinula“ z nepříliš úspěšného podniku AH Petersen. Ve 30. letech však už firma prosperovala, získávala státní zakázky, vyráběla standardizované produkty pro americké námořnictvo a zasloužila se o mnoho inovací i vynálezů na poli elektrického i jiného nářadí.

Milwaukee u nás nepatří mezi rovnou nejznámější značky, recenze a ohlasy však svědčí o tom, že dokáže nabídnout vynikající výkon a kvalitu. Jde však vesměs o nářadí spíše vyšší cenové relace pro náročnější zájemce. Vrtačky, rázové utahováky či brusky patří mezi nejprodávanější produkty této firmy. Pořídit však můžete i sekačky, křovinořezy, pily, vysavače, stavebniny a měřící pomůcky, elektroniku i mnoho dalšího.

8. Parkside

Nářadí Parkside

Závěrem přidáme značku, která může oslovit spíše méně náročné hobby zájemce, kteří si chtějí vybavit dílnu s důrazem na omezení nákladů. Parkside je privátní značka prodávaná řetězcem Lidl. Zahrnuje nářadí a vybavení do dílny, ale i na zahradu a taky menší sortiment domácích spotřebičů.

Produkty Parkside se v posledních letech ne úplně zřídkavě objevují na předních místech prodejnosti ve svých kategoriích. Asi nelze zastřít, že do značné míry se na úspěchu značky podílí cenová politika. Nářadí Parkside je někdy až řádově levnější než výrobky jiných značek. Parametry přitom často vypadají velmi dobře.

Ale ani reálné zkušenosti a recenze nenaznačují, že by Parkside byl jen laciný šmejd s na oko pěknými specifikacemi. Naopak, nářadí je hodnoceno většinou velmi dobře – i když zajisté právě s přihlédnutím k mimořádně výhodné ceně. Parkside zřejmě nebude značkou, která by měla ambice zdomácnět v dílnách profesionálů a náročných řemeslníků. Pro běžné, domácí a méně intenzivní hobby použití však může nabídnout pozoruhodný poměr ceny a výkonu.

0 Sdílení