Magazín

Modrá skalice do bazénu – použití a dávkování k odstranění řas

Modrá skalice patří dlouhodobě k nejpoužívanějším přípravkům určeným k údržbě zahradních bazénů. Dokáže si dobře poradit s řasami a sinicemi i dalšími nežádoucími organismy, které se mohou ve vodě určené ke koupání vyskytnout. V dnešním článku vám poradíme, jak tuto látku dávkovat a bezpečně používat a řekneme si i něco o jejích výhodách a nevýhodách.

Čistá voda v bazénu, tu chce každý
Čistá voda v bazénu, tu chce každý

Co je to modrá skalice?

Modrá skalice je chemická anorganická sloučenina. Jde o pentahydrát síranu měďnatého, jehož chemická značka je CuSO4. Tato měďnatá sůl je v původní podobě bílá a práškovitá. Voda ale způsobí změnu na modré krystalky – což je právě ona „modrá skalice“. Tato látka se používá například při moření dřeva, při výrobě minerálních barev i k mnoha dalším účelům, včetně údržby bazénů.

Chlor vs. skalice

Modrá skalice – především díky v ní obsažené mědi, které je cca 25 % – má výrazné biocidní a taky přímo algicidní účinky. To znamená, že jde o účinný pesticid specificky vhodný k hubení řas (algae). Podobné účinky má ale i ještě známější chlór. Proč tedy nepoužít ten?

Na rozdíl od chlóru si modrá skalice dobře poradí i se vzrostlými řasami. Chlor by to dokázal taky, ale muselo by se použít větší množství a koncentrace, která už se stává rizikovou i pro jiné organismy, lidi nevyjímaje.

Čistý bazén bez řas
Čistý bazén bez řas za použití bazénové chemie

Toxicita a bezpečná koncentrace

Modrá skalice je vysoce toxická látka. Při požití se brzy dostaví prudké zvracení provázené i silným průjmem. Důsledkem může být i šok a smrt – a to už v řádu hodin od požití látky. Tyto účinky lze při včasném zásahu neutralizovat požitím mléka nebo i ferrokyanidu draselného (lžička rozmíchaná v půl litru vody).

Při práci s modrou skalicí je tedy třeba velká opatrnost. Rizikové totiž může být nejen požití, ale taky příliš vysoká dávka použitá v bazénu. Obzvláštních ohledů je třeba, pokud je bazén používán dětmi.

Od používání modré skalice se na mnoha místech už upustilo nebo postupně upouští a nahrazuje ji speciální a šetrnější bazénová chemie. V soukromých bazénech je ale její použití stále poměrně běžné. Důvodem je kromě účinnosti i cenová dostupnost a jednoduché použití oproti např. chlornanu sodnému, s nímž je údržba sice také levná, ale časově podstatně náročnější.

Obavy z modré skalice

Vzhledem k toxicitě modré skalice je nutné velmi přesně dodržovat dávkování. Jedním z typických znamení, že jste to se skalicí přehnali, je „zezelenání“ vlasů u blonďáků. To už je značný varovný signál. Přemrštěné dávky modré skalice mohou potenciálně negativně působit na zdraví při častém koupání.

Na druhou stranu – přílišné obavy z používání modré skalice nemusejí být nutně na místě. Prakticky každá chemie, kterou používáme v domácnostech je v určité koncentraci zdravotně závadná. Ani chlor rozhodně není bez vedlejších účinků. S vědomím určitých rizik tedy záleží jen na vašem rozhodnutí.

Koupání v tyrkysově modré vodě je radost
Koupání v tyrkysově modré vodě je radost

Dávkování a frekvence

Dávkování modré skalice se odvíjí zejména od obsahu mědi, které je v síranu měďnatém 25 %. Maximální množství mědi v 1 l vody je 1-2 mg. Dávkování skalice se tedy může pohybovat v rozmezí 4 až 8 mg na l. To znamená, že na metr krychlový vody lze použít 4-8 g modré skalice.

Klasické doporučení počítá s 5 gramy na metr krychlový. Tento údaj se dozvíte i na většině balení modré skalice. Pokud jde o frekvenci údržby touto látkou, je optimální ji jako preventivní opatření před bujením řas používat jedenkrát cca za 2-3 týdny.

Postup:

  • Smíchejte vypočítané množství skalice v nádobě s vodou
  • Spusťte filtraci
  • Po rozpuštění skalici nalijte do bazénu
  • Filtrujte vodu po 24 hodin

Kde koupit modrou skalici?

Skalici můžete běžně koupit všude tam, kde se prodává bazénová chemie a potřeby. K dostání je i řetězcích s hobby potřebami, jako je např. Mountfield nebo Hornbach. Cena běžné modré skalice se zpravidla pohybuje okolo 100 Kč za kilogram. Údržba bazénu touto metodou tedy vychází poměrně velmi levně.

ProduktVýrobceCena (od)
Kde koupit modrou skalici?
#MASTERsil Modrá skalice 1kgKittfort150 Kč Do obchodu
#Modrá skalice 0,5 kg / sáčekKittfort69 Kč Do obchodu
Tipy na nejlepší bazénovou chemii
#1PROBAZEN Multi Tablety MAXI 5v1 5 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]889 Kč Číst recenze
#2Marimex Komplex 5v1 1,0 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]359 Kč Číst recenze
#3Marimex Chlor Šok 0,9 kg[usr 5 text="true" tooltip="true"]299 Kč Číst recenze
#4Marimex Vločkovač 1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]149 Kč Číst recenze
#5Marimex Projasňovač 1 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]249 Kč Číst recenze
0 Sdílení