Magazín

Vermikompostér do bytu – co je to, jaké to má výhody a jaké s tím jsou zkušenosti?

Kompostování je v módě. Tato dříve samozřejmá činnost se vrací společně s trendy přiklánějícími se k šetrnějšímu životnímu stylu, návratu k přírodě a co nejlepšímu zužitkování jejích zdrojů. Kompostování máme nicméně spojené spíše s venkovem, farmami a statky. Ale víte o tom, že malý kompost si můžete založit třeba i v panelákovém bytě uprostřed města? Má to své výhody a není to nic složitého. Jak (a proč) se do toho pustit, to si řekneme v dnešním článku, v němž se budeme věnovat vermikompostérům.

Nejoblíbenější vermikompostéry do bytu na trhu

ProduktHodnoceníCena (do)
#1Plastia Vermi Urbalive - šedá
⭐ 100 %3500 Kč Číst recenze
#2Plastia Vermi Urbalive - sl. kost
⭐ 100 %3500 Kč Číst recenze
#3Plastia Vermi Urbalive - zelená
⭐ 100 %3300 Kč Číst recenze
#4Plastia Vermi Urbalive - hnědá
⭐ 100 %3500 Kč Číst recenze

Vezměte si do bytu ždibec venkova

Pokud slyšíte pojem vermikompostér poprvé, pak vězte, že jde o speciální objemnou „nádobu“, ve které si můžete vytvořit vlastní, domácí a kompaktní kompost – a to obvykle za pomoci žížal, nejlépe kalifornských, které jsou obzvlášť mlsné a pro tuto prácičku se mimořádně hodí. Péče o žížaly a kompost není nijak zvlášť náročná a výsledkem je získání úrodného humusu, který může posloužit třeba jako hnojivo pro vaše květináče.

Plastia urbalive - vermikompostér

Jaké to má výhody?

Vermikompostování je zajímavé především pro ekologicky smýšlející lidi, kteří hledají způsoby, jak šetrněji a účelněji nakládat s odpadem, jak se více přiblížit přírodě a upravit svůj životní styl pro udržitelnější budoucnost. Vermikompostování lze chápat spíše jako zájem či koníček, který může být součástí životního stylu, poskytnout poučení (nejen) dětem a ještě přinést výsledky v podobě ekologického hnojiva. Zároveň může jít o stylový dekorativní prvek v domácnosti.

Od vermikompostování naopak nečekejte zázračné výsledky nebo množství hnojiva, které budete moci prodávat na trhu a dát výpověď v práci. Pokud máte realistická očekávání a myslíte, že by vás tato činnost mohla bavit, můžeme pokročit dál.

Jak vypadá vermikompostér?

Princip je jednoduchý, ale bezesporu fikaný. V zásadě jde o použití vícedílné (nejčastěji trojdílné) nádoby s víkem. Vertikální patra musejí být „průchozí“, ve dnech jsou tedy otvory. Horní patro slouží pro odhazování odpadu, střední je aktivní patro s kompostem a do spodního stéká tekuté hnojivo, tzv. žížalí čaj. Je tedy zřejmé, že nejde o žádný technologický výstřelek a vermikompostér si můžete vytvořit velmi snadno i sami z jakýchkoli vhodných štosovatelných nádob nebo boxů.

vermikompostér Plastia Urbalive

Jak vybrat vermikompostér?

Pokud však chcete, aby vermikompostér vypadal trochu k světu – což je pravděpodobné, když ho budete mít doma – a necítíte se jako nejzručnější kutilové, můžete si toto „zařízení“ zakoupit. V současnosti je nabídka široká a vybere si zřejmě každý. Velmi levné modely jsou spíš vysloveně účelové a vzhledem zrovna dvakrát neuchvátí. Hodí se pro kompostování ve sklepě, garáži nebo na podobných místech.

Pro použití v obytné části domu či bytu jsou mnohem oblíbenější designové kousky, které mohou vypadat velice „šik“. Linie jsou většinou jednoduché, spíš minimalistické, ale stylové a elegantní a vermikompostér poslouží jako bytový doplněk.

Dokonalým příkladem můžou být vermikompostéry Urbalive, které patří k vůbec nejoblíbenějším. Jejich cena se pohybuje okolo 3000 Kč a jsou k dostání v různých barevných variacích.

Žížaly – základ dobrého kompostu

Princip vermikompostování má dva pilíře. Propojené patrové nádoby a žížaly. Pokud chcete doma úspěšně kompostovat, budete potřebovat vermikompostér osídlit těmito šikovnými a užitečnými tvory. Jak už bylo řečeno, pro dané účely se nejlépe hodí žížaly kalifornské (eisenia andrei), které dokážou spořádat dvakrát více bio odpadu než ty české. Ale použít lze pochopitelně i běžnou žížalu hnojní (eisenia foetida).

Žížaly potřebují určité podmínky a domácí prostředí je pro ně vhodné, protože lze očekávat celoroční stabilní „klima“ bez extrémních teplotních výkyvů a s přiměřenou vlhkostí. Podobně může posloužit i sklep, zasklený balkon, zimní zahrada apod. Teplota by se měla držet cca mezi 10-30°C.

VIDEO

Zajímá vás problematika vermikompostování? Pak se podívejte na toto video od uživatele #ZijuKompostyl

Postup kompostování

K zahájení kompostování je třeba mít žížaly. Násadu lze zakoupit, třeba i společné s vermikompostérem nebo si můžete žížaly opatřit jinak (třeba u chovatele). Kompostér je pro ně pak třeba opatřit podestýlkou. Posloužit může natrhaný papír, hobliny, listí, tráva apod. V prodávaných kompostérech je už podestýlka nachystaná, obvykle ji tvoří kokosová vlákna a papírové materiály. Podestýlka by měla být vzdušná, prodyšná a přiměřeně vlhká.

Pak už se žížalám do kompostéru vhazuje vhodný odpad, z něhož vzniká kompost. Toto je vlastně hlavní a vlastní část celého procesu. A jaký odpad je vhodný?

  • Žížaly si pošmáknou především na kuchyňských zbytcích, slupkách a zbytcích ovoce nebo zeleniny, stejně tak lze použít skrojky pečiva (zejména chlebové kůrky), části rostlin (například nepoužité listy a košťály ze zeleniny), sedlinu z kávy nebo čaje (i použité sáčky) a taky papírový odpad, lepenku, ubrousky apod.
  • Vhodné jsou i skořápky od vajec, ale je třeba je nadrtit.
  • A co do kompostu nepatří? Především masa, tuky a mléčné výrobky (zbytky sýrů, jogurtů atd.) nebo kosti. Žížaly taky příliš neocení zvlášť aromatické a kořeněné zbytky (citrusy ve větším množství, zázvor apod.).

Podmínkou úspěchu je, aby odpad byl na menší kousky, ne větší než cca 5 cm. Rozhodně tedy není vhodné hodit do kompostéru celou slupku od banánu. Dále je vhodné některý bioodpad navlhčit, týká se to např. kůrek, lepenky, papíru apod.

organický odpad - kompost

Často se ptáte – FAQ

Správná vlhkost

Správná vlhkost kompostované hmoty je obecně velmi důležitá pro dobré výsledky. Zkoušku lze provést jednoduše. Vezměte hrst kompostované hmoty a zmáčkněte ji. Pokud necítíte žádnou vlhkost, je kompost příliš suchý, pokud vám mezi prsty protéká voda, je zas příliš vlhký. Když vymáčknete trochu vlhkosti (pár kapek), je to tak akorát. Vlhkost lze regulovat přidáním např. suchého, nebo naopak navlhčeného natrhaného papíru či kartonu.

Krmit do polosyta

Kalifornské žížaly o hmotnosti půl kg spořádají asi 250 g vhodného odpadu za den. Krmení by mělo probíhat cca 1 až 2krát týdně. Žížaly se samozřejmě množí a při správné péči jich za cca čtvrt roku bude dvakrát víc.

Jak odebrat humus?

Když už chcete využít úrodné výtvory, je třeba z nich vylákat žížaly. To můžete udělat tak, že je vhodnými pochutinami nalákáte do horní části kompostéru a střední část mezitím vyklidíte.

Zápach a jiné problémy při kompostování

Možná to pro vás bude překvapivé, ale pokud se o kompost dobře staráte, zapáchat nebude – většina kuchyňských košů, které se nevynášejí, zapáchá mnohem více. Nedejte tedy na první dojem. Pokud vermikompost zapáchá, může být chyba ve špatné vlhkosti (zkontrolujte ji výše popsaným způsobem) anebo třeba v nevhodné teplotě. Optimální teplota je okolo 20°C, krajní rozmezí od cca 5 do 25-30°C. V létě je vhodné umístit kompost do chladnějších a stinných částí bytu. Kompostér by obecně neměl být vystaven přímému slunečnímu záření.

Další možností, proč kompost zapáchá, je překrmování žížal, které materiál nestíhají zpracovávat a dochází k jeho zahnívání. V takovém případě do kompostu nahlédněte a pokuste se odhalit větší nezpracované zbytky, které by mohly zápach šířit. Kompost však jinak neprohrabujte, jen v případě nutnosti (právě kontrola vlhkosti nebo zápachu) a opatrně. Žížaly mají rády svůj klid.

Kam dál?

ProduktHodnoceníCena (do)
#1Plastia Vermi Urbalive - šedá
⭐ 100 %3500 Kč Číst recenze
#2Plastia Vermi Urbalive - sl. kost
⭐ 100 %3500 Kč Číst recenze
#3Plastia Vermi Urbalive - zelená
⭐ 100 %3300 Kč Číst recenze
#4Plastia Vermi Urbalive - hnědá
⭐ 100 %3500 Kč Číst recenze
0 Sdílení