Sport / outdoor

Nejlepší lyžařské rukavice: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší lyžařské rukavice

Chcete si na nadcházející sezónu zimních sportů pořídit co nejlepší lyžařské rukavice? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém vás výběrem této součásti sportovního oděvu provedeme – a vezmeme to pěkně podrobně. Mít nohy a ruce v teple je totiž základem komfortu v chladném prostředí. U lyžařských rukavic přitom není důležité jenom samotné teplo, ale taky řada dalších praktických vlastností. Sortiment a možnosti jsou dneska natolik široké, že není problém sehnat rukavice přesně na míru vlastním nárokům a potřebám. Je ale třeba vědět, jak hledat a na co se zaměřit.

V dnešním průvodci si zevrubně představíme všechny aspekty a faktory, které je třeba zvážit před nákupem lyžařských rukavic – zmíníme se taky o výběru rukavic pro příbuzné sportovní disciplíny, jako jsou běžky nebo snowboard. Zajímat nás budou nejen druhy rukavic, ale i používané technologie, materiály apod. Doufáme, že vám nabídneme dostatek tipů a rad, abyste co nejlépe pořídili.

Samozřejmě můžete i tentokrát očekávat žebříček nejzajímavějších modelů současnosti, který může posloužit jako inspirace. Pokud vás některé rukavice osloví, s nákupem se neunáhlujte. Doporučujeme prostudovat si uživatelské recenze lyžařských rukavic, případně si vyhledat i odborné testy. Dozvíte se množství konkrétních informací, které vás mohou v pořízení daného vybavení utvrdit, anebo vám ho naopak „rozmluvit“.

Nejlepší lyžařské rukavice na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Reusch FRANK GTX

Určení: Unisex
Materiál: 81 % polyester, 19 % polyuretan
Membrána: GORE-TEX

+ vysoký komfort během nošení
+ extrémně teplé
⭐ 100 %999 Kč Číst recenze
#2Hannah RAFFY
Určení: Pánské
Materiál: 50 % polyurethan, 50 % PVC
Membrána: Resstex 8000

+ zpevněná dlaňová část
+ zápěstí regulovatelné páskem
⭐ 99 %549 Kč Číst recenze
#3Scott ULTIMATE GTX
Určení: Unisex
Materiál: 67 % polyester, 33 % polyuretan
Membrána: Gore-Tex®

+ volnějšího střihu
+ podšívka z měkké umělé kožešiny
⭐ 99 %1399 Kč Číst recenze
#4DECATHLON 900 WEDZE
Určení: Unisex
Materiál: 100% Ovčí kůže
Membrána: ano

+ 100 % kožená rukavice s vyztuženými dlaněmi.
+ Přesný a tvarovaný střih, poddajná kůže
⭐ 99 %1499 Kč Číst recenze
#5Vyhřívané rukavice W-TEC HEATnoir
Určení: Unisex
Materiál: Kůže, Softshell, Polyester, Amara
Membrána: Heattex

+ vydrží hřát až 4 hodiny
+ perfektně nepromokavé
⭐ 98 %2299 Kč Číst recenze
#6Loap ROBERT

 Pro méně náročné 
Určení: Pánské
Materiál: 100 % polyester (Stormex)
Membrána: Aqua Pro

+ izolační hřejivá výplň POLYTHERM
+ voděodolná a větruvzdorná membrán
⭐ 92 %299 Kč Číst recenze
#7Willard ISMAEL

 Pro méně náročné 
Určení: Pánské
Materiál: 100% polyester
Membrána: -

+ hřejivá výplň z mikrovlákna
+ zesílený materiál v dlaňové části
⭐ 90 %249 Kč Číst recenze

Nejlepší značky lyžařských rukavic

Chcete se při nákupu nechat vést značkou? Nemělo by sice jít o jediný faktor výběru (ani ten nejdůležitější), ale jméno ověřeného výrobce může být jistě výrazným závažím na miskách vah. Proto pro vás máme tipy na několik populárních a spolehlivých značek.

  • Leki – Americká značka Leki patří mezi nejoceňovanější odborníky na lyžařské rukavice. Využívá patentované technologie a nabízí skutečně výjimečnou kvalitu zpracování. Rukavice tohoto výrobce patří k velmi oblíbeným, ale ocení je spíše náročnější sportovci. Cenově se totiž pohybují spíše ve vyšších hladinách.
  • Level – Další velmi známá a populární značka nejen lyžařských rukavic. Nabízí vysokou kvalitu a přitom i cenově dostupnější modely. Dobrá volba pro začínající i pokročilé lyžaře.
  • Nordblanc – Tato velmi známá značka se zaměřuje na zimní, sportovní a outdoorové oblečení a vybavení – a v její nabídce nechybí ani slušný výběr kvalitních lyžařských rukavic v různých cenových relacích.
  • Rossignol – Notoricky známá značka lyží a taky ostatního lyžařského vybavení, tedy i rukavic. Opět se můžete spolehnout na vysokou kvalitu. Sortiment zahrnuje především modely ve střední a vyšší cenové třídě.

Jak vybrat lyžařské rukavice

Co je při výběru lyžařských rukavic důležité? Zaměřit se musíte na pohodlí i funkčnost. Tyto dva aspekty se musejí patřičně doplňovat, pokud vám mají rukavice dobře sloužit. Mezi zásadní faktory patří voděodolnost, resp. nepromokavost, a zároveň prodyšnost. Velkou roli hraje i volba typu rukavic. Někdo vsadí na staré dobré palčáky, jiný dá přednost prstové variantě – každá má něco do sebe a nelze zvolit obecného vítěze. Musíte jen vědět, co chcete.

V našem článku se podíváme i na ceny lyžařských rukavic. Pokusíme se o krátké shrnutí sortimentu tří základních cenových kategorií tohoto zboží. Taky vám představíme několik osvědčených a populárních výrobců, u nichž můžete najít dobrý výběr, rozumné ceny, vysokou kvalitu i další přednosti.

Jak vybrat lyžařské rukavice

Výběr lyžařských rukavic podle střihu

Začneme faktorem, který je jednoznačně nejviditelnější – a v mnoha ohledech i nejvýznamnější. Jde o provedení rukavic. V zásadě existují dva typy a oba mají své zastánce i odpůrce, své kladné i záporné stránky.

Řeč je pochopitelně o palčácích a prstových rukavicích – v poslední době však do hry vstupují i modely, které se pokouší kombinovat nejlepší vlastnosti obou variant. I ty si rozhodně zaslouží naši pozornost.

Palčáky

Palcové rukavice neboli palčáky jsou nehynoucí klasika. Nejde o žádný přežitek, ale o stále velmi oblíbenou variantu. Palcové rukavice mají samostatně pouze palec, zatímco oblast ostatních prstů je spojena do jediného segmentu. Může mít takové řešení nějaké výhody?

Ovšemže ano. V dnešní době se tyto rukavice nevyrábějí proto, že by si výrobci chtěli „usnadnit práci“, ale proto, že palčáky poskytují mimořádný tepelný komfort. Taky pohodlí pro ruku samotnou je vyšší. Palčáky se zdají být naprosto perfektní volbou, pokud nepotřebujete ruce příliš používat. To ale při lyžování tak docela neplatí.

Zde vstupují do hry i nevýhody v podobě sníženého citu při úchopu a schopnosti manipulace. I přes tento zádrhel na ně spousta lyžařů nedá dopustit. Oblíbené jsou zejména dámské modely.

Prstové rukavice

Výhody prstových rukavic jsou okamžitě patrné. Oddělené prstové segmenty umožňují pohyby v mnohem větším rozsahu a přesnosti. Na druhou stranu jde tato výhoda na úkor tepelnému komfortu, který je často i výrazně nižší. V opravdu tuhých mrazech tedy nemusejí tak dobře obstát.

Kombinace

Kombinované modely mohou mít například všitou nebo volnou prstovou vložku v palcových rukavicích. V případě, že potřebujete využít jemnější motoriku, můžete si sundat palčákovou část a stále jste alespoň trochu chráněni prstovou vložkou.

Tříprsté rukavice

Velmi zajímavou a specifickou kombinaci představují tříprsté rukavice. Někdy se můžete setkat i s označením „klepeta“. Klepeta oddělují palec a pak disponují dvěma oddělenými segmenty pro čtyři zbyté prsty. Jde tedy o zajímavý kompromis mezi palčáky a prstovými modely, který jistě stojí za vyzkoušení – ale tento typ rukavic nemusí sedět každému.

Jaké koupit lyžařské rukavice

Velikost lyžařských rukavic

U každého oblečení je velikost stěžejním parametrem a u rukavic na lyže to platí v plné míře. Rukavice musí totiž perfektně sedět. Nikdy nesmí sklouznout z ruky ani při prudkém mávnutí, takže musí být poměrně těsné. Zároveň ale nesmíte mít pocit omezení pohybu nebo tahu, taky se naopak látka nesmí při pohybech dlaní nikde vydouvat.

Při volbě velikosti se vychází z obvodu dlaně v nejširším místě. Pomocí krejčovského metru si zkuste změřit dlaň kolem dokola zhruba uprostřed mezi palcem a místem, kde začínají prsty. Výrobci však obvykle pracují s vlastním číselným označením, ve kterém se můžete zorientovat podle převodních tabulek.

Například pánské rukavice jsou obvykle značeny číslicemi od 7 do 11 (včetně polovičních hodnot: 7,5; 8,5; 9,5 a 10,5). Tyto velikosti odpovídají obvodu dlaně od 18,5 cm do 29 cm. Jindy se setkáte se zjednodušeným standardním označením S (případně i XS nebo XXS) až XXL.

Nepromokavost

U lyžařských rukavic patří k velmi významným vlastnostem nepromokavost. Je pochopitelné, že při tomto zimním sportu odehrávajícím se na sněhu, je voděodolnost nezbytným požadavkem. Pokud rukavice promoknou, dojde snadno k prochladnutí. Mohou být přitom tlusté, jak chtějí.

Voděodolnost (nepromokavost) zajišťuje buď tzv. zátěr, anebo speciální membrána. Zátěry představují spíše dostupnější a základnější variantu. Toto řešení nemá tak dobré vlastnosti a s používáním se úroveň ochrany zhoršuje. Membrána poskytuje kvalitnější a trvanlivější ochranu, ale za rukavice s tímto funkčním prvkem zpravidla zaplatíte víc. Záleží tedy na vaší náročnosti a možnostech.

Prodyšnost

Prodyšnost je prakticky stejně důležitá jako nepromokavost. Dobré rukavice nesmí pustit vodu dovnitř, ale musejí umožnit odchod vlhkosti (potu) z povrchu pokožky ven. I tento problém řeší speciální membrány.

Zateplení

Opět se vracíme k tepelnému komfortu. Zateplení rukavic ovlivňují jednak použité materiály. Za druhé lze tyto vlastnosti do jisté míry odhadnout podle hmotnosti modelu. V dnešní době vznikají různé speciální materiály a technologie, s nimiž se výrobci snaží dosáhnout lepšího poměru hmotnosti a objemu vůči míře zateplení. Jde o různá speciální syntetická vlákna, ale i přírodní materiály, jako je například vlna.

Vyhřívání

Dneska už máte možnost zvolit dokonce i aktivní vyhřívání rukavic. Tuto možnost oceníte ve zvlášť tuhých mrazech, anebo pokud jste na prochladnutí končetin citlivější. Vyhřívané modely obsahují speciální topná tělesa, která jsou napájena akumulátorem. Obvykle lze i regulovat míru vyhřívání, a tím taky ovlivňovat výdrž baterie – ta se pohybuje v řádu několika hodin (až cca 10 hodin).

Drobná vylepšení

Ty nejdůležitější parametry, vlastnosti a faktory už máme za sebou. Moderní lyžařské rukavice ale často mohou nabídnout i řadu zajímavých a praktických vychytávek. Bez většiny z nich se sice obejdete, ale taky si na ně velice snadno zvyknete.

  • Při slalomovém lyžování se například mohou velmi vyplatit speciální chrániče kloubů prstů. Díky nim poskytnou rukavice vyšší ochranu těchto citlivých míst při pádech nebo úderech do branek.
  • Další zajímavou pomůckou je kousek mikrovlákna na hřbetní části rukavice. O tento úsek můžete snadno vyčistit zamlžené nebo ušpiněné brýle.
  • Další specialitou je systém spojení rukavice s holí. Namísto navlékání poutka na zápěstí se hůl připevní poutkem. Hůl tak neztratíte, ale při silném tlaku se od poutka dokáže oddělit kvůli bezpečnosti.
  • V dnešní době taky spousta lidí ocení úpravu povrchu prstových rukavic pro používání chytrých mobilních telefonů a jiných dotykových displejů.

lyžařské rukavice snowboard

Jak vybrat rukavice na snowboard

Rukavice na snowboard mají svá specifika. Jde například o větší důraz na pevnost a odolnost vůči mechanickému poškození. Taky voděodolnost musí být na velmi vysoké úrovni. Nepromokavost a prodyšnost je u lepších opět řešena pomocí membrány – dobré vlastnosti mají například rukavice, které využívají technologii „Gore-Tex“.

Praktickou součástí rukavic může být taky flísová vložka, která zvýší termo-izolační účinky a umožní rychlejší proschnutí rukavic. Velmi důležitým aspektem jsou chrániče zápěstí. U některých modelů rukavic mohou být tyto chrániče integrované. Jde o všitou plastovou výztuž, která ochrání citlivá místa.

I u snowboardingu se uplatňují oba dva základní střihy – tedy palcové a prstové rukavice. U obou typů se můžete setkat s celou škálou různých moderních technologií a vylepšení.

Jak vybrat rukavice na běžky

I v tomto případě leží těžiště stále na vlastnostech, jako je nepromokavost a prodyšnost (a velikost). Specifikem rukavic na běžky je ale dlaňová část. Ta je při této disciplíně namáhána mnohem víc než při sjezdovém lyžování nebo jízdě na snowboardu. U běžkových rukavic by proto měla být opravdu odolně a kvalitně zpracovaná.

Ceny lyžařských rukavic

Zimní sporty, jako je lyžování, patří mezi poměrně nákladné koníčky. Je třeba spousta speciálního vybavení a málokteré z nich lze pořídit za lidové ceny a zároveň v dostatečné kvalitě. Tato situace se očekávatelně týká i rukavic. Ty sice většinou nepředstavují nejvýraznější položku při pořizování lyžařské výbavy, přesto za ně utratíte pár set až pár tisíc korun. Jak se tedy ceny kvalitních lyžařských rukavic pohybují?

Lyžařské rukavice do 500 Kč

Začneme opravdu „diskontní“ kategorií. Nejlevnější rukavice na lyže lze koupit i za cenu pod 500 Kč. Počítejte ale s tím, že půjde o opravdu základní modely pro nenáročné uživatele. Pokud však lyžujete jen velmi rekreačně, možná dostupnější rukavice oceníte a poslouží vám dostatečně dobře.

Lyžařské rukavice do 2000 Kč

Právě v této cenové hladině najdete pravděpodobně největší výběr a taky většinu nejprodávanějších modelů lyžařských rukavic. Najít zde můžete značkové a velmi kvalitní modely, které využívají pokročilé technologie a mohou být i vybaveny různými vylepšeními.

Lyžařské rukavice nad 2000 Kč

Lyžařské rukavice pro náročné uživatele anebo aktivní sportovce. Výběr je i zde velmi široký a najdete zde špičkové modely, které se vyznačují maximální odolností, nepromokavostí i prodyšností. Samozřejmostí je perfektní zateplení. Pokud se lyžování věnujete na vyšší úrovni, vyplatí se investovat do skutečné kvality. Opravdu dobré rukavice vám koneckonců budou sloužit mnohem déle než levnější, ale hůře zpracované.

Nejčastější otázky nakupujících

Jsou nějaké rozdíly mezi rukavicemi na lyže, snowboard anebo běžky?

Tyto disciplíny mají svá specifika a je rozumné je zohlednit i při výběru rukavic. Například u snowboardingu je důležitá vysoká odolnost rukavic vůči oděru a vodě. U běžeckého lyžování oceníte zpevněnou dlaňovou část, která dostává nejvíce zabrat.

Nejprodávanější lyžařské rukavice

Nejprodávanější lyžařské rukavice na trhu podle nákupního portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Reusch FRANK GTX

Určení: Unisex
Materiál: 81 % polyester, 19 % polyuretan
Membrána: GORE-TEX

+ vysoký komfort během nošení
+ extrémně teplé
⭐ 100 %999 Kč Číst recenze
#2Hannah RAFFY
Určení: Pánské
Materiál: 50 % polyurethan, 50 % PVC
Membrána: Resstex 8000

+ zpevněná dlaňová část
+ zápěstí regulovatelné páskem
⭐ 99 %549 Kč Číst recenze
#3Scott ULTIMATE GTX
Určení: Unisex
Materiál: 67 % polyester, 33 % polyuretan
Membrána: Gore-Tex®

+ volnějšího střihu
+ podšívka z měkké umělé kožešiny
⭐ 99 %1399 Kč Číst recenze
#4DECATHLON 900 WEDZE
Určení: Unisex
Materiál: 100% Ovčí kůže
Membrána: ano

+ 100 % kožená rukavice s vyztuženými dlaněmi.
+ Přesný a tvarovaný střih, poddajná kůže
⭐ 99 %1499 Kč Číst recenze
#5Vyhřívané rukavice W-TEC HEATnoir
Určení: Unisex
Materiál: Kůže, Softshell, Polyester, Amara
Membrána: Heattex

+ vydrží hřát až 4 hodiny
+ perfektně nepromokavé
⭐ 98 %2299 Kč Číst recenze
#6Loap ROBERT

 Pro méně náročné 
Určení: Pánské
Materiál: 100 % polyester (Stormex)
Membrána: Aqua Pro

+ izolační hřejivá výplň POLYTHERM
+ voděodolná a větruvzdorná membrán
⭐ 92 %299 Kč Číst recenze
#7Willard ISMAEL

 Pro méně náročné 
Určení: Pánské
Materiál: 100% polyester
Membrána: -

+ hřejivá výplň z mikrovlákna
+ zesílený materiál v dlaňové části
⭐ 90 %249 Kč Číst recenze
0 Sdílení