Sport / outdoor

Nejlepší sportovní tašky: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

Potřebujete vybrat co nejlepší sportovní tašku? Máme pro vás článek, který vám jistě pomůže. Podíváme se v něm na všechny možné druhy a podoby tohoto vybavení a poradíme vám, na co se zaměřit při výběru. Sportovní taška je praktický a ohromně populární druh zavazadla. Můžete ji nosit přes rameno anebo jen v ruce pomocí rukojetí. Její název odkazuje k určitému způsobu použití, ale faktem je, že lidé toto zavazadlo často používají zcela univerzálně a pro různé účely – stejně jako například batohy. Takže i když si zrovna nepotřebujete sbalit věci třeba do boxu nebo jógy, sportovní tašku jistě někdy zužitkujete.

Když se řekne sportovní taška, každý si vybaví určité hrubé rysy tohoto zavazadla. Zdálo by se, že jsou v zásadě všechny tyto tašky skoro stejně, ale je to právě naopak. Stejně jako u již zmíněných batohů zde panuje obrovská variabilita. Pokusíme se ji postihnout v co největší míře a seznámit vás s různými variacemi sportovních tašek, abyste si mohli vybrat takovou, která vám nejlépe sedne – a to z hlediska účelu, ale i stylu nebo designu. Podíváme se i na některé zásadní parametry kvality a praktičnosti, o které byste se při nákupu měli zajímat.

V našem článku najdete především obecnější návod pro pořízení tašky, ale přichystali jsme pro vás i žebříček velmi zajímavých a oblíbených modelů, které aktuálně drtí žebříčky prodejnosti. Možná si mezi nimi vyberete – možná ne. Pokud už máte vyhlédnutý konkrétní model, nezapomeňte se podívat taky na uživatelské recenze sportovních tašek na internetu. Dozvíte se zajímavé zkušenosti zákazníků s daným produktem.

Nejlepší sportovní tašky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1NIKE BA5961-410

Materiál: ekologická kůže + textil
Rozměry: 38,5 x 23,5 x 21 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]619 Kč Číst recenze
#2Nike VAPOR POWER MEDIUM
Materiál: nylon + polyester
Rozměry: 52 x 19 x 30 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#3adidas Lin Duffle S FM6745
Materiál: textil
Rozměry: 47 x 19,5 x 25 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]619 Kč Číst recenze
#4NAPAPIJRI Hayage Duf
N0YKD1176 Blu Marine

Materiál: textil
Rozměry: 58 x 29 x 29 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1931 Kč Číst recenze
#5Under Armour Sportstyle
Materiál: polyester
Rozměry: 55 x 27 x 27 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1199 Kč Číst recenze
#6TOMMY JEANS
Materiál: ekologická kůže + textil
Rozměry: 47 x 27 x 32 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4056 Kč Číst recenze
#7Puma AT ESS GRIP BAG
Materiál: polyester
Rozměry: 45 x 14 x 32 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]649 Kč Číst recenze
#8Kipocket KIPSTA 80 l
Materiál: polyester
Rozměry: 70 x 30 x 33 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]329 Kč Číst recenze

Jak vybrat sportovní tašku

Může být na výběru sportovní tašky něco složitého? Ano i ne. Samozřejmě můžete jít a koupit první nebo nejlevnější tašku, která vám padne do oka. Ale kvalitní a dobře vybraný model se může stát vaším „partnerem“ a pomocníkem na mnoho let – uvidíte, že nikdy nezalitujete těch pár chvil na víc, které jste do výběru investovali.

V našem článku se podíváme na různá provedení sportovních tašek, taky nás budou zajímat materiály, členění prostorů, případně různé speciální vybavení a funkční prvky, ale i design, barva a další aspekty. Kromě toho se budeme věnovat i cenovým hladinám – a to v rámci tří základních cenových kategorií a jejich sortimentu. Představíme vám i některé známé a osvědčené výrobce sportovních tašek.

Proč si pořídit sportovní tašku přes rameno?

Tašky přes rameno jsou oblíbené napříč historií a jejich sportovní verze je jen jednou z mnoha forem. Výhodou je možnost využití velkého a dobře organizovaného (přehledného) vnitřního prostoru.

Zatímco větší batohy jsou hluboké a hůře se v nich hledají věci uložené naspodu, tašky jsou spíše podlouhlé a umožňují rovnoměrné a dostupné rozmístění nákladu.

Kdy se sportovní taška hodí?

Toto zavazadlo – jak název napovídá – je ideální k přepravě např. sportovních pomůcek a oblečení např. na tréninky, soutěže apod. Využít se dá taky při cestování a dalších činnostech. Výhodou je rychlá a snadná manipulace, tašku kdykoli shodíte z ramene, vezmete do ruky, položíte na klín nebo pod nohy apod. Je ideální spíše pro kratší přenášení – např. od zastávky nebo auta do fitcentra apod.

Jaké má sportovní taška slabiny?

Sportovní taška není příliš vhodná pro dlouhé přenášení těžšího nákladu. Zavěšení na jednom rameni jednostranně zatěžuje záda a například na túry nebo vycházky je rozhodně praktičtější batoh. Taška je výhodnější, pokud ji budete častěji odkládat (např. v dopravních prostředcích) a různě s ní manipulovat.

jak vybrat sportovní tašku

Různé varianty

Jaké podoby může mít sportovní taška pro různé účely? Co se do ní dá uložit a čím může být vybavená? Pojďme se na to podívat.

⏩ Taška do posilovny

Fitness modely nemusejí být nijak zvlášť rozměrné, protože do posilovny s sebou většinou bereme pouze oblečení, ručník a boty. Existují dokonce tašky se speciální přihrádkou na boty, obvykle na „čelní“ straně. Mohou tak být umístěny izolovaně mimo hlavní náklad, aby ho například neznečistily. Taková přihrádka by měla být z nepromokavého, odolného a snadno omyvatelného materiálu.

Taška do posilovny může být stylová, ležérní, vysloveně sportovní, ale taky poměrně civilní, takže ve městě nebude působit příliš výrazně a půjde snadno sladit i s běžným oblečením. Šikovnou pomůckou může být třeba vnější přihrádka na nápojovou lahev a samozřejmě samostatné oddělení na klíče, doklady, peněženku apod.

⏩ Taška pro náročnější sportovce

Pokud se věnujete sportu, který vyžaduje větší množství různého vybavení, musí tomu odpovídat taky vaše sportovní taška. S jednoduchým, lehkým a nepříliš objemným modelem už nevystačíte. Musíte sáhnout po zavazadle s odpovídajícím objemem a taky správnou organizací vnitřního prostoru.

V nabídce různých značek najdete spoustu modelů šitých vysloveně na míru konkrétním sportům. Například opravdu objemné hokejové tašky často s vyztuženou konstrukcí a třeba i vysunovací pevnou rukojetí a kolečky. Pořídit můžete i tašky vhodné na míčové sporty jako fotbal, basketball nebo volejbal (např. značky Nike, Adidas, Puma…), tašky na box s širokými otvory na rukavice (např. známá značka Everlast) a další specializovanější modely.

⏩ Taška a batoh v jednom

Zejména u objemnějších sportovních tašek se můžete setkat s tím, že mají kromě popruhu na rameno a rukojetí i zádové popruhy, aby je bylo možné nosit jako batoh. To jistě oceníte, pokud budete potřebovat s větším nákladem překonat pěšky delší vzdálenost. Na rameni se taška mnohem snadněji pronese. Toto řešení je poměrně běžné například u zmíněných tašek na box.

⏩ Cestovní sportovní taška

Cestovní tašky mohou být velmi objemné, opatřené velmi sofistikovaným členěním prostoru se spoustou šikovných vnitřních i vnějších přihrádek. U větších tašek se opět můžete setkat s kolečky a výsuvnou rukojetí. Tyto tašky mívají obvykle civilnější nebo neutrálnější design, aby působili víc univerzálně. Existují ale i tašky velmi elegantní nebo třeba i kožené.

⏩ Taška do terénu

Zajímavou a za jistých okolností určitě praktickou variantou jsou například tašky s vyztuženým dnem, které může být opatřeno i nožičkami. Celé provedení je nepromokavé a mimořádně odolné. Takovou tašku můžete postavit i do mokra, aniž by tím obsah nějak utrpěl. Zajímavým modelem tohoto typu je například Travelite Flow Locker Bag.

⏩ Nastavitelné tašky

Některé tašky umožňují – obvykle s pomocí systému zipů – upravit svou velikost. Například zvětšit prostor na dně nebo po stranách. Může to být praktické, pokud tašku používáte k různým účelům. Pokud máte jen malý náklad, tašku zmenšíte a máte kompaktní zavazadlo. V případě potřeby její objem „nafouknete“.

⏩ Taška na výlety

Další zajímavou možnost představují tašky výletnické. Ty lze chápat jako pokračovatelky „chlebníků“, které nosili naši dědečkové. Tyto tašky jsou vhodné na různé vyjížďky, vycházky anebo pikniky. Přítomna totiž bývá prostorná přihrádka na boxy s jídlem, v některých případech i tepelně izolovaná.

⏩ Cyklotaška

Existuje celá škála cyklotašek a brašen, které lze umístit do rámu, pod sedlo, na řídítka apod. Střihu sportovní tašky nejvíce odpovídají brašny na nosič, které bývají taky nejobjemnější a mohou disponovat právě i popruhem přes rameno na přenášení. Typickým příkladem může být například velmi oblíbená cyklistická taška Arsenal 450.

sportovní taška materiál

Důležité parametry

Na jaké parametry se při výběru sportovní tašky zaměřit? Zde jsou alespoň ty nejdůležitější.

Objem, velikost

Velikost nebo spíše kapacita tašky je možná vůbec nejdůležitějším faktorem výběru. Jak jsme řekli, největší tašky jsou obvykle cestovní (pokud nejde o menší palubní, příruční tašku) a taky na některé sporty náročnější na vybavení, jako je například hokej. Opravdu rozměrné tašky mohou poskytovat kapacitu i 60 nebo 80 l či více.

Běžné sportovní tašky se ale pohybují spíše v rozmezí od 30 do 50 l. Jde o poměrně univerzální velikost vhodnou pro běžné, nepříliš náročné použití a časté nošení. Poslední kategorií jsou malé tašky pod 30 l. Ty mohou být vhodné například do posilovny na aerobik apod., nejmenší modely pak už můžeme označit spíše za sportovní „kabelky“. I ty jsou velice módní a sportovněji laděné dámy si je jistě oblíbí.

Materiálové zpracování

Materiálové zpracování je zcela zásadní z hlediska praktičnosti, odolnosti, životnosti a udržovatelnosti tašky. V drtivé většině případů se setkáte se syntetickými materiály – zejména s polyesterem, který je nejdostupnější. Tyto tašky jsou snadno omyvatelné a docela dost vydrží. Vyšší nároky splňují tašky z nylonu nebo např. polyamidu, u nichž můžete očekávat větší mechanickou odolnost a delší životnost.

Poněkud méně běžné jsou tašky z přírodních materiálů. Může jít o bavlnu, nebo dokonce kůži. Obvykle jde o stylové nebo exkluzivní modely.

Důležitým faktorem je i nepromokavost materiálu. Správná sportovní taška by měla být alespoň do jisté míry voděodolná, aby každý nečekaný deštík nezmáčel veškerý obsah. Kvalitnější tašky, zejména cestovní, pro outdoorové disciplíny apod., mívají ochranu proti vodě na vyšší úrovni a měly by obstát i při silnějším dešti nebo když je například položíte na mokrou zem.

Organizace prostoru

Zde panuje opravdu velká rozmanitost. Výrobci se předhánějí v tom, kdo vytvoří ergonomicky dokonaleji členěnou tašku. Můžete se tak setkat s mnoha přihrádkami, kapsami, nosiči a odděleními pro speciální účely. Záleží na vaší potřebě, zda zvolíte spíše tašku s velkým uceleným prostorem, anebo více členěný model.

Vzhled a barva

Možnosti jsou skutečně takřka nedozírné. Tašky mohou být vyloženě sportovně laděné, civilnější anebo i vysloveně elegantní.

Pokud jde o barvy, mezi jasně nejoblíbenější patří černá, která je mimořádně univerzální, hodí se skoro k jakémukoli oblečení a nejsou na ní tak vidět nečistoty. Hodí se navíc pro ženy, muže i děti bez rozdílu. Hitem jsou i šedé tašky, které mají podobně praktické vlastnosti jako černé. U dívek a dam je pak velmi oblíbená svěží růžová. Modrá barva je sportovní klasika a stále patří mezi populární, i když dny její největší slávy už zřejmě minuly.

kvalitní sportovní tašky

Ceny sportovních tašek

Kolik stojí kvalitní sportovní taška? Máme pro vás základní shrnutí.

Sportovní tašky do 500 Kč

Velmi levné sportovní tašky lze pořídit doslova za pár stovek. Nemusejí být nutně málo kvalitní, najdete zde i značkové kousky. Většinou však jde o jednodušší a menší modely z obyčejnějších materiálů. Pro nenáročné nebo příležitostné použití obvykle dostačující volba.

Sportovní tašky do 2000 Kč

Zdaleka nejširší sortiment. Najdete zde celou řadu nejprodávanějších sportovních tašek na trhu. Zejména jde o modely značek jako Nike, Adidas, Husky apod. Vybírat můžete ze všech možných druhů, střihů a designů.

Sportovní tašky nad 2000 Kč

Zde už je výběr výrazně menší a najdete zde především exkluzivní modely různých významných značek, často jde kožené a velmi elegantní tašky.

Nejlepší značky sportovních tašek

Je pro vás značka důležitá a orientujete se podle výrobce při výběru? Pak se vám možná bude hodit naše malé představení několika nejvýznamnějších hráčů na poli sportovních tašek.

  • Adidas – Legendární německá značka sportovních bot, oblečení a dalšího vybavení. Samozřejmě nabízí i široký sortiment univerzálních i specializovanějších sportovních tašek v ceně od cca 400 do 1500 Kč.
  • Nike – Americká značka Nike může představovat alternativu k výrobkům Adidas. Nabízí velmi pěkné a kvalitní sportovní tašky v obdobných cenových relacích.
  • Puma – Puma nabízí výběr především klasických sportovních tašek za velmi dobré ceny při poctivé kvalitě.
  • Under Armour – Robustní a odolné tašky, rozmanitý výběr, velké cenové rozpětí.
  • Husky – Menší výběr. Kvalitní, ale dražší modely.

Naše recenze sportovních tašek

Tyto sportovní tašky jsme osobně testovali v naší redakci:

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1NIKE BA5961-410

Materiál: ekologická kůže + textil
Rozměry: 38,5 x 23,5 x 21 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]619 Kč Číst recenze
#2Nike VAPOR POWER MEDIUM
Materiál: nylon + polyester
Rozměry: 52 x 19 x 30 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#3adidas Lin Duffle S FM6745
Materiál: textil
Rozměry: 47 x 19,5 x 25 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]619 Kč Číst recenze
#4NAPAPIJRI Hayage Duf
N0YKD1176 Blu Marine

Materiál: textil
Rozměry: 58 x 29 x 29 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1931 Kč Číst recenze
#5Under Armour Sportstyle
Materiál: polyester
Rozměry: 55 x 27 x 27 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1199 Kč Číst recenze
#6TOMMY JEANS
Materiál: ekologická kůže + textil
Rozměry: 47 x 27 x 32 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4056 Kč Číst recenze
#7Puma AT ESS GRIP BAG
Materiál: polyester
Rozměry: 45 x 14 x 32 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]649 Kč Číst recenze
#8Kipocket KIPSTA 80 l
Materiál: polyester
Rozměry: 70 x 30 x 33 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]329 Kč Číst recenze
0 Sdílení