Sport / outdoor

Nejlepší fotbalové míče: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší fotbalové míčeFotbal je u nás bezesporu velice tradičním a oblíbeným sportem. Ve světě jde dokonce o jedničku v popularitě mezi sportovními hrami, protože fotbalu propadla snad celá Evropa i Jižní Amerika. Těší se významnému zájmu taky v Africe a řadě Asijských zemích. Díky tomu co do počtu fanoušků z globálního hlediska poráží i sporty jako lední hokej, basketbal, tenis a další. Je to možná překvapivé, ale potvrzuje to řada respektovaných žebříčků. V dnešním článku se zaměříme na nejdůležitější část výbavy každého fotbalisty. Zajímat nás tudíž pochopitelně bude výběr nejlepšího fotbalového míče, jelikož bez toho to prostě nejde. Provedeme vás přitom všemi důležitými aspekty, které se nákupu fotbalového míče týkají. Zajímat nás budou technické parametry, materiály, kvalita zpracování, důležité certifikace a podíváme se taky na cenové relace tohoto vybavení. Úplně na konci v krátkých recenzích představíme i některé nejvýznamnější výrobce. I značka může totiž představovat důležité vodítko.

Velkou výhodou fotbalu oproti řadě jiných sportů, respektive sportovních her, je opravdu minimální náročnost na vybavení a prostředí. Nepotřebujete led, brusle, chrániče, drahé rakety, kurty ani nic podobného. Stačí vám míč. V začátku a při amatérské hře se lze totiž docela dobře obejít i bez kopaček nebo parádních dresů. Možná i to je jeden z důležitých důvodů, proč je právě fotbal tak nesmírně rozšířený a oblíbený – a to i v zemích se slabší ekonomikou. Fotbal navíc tvrdí kolektiv. Přitom nejde o zvlášť tvrdý sport, ve srovnání třeba s hokejem či ragby. Pokud se s touto hrou chystáte začít, rozhodně se vyplatí věnovat výběru správného míče trochu pozornosti. A tím více, pokud už se řadíte mezi pokročilejší fotbalisty.

V dnešním článku vám kromě podrobného průvodce nabídneme opět i klasický žebříček, ve kterém najdete inspirativní sbírku nejzajímavějších aktuálních modelů tohoto stěžejního vybavení. Poradit vám mohou i zkušenější uživatelé. Neváhejte navštívit a prozkoumat různé odborné testy i uživatelské recenze fotbalových míčů.

Nejlepší fotbalové míče na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Nike Strike
Nejlepší fotbalový míč na trénink
✔️ Grafika pro vynikající sledování míče
✔️ Zesílená duše
✔️ Poměr cena / kvalita
✔️ Dobré hodnocení v recenzích
📌 od 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2adidas Tiro Match
Nejlepší cena / výkon
✔️ Míč s označením kvality IMS
✔️ Odolný ručně šitý plášť
✔️ Vydrží i náročné tréninkové podmínky
📌 od 320 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Puma teamFINAL 21.3
Ocenění FIFA Quality, prošel testy FIFA
✔️ Z kolekce teamFINAL, která byla vytvořena pro dosažení maximálního možného výkonu
✔️ Míč prošel testy FIFA a získal v nich ocenění FIFA Quality
📌 od 680 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4adidas Tiro League Artificial
Nejlepší míč na úmělou trávu
✔️ Navržen tak, aby zajistil podobný odraz jako míč na travnatém hřišti
✔️ Splňuje mezinárodní kritéria pro testování
✔️ Hladký povrch pro předvídatelnější trajektorii
📌 od 550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5adidas Tsubasa Pro
Certifikace FIFA
✔️ Míč má tepelně lepenou bezešvou konstrukci
✔️ Certifikát kvality FIFA, takže je vhodný pro profesionální hru
✔️ Nepřehlédnutelná grafika
📌 od 2800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6adidas Tango ROSARIO
Nejlepší fotbalový míč velikosti 4
✔️ Ručně šitý míč je odolný a umožňuje skvělou kontrolu
✔️ Úspěšné složení testů kulatosti, hmotnosti a odskoku dle požadavků FIFA
📌 od 650 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7KIPSTA F100
Nejlepší dětský do 8 let, velikost 3
✔️ Míč odolá 2 500 nárazům o nakloněnou rovinu při rychlosti letu 50 km/h
✔️ 32 dílů s dvouvrstvou laminací a gumová duše
📌 od 100 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat fotbalový míč

Je ve výběru fotbalového míče nějaká věda? Tak jako obvykle záleží na tom, za jaký konec to vezmete. Můžete zkrátka přijít do obchodu a vzít první míč, na který narazíte – nebo vybírat na internetu podle ceny. Pokud však chcete míč trochu víc „na míru“, s nímž budete spokojení (a dlouho vám vydrží), pak je vhodné postupovat obezřetněji. Důležitých parametrů přitom není nijak nepřeberné množství.

Historické okénko

Protože je fotbal tak významný sport, stojí za to se o něm něco dozvědět. O jeho „současnosti“ se fanoušci dozvídají dnes a denně. Ale kolik z vás zná i jeho historii? Pravděpodobně tušíte, že rodištěm „moderního“ fotbalu je Anglie, kde je tento sport dodnes brán nesmírně vážně a Anglie taky zůstává fotbalovou velmocí. K zásadnímu rozmachu fotbalu a jeho institucionalizaci došlo během 19. století, kdy přišly první pokusy o sjednocení pravidel (1848, Cambridgeská pravidla). První oficiální fotbalové sdružení vzniklo v roce 1863 (The Football Association). Anglický fotbal se poté šířil i na kontinent.

Jenže to vše je pouze špička ledovce, poslední úsečka dlouhé časové přímky. Angličané rádi hledají prapůvod fotbalu ve své dávnější historii, sahají kvůli tomu až do středověku, do 12. století, kdy se tato hra měla hrát na silnicích a loukách. Tehdy měla však hra zcela jiný, mnohem drastičtější a násilnější, ráz. Během raného novověku už se fotbal rozšířil, a dokonce se objevovaly první – a podle všeho velmi divoké – fotbalové výtržnosti. Ty způsobily i vlnu zákazů fotbalu, které trvaly často velmi dlouho.

  • Pro zajímavost: Během 16. století se v italské Florencii rozšířila podobná hra „Calcio“. Dodnes je fotbal v italštině nazýván tímto slovem.

Když se podíváme ještě dále do minulosti, můžeme variace na fotbal najít i u antických civilizací. Řekové původně podobné míčové hry hráli s balóny z kůže, které nebyly nafukovací, ale plněné vlasy. Svou verzi fotbalu měli i Číňané už pár století před naším letopočtem. Říkalo se jí cuju (cchu-ťü). Hry připomínající fotbal jsou známé i od středoamerických předkolumbovských civilizací (neboli indiánů, jak se lidově říká). Tehdy šlo i o náboženskou záležitost, neboť kapitán poraženého družstva býval prý obětován bohům. Dobrý důvod vydat ze sebe maximum.

Fotbal má tedy dlouhé a rozvětvené kořeny a patří mezi nejstarší a nejtradičnější sportovní hry vůbec. Přesto jsou státy, které mu nijak zvlášť neholdují. Například v Severní Americe (zejména USA) se tato hra ve své anglické podobě (v US angličtině soccer) neuchytila. Takzvaný „americký fotbal“ je zde mnohem oblíbenější, ale připomíná na první pohled spíš ragby.

Výběr fotbalového míče podle herního „terénu“

Naprostou klasikou jsou samozřejmě míče pro hru na trávě – a to i umělé trávě. Ty můžeme považovat za jakousi referenční hodnotu. Fotbal se však dá hrát na různých místech a površích, a proto existují i variace, které jsou speciálně uzpůsobené, aby lépe obstály a odolaly ve specifických podmínkách.

Míče na tvrdý a umělý povrch

Například beton, asfalt, potažmo měkčí umělé povrchy, jako je tartan apod. Tyto míče mají především odolnější vnější povrch, zpracování musí odpovídat vystavování míče většímu tření, tvrdším dopadům. Velikostně bývají stejné jako klasické míče (standard vel. 5).

Míče na futsal

Míče pro sálový fotbal jsou taky odlišné. Typický je především menší odskok, který kompenzuje omezenější prostor a tvrdé povrchy. Častá je taky menší velikost míče (vel. 4).

Míče na písek

Plážový fotbal je sice disciplína, která u nás nemá moc prostoru, ale přesto stojí za to se o ní zmínit. Existují i míče specializované na tuto variantu fotbalu. Jsou obvykle měkčí, protože fotbal se hraje naboso. Často jsou taky voděodolné a sytě či kontrastně zbarvené. Velikost bývá standardní, tedy 5.

Fotbalové míče podle velikostí

Jak vyplývá z předchozí kapitoly, existuje více velikostních variant fotbalových míčů. Výběr odpovídající velikosti patří mezi velmi důležité aspekty výběru, ale obvykle nejde o žádnou složitou zápletku. Pojďme se na dostupné velikostní verze podívat:

  • Velikost 1 a Velikost 2 nejsou míče určené pro reálnou hru. Jde o „mini“ míče, které většinou slouží jako reklamní předměty. Někdy se používají pro zábavu, cvičení různých fint apod. Tato velikost tedy pro normální hraní odpadá.
  • Velikost 3 je první velikost určená pro skutečnou hru. Jde o velikost používanou pro dětské fotbalové zápasy, konkrétně pro fotbalisty do 8-9 let věku (mladší přípravka). Pokud máte doma malého fotbalistu či fotbalistku pod touto věkovou hranicí, velikost 3 je správná volba.
  • Velikost 4 je „juniorská velikost“ pro fotbalisty ve věku cca 9 až 13 let (starší přípravka). Ve velikosti 4 se však taky často vyrábějí standardní (dospělé) míče na futsal.
  • Velikost 5 je standardní velikost pro všechny hráče od cca 14 let a pro dospělé.

Někteří rodiče se mohou domnívat, že jejich ratolest je „napřed“ nebo že koupí míče větší velikosti, než odpovídá věku dítěte, mu umožní náskok. Není to dobrá volba! Pro dítě bude větší míč zbytečně těžký a špatně ovladatelný, nebude se s ním schopné naučit a perfektně zvládnout techniku, takže hrozí, že bude naopak spíše zaostávat. Neadekvátní míč taky zatěžuje pohybový aparát dítěte. Klouby jsou zbytečně namáhány, svaly jsou zatěžovány nerovnoměrně. U dítěte může dojít i ke ztrátě motivace nebo k nechuti vůči fotbalu.

Materiálové zpracování fotbalových míčů

Z hlediska materiálového zpracování panuje u fotbalových míčů překvapivá rozmanitost. Rozdíly jsou nejen v materiálech, ale i metody zpracování. Tradiční volbou pro fotbal jsou šité míče. Další možností jsou míče lepené, ty jsou sice častější u nohejbalu, ale stále častěji se s nimi setkáte i ve fotbale, nezřídka u špičkových a drahých míčů profesionální třídy.

Velmi důležité je materiálové zpracování svrchního pláště. Dnes je velmi populární a rozšířená syntetika. Důvodem přitom není jen nižší pořizovací cena míčů, ale i výhodné praktické vlastnosti, minimální potřeba údržby, vysoká odolnost vůči mechanickému působení, ale i voděodolnost.

Setkat se můžete především s PVC nebo PU materiály a jejich kombinacemi. PVC míče jsou především velmi dostupnou variantou s vysokou odolností. Jsou však taky poměrně tvrdé. PU míče jsou měkčí, poskytují hráči lepší cit a skvělou kontrolu. Pak jsou tu míče i z pravé kůže. Pravá kůže je však poměrně okrajovou záležitostí. Jinými slovy, pro méně náročné a rekreační použití a začátečníky může být vhodnou volbou spíše PVC míč, pro pokročilejší a vážnější hru spíše PU míče.

Pak je tu ještě opomíjená otázka vnitřního vzduchového pouzdra (duše). Velmi oblíbené jsou latexové duše s vynikajícími vlastnostmi a odolností. Butylové duše mnohem lépe drží vzduch, ale jsou tvrdší, méně poddajné, mají přitom nižší odraz. Používají se často u futsalových míčů (ale i jiných).

32 dílů

Určitě znáte design klasického „panelového“ fotbalového míče šitého z pravidelných úhelníků. V klasické variantě, jejíž design vytvořil v roce 1962 Eigil Nielsen je 20 šestiúhelníků a 12 pětiúhelníků. Výsledkem je dokonalá koule s ideálními vlastnostmi odrazu a letu. Dnes se lze setkat s různými variancemi a způsoby zpracování, od jiného počtu úhelníků až po bezešvé lepené míče.

fotbalový míč jaký koupit

Testování míčů

Testování a certifikaci míčů provádí samotná Mezinárodní federace fotbalových asociací neboli FIFA. Pokud sháníte míč pro vážnější použití, měli byste věnovat pozornost těm, které byly schváleny touto organizací, potažmo certifikaci FIFA vyžadovat. Existují dva stupně atestace míčů na fotbal.

FIFA Quality a FIFA Quality Pro

FIFA Quality je „nižší“ známka. Přesto dostatečná pro profesionální použití, přátelské zápasy apod. Atestace má šest kol. Nejvyšší ligu představuje atestace FIFA Quality Pro. Ta má však jen o jedno testovací kolo navíc, ve kterém se zjišťuje stálost tvaru a velikosti. Pojďme se na jednotlivá kola podívat:

  • Hmotnost musí být u Quality Pro míčů mezi 420 a 445 gramy. U Quality je rozmezí 410-450 g.
  • Obvod správný průměrný obvod (měřeno na více místech) musí být 68,5-69,5 cm u Quality Pro míčů.
  • Kulatost testuje šestnáctibodové měření s maximální odchylkou 1,5 % (Pro) až 2 % (Quality).
  • Odraz se měří na ocelové desce ze dvou metrů. Míče Pro musejí mít odraz 135-155 cm.
  • Absorpce vody, resp. voděodolnost, při hře v dešti apod. Nasákavost musí být minimální. Testuje se 250násobným ponořením do vody. Míče Pro mohou vstřebat max. 10 % původní hmotnosti.
  • Míra ztráty tlaku u míčů Pro nesmí ztráta tlaku za 72 hodin překročit hranici 20 % (25 % u Quality).
  • Zachování velikosti a tvaru se testuje pouze u Pro míčů. Míč je vystřelován proti ocelovému plátu (2000krát). Měří se míra deformace, ztráta tlaku a další faktory.

Ceny fotbalových míčů

Kolik stojí kvalitní fotbalový míč? Zde jsou základní relace, na které můžete narazit.

✅ Míče na fotbal do 300 Kč

Dostupné míče od cca 150 Kč. Většinou určené pro amatérskou, rekreační a tréninkovou hru. Oblíbené jsou značky jako Umbro či Puma nebo třeba Lotto.

✅ Míče na fotbal do 800 Kč

Vysoce kvalitní, ale stále především tréninkové míče. Dominují značky jako Adidas a Nike. Obrovský výběr.

✅ Míče na fotbal nad 800 Kč

Zápasové a oficiální míče. Oblíbené značky jsou Adidas, Nike, Puma či Select. Vhodné pro profesionální a náročné použití.

Nejlepší značky fotbalových míčů

Které značky fotbalových míčů patří k osvědčeným a oblíbeným?

  • Adidas – Kvalitní tréninkové i oficiální míče především ve střední a vyšší relaci. Jedna z nejžádanějších značek.
  • Nike – Alternativa k Adidas.
  • Spokey – Především velmi levné rekreační a tréninkové míče pro nenáročné zájemce.
  • Puma – Další oblíbená značka dražších a kvalitních, ale i dostupných míčů.
ProduktInfoHodnocení
#1Nike Strike
Nejlepší fotbalový míč na trénink
✔️ Grafika pro vynikající sledování míče
✔️ Zesílená duše
✔️ Poměr cena / kvalita
✔️ Dobré hodnocení v recenzích
📌 od 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2adidas Tiro Match
Nejlepší cena / výkon
✔️ Míč s označením kvality IMS
✔️ Odolný ručně šitý plášť
✔️ Vydrží i náročné tréninkové podmínky
📌 od 320 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Puma teamFINAL 21.3
Ocenění FIFA Quality, prošel testy FIFA
✔️ Z kolekce teamFINAL, která byla vytvořena pro dosažení maximálního možného výkonu
✔️ Míč prošel testy FIFA a získal v nich ocenění FIFA Quality
📌 od 680 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4adidas Tiro League Artificial
Nejlepší míč na úmělou trávu
✔️ Navržen tak, aby zajistil podobný odraz jako míč na travnatém hřišti
✔️ Splňuje mezinárodní kritéria pro testování
✔️ Hladký povrch pro předvídatelnější trajektorii
📌 od 550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5adidas Tsubasa Pro
Certifikace FIFA
✔️ Míč má tepelně lepenou bezešvou konstrukci
✔️ Certifikát kvality FIFA, takže je vhodný pro profesionální hru
✔️ Nepřehlédnutelná grafika
📌 od 2800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6adidas Tango ROSARIO
Nejlepší fotbalový míč velikosti 4
✔️ Ručně šitý míč je odolný a umožňuje skvělou kontrolu
✔️ Úspěšné složení testů kulatosti, hmotnosti a odskoku dle požadavků FIFA
📌 od 650 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7KIPSTA F100
Nejlepší dětský do 8 let, velikost 3
✔️ Míč odolá 2 500 nárazům o nakloněnou rovinu při rychlosti letu 50 km/h
✔️ 32 dílů s dvouvrstvou laminací a gumová duše
📌 od 100 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení