Sport / outdoor

Nejlepší boty do vody: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší boty do vody
Čas dovolených se neodvratitelně blíží a spousta lidí si neumí představit léto bez dovolené u vody nebo nejlépe rovnou u moře. A není nad to být na takovou dovolenou dobře připravený předem. Nese to s sebou jisté výhody. Například můžete využít výhodné nabídky na last minut dovolené u moře, vyrazit ze dne na den a ušetřit i mnoho tisíc. Pro někoho je vyrazit narychlo snadné, neboť jezdí polehku – s minimem zavazadel. Jiní si dovolenou bez spousty kufrů představí jen stěží. Ať tak či onak, ve vaší výbavě k moři či jiné vodě by neměly chybět vhodné boty do vody. Zaberou minimum místa, moc neváží a dokážou vás ochránit před uklouznutím, poraněním o ostrý kámen nebo třeba mořského ježka a mají i další výhody. V dnešním článku se proto zaměříme právě na to, jak vybrat nejlepší boty do vody.

Zajímat nás přitom budou především opravdu specializované boty určené pro tyto účely, nikoli různorodé alternativní a náhradní řešení. Kvalitní obuv do vody může vydržet velmi dlouho, proto se investice zajisté vyplatí. Vždy je však na místě rozhodovat se pečlivě a nevybírat neuváženě. Kromě našeho průvodce a žebříčku vám mohou pomoci i uživatelské recenze bot do vody.

Nejlepší boty do vody na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Aquashoes 120 Subea (Decathlon)
Nejlepší boty do vody pro většinu lidí
✔️ Nazují se jedním pohybem
✔️ Ideální na šnorchlování
✔️ Podešva se vzorkem zabraňuje uklouznutí
📌 od 300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2inSPORTline Nugal
✔️ Rychlostahovací šněrovací systém
✔️ Prodyšná konstrukce s odtokem vody
✔️ Členitá podrážka s důrazem na ochranu prstů
📌 od 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Aquashoes 100 Subea (Decathlon)
Nejlepší boty do vody pro děti
✔️ Vyvinuty na šnorchlování a pobyt ve vodě
✔️ Možné chodit i po skalnatém břehu
✔️ 5mm vzorek na botách podešve brání uklouznutí
📌 od 190 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4AQUOS BESSO
Boty do vody proti ježkům
✔️ Rychlé schnutí nohy díky prodyšnému svršku
✔️ Otvory v podešvi zvyšující cirkulaci vzduchu
✔️ Vhodné i na paddleboard a vodní sporty
📌 od 370 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Hiko Rafter
Neoprenové boty do vody
✔️ Skvělé pro rafting a pro další vodní sporty
✔️ Bota se lehce obouvá a zouvá
✔️ S výztuhami pro ochranu nohou
📌 od 1350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nabaiji Aquafun (Decathlon)
Nejlepší průhledné boty do vody
✔️ Pro skvělou stabilitu v bazénu
✔️ Určené na aqua fitness a aqua bike
📌 od 190 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat boty do vody

Jak vybrat kvalitní boty do vody? Při výběru se vyplatí zvážit především to, k jakým účelům vám bude obuv sloužit. Zda k běžné odpočinkové rekreaci u vody nebo k vodním sportům. Taky byste měli vzít v potaz terén a prostředí. Důležitý je samozřejmě pocit komfortu, na kterém se bude podílet i materiálové zpracování, střih a další faktory.

Proč si pořídit boty do vody?

Co dokáže pokazit dovolenou ze všeho nejvíc? Když si odmyslíme různé krizové a extrémní situace, pak by jednou z možných odpovědí klidně mohl být úraz či poranění. I když máte dobré cestovní pojištění (nebo jste na dovolené ve své domovině) a nejde o nic vážného, stejně to náladu jistě nezlepší. O tenhle typ zážitků stojí málokdo.

Přitom je statisticky dokázáno, že podcenění terénu a následné úrazy u vody patří k nejčastějším nehodám v letních měsících a na dovolených. Vyvrtnutá či zlomená noha na kluzkém kameni či skále, zabodnuté střepy, mořští ježci či jiné ostré předměty v chodidle, šlápnutí na vosu či včelu atd. To jsou každodenní situace.

Předcházet jim přitom můžete použitím vhodné obuvi k vodě a do vody. Ta vám poskytne nejen ochranu před nejrůznějšími ohroženími, ale i vyšší komfort, například na oblázkové pláži. Správné boty do vody a na pláž lze přitom pořídit i dost lacino.

jaké boty do vody

 

Jak mají vypadat boty do vody?

Spousta lidí ze zvyku nebo ve snaze ušetřit obouvá na pláž a do vody různé nevhodné druhy bot. Mohou to být například žabky, sandály nebo populární i zavrhované „Crocsy“. Tyto boty jsou přitom pro tyto účely nevhodné, neposkytují téměř žádnou ochranu. Ano, na kamenité pláži ochrání chodidlo před bolestivou chůzí, ale to je tak vše.

Zřejmě nejhorší variantu představují žabky. Riziko poranění prstů nebo nohy je zřejmě ještě větší, než kdybyste chodili bosky. O něco lépe jsou na tom nazouváky s pevnou špičkou a ještě lépe sandály či zmíněné Crocsy, pokud je nosíte i s přezkou přes patu. Ale jde o boty, které chodidlo neobepnou a nezpevní, jsou těžké a ve vodě mohou ztěžknout ještě více (zejména textilní obuv) nebo nabírat vodu.

Jaká je tedy správná varianta? Speciální boty do vody se svou podobou nejvíce blíží klasickým cvičkám, balerínám nebo upnutým papučím, jaké nosí děti na přezutí do školky. Obepínají nohu pevně kolem kotníku. Díky elastickému materiálu se na noze perfektně zafixují, nikde tudíž nepřekážejí. Specifické materiály zároveň zabrání tomu, aby boty nasákly vodou. Boty jsou mimořádně lehké a skladné – perfektně praktické.

Kde se dají využít speciální boty do vody?

Boty do vody představují vhodné vybavení na pláž. Oceníte je zejména na kamínkových plážích nebo členitých pobřežích s náročnějším terénem a rovněž ve vodách s členitým dnem, kde může číhat ledacos. Od přírodních útvarů či živočichů až po lidmi odhozené odpadky, o které se můžete poranit.

Ale tento typ obuvi nachází zásadní především ve vodních sportech. Ať už jde o surfování či windsurfing, vodní lyžování nebo mnoho jiných disciplín. Jde o součást výbavy, která poskytuje ochranu i vyšší tepelný komfort.

Materiálové zpracování

Z jakých materiálů mohou být kvalitní boty do vody? Zejména v nejdostupnější kategorii patří k populárním materiálům síťovina.

Tato textilie zajistí lehkost a vysokou prodyšnost, zároveň není příliš nasákavá. Boty do vody se svrškem z tohoto materiálu běžně koupíte i pod 200 Kč. Představují vhodnou volbu pro běžné a nenáročné použití na pláži a ve vodě na dovolené. Odolnost ani životnost nejsou u této kategorie nijak fascinující, ale při zmíněném běžném použití vám přesto vydrží i na mnoho let.

Za kvalitnější platí boty, které jsou vyrobeny z neoprenu. Jde o polymerovaný kaučuk (chloropren) s vynikajícími vlastnostmi pro tyto účely. Ostatně jistě znáte neoprenové obleky, které nosí potápěči a vodní sportovci. Neoprenové boty mohou být součástí tohoto kompletu nebo fungovat samostatně. Oceníte je i při náročnějším pohybu ve vodě.

Neopren nabízí vynikající tepelnou izolaci i ve vodě, takže je vhodný i pro delší pobyt v chladnějších vodách. Je mimořádně mechanicky odolný. V praxi se však lze setkat s různými kombinacemi materiálů, kdy figurovat může i guma, elastan, PVC i další složky a příměsi. Většinou jde nicméně o gumové a syntetické materiály či textilie. Přírodní textilie (plátno, bavlna,…) nejsou pro jakékoli vybavení a odění do vody příliš vhodné, protože jsou typicky vysoce nasákavé, znásobují svou hmotnost. Zároveň oproti syntetickým materiálům velmi pomalu schnou.

S klasickou i prstovou špičkou

Pokud je pro vás volnost pohybu maximálně důležitá, můžete zvolit i boty do vody s odděleným palcem anebo oddělenými všemi prsty. I s tímto provedením se můžete setkat. Nabízí ho například značka Injinji nebo Kiprun.

Toto řešení bývá dražší a pro běžné použití není potřeba, využijí ho spíše sportovci nebo uživatelé se speciálními nároky. Největší výběr však jednoznačně najdete v kategorii bot do vody s klasickou špičkou.

boty do vody

Tvrdá i měkká podrážka

Podrážky pro boty do vody mohou být z gumy, silikonu i dalších materiálů a příměsí a mohou mít různou výšku, vzorek i tuhost. Na jedné straně stojí boty s poměrně robustními podrážkami s výrazným vzorkem, kdy se podešev příliš neliší od podešve běžné obuvi. Na opačném konci spektra stojí de facto „barefoot“ provedení s měkkou, zcela ohebnou podrážkou minimální tloušťky.

Měkčí a tenčí podrážka poskytne logicky vyšší citlivost při styku s terénem. Někdo však upřednostní klasičtější, silnější provedení s vyšší mírou ochrany spodku chodidla.

Nízký i vysoký střih

Naprostá většina bot do vody má nízký střih, tedy objímá chodidlo pod kotníkem. Toto provedení je lehké a praktické, pro většinu běžného, ale i sportovního použití adekvátní. Existují však i boty s vysokým střihem – i takové, které de facto připomínají holínky.

Tyto boty jsou určeny pro náročné sportovní nebo jiné použití. Tomu obvykle odpovídá i cena, která se často pohybuje až kolem 2000 Kč. Na letní dovolenou na pláži však boty do vody s vysokým střihem rozhodně nepotřebujete.

Utahování či zapínání

Nejčastěji jsou boty do vody elastické, pouze nazouvací. Přirozeně chodidlo obepnou. U některých – spíše dražších – modelů se však můžete setkat i s přídavným šněrováním. Obvykle jde o elastické tkaničky, které se utahují pomocí přezky. Můžete tak nohu perfektně zafixovat. Jde ovšem opět spíše o boty určené pro náročnější a sportovní použití. Pro běžné použití na dovolené u vody jsou nazouvací boty zcela přiměřenou a dostačující volbou. Musíte však zvolit správnou velikost.

Jak vybrat velikost bot do vody

Pokud si botu nevyzkoušíte v obchodě, ale nakupujete přes e-shop, měli byste velikost pečlivě vybírat. Základem je znát velikost svého chodidla. Tu můžete přesně změřit následovně:

Postavte se zády ke zdi, patu přirazte ke stěně. Je třeba, abyste na noze stáli plnou vahou, aby se chodidlo zcela rozvinulo. Nyní chodidlo obkreslete tužkou nebo aspoň udělejte čárku u palce. Pak vzdálenost změřte a využijte převodní tabulky, které najdete na e-shopu. Rozhodně se nevyplatí spoléhat na to, že „znáte své číslo“. Vždy využijte konkrétní převodní tabulku daného výrobce.

Někdy se boty do vody prodávají pouze se značením jako oblečení: S, M, L, XL,… přičemž každé písmeno odpovídá určitému rozpětí čísel obuvi.

Ceny bot do vody

Kolik stojí kvalitní boty do vody? Samozřejmě vždy záleží na tom, o jaký typ obuvi půjde. Zda bude sloužit k nějakému specifickému sportu či náročnějšímu použití nebo jen k procházkám po pláži a koupání na dovolené. Boty do vody najdete v různých cenových relacích.

✅ Boty do vody do 250 Kč

V této nejnižší relaci můžete najít právě boty vhodné pro nenáročné použití při koupání a na dovolenou na pláži a u moře. Boty budou vesměs síťované nebo ze syntetické textilie (nylon, polyester,…), gumy apod. K ochraně proti ježkům, ostrým kamenům a většímu pohodlí postačí.

✅ Boty do vody do 1000 Kč

Zde již můžete najít obrovský výběr různých druhů obuvi do vody, včetně neoprenových modelů a speciálních sportovních modelů. Dominují zde značky jako Aquos či Subea. Vybere si většina zájemců, včetně náročnějších.

✅ Boty do vody nad 1000 Kč

Potápěčské a jiné speciální sportovní boty obvykle z vysoce kvalitního neoprenu. Velmi častý je zde vyšší střih obuvi. Jde o kategorii, která již zaujme velmi náročné zájemce a aktivní či profesionální sportovce.

Nejlepší značky bot do vody

Které značky patří k nejoblíbenějším výrobcům kvalitní obuvi na pláž a do vody? Zde pro vás máme pár tipů…

  • Aquos – Tato značka prodávaná řetězcem Sportisimo u nás patří k vůbec nejoblíbenějším a nejprodávanějším. Nabízí skvělý výběr především v dostupnější a střední cenové relaci. Skvělý poměr ceny a kvality.
  • Decathlon – Řetězec Decathlon nabízí hned několik velmi úspěšných značek obuvi do vody. Zřejmě nejznámější je Subea s vynikajícím výběrem spíše dostupnějších a středně drahých modelů. Zaujmout však může i značka Nabaiji nebo Olaian, která již nabízí i dražší modely pro náročnější sportovní použití.
  • InsportLine – Tato tuzemská značka nabízí několik velmi povedených modelů ve střední cenové relaci.
  • Vivobarefoot – Pokud vás to táhne k barefoot obuvi, může být tato značka pro vás to pravé. Velmi zajímavý výběr kvalitních bot do vody.
ProduktInfoHodnocení
#1Aquashoes 120 Subea (Decathlon)
Nejlepší boty do vody pro většinu lidí
✔️ Nazují se jedním pohybem
✔️ Ideální na šnorchlování
✔️ Podešva se vzorkem zabraňuje uklouznutí
📌 od 300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2inSPORTline Nugal
✔️ Rychlostahovací šněrovací systém
✔️ Prodyšná konstrukce s odtokem vody
✔️ Členitá podrážka s důrazem na ochranu prstů
📌 od 600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Aquashoes 100 Subea (Decathlon)
Nejlepší boty do vody pro děti
✔️ Vyvinuty na šnorchlování a pobyt ve vodě
✔️ Možné chodit i po skalnatém břehu
✔️ 5mm vzorek na botách podešve brání uklouznutí
📌 od 190 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4AQUOS BESSO
Boty do vody proti ježkům
✔️ Rychlé schnutí nohy díky prodyšnému svršku
✔️ Otvory v podešvi zvyšující cirkulaci vzduchu
✔️ Vhodné i na paddleboard a vodní sporty
📌 od 370 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Hiko Rafter
Neoprenové boty do vody
✔️ Skvělé pro rafting a pro další vodní sporty
✔️ Bota se lehce obouvá a zouvá
✔️ S výztuhami pro ochranu nohou
📌 od 1350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nabaiji Aquafun (Decathlon)
Nejlepší průhledné boty do vody
✔️ Pro skvělou stabilitu v bazénu
✔️ Určené na aqua fitness a aqua bike
📌 od 190 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení