Sport / outdoor

Nejlepší boty do fitka (fitness boty na cvičení): TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší boty do fitka Navštěvování fit center se stalo běžnou součástí života velké části populace. Lidé se sedavým zaměstnáním si zde mohou utužit kořínek či zhubnout pár kil, sportovci všech odvětví zde mohou zvyšovat svou sílu a kondici pro lepší výkony a tak dále. Fitko se stává součástí životního stylu a má i svou kulturu, ke které mimo jiné patří správné oblečení a obutí. V dnešním článku se budeme věnovat druhému zmíněnému faktoru. Poradíme vám totiž, jak vybrat nejlepší boty do fitka na cvičení. Není to tak snadné, jak se může zdát. Cvičení ve fitness centru je totiž sám o sobě široký pojem. Jak tedy najít optimální obuv dle svých potřeb?

Nejlepší boty do fitka (boty na cvičení) na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Nike Metcon
Nejlepší boty na cvičení
✔️ prodyšný svršek
✔️ mezipodešev je opatřena pěnou pro tlumení
✔️ stabilní široká a plochá pata
✔️ gumová podrážka má skvělou trakci
✔️ boty mají dobré recenze
📌 od 3100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Reebok Nano
Oblíbený model fitness obuvi
✔️ jedny z nejoblíbenějších bot na trénink na trhu
✔️ pěkný, moderní design
✔️ určena pro cross-trénink, kardio a vzpěračské cviky
✔️ odolný svršek z tkané textilie FlexWeave
✔️ vysoce odolná podrážka z pryže s flex drážkami
📌 od 2500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Under Armour Project Rock
Schvaluje Dwayne Johnson
✔️ tréninkové boty ve spolupráci s Dwaynem Johnsonem
✔️ bota ti poskytne neuvěřitelné pohodlí a podporu
✔️ odolný svršek ze síťoviny je lehký a prodyšný
✔️ pásek z TPU pro stabilizaci a uzamčení paty
✔️ odpružení UA HOVR snižuje náraz a vrací energii
📌 od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Nike Superrep Go
Nejlepší fitness boty cena / výkon
✔️ vyrobeny z recyklovaných materiálů
✔️ zónový svršek pevně obepíná nohu ze všech stran
✔️ mezipodešev citlivě tlumí při intenzivním tréninku
✔️ podrážka s gumou pouze ve velmi namáhaných oblastech
✔️ nízká váha bot
📌 od 1750 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Nike Romaleos
Nejlepší vzpěračské boty
✔️ pevnost, stabilita a podpůrná mezipodešev
✔️ nastavitelné pásky ve střední části boty
✔️ zajišťuje podporu i při výbušných pohybech
✔️ široká pata poskytuje stabilní základnu
📌 od 5150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nike MC TRAINER
Nejlepší levné boty do fitka
✔️ drží nohu na místě při vzpírání, sprintu nebo posilování
✔️ plochá základna je kolem paty širší
✔️ vícesměrná trakce gumové podrážky po stranách
✔️ měkké pěnové tlumení je na bocích zvednuté
📌 od 1000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat boty do fitka?

Výběr obuvi do fitness centra by měl vycházet z provozované disciplíny a znalosti specifických potřeb, které se s ní pojí. Chodíte zvedat velmi těžké váhy, či rovnou vzpírat? Nebo dáváte přednost lehčímu, aerobnímu a kondičnímu cvičení? Od toho se odvíjí i volba obuvi. Samozřejmě jsou i jisté obecné požadavky, které by fitness obuv měla splňovat. Při výběru vám pak mohou pomoci i recenze fitness bot od jiných zákazníků.

Jaké boty si pořídit do fitka?

Je třeba si hned před první návštěvou posilovny nejdříve běžet koupit speciální fitness boty? Rozhodně ne. Přímo bychom to nedoporučovali, protože to může být zbytečná investice. V první řadě je potřeba se v prostředí fitcentra zorientovat, zjistit, zda vás bude cvičení bavit a taky si ujasnit, jakému druhu tréninku se budete chtít věnovat.

Láká vás spíše silový trénink, vzpírání či silový trojboj? Zajímáte se o kulturistiku a bodybuilding? Táhne vás to spíš k intenzivním intervalovým tréninkům, všestrannému crossfitu nebo lehčímu aerobnímu či rekreačnímu a kondičnímu posilování? Je velký rozdíl, jestli budete v posilovně hlavně jezdit na rotopedu nebo zdvihat dvousetkilové činky. Tomu by měla odpovídat i obuv.

Pro začátek můžete rozhodně do fitka vyrazit v běžné, kvalitní sportovní obuvi. Boty by měly být pevné, sandálky, žabky či cvičky nechte doma. Později můžete uvažovat o pořízení obuvi, která vám poskytne tu správnou oporu a umožní vám trénovat bezpečněji, zdravěji, potažmo intenzivněji a efektivněji.

Fitness boty

Správná trakce

Velmi důležitou vlastnosti fitness obuvi je dobrá přilnavost a trakce. Boty nesmí klouzat, podrážka musí mít vzorek vhodný na hladké podlahy a povrchy. Musí vás udržet i například na běhacím pásu, kde každé selhání obuvi (nebo přecenění sil) může vést ke komickým eskapádám, jejichž videozáznam bude následně léta zdobit internet. V lepším případě. V horším může dojít i k vážnějším zraněním.

Rozhodně tedy volte obuv na umělé podlahové krytiny s dostatečnou mírou trakce, díky které se udržíte i na kluzkém povrchu. Může se stát, že někdo rozlije na zem pití nebo špatně šlápnete – zkrátka tuhle oporu potřebujete.

Prodyšnost

Velmi důležitá je u fitness obuvi prodyšnost. Boty budete nosit při výrazné nebo extrémní fyzické zátěži, bude se vám velmi potit noha. Pot musí odcházet. Výhodou je, že v případě fitness bot nemusíte klást prakticky žádný důraz na voděodolnost, která je s prodyšností typicky v rozporu. Boty totiž budete používat ve vnitřním prostředí. Za prodyšnost přitom zodpovídá primárně svršek, takže je velmi důležité zvolit adekvátní materiálové zpracování.

Nejvhodnější a nejčastější volbou jsou různé síťoviny. Právě tímto typem svršku je dnes opatřena většina fitness obuvi. Relativně prodyšné je i plátno. Naopak neprodyšná je kůže, včetně umělé. Na druhou stranu kůže poskytuje vysokou pevnost, což je žádoucí vlastnost zejména u těžších tréninků. Výrobci proto prodyšnost dohánějí různými perforacemi svršku nebo ventilačními systémy.

Stabilita a opora

Boty na cvičení by vždy měly poskytovat dostatečnou oporu a stabilitu. Nevhodné jsou boty s příliš měkkou a vysokou podrážkou, například velmi tlumivé běžecké boty. Při cvičení potřebujete vydatný a jistý kontakt se zemí. Kolem kotníků a paty by pak bota měla být pevná a poskytovat kloubům oporu a ochranu před zraněním. Neznamená to, že fitness boty musí být vysoké. Naopak, většina má spíše běžný, nižší střih. Je ale třeba, aby konstrukce svršku nohu držela a nepovolovala.

I z těchto důvodů by boty na fitness měly být šněrovací a s širším přiléhavým jazykem, aby umožnily pevné utažení a obepnutí chodidla. U některých bot je šněrování ještě posíleno přezkou na suchý zip.

Boty na cvičení

Odolnost

Fitness boty vyžadují specifický druh odolnosti. Nemusejí být schopné odolat větru dešti, ale musejí mít podešev, která se „nezboří“ pod náporem vysokých vah a zátěží. To samozřejmě platí zejména u silových tréninků. Odolnost taky souvisí s pevností a oporou pro nohu. Na druhou stranu se dá jinak říct, že fitness obuv nemusí být stavěna na vysloveně extrémní namáhání.

Nebudete s ní zřejmě běhat v těžkém terénu, skákat a rychle měnit směry, vystavovat ji výkyvům počasí nebo jiným dramatickým podmínkám, které vedou k rychlému opotřebení.

Optimální velikost

Jako u každé sportovní, ale i volnočasové obuvi je velmi důležité zvolit správnou velikost. Nejlépe si můžete nohu změřit tak, že si stoupnete na list papíru, paty i papír přirazíte těsně ke stěně a před palcem si uděláte značku. K této přesné délce chodidla doporučujeme připočítat nadměrek, který by měl činit kolem 0,5 až max. 1 cm. Zajistí, že vám bota nebude příliš těsná, že se do ní dobře vejde ponožka a že vás nebudou nohy bolet, pakliže vám při cvičení trochu otečou.

Boty podle druhu cvičení

Pokud chcete mít opravdu funkční a spolehlivou fitness obuv, měli byste ji volit přímo podle toho, jakému druhu tréninku se věnujete. Každá disciplína má jiné nároky a požadavky.

Intenzivní silová zátěž

Zvedání těžkých činek při vzpěračském, powerlifterském nebo i těžkém kulturistickém tréninku vyžaduje velmi pevnou obuv. Musejí mít velmi pevnou, tvrdou podrážku – speciální vzpěračské boty mají i výrazně zvýšenou patu. Pevný musí být i svršek, vhodná je tedy třeba kůže s perforací pro vyšší prodyšnost.

Kruhové a aerobní tréninky nižší intenzity

V tomto případě nejsou na boty kladeny nějaké specifické, velké nároky. Vhodná je síťovina na svršek a podešev s dobrou trakcí, indoor vzorkem a nepříliš velkým odpružením.

Komplexní tréninky (crossfit)

Pro tento náročný a všestranný trénink doporučujeme boty lehké, ale velmi pevné se zvlášť dobrou oporou do stran i pevnou podrážkou s vysokou trakcí. Pata může být vyvýšená, ale ne příliš.

Hodí se do fitka běžecké boty?

Běžecké tenisky a boty nejsou adekvátní volbou do fitcentra. Pokud jde o boty striktně zaměřené na běh, typicky jsou vyvinuté tak, aby perfektně odpovídali konkrétnímu druhu pohybu a došlapu. Jsou vysoce tlumivé, což není vhodná volba pro intenzivnější cvičení se závažími. Neposkytují totiž pevnou oporu a stabilitu. Zároveň neposkytnou správnou oporu a trakci při různorodém, všesměrovém pohybu.

V neposlední řadě jsou kvalitní běžecké boty obvykle velmi drahé a byla by velká škoda je zhuntovat v posilovně. Mnohem rozumnější je pořídit si boty, které budou lépe stavěné na takovou zátěž, odolnější, spolehlivější a bezpečnější.

Je do fitcentra vhodná běžná volnočasová obuv?

Lakýrky si do posilovny asi nevezmete, ale běžné univerzální tenisky mohou být řešením, pokud se ve fitku teprve rozkoukáváte nebo pokud máte v plánu jen rekreační posilovací aktivity. Časem – až zjistíte, jakému „oboru“ se ve fitku vlastně chcete věnovat – si můžete pořídit více vyhovující obuv.

Velmi častou volnočasovou volbou, která je v posilovně k vidění jsou tenisky Converse.

Lze cvičit v barefoot obuvi?

Ano, někteří to i doporučují. Barefoot boty mají anatomický tvar, který umožňuje noze, aby se lépe rozvinula a měla přirozenější a úplnější kontakt s podložím. Při některých cvicích to velmi oceníte. Týká se to i těžkých cviků, jako je mrtvý tah, kdy vám citlivější spojení s podlahou umožní dosáhnout větší stability a jistoty.

Setkat se však můžete i s tvrzením, že barefoot boty mohou být u některých cviků (např. těžký dřep) spíše nevhodné. Zvláště trpíte-li nějakými problémy se zády nebo pohybovým aparátem. Obecně jsou však dobrou volbou pro většinu cviků lehčí až střední intenzity.

Je zdravé cvičit na boso?

Za předpokladu, že provádíte nějaký druh spíše lehkého aerobního tréninku s vlastní vahou nebo nízkými váhami, pak může být cvičení na boso přijatelné. Měli byste však být v pohybu na boso už zkušení, mít pevné a vytrénované kotníky a vazy, jinak si můžete spíše ublížit.

Zcela nevhodné je cvičení na boso s vysokými vahami. Můžete si i poškodit klenbu a způsobit si vážná zranění třeba i s trvalými následky. Není navíc žádný smysluplný důvod nutit chodidla, která nás už tak celý život nosí, snášet ještě třeba i dvoj- nebo vícenásobnou zátěž.

Obecně vzato pravděpodobně nemá cvičení v posilovně na boso žádný zvláštní význam nebo výhody. Pokud chcete prospět zdraví svých nohou, zvolte bosé procházky po měkkém přírodním povrchu, třeba po trávě.

Ceny fitness obuvi

Kolik stojí kvalitní fitness boty? Samozřejmě záleží, jaké máte nároky – výběr je široký a cenové relace taky. Zde je krátký přehled těch základních…

Fitness boty do 500 Kč

V tak nízké cenové relaci pochopitelně nelze počítat s exkluzivní kvalitou. Boty budou z obyčejnějších materiálů, určené pro méně intenzivní použití a s kratší životností. Solidní levné fitness boty můžete pořídit v některých řetězcích, jako je Decathlon či Sportisimo apod.

Fitness boty do 1500 Kč

Kolem tisícovky již lze pořídit kvalitní fitness boty, které mají potenciál obstát při náročnějším použití i po dobu několika let. Jde již vesměs o značkové modely.

Fitness boty nad 1500 Kč

Fitness boty ze špičkových materiálů a s využitím pokročilejších technologií. Dobrá volba pro náročné zájemce, kteří chtějí opravdu vynikající vlastnosti a výdrž obuvi.

Nejlepší značky bot do fitka či na cvičení

Které značky fitness obuvi patří k nejoblíbenějším a nejlepším?

  • Adidas – Renomovaná německá značka, která nabízí špičkový výběr. Boty jsou kvalitní, často využívají patentované technologie a moderní materiály.
  • Reebok – Tato americká značka nabízí velmi bohatý výběr fitness obuvi, nejčastěji v cenách kolem 1000 až 1500 Kč. Dobrý poměr ceny a kvality.
  • Under Armour – Dražší až drahé, ale taky vysoce kvalitní a perfektně zpracované fitness boty i pro náročné zájemce.
  • Nike – Hlavní konkurent značky Adidas, americká značka Nike, nabízí rovněž pěkný výběr fitness obuvi ve výborné kvalitě.
ProduktInfoHodnocení
#1Nike Metcon
Nejlepší boty na cvičení
✔️ prodyšný svršek
✔️ mezipodešev je opatřena pěnou pro tlumení
✔️ stabilní široká a plochá pata
✔️ gumová podrážka má skvělou trakci
✔️ boty mají dobré recenze
📌 od 3100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Reebok Nano
Oblíbený model fitness obuvi
✔️ jedny z nejoblíbenějších bot na trénink na trhu
✔️ pěkný, moderní design
✔️ určena pro cross-trénink, kardio a vzpěračské cviky
✔️ odolný svršek z tkané textilie FlexWeave
✔️ vysoce odolná podrážka z pryže s flex drážkami
📌 od 2500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Under Armour Project Rock
Schvaluje Dwayne Johnson
✔️ tréninkové boty ve spolupráci s Dwaynem Johnsonem
✔️ bota ti poskytne neuvěřitelné pohodlí a podporu
✔️ odolný svršek ze síťoviny je lehký a prodyšný
✔️ pásek z TPU pro stabilizaci a uzamčení paty
✔️ odpružení UA HOVR snižuje náraz a vrací energii
📌 od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Nike Superrep Go
Nejlepší fitness boty cena / výkon
✔️ vyrobeny z recyklovaných materiálů
✔️ zónový svršek pevně obepíná nohu ze všech stran
✔️ mezipodešev citlivě tlumí při intenzivním tréninku
✔️ podrážka s gumou pouze ve velmi namáhaných oblastech
✔️ nízká váha bot
📌 od 1750 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Nike Romaleos
Nejlepší vzpěračské boty
✔️ pevnost, stabilita a podpůrná mezipodešev
✔️ nastavitelné pásky ve střední části boty
✔️ zajišťuje podporu i při výbušných pohybech
✔️ široká pata poskytuje stabilní základnu
📌 od 5150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nike MC TRAINER
Nejlepší levné boty do fitka
✔️ drží nohu na místě při vzpírání, sprintu nebo posilování
✔️ plochá základna je kolem paty širší
✔️ vícesměrná trakce gumové podrážky po stranách
✔️ měkké pěnové tlumení je na bocích zvednuté
📌 od 1000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení