Sport / outdoor

Nejlepší kempingové židle a křesla: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší kempingové křesla
Kempování a stanování v přírodě, turistika a podobné kratochvíle. To, co bychom dnes asi souhrnněji nazvaly „outdoor aktivitami“ má u nás dlouhou tradici. Ještě v minulém režimu byl tramping oblíbeným způsobem úniku z tíživé reality, způsob jak okusit skutečnou fyzickou svobodu. Ale ani dnes neztrácí podobné činnosti nic na svém kouzlu a netěší se o nic menší oblibě. Jen se možná trochu transformovaly. Stále jsou však tací, kteří vyrážejí do přírody jen s batohem a spí pod širákem. A jiní, kteří preferují o něco větší pohodlí. Třeba v podobě prostorného stanu a dalšího kempingového vybavení. V dnešním článku se podíváme na zásadní součást kempingového „nábytku“. Zajímat nás budou nejlepší kempingové židle a křesla. Poradíme vám, jak toto vybavení vybrat s ohledem na své potřeby, možnosti, ale i konkrétní okolnosti a aktivity. Věnovat se budeme všem důležitým parametrům, nevyjímaje cenu či značky.

Kempingová židle či křeslo může mít opravdu mnoho rozličných podob. Vybírat taky můžete z nejrůznějších cenových relací. Před pořízením je však vhodné položit si ty správné otázky – a najít na ně adekvátní odpovědi. Právě s tím vám pomůže náš dnešní průvodce.

Pokud dáváte přednost konkrétní inspiraci, jistě vás zaujme náš žebříček. Vybrali jsme do něj ty nejkvalitnější a nejprodávanější kempingové židle. Nejde ale pouze o drahé kousky. Snažili jsme se o pestrost druhovou i cenovou. Vybrat si tak může skutečně každý. Zajímavé podněty a pomoc můžete před nákupem najít i v uživatelských nebo odbornějších recenzích kempingových židlí a křesel.

Nejlepší kempingové židle a křesla na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Quechua Comfort
Nejoblíbenější z Decathlonu
✔️ Výborná skladnost
✔️ Jednoduché otevření / zavření
✔️ Vynikající pevnost a odolnost tyček i látky
📌 od 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Crespo Compact Tex Supreme AP-215
Nejlepší křeslo ke karavanu
✔️ Lehká a extra robustní nastavitelná kempingová židle
✔️ 7 polohově nastavitelné opěradlo
✔️ Tkanina je vodoodpudivá a extra odolná
📌 od 3950 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Otwell Ontario
✔️ Otevírá se a složí během několika minut
✔️ Kvalitní textilie
✔️ Robustní hliníkový rám
📌 od 2600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Campgo KR8010
✔️ Nosnost 150 kg
✔️ Vyrobeno z hliníku
✔️ Skládací a snadno přenositelné
📌 od 1250 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Bo-Camp Copa Rio Classic
Cena / výkon
✔️ Hliníková konstrukce je lehká, ale i odolná
✔️ Plastové patky pro vyšší stabilitu
✔️ Bezpečnostní pojistka proti otevření
📌 od 870 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Husky Moat
✔️ Ocelové křeslo s polstrovanými područkami
✔️ Materiál odolný vůči oděru
✔️ Skládací konstrukce
📌 od 1400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Quechua křeslo Basic
Naprostý základ pro nenáročné stanování
✔️ Vynikající pevnost tyček a látky
✔️ Skladnost
✔️ Popruh usnadňuje přenášení a nošení
📌 od 400 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat kempingovou židli či křeslo

Co je důležité při výběru kvalitní kempingové židle? V každém případě je třeba se zajímat o faktory, jako je materiálové zpracování, rozměry, hmotnost, skládací mechanismus a skladnost, variabilita, komfort, zpracování jednotlivých částí a podobně. Židli či křeslo však vždy vybírejte s ohledem na způsob používání. Existuje řada typů i možností zpracování, každý se hodí pro jiný účel. Jak najít to správné řešení?

Důležité otázky při výběru kempingové židle, křesla

Jistě je nejjednodušší koupit nejlevnější židli nebo první, kterou uvidíte v reklamě. Pokud jste však náročnější a hledáte výrobek, který vám bude perfektně a dlouho sloužit, zkuste začít položením správných otázek.

  • Kde budete židli používat? – Potřebujete model do kempu, na turistiku, na pláž, na rybaření, univerzální provedení?
  • Jak a kdy budete židli používat? – Hledáte model k častému a intenzivnímu použití za náročných podmínek, který odolá povětrnostním vlivům, včetně deště a je vysoce odolný? Nebo spíše židli pro klidnou dovolenou a občasné lenošení v kempu?
  • Jaké máte priority? – Ty se zajisté odvíjejí od konkrétní aktivity. U turistické židle bude důležitá skladnost, lehkost, minimální rozměry a zároveň solidní odolnost vůči počasí i mechanickému poškození. U židle pro klidné kempování v autokempu oceníte spíše prostornost, komfort, variabilitu nastavení, doplňkové vybavení…
  • Jaké jsou vaše tělesné proporce? – Židle musí sedět k vaší výšce i hmotnosti. Sledujte rozměry sedací části, výšku, nosnost atd.
  • Máte nějaké zdravotní obtíže? – Vezměte v potaz, pokud vás trápí bolesti zad či kolenou. Například hluboká a nízká židle s volným, prověšeným sedem pro vás asi nebude ideální. Hledejte pevnější model s lepší oporou.

camping

K čemu lze použít kempingová židle?

Ačkoli mluvíme o kempingovém vybavení, neznamená to, že byste židli či křeslo mohli použít jen a pouze v kempu či autokempu. Tyto pomůcky poslouží i v řadě dalších případů…

Například při rybaření. Zvlášť pokud jde pro vás o příležitostnou aktivitu a nechcete pořizovat speciální rybářskou židli. Hledejte model s vysokou odolností vůči vlhkosti a dobře schnoucími a pevnými materiály potahů.

Pokud máte rádi kulturní akce pod širým nebem, židle vám skvěle poslouží na festivalech, koncertech a při nejrůznějších podobných příležitostech. V takovém případě zřejmě oceníte spíše flexibilní a skladnější model s rychlým a jednoduchým skládacím mechanismem.

Taky na dovolené u moře či jiné vody se může židle hodit. Třeba pro pohodlné posezení na pláži. Zde nejspíš oceníte především komfort či možnost polohování a ležení. Taky třeba stříšku či držák na slunečník coby příslušenství.

Další možností je cestování a turistika. Směrodatná zde nejspíš bude skladnost, lehkost, minimální rozměry. Židle by však neměla zaostávat v odolnosti.

To jsou pochopitelně jen některé z mnoha možností, jak se dá kempingová židle využít. Jistě pro ni lze najít uplatnění i doma na zahradě, na koupališti, výletech autem i pěšky a při bezpočtu dalších příležitostí.

Typy kempingových křesel a židlí

Toto vybavení nemá nijak striktně definované kategorie. Rozdělení však může pomoci s orientací v sortimentu a s výběrem. Lze jej však vzít z různých konců. Základní rozdělení se nabízí…

Židle vs. křesla

V čem je rozdíl? Dá se říct (vcelku očekávaně), že židle jsou jednodušší, lehčí, méně komfortní variantou. Nemají (výraznější) opěrky rukou. Skládací mechanismus bývá jednodušší, židle jsou méně variabilní.
Židle se hodí buď pro méně náročné zájemce, příležitostné použití anebo pro použití v „terénu“, při turistice apod. Zkrátka všude tam, kde je třeba preferovat spíše skladnost a flexibilitu před komfortem.

Za křesla lze označit robustnější modely s výraznějšími opěrkami rukou. Časté je větší vybavení, variabilita nastavení, vysoká nosnost a podobné výhody. Na druhou stranu jsou křesla vhodnější pro statičtější použití a spíše převážení než daleké přenášení.

Specifické typy a varianty

Velmi oblíbeným řešením je klasické kempingové křeslo. Mívá bytelnější konstrukci, vysoké opěradlo a výrazné opěrky rukou (v těch mohou být třeba držáky na pití). Posed je velmi komfortní s dobrou oporou. Díky výšce sedu je usedání i vstávání snadnější i pro osoby s určitými zdravotními potížemi. Potah může být čistě jednoduchý, látkový, ale časté jsou i modely s vydatnějším polstrováním, opěrkou hlavy a podobně.

Nízká židle je další populární řešení. Existuje víc způsobů provedení, ale v současnosti se vytříbil specifický oblíbený typ (např. Happy Green Discovery) s véčkovitým velmi nízkým posedem a oblými bočními madly. Mechanismus je velmi jednoduchý a funkční. Židle jsou značně skladné a přitom odolné, nosnost běžně kolem 100 kg. Výhodou je i velmi nízká cena v řádech nižších stovek korun. Židle je poměrně univerzální, ale neposkytne velký komfort. Díky nízkému těžišti jsou však vhodné i na nestabilní povrch – třeba na písečnou pláž.

Trojnožka (stolička) je dalším známým typem. Jde zřejmě o nejlevnější a nejjednodušší řešení. Třídílná kovová konstrukce je nahoře opatřena látkovým sedátkem. Pohodlí je minimální, stejně jako hmotnost a rozměry. Hodí se spíše jako nouzové řešení pro nenáročné použití.

Existuje i řada dalších variací, které se liší v nejrůznějších detailech. Tři výše uvedené lze považovat v rámci běžného současného sortimentu za jistý základ.

Za zmínku stojí například varianta v podobě houpacího kempingového křesla s oblými „lyžemi“ vespod. V anglickém prostředí se tato křesla nazývají rocker, u nás jde spíše o okrajovou, ale zajisté atraktivní záležitost. Alternativou je závěsné provedení, kdy je textilní sedací část de facto volně zavěšena na své konstrukci, takže umožňuje pohupování.

Materiálové zpracování

Kempingové křeslo či židli tvoří rám a potah. U rámu se používá kov – a to buď ocel, nebo hliník. Hliník je lehčí, ocel však v průměru přece jen o něco pevnější a většinou levnější. Vždy je důležité, aby byl kov patřičně ošetřen. Na ocel se obvykle používá prášková úprava, která chrání proti vlhkosti a korozi.

Materiál potahů je nejčastěji polyester. Obecně je polyester odolný vůči oděru a má výborné vlastnosti vůči vlhkosti. Neroztahuje se a netěžkne (na rozdíl od např. bavlny, ale třeba i nylonu), rychle schne. Pro tyto účely je proto hlavní a nejčastější volbou. Rozdíly v kvalitě polyesteru však mohou být skutečně markantní.

Křesla mohou mít jednoduchý potah, nebo i určité polstrování. Polstrování je jistě pohodlnější, ale přidává na objemu (snižuje skladnost) a taky pomaleji schne.

kempování výbava

Nosnost

Nosnost je jistě důležitým faktorem. Svědčí nejen o tom, jak „těžkého“ uživatele unese, ale i o celkové odolnosti, o tom, jaké snese zacházení a jakou intenzitu používání. Poctivý standard je u většiny křesel a bytelnějších židlí nosnost 100 kg. Ty nejpevnější mají nosnost 120 kg, výjimečně snad i více. Naopak nosnost kolem 80 kg nebo méně je už spíše pro méně náročné, příležitostné či nouzové použití.

Hmotnost

Neméně podstatná je hmotnost židle či křesla. Od hmotnosti se odvíjí vhodný způsob použití. Nejlehčí bývají skládací stoličky a trojnožky, které mohou mít jen kolem 1 kg. Nízké židličky a lehká křesílka se často pohybují v rozmezí 1,5 až 3 kg nebo o něco více. Stále jsou solidně přenosná i na poněkud delší vzdálenosti. Do této hmotnostní relace se vejdou i některá komfortnější, ale lehká křesla.

Robustnější, komfortnější a lépe vybavená křesla mívají kolem 4-6 kg, někdy i více. Obvykle tedy stále jde o relativně lehké vybavení. Přesto rozměrově ani váhově už nejsou tato křesla zanedbatelná a např. na delší přenášení, pěší výlety, turistiku apod. se dvakrát nehodí.

Rozměry

Rozměry jsou velmi variabilní. Zajímat byste se měli o výšku sedu, která hodně svědčí o pohodlí při usedání a vstávání. Hloubka a šířka sedu a výška zadní opěrky se podílejí na celkovém komfortu sezení. Měly by být dostatečné vzhledem k proporcím uživatele.

Skládací mechanismus

Mechanismus skládání by měl být především kvalitně zpracovaný, plynulý a snadno ovladatelný, s vysokou životností. Některé modely jsou určeny k velmi rychlému a jednoduchému rozložení. Jiná křesla vyžadují více času pro správné nastavení, ale taky mohou poskytovat větší variabilitu a možnosti. Vždy záleží na tom, jakým způsobem a kde budete křeslo či židli používat.

Další vybavení

Některá křesla či židle mohou nabídnout zajímavé vybavení, různé příslušenství je pak často možné i dokoupit. Mezi možné vybavení patří např. držáky na pití v opěrkách rukou, moskytiéry, přídavné stříšky či držáky na slunečník nebo deštník, úložné prostory v podobě kapes či tašek, tašky nebo i batohy pro přenášení samotné židle.

Video

Ceny kempingových židlí a křesel

Kolik investovat do kvalitní kempingové židle či křesla? Sortiment, který je v současnosti k dispozici, zahrnuje vše od výrobků doslova za hubičku až po poměrně nákladné kousky, jejichž pořízení už většina lidi musí notně rozvážit. Co naleznete v jednotlivých relacích?

✅ Kempingové židle a křesla do 1000 Kč

Už kolem sta korun můžete pořídit nejlevnější rozkládací stoličky a trojnožky. Kolem tří až pěti set nízké židličky, výše pak jednodušší a lehčí křesílka. Výběr je poměrně bohatý, takže jistě najdete adekvátní produkt.

✅ Kempingové židle a křesla do 3000 Kč

Právě v této relaci najdete většinu klasických kempingových křesel. Lze už očekávat jistý komfort, kvalitní konstrukci a třeba i polstrování a další vybavení. Na své si tedy přijdou i náročnější zájemci.

✅ Kempingové židle a křesla nad 3000 Kč

Již menší výběr. Zahrnuje bytelná a luxusní kempingová křesla s vysokým důrazem na komfort a případně i různé vybavení. Jde spíše o objemnější a těžší kousky pro statičtější použití.

Nejlepší značky kempingových židlí a křesel

Kteří výrobci nabízejí kempingová křesla a židle s dobrým poměrem ceny a kvality?

  • Cattara – Známá a oblíbená značka. Vynikající výběr. Najdete zde vše od trojnožek až po velmi komfortní křesla.
  • Bo Camp – Opět velký výběr a různé cenové relace. Osvědčená značka s vysokým hodnocením.
  • Happy Green – Z nabídky značky jsou nejzajímavější velmi populární nízké židle Discovery fungující na oblíbeném, osvědčeném designu.
  • Quechua – Značka řetězce Decathlon. Výborný poměr ceny a kvality. Velmi dobrý výběr.
ProduktInfoHodnocení
#1Quechua Comfort
Nejoblíbenější z Decathlonu
✔️ Výborná skladnost
✔️ Jednoduché otevření / zavření
✔️ Vynikající pevnost a odolnost tyček i látky
📌 od 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Crespo Compact Tex Supreme AP-215
Nejlepší křeslo ke karavanu
✔️ Lehká a extra robustní nastavitelná kempingová židle
✔️ 7 polohově nastavitelné opěradlo
✔️ Tkanina je vodoodpudivá a extra odolná
📌 od 3950 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Otwell Ontario
✔️ Otevírá se a složí během několika minut
✔️ Kvalitní textilie
✔️ Robustní hliníkový rám
📌 od 2600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Campgo KR8010
✔️ Nosnost 150 kg
✔️ Vyrobeno z hliníku
✔️ Skládací a snadno přenositelné
📌 od 1250 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Bo-Camp Copa Rio Classic
Cena / výkon
✔️ Hliníková konstrukce je lehká, ale i odolná
✔️ Plastové patky pro vyšší stabilitu
✔️ Bezpečnostní pojistka proti otevření
📌 od 870 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Husky Moat
✔️ Ocelové křeslo s polstrovanými područkami
✔️ Materiál odolný vůči oděru
✔️ Skládací konstrukce
📌 od 1400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Quechua křeslo Basic
Naprostý základ pro nenáročné stanování
✔️ Vynikající pevnost tyček a látky
✔️ Skladnost
✔️ Popruh usnadňuje přenášení a nošení
📌 od 400 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení