Zahrada

Test 6 nejlepších elektrocentrál: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší elektrocentrály Ne vždy a všude je k dispozici přístup k elektrické síti, přesto se v mnoha případech bez elektrické energie neobejdeme. Účinným řešením může být právě použití elektrocentrály. Tato zařízení mohou fungovat na různé druhy paliv, jako je benzín, olej nebo například plyn a generovat proud pro všemožné spotřebiče.

Elektrocentrály jsou velmi často používány ve stavebnictví, kde je třeba operativně zajistit dodávku energie pro různé nářadí a nástroje, ale i v mnoha dalších oborech. Své využití však mohou najít i v běžném životě. Menší modely mohou poskytovat elektřinu například zahradnímu vybavení či domácí dílně nebo napájet různé spotřebiče na starších chatách a chalupách. A jistě přijdete i na celou řadu dalších možností. Protože jde bezesporu o nesmírně praktickou pomůcku, rozhodli jsme se pro vás vytvořit výběr šesti nejlepších elektrocentrál, které jsou v současné době k dostání.

Žebříček jsme obsadili různorodými modely v několika cenových kategoriích, aby si vybrat mohl opravdu každý. Při srovnávání jsme se zaměřili na zásadní parametry, jako je provozní výkon centrál, regulace napětí, palivo, druh fáze, ale i míra ochrany proti vnějším vlivům, spotřeba, kvalita zpracování a samozřejmě poměr ceny a výkonu.

Při výběru tohoto zařízení je velmi důležité řídit se podle konkrétních potřeb a způsobu budoucího používání, proto nemusí být volba snadná. Budete-li i navzdory naší recenzi elektrocentrál s rozhodnutím na vážkách, možná najdete odpověď v průvodci, který je pro vás připraven na konci testu.

Nejlepší elektrocentrály

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Scheppach SG 3100
Jmenovitý výkon: 2500 W
Palivo: benzín
Typ motoru: čtyřtaktní
Spotřeba: 1.38 l/hod
✔️ Produkt roku 2020
✔️ Slušné recenze zákazníků
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6900 KčČíst recenze
#2HERON benzín/plyn
Jmenovitý výkon: 4,3-4,8 kW
Palivo: benzín, LPG, CNG
Typ motoru: -
Spotřeba: -
✔️ Nejuniverzálnější model
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]31500 KčČíst recenze
#3Scheppach SG 2000
Jmenovitý výkon: 2700 W
Palivo: benzín
Typ motoru: čtyřtaktní
Spotřeba: 1.07 l/hod
✔️ Skvělé recenze zákazníků
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14500 KčČíst recenze
#4HERON 8896140
Jmenovitý výkon: 3500 W
Palivo: benzín
Typ motoru: -
Spotřeba: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]15000 KčČíst recenze
#5Hecht GG 3300
Jmenovitý výkon: 3000 W
Palivo: benzín
Typ motoru: čtyřtaktní
Spotřeba: 1 l/hod
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]7600 KčČíst recenze
#6Hecht GG 1300
Jmenovitý výkon: 1000 W
Palivo: benzín
Typ motoru: čtyřtaktní
Spotřeba: 1 l/hod
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4800 KčČíst recenze

Recenze TOP elektrocentrál

# Scheppach SG 3100 (od 6900 Kč)

 Recenze Scheppach SG 3100  Na prvním místě pro vás máme velmi kvalitní a výkonný model známé a oceňované německé značky Scheppach s označením SG 3100. Jde o benzínovou centrálu disponující 15litrovou nádrží na bezolovnaté palivo. Motor je čtyřtaktový a dokáže palivo využívat velmi efektivně, takže získáte dostatek energie pro elektrické nářadí nebo jiné nástroje či osvětlení.

Velkou výhodou této kvalitní elektrocentrály je regulace AVR. Díky ní je možné její použití i pro citlivější spotřebiče, např. domácí spotřebiče, TV apod. Výkon je přitom velmi dobrý – maximální výkon motoru činí 4,8 kW, provozní výkon pak 2,7 kW (trvalý 2,5 kW). Výstupní napětí je 2×230 V a motor je opatřen bezúdržbovým chlazením vzduchem.

Model Scheppach SG 3100 je poctivě zpracovaný, a přestože nabízí velmi dobré parametry, je poměrně kompaktní a snadno ovladatelný. Hmotnost zařízení je 43 kg, motor je uložen v robustním kovovém rámu opatřeném navíc koly pro snadnou přepravu. Tato elektrocentrála je vhodná pro hobby i profesionální použití, krytí proti vnějším vlivům je IP 23, hlučnost dosahuje hodnot okolo 93 dB. Za zmínku rozhodně stojí velmi pohodlné startování a jednoduché ovládání a obsluha. Scheppach SG 3100 se těší vynikajícímu uživatelskému hodnocení a vítězství v našem výběru si plně zasluhuje.

Co potěší

  • Regulace AVR
  • Pro nářadí, osvětlení i citlivější spotřebiče
  • Kompaktní provedení s koly
  • Kvalitní zpracování
  • Trvalý výkon 2500 W

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Scheppach SG 2000 (od 14500 Kč)

 Recenze Scheppach SG 2000  S dalším tipem naší recenze elektrocentrál se vracíme k německé značce Scheppach. Tentokrát se ale zaměříme na model SG 2000, který nabízí nižší výkon, ale je tichý a kompaktní. Parametry tohoto zařízení se spíše blíží modelu značky Kipor. Jde o centrálu se čtyřtaktním benzinovým motorem o maximálním výkonu 2,7 kW. Objem palivové nádrže činí 3,2 l, přičemž spotřeba benzínu je něco málo přes litr za hodinu.

Zařízení poskytuje maximální výkon až 2000 W, stálý výkon je 1600 W, vybaveno je ochranou proti přetížení i proti nedostatku oleje a krytím IP 23. Hmotnost je velmi příjemných 20 kg. Tato centrála je vhodná pro napájení osvětlení, nářadí i drobné a citlivé elektroniky, která vyžaduje vysokou kvalitu výstupního proudu. Využít můžete dvě 230V zásuvky. K regulaci napájení používá Scheppach SG 2000 spolehlivý digitální invetror.

Toto zařízení se vyznačuje vysokou kvalitou zpracování. Nevýhodou je však poměrně vysoká cena, ale taky malý objem palivové nádrže a krátká provozní doba – okolo 3 hodin. Na druhou stranu můžete očekávat tichý chod, snadný start i ovládání a vysokou funkčnost.

Co potěší

  • Velmi lehká a kompaktní centrála
  • Tichý chod
  • Nízká spotřeba
  • Spolehlivá i pro citlivé přístroje

Co zamrzí

  • Vyšší cena
  • Nižší objem nádrže

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# HERON 8896140 (od 15000 Kč)

 Recenze HERON 8896140  Centrála HERON 8896140 patří mezi výkonné a kvalitní benzínové modely a v každém případě má co nabídnout. V testu elektrocentrál si vysloužila solidní čtvrté místo. A co můžete od tohoto zařízení očekávat? Především vysoký výstupní výkon 3000 W (maximální až 3500 W) a štědrý objem nádrže, která má místo pro 18 l paliva. Díky tomu je provozní doba na jedno naplnění poměrně vysoká.

Konstrukce centrály je kvalitní a potěší prakticky zpracovaný rám s vysokým madlem a robustními koly pro snadné převážení. Zařízení je jednofázové, se dvěma 230V zásuvkami. Celková hmotnost je 48 kg. Centrála je vhodná především pro profesionální použití například ve stavebnictví. Dík AVR regulátoru je však možné napájet i citlivé přístroje vyžadující kvalitnější proud. HERON 8896140 je dobrá elektrocentrála se solidním poměrem ceny a výkonnosti.

Co potěší

  • Vysoký výkon
  • Velká nádrž
  • Velké madlo a kola

Co zamrzí

  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# HECHT GG 3300 (od 7600 Kč)

 Recenze HECHT GG 3300  Sháníte výkonnou elektrocentrálu za výhodnou cenu? Potom vás určitě zaujme model GG 3300 od české značky HECHT. Jedná se opět o benzínový generátor s vysokým trvalým výstupním výkonem až 2600 W a maximálním výkonem 3000 W. Díky větší 15l nádrži vydrží tento stroj napájet různá elektrická zařízení po dobu okolo 7 hodin.

HECHT GG 3300 je jednofázový generátor vybavený čtyřtaktním, vzduchem chlazeným motorem, dvěma 230V zásuvkami, ochranou proti přetížení a nedostatku oleje, a dokonce i regulací AVR. Tento model bude dobře fungovat pro napájení nářadí, osvětlení apod., ale jeho použití pro citlivější elektroniku může být problematické. Taky hlučnost centrály je na poměrně vysoké úrovni okolo 100 dB.

Co potěší

  • Velmi výhodná cena
  • Vysoký výkon

Co zamrzí

  • Vysoká hlučnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Hecht GG 1300 (od 4800 Kč)

 Recenze Hecht GG 1300  I poslední místo našeho testu obsadil cenově dostupný model značky Hecht. Tentokrát jde o elektrocentrálu, za kterou zaplatíte méně než 5000 Kč. Pochopitelně nejde o nijak zvlášť výkonné zařízení, přesto může v mnoha případech dobře posloužit. Výhodou je například nižší hmotnost okolo 28 kg, která umožňuje snadnější přemísťování.

Hecht GG 1300 je vybaven nádrží o objemu 5,2 l a benzínovým, čtyřtaktním motorem. Trvalý výkon centrály je však pouze 900 W a maximální výkon pak 1100 W. Nevýhodou je taky vyšší hlučnost okolo 93 dB anebo horší možnosti použití pro citlivější elektrická zařízení. Centrála může nicméně dobře posloužit např. jako záložní zdroj energie v případě kalamity a taky pro hobby potřeby nebo napájení nástrojů a nářadí na chatách, chalupách apod.

Co potěší

  • Velmi výhodná cena
  • Nízká hmotnost

Co zamrzí

  • Nízký výkon
  • Vyšší hlučnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.4 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

Jak vybrat elektrocentrálu

Našli jste v našem žebříčku elektrocentrálu, která odpovídá vašim nárokům a potřebám? Pokud stále nevíte, který model pro vás bude ideální, možná vám pomůže následující návod. Dozvíte se, na jaké parametry se zaměřit a podle čeho se při výběru orientovat.

Palivo

V naší recenzi jsme se zaměřili na benzínové elektrocentrály. Důvod je zcela prostý, tento typ je dnes nejoblíbenější a nejprodávanějším. To ale neznamená, že neexistují jiné alternativy. Setkat se můžete i s centrálami dieselovými, olejovými i plynovými. Rozdíly v palivu se odrazí především na spotřebě a provozních nákladech a ekologické šetrnosti provozu.

  • Benzín – Nejoblíbenější palivo, umožňuje univerzální použití, vhodné pro hobby potřeby (zahrada, domácí dílna, chata,…), centrály mohou mít relativně nízkou hmotnost a menší rozměry. Spotřeba je však vyšší.
  • Olej – Palivo pro velmi výkonné centrály vhodné např. pro průmyslové použití.
  • Plyn – Poměrně ekologické a kompaktní centrály, ale obvykle s nízkým výkonem při vyšší ceně.
  • Diesel – Dieselové centrály nabízejí obvykle vysoký výkon, ale jde o těžká a rozměrná zařízení. Používají se např. ve stavebnictví.

Výběr podle napájení konkrétních spotřebičů

Na výběr vhodné elektrocentrály se lze podívat i takříkajíc z opačného úhlu. Jinými slovy vycházet z toho, co budete tímto zařízením napájet – a podle toho se rozhodovat o vlastnostech elektrocentrály. Je to jeden z možných přístupů či faktorů, zvlášť pokud máte jasno, jaká zařízení budete k centrále připojovat. Existují tři základní typy elektrických spotřebičů a každý má trochu odlišné nároky:

  • Odporové spotřebiče – Jde o velmi rozšířenou variantu a patří sem mnoho běžné domácí elektroniky, např. topení, rychlovarné konvice, žárovky i některé druhy elektrického nářadí apod. Výhodou je, že lze poměrně přesně vycházet z udaného příkonu spotřebiče. Pro tato zařízení se elektrocentrála vybírá poměrně snadno a jejich použití s ní je bezrizikové.
  • Indukční spotřebiče – Taky velmi rozšířená skupina, ale výběr elektrocentrály na míru je náročnější. Je třeba počítat s poměrně značnou rezervou oproti jmenovitému výkonu spotřebiče. V průměru je vhodné uvažovat o cca o třetinu vyšším výkonu centrály. Ale může být na místě i výrazně více, pokud jde o zařízení, která mají zvlášť velký odběr při spuštění (modernější zařízení už mohou disponovat speciální funkcí „měkčího“ startu, která má značný nárazový odběr kompenzovat). Mezi indukční spotřebiče se řadí většina ručního elektrického nářadí, různá čerpadla apod.
  • Kapacitní spotřebiče – Vyžadují obzvlášť velkou výkonnostní rezervu centrály oproti vlastnímu jmenovitému příkonu – a to okolo 100 až 200 %. Jde tedy o zařízení, která jsou pro centrálu náročná. Jde o různé výbojky, zářivky atd.

Provozní výkon

Provozní výkon je zcela zásadním faktorem při výběru. Právě výkon rozhoduje o tom, jaká zařízení (nebo jaké množství) budete moci napájet. Bohužel, pouhý údaj o trvalém jmenovitém výkonu ve W nebo kW obvykle nestačí, abyste mohli odhadnout reálné možnosti centrály. Jak to tedy funguje?

Situace je nejjednodušší u odporových (ohmových) spotřebičů, které mají konstantní spotřebu. Zde se můžete v podstatě řídit udávaným výkonem elektrocentrály a štítkovým příkonem zařízení, s tím že připočtete cca 10% rezervu. Tento případ se týká např. některého nářadí, osvětlení, ohřívačů apod.

Složitější je to s indukčními přístroji, které disponují elektromotorem. Ty vyžadují i 2krát až 3krát vyšší výkon než je jejich uváděný příkon. Pokud chcete napájet tato zařízení, počítejte s rezervou 100 a více procent.

Nejhůře jsou na tom pak zařízení s tzv. tvrdým startem. Ty mohou vyžadovat výkon i 5krát vyšší, než je jejich udávaný příkon. Týká se to např. chladniček a kompresorových zařízení, čerpadel apod.

Regulace

Regulace je další zásadní konstanta, na kterou je třeba se při výběru centrály zaměřit. Typ regulace informuje především o tom, pro jaká zařízení je centrálu možné využít. Nejběžnější variantou jsou rámové centrály, které vynikají nízkou cenou a velmi dobře napájejí nářadí, motorové stroje, osvětlení apod. Nejsou však použitelné pro citlivá elektronická zařízení (Počítače, notebooky, televize atd.). Taky hladina hluku je poměrně značná.

Velmi oblíbenou střední cestu zastupují centrály s regulací AVR, která omezuje kolísání napětí pod úroveň běžné zásuvky. Je tedy možné napájet i citlivé přístroje. Nevýhodou je však vyšší cena a vysoká bývá i míra hluku.

Poslední alternativou jsou centrály využívající invertory. Jejich vlastnosti jsou optimální, navíc jsou tišší, méně rozměrně a lehčí a mají výhodnou spotřebu. Zásadní nevýhodou je ale vysoká cena.

Fáze

Vybrat si jednofázovou, nebo třífázovou elektrocentrálu? To záleží na tom, k jakým účelům budete chtít zařízení použít. Jednofázové elektrocentrály jsou obvykle dostačující pro běžné použití a dokážou napájet zařízení určená pro standardní zásuvky.

Třífázová centrála dokáže napájet i třífázová zařízení se specifickou „vícekolíkovou“ zástrčkou. Tyto centrály se obvykle používají zejména ve stavebnictví a pro jiné profesionální účely.

Ochrana provozu

Ochrana proti vnějším vlivům není obvykle tak zásadní faktor, ale může vás zajímat, pokud budete centrálu používat ve venkovním prostředí. Obvykle se setkáte s IP 23, což je ochrana před vniknutím těles o průměru >12 mm a před vodou dopadající v určitém úhlu. Pro používání v obtížnějších venkovních podmínkách je však vhodnější centrála s krytím IP 54.

Hlučnost

Hladina hluku může být u elektrocentrál velmi vysoká, což může být v některých prostředích problematické. Nejlépe si z hlediska hlučnosti vedou invertorové centrály, které jsou nejlehčí, ale taky nejdražší. Provozní hluk se může pohybovat okolo 60-70 dB, což odpovídá např. pračce nebo vysavači. U ostatních centrál může hlučnost dosahovat 90 a více dB, což už jsou velmi nepříjemné hodnoty.

Vybavení a funkce

Může mít elektrocentrála nějakou speciální výbavu? S různými funkčními a praktickými prvky se setkat můžete. Zde je přehled těch základních:

  • Kolečka, podvozek, rukojeti – Elektrocentrály jsou poměrně robustní a těžká zařízení, takže pokud je tu a tam chcete operativněji přemísťovat, jistě oceníte model s koly a rukojeťmi pro snadné převezení.
  • Displej – U moderních centrál se můžete setkat i s panelem opatřeným displejem s digitálním ovládáním.
  • Dálkové ovládání – I tato možnost existuje a v některých případech může být poměrně praktická. Nabízejí ji spíše novější modely centrál.
  • Dobíjení startovací baterie – Stejně jako v případě auta se může i u centrály stát, že vás nechá „ve štychu“. Předcházet tomu funkce automatického a pravidelného dobíjení startovací baterie.
  • Ochrana proti přetížení a poškození – Funkce, která chrání centrálu proti poškození v případě příliš vysoké zátěže.

Ceny elektrocentrál

Na kolik dnes vyjde kvalitní elektrocentrála? Cenové rozpětí je docela široké. Následující přehled vám může napovědět, co očekávat.

✅ Elektrocentrály do 5 000 Kč

Jde o kompaktní, menší a pochopitelně taky méně výkonné centrály (většinou do cca 2200 W). Výhodou může být mobilita a nižší spotřeba. Jsou určeny spíše pro nenáročné použití.

✅ Elektrocentrály do 15 000 Kč

Oblíbená relace s výborným výběrem, který zahrnuje slušnou řádku nejprodávanějších elektrocentrál na trhu. Výkon může dosáhnout i 5000 W nebo více. Jde o zařízení pro hobby i náročnější použití.

✅ Elektrocentrály nad 15 000 Kč

Především velmi výkonné centrály, jedno- i vícefázové. Výběr kvalitních a osvědčených značek, vysoká úroveň zpracování. Vhodné i pro náročné použití.

Nejlepší značky elektrocentrál

Kteří výrobci elektrocentrál nabízejí kvalitu a spolehlivost? Zde je alespoň několik osvědčených zástupců:

  • Scheppach – Značka patří mezi nejoblíbenější výrobce centrál. Nabízí modely od 3 do 20 tisíc Kč s výkonem od méně než 1000 W po 6500 W. Výborný poměr ceny a kvality.
  • Kraft&Dele – Velmi významná značka s vynikajícím výběrem. Dostupnější i dražší a velmi výkonné modely. Velmi dobrá a ověřená volba.
  • Heron – Obrovský výběr, známá značka. Heron se zaměřuje především na výkonnější až velmi výkonné modely. Špičková kvalita. Ceny od 10 tisíc Kč nahoru (spíše kolem 20 až 30 tisíc).
  • Güde – Alternativa k Scheppach či Kraft&Dele. Pěkný výběr v různých relacích, příjemný poměr ceny a kvality.
ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Scheppach SG 3100
Jmenovitý výkon: 2500 W
Palivo: benzín
Typ motoru: čtyřtaktní
Spotřeba: 1.38 l/hod
✔️ Produkt roku 2020
✔️ Slušné recenze zákazníků
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6900 KčČíst recenze
#2HERON benzín/plyn
Jmenovitý výkon: 4,3-4,8 kW
Palivo: benzín, LPG, CNG
Typ motoru: -
Spotřeba: -
✔️ Nejuniverzálnější model
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]31500 KčČíst recenze
#3Scheppach SG 2000
Jmenovitý výkon: 2700 W
Palivo: benzín
Typ motoru: čtyřtaktní
Spotřeba: 1.07 l/hod
✔️ Skvělé recenze zákazníků
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14500 KčČíst recenze
#4HERON 8896140
Jmenovitý výkon: 3500 W
Palivo: benzín
Typ motoru: -
Spotřeba: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]15000 KčČíst recenze
#5Hecht GG 3300
Jmenovitý výkon: 3000 W
Palivo: benzín
Typ motoru: čtyřtaktní
Spotřeba: 1 l/hod
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]7600 KčČíst recenze
#6Hecht GG 1300
Jmenovitý výkon: 1000 W
Palivo: benzín
Typ motoru: čtyřtaktní
Spotřeba: 1 l/hod
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4800 KčČíst recenze
Dříve jsme doporučovali tyto produkty (info již nemusí být aktuální):

# KIPOR IG2000 (od Kč)

 Recenze KIPOR IG2000  Centrály čínské značky Kipor patří ve světě k velmi oblíbeným a nabízejí skvělý poměr ceny, kvality zpracování a výkonu. Právě model KIPOR IG2000 patří i u nás k nejprodávanějším elektrocentrálám vůbec, a nejen proto rozhodně stojí za pozornost. Toto zařízení vyniká tichým provozem a nízkou hmotností – je proto ideální zejména pro použití ve vnitřních prostorách, např. k napájení osvětlení, nářadí apod. Velmi úsporná je taky spotřeba paliva díky specifické konstrukci alternátory a invertoru.

Taky KIPOR IG2000 (podobně jako předchozí model) nabízí možnost napájení i citlivé elektroniky, ať už jde o televize, počítače nebo domácí spotřebiče. Zařízení využívá jednu fázi a napětí 230 V. Maximální výstupní výkon je 2 kW, trvalý pak 1,6 kW – to je ale při malých rozměrech centrály a hmotnosti pouze 22 kg stále velmi dobrá hodnota. Rovněž hlučnost je skutečně velmi nízká a pohybuje se okolo 60-70 dB.

Motor centrály KIPOR IG2000 je čtyřtaktní, benzínový a chlazený vzduchem. Nádrž má 3,7 l a používá se bezolovnatý benzín. Doba provozu na jednu nádrž se pohybuje okolo 4 hodin, v závislosti na vytížení. Součástí výbavy je ochrana proti přetížení i proti nedostatku oleje. K dispozici jsou dvě zásuvky.

Mezi několik málo nevýhod této centrály patří nízký objem nádrže – a tedy relativně kratší provozní doba. Kvůli typu zásuvky je zde taky možnost záměny fáze/nuláku.

Co potěší

  • Velmi skladná, lehká a přenosná centrála
  • Možnost napájení citlivé elektroniky
  • Velmi tichý chod
  • Solidní výkon

Co zamrzí

  • Menší nádrž
  • Typ zásuvky

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě
0 Sdílení