Zahrada

Nejlepší svítilny: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší svítilny
Svítilna neboli lidově řečeno baterka. Tradiční, věrný a užitečný pomocník, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Tím spíše ne v takové, v níž se vyskytují milovníci outdoorových aktivit, turistiky, nočních toulek a dalších dobrodružství. Jak si ale vybrat tu správnou? Právě s tím vám pomůžeme v našem dnešním článku. Zaměříme totiž se na výběr nejlepší ruční svítilny. Poradíme vám, jak se vyznat v jednotlivých typech a nejdůležitějších parametrech.

V našem článku najdete i žebříček nejlepších modelů. Najdete v něm nejoblíbenější a nejlépe hodnocené svítilny současnosti. Zajímavé poznatky můžete najít i v testech a uživatelských recenzích ručních svítilen.

Nejlepší svítilny na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Fenix E35 V3.0
Nejlepší outdoorová svítilna
✔️ Světelný tok až 3000 lumenů a dosvit až 240 metrů
✔️ Vysokokapacitní Li-ion akumulátor - 5000 mAh
✔️ 6 světelných funkcí
✔️ Pro široké spektrum outdoorových, sportovních i profesionálních aktivit
📌 od 2100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Emos P4526
Nejlepší svítilna do domácnosti či na chatu
✔️ Praktická nabíjecí LED svítilna ideální na chaty, při kempování
✔️ Světelný tok až 300 lm
✔️ Doba svícení: CREE LED 50 % – 7 hodin, CREE LED 100 % – 3 hodiny, COB LED – 12 hodin
📌 od 580 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Fenix LR40R
Nejvýkonnější svítilna
✔️ Extrémní světelný výkon 12 000 lm a dosvit 773 metrů
✔️ Široký a dálkový kužel světla + kombinace
✔️ Odolnost proti pádu, nárazu, prachu a vodě IP68
✔️ Funkce powerbanky
📌 od 7200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Wuben L50
Nejprodávanější svítilna na Alza.cz
✔️ Se světelným výkonem 1200 lm a dosvitem až 200 m
✔️ S 5 základními režimy svícení a paměťovou funkcí
✔️ Až 143 hodin provozu v závislosti na režimu svícení
✔️ Odolnost vůči vodě, prachu a nárazy IP68
📌 od 950 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5NEBO Big Daddy NE6692
✔️ Svítivost 2000 lm a dosvit 346 m
✔️ Vyrobeno z anodizovaného leteckého hliníku
✔️ Disponuje čtyřnásobným zoomem
✔️ Režim stroboskopu, tedy blikajícího světla
📌 od 1150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nabíjecí svítilna Trixline A213 LED
✔️ Výkonné přiruční osvětlení s dosvitem až 500 metrů, svítivost 800 lm
✔️ Na výběr máte ze 4 režimu svícení a SOS módu
✔️ Hliníkové tělo + pevná rukojeť
✔️ Nabíjecí baterie s kapacitou 4600 mA, doba svícení až 24 hodin
📌 od 890 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Patrol-LE10X / 4200 lm PowerTac®
Nejlepší taktická svítilna
✔️ Výkonná LED svítilna s robustním hliníkovým tělem
✔️ Světelný výkon 4200 lumenů a dosvit až 437 m
✔️ Unikátní přepínač režimů a snadné uživatelské rozhraní
✔️ Vybavena magnetickým nabíjecím portem
📌 od 5900 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat svítilnu

Při výběru svítilny je zásadní vybrat si optimální proporce a typ podle způsobu použití. Podstatný je dále dosvit a světelný výkon, výdrž a způsob napájení, odolnost a voděodolnost. Roli může sehrát i funkční vybavení, ale samozřejmě taky cena nebo značka výrobce.

Typy svítilen

Jaké existují typy přenosných svítilen? Nabídka je poměrně pestrá a je důležité zvolit si správný typ s ohledem na způsob použití a nároky.

Kapesní ruční svítilna (baterka)

Klasická baterka má obvykle více méně válcovitý tvar, aby perfektně sedla do dlaně. Rozměry bývají typicky skromné až minimalistické, v případě mnohých modelů lze klidně mluvit o „kapesní“ velikosti. Na délku mohou mít i pod 10 cm a váží jen pár desítek gramů.

Jsou vhodné pro jakékoli nouzové nebo nárazové a příležitostné použití. V tomto ohledu jsou poměrně univerzální. Výkonnostně jsou však spíše slabší. Světelný tok bývá běžně kolem 100 až 200 lm. Pokud je výkon výrazně vyšší, už jde spíš o taktické nebo speciální „baterky“. Typicky jsou napájeny tužkovými články. Kapesní modely však potěší velmi nízkou cenou. Levné modely lze běžně pořídit do 200 nebo 300 Kč.

Ruční svítilna

Oproti víceméně kapesní baterce má obvykle vyšší výkon a může mít o větší rozměry a hmotnost. Patří sem i robustnější svítilny, které mají vlastní rukojeť. Ty se mohou pochlubit značným dosvitem až několik stovek metrů a světelným tokem ve vyšších stovkách nebo i přes tisíc lm. Napájeny jsou často již dobíjecími akumulátory o vysoké kapacitě.

Větší ruční svítilny jsou vhodné pro náročnější a různé specifické využití. Kromě toho, že jsou dražší a těžší než kapesní baterky, jsou i dražší a vybavenější.

Kempingová svítilna

Kempingové svítilny mohou být závěsné i stolní, snadno přenosné. Hodí se na venkovní stůl či do stanu, zkrátka na nejrůznější kempingové využití. Rozměrově i hmotnostně jsou značně různorodé. Napájení je buď na tužkové baterie, nebo mají vlastní akumulátor.

Žádoucí je dlouhá výdrž, ale i vlastnosti jako větší rozptyl světla než u baterky, proto mají odlišnou konstrukci. Ceny běžných modelů se nejčastěji pohybují mezi 150 až 1000 Kč.

Taktická/lovecká svítilna

Jde vlastně o „nadupanou“ baterku. Taktickou či loveckou svítilnu od běžné baterky okamžitě poznáte podle ceny, ale samozřejmě i podle parametrů. Některé nabízejí světelný výkon i tisíce lm a dosvit několik set metrů. Tento výkon se přitom typicky skrývá ve velmi kompaktním těle, které nemusí být až tak zásadně robustnější než u levných kapesních modelů.

Například výborná taktická baterka Fenix E35 V3.0 nabízí výkon 3000 lm a dosvit 240 m, ale má jen 11 cm na délku a 140 g.

Cena taktických baterek se pohybuje řádově ve vyšších stovkách až nižších tisících Kč. Jsou určeny pro náročnější outdoor aktivity, lov, sporty nebo speciální účely. Příznačná je i maximální odolnost, vodotěsnost nebo bohatší vybavení a silný akumulátor s dlouhou výdrží.

Pracovní svítilna

Jde o specifické pracovní a montážní ruční lampy. Mohou mít konstrukci, kdy je světelný zdroj umístěn na plocho na straně zařízení. Napájeny jsou tužkovými články nebo i akumulátorem. Cena se nejčastěji pohybuje mezi 200 až 600 Kč.

svítilna baterka

Světelný tok

Světelný tok neboli výkon patří k vůbec nejdůležitějším parametrům každé svítilny. Podobně jako u žárovek se uvádí v lumenech (lm) a udává intenzitu, jasnost osvětlení. Hodnotu volte podle způsobu využití svítilny.

Svítilny do cca 200 lm jsou vhodné pro zcela nenáročné použití, spíše do interiéru (sklep, půda) nebo známého terénu (okolí chalupy apod.). Svítilny s takovým výkonem jsou většinou levné, kapesní modely pro občasné použití.

Svítilny do 1000 lm už nabídnou výkon i pro různé outdoorové aktivity, turistiku apod. Stále však spíše v mezích „rekreační“ intenzity. Výkonu by měla odpovídat kapacita baterie, aby svítilna vydržela dostatečně dlouho.

Svítilny nad 1000 lm jsou už modely určené pro náročné podmínky, do těžšího terénu, pro různé průzkumné a pátrací akce, lov, profesionální sportovní využití apod. Špičkové svítilny dnes nabídnou výkon 3000 či 4000 lm. Setkat se však můžete i s tokem přes 10 000 lm (až cca 25 000 lm). Ceny svítilen s výkonem řádově v tisících lm jdou ovšem taky do tisíců Kč.

Dosvit svítilny

Jak daleko dosáhne, za optimálních podmínek, světelný kužel? Dosvit je další podstatný parametr výběr. Opět platí, že čím větší dosvit, tím je svítilna dražší a určená pro náročnější použití.

Dosvit do cca 100 m je záležitostí kapesních a levných svítilen pro interiérové nebo nenáročné exteriérové použití. Jde o levné, lehké modely.

Dosvit do 200 m je dostačující pro středně náročné outdoorové sportovní či turistické použití. Takový dosvit nabídnou výkonné kapesní baterky, ale zejména větší ruční nebo taktické a lovecké modely.

Dosvit nad 200 m je doménou opravdu výkonných taktických, loveckých a dalších speciálních svítilen. Pod cca tisíc Kč už takovou baterku většinou nepořídíte. U nejlepších modelů se můžete setkat s dosvitem i 300 nebo 400 či více metrů. Například svítilna Fenix LR50R nabízí dosvit přes 900 m (12 000 lm). Cena svítilny je však přes 8 tisíc Kč.

svítilna kemp

Možnosti napájení svítilny a výdrž

U přenosných ručních svítilen máte v podstatě dvě možnosti napájení. Buď pomocí bateriových článků – typicky jde o větší tužkové baterie AA – nebo pomocí dobíjecího akumulátoru. Svítilny s vlastním akumulátorem bývají typicky dražší. Výhodou je, že nemusíte utrácet za nové články a myslet na to, abyste měli vždy náhradní v záloze.

Jak dlouho vydrží svítilna svítit?

Výdrž svítilen je udávána v hodinách při konkrétním světelném toku. Levné, běžné baterky vydrží svítit řádově jen pár hodin, do cca 10 hodin. Do cca 30 hodin už se dá mluvit o velmi slušných hodnotách lepších modelů. Nad 30 h už máte co dočinění s opravdu výkonnými, kvalitními modely.

Některé taktické, lovecké nebo speciální svítilny vydrží na nabití i 50 h nebo více. Ovšem většinou nejde o výdrž při maximálním světelném toku. Na tento faktor je třeba si dát pozor a seznámit se v popisku či návodu s výkonem pro konkrétní hladiny světelného výkonu.

Hmotnost a rozměry

Hmotnost se může poměrně dost lišit v závislosti na typu a konstrukci svítilny. Přesto se přenosné svítilny prakticky vždy drží na velmi únosné, nízké hmotnosti. Kapesní modely se běžně hravě vejdou pod hranici 100 nebo 50 gramů.

Taktické a výkonnější svítilny, které jsou z odolnějších materiálů (obvykle kovu nebo velmi kvalitních plastů), stále obvykle zásadně nepřekročí rozmezí 100 až 300 g (i když existují i těžší modely). Nad touto mezí se pohybují robustnější ruční nebo pracovní a kempingové svítilny. Ani ty však obvykle nemají víc než 1000 g.

Odolnost

Odolnost je důležitou vlastností především u svítilen pro náročnější využití. Levné kapesní baterky jsou obvykle z levných plastů a žádnou zásadní mechanickou odolnost, ale ani ochranu vůči vodě nebo jiným vlivům, nenabízejí.

Naopak taktické a jiné kvalitní a výkonné svítilny pro náročné použití mohou mít tělo z tvrzených plastů nebo kovu (např. hliník nebo jeho slitiny). Díky tomu nabídnou vynikající mechanickou odolnost, ale třeba i vysokou voděodolnost nebo rovnou vodotěsnost.

Funkce, možnosti a vybavení

Mnohé svítilny nabízejí i různé funkce a možnosti. Které patří k těm nejzajímavějším a nejčastějším?

  • Regulace výkonu – Můžete volit ze dvou nebo více režimů intenzity světelného toku. Když nepotřebujete max. výkon, můžete významně šetřit baterii.
  • Blikání a další speciální režimy – Režim stroboskop (tedy blikání) je určen zejména pro nouzové situace a signály a patří k běžnému vybavení svítilen, a to i těch levnějších.
  • Barva světla – Některé svítilny nabízejí možnost úpravy barvy světla, abyste mohli zvolit světlo vhodnější pro konkrétní situaci.
  • Rozsah kuželu – Můžete zvětšit nebo zmenšit úhel světelného kuželu a zvolit buď rozptýlenější světlo, nebo užší, zaostřenější kužel – avšak s výrazně vyšším dosvitem.
  • Ochrana proti přehřátí – V horkém prostředí a při dlouhém používání může svítilna omezit výkon, aby nedošlo k přehřátí zdroje.

Ceny svítilen

Kolik stojí kvalitní ruční svítilna? Vybírat můžete z širokého spektra relací podle vlastní náročnosti, potřeb a možností.

✅ Ruční svítilny do 300 Kč

Sháníte obyčejnou baterku se světelným výkonem v nižších stovkách lumen na domácí nebo příležitostné použití? V této kategorii najdete dostatek jednoduchých ručních modelů.

✅ Ruční svítilny do 1000 Kč

Vybírat už můžete lépe zpracované (odolnější, vodotěsné,…) svítilny s vyšším výkonem. Vhodné mohou být pro turistiku a další outdoorové aktivity.

✅ Ruční svítilny nad 1000 Kč

Zde už začíná relace výkonných svítilen – loveckých, taktických, speciálních. Výkon může být i 1000 a více lumen, dosvit běžně 200 i 300 a více metrů. Vhodná volba pro náročnější terénní aktivity a profesionální použití.

Nejlepší značky svítilen

Které značky svítilen patří dnes k nejlepším a neprodávanějším?

  • Fenix – Zřejmě nejpopulárnější značka. Převažují taktické a špičkové modely (až 18 000 lm!). Fenix nabízí i několik levnějších, ale vysoce kvalitních svítilen.
  • Solight – Skvělý výběr baterek a svítilen především pro nenáročné až středně náročné použití.
  • Olight – Velký výběr, řada velmi oblíbených modelů. Tato známá značka nabízí převážně dražší až špičkové modely pro nejnáročnější (až 25 000 lm!), ale i dostupnější kousky.
  • Ledlenser – Obrovský výběr. Levné i velmi výkonné modely. Populární značka.
ProduktInfoHodnocení
#1Fenix E35 V3.0
Nejlepší outdoorová svítilna
✔️ Světelný tok až 3000 lumenů a dosvit až 240 metrů
✔️ Vysokokapacitní Li-ion akumulátor - 5000 mAh
✔️ 6 světelných funkcí
✔️ Pro široké spektrum outdoorových, sportovních i profesionálních aktivit
📌 od 2100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Emos P4526
Nejlepší svítilna do domácnosti či na chatu
✔️ Praktická nabíjecí LED svítilna ideální na chaty, při kempování
✔️ Světelný tok až 300 lm
✔️ Doba svícení: CREE LED 50 % – 7 hodin, CREE LED 100 % – 3 hodiny, COB LED – 12 hodin
📌 od 580 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Fenix LR40R
Nejvýkonnější svítilna
✔️ Extrémní světelný výkon 12 000 lm a dosvit 773 metrů
✔️ Široký a dálkový kužel světla + kombinace
✔️ Odolnost proti pádu, nárazu, prachu a vodě IP68
✔️ Funkce powerbanky
📌 od 7200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Wuben L50
Nejprodávanější svítilna na Alza.cz
✔️ Se světelným výkonem 1200 lm a dosvitem až 200 m
✔️ S 5 základními režimy svícení a paměťovou funkcí
✔️ Až 143 hodin provozu v závislosti na režimu svícení
✔️ Odolnost vůči vodě, prachu a nárazy IP68
📌 od 950 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5NEBO Big Daddy NE6692
✔️ Svítivost 2000 lm a dosvit 346 m
✔️ Vyrobeno z anodizovaného leteckého hliníku
✔️ Disponuje čtyřnásobným zoomem
✔️ Režim stroboskopu, tedy blikajícího světla
📌 od 1150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nabíjecí svítilna Trixline A213 LED
✔️ Výkonné přiruční osvětlení s dosvitem až 500 metrů, svítivost 800 lm
✔️ Na výběr máte ze 4 režimu svícení a SOS módu
✔️ Hliníkové tělo + pevná rukojeť
✔️ Nabíjecí baterie s kapacitou 4600 mA, doba svícení až 24 hodin
📌 od 890 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Patrol-LE10X / 4200 lm PowerTac®
Nejlepší taktická svítilna
✔️ Výkonná LED svítilna s robustním hliníkovým tělem
✔️ Světelný výkon 4200 lumenů a dosvit až 437 m
✔️ Unikátní přepínač režimů a snadné uživatelské rozhraní
✔️ Vybavena magnetickým nabíjecím portem
📌 od 5900 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení