Zahrada

Nejlepší barva na kov: Jak vybrat odolné i rychleschnoucí barvy a jak natírat kov?

Potřebujete natřít starou bránu, železný plot nebo plechovou střechu a okapy? Pak vás čeká výběr vhodné barvy a samozřejmě taky nějaká ta práce. S druhou částí vám sice nepomůžeme, ale poradíme vám alespoň v té první. Výběr nejlepší barvy na kov není vždy úplně jednoduchý. Je třeba zohlednit nejen finanční faktor, ale třeba i stav a druh povrchu a další faktory. V dnešním článku se vám nabídneme návod, ve kterém vás nákupem barvy provedeme, a chybět nebude ani přehled cenových relací nebo kratičké recenze nejoblíbenějších výrobců. Kromě samotného výběru se však budeme věnovat i správnému postupu natírání kovových ploch a povrchů.

Barev a nátěrových hmot je dneska tak obrovské množství, že pro laika není vůbec snadné se zorientovat. Sortiment není jen velký, ale i rozmanitý. Barev je celá škála druhů a liší se vlastnostmi i způsobem použití. Nenechte se však odradit. Stačí si s sebou do obchodu (nebo e-shopu) vzít výbavu v podobě základních informací a následný výběr už může být hračka. A právě tyto potřebné znalosti se vám budeme snažit předat v tomto článku.

Abychom nemluvili jen teoreticky, sestavili jsme pro vás i žebříček barev na kov, které se v současnosti těší největší oblibě a disponují dobrým poměrem ceny a kvality. Neváhejte se však o jakosti vybraného produktu přesvědčit i z uživatelských recenzí barev na kovy nebo odborných testů. Můžete se dozvědět spoustu zajímavých postřehů a detailů.

Nejlepší barvy na kov na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Barva na rez
Alkyton lesklý RAL 6005
Množství: 0,75 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]520 Kč Číst recenze
#2Rychlé zasychání
Alkyton kladívkový
Množství: 0,75 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]390 Kč Číst recenze
#3Žáruvzdorná kovářská barva
Alkyton žáruvzdorná barva RUST-OLEUM
Množství: 0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]470 Kč Číst recenze
#4Vrchní nátěry ocel, plech atd.
Reflexol 12kg
Množství: 12 kg[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
#5Barva na střechy
Austis ETERNAL 307
Množství: 10 kg[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1350 Kč Číst recenze
#6Přímo na rez
Akzo Nobel Hammerite přímo na rez
Množství: 2,5 l[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#7Na radiátory
Akzo Nobel Hammerite radiátor
Množství: 0,7 l[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]200 Kč Číst recenze

Jak vybrat barvu na kov

Barva na kov musí odpovídat účelu a tomu, na jaký povrch ji budeme nanášet. V dnešní době narazíte často na více vhodných nebo použitelných variant a sehnat kvalitní barvu s odpovídajícími vlastnostmi není nic nemožného, zvlášť pokud máte dostatečně jasnou představu o výsledku a taky přiměřený rozpočet.

jak vybrat barvu na kov

Výběr barvy na kov podle účelu použití

K čemu vlastně barvu potřebujete a co se chystáte natírat? To jsou zásadní otázky, které je třeba si při výběru nátěrové hmoty pokládat. V první řadě se tedy podíváme na různé způsoby použití. Například natírání rezavé brány si žádá poněkud odlišný přístup než první natírání nové střechy anebo osvěžení nátěru okapů.

Zejména pokud zakládáte první nátěr, je třeba postupovat podle toho, o jaký povrch jde a jakému používání nebo vlivům bude vystaven.

 • Jiný přístup si žádá povrch, který bude čelit povětrnostním podmínkám a vlhkosti, jiný zase silně mechanicky namáhané plochy (pochozí plochy apod.).
 • Pokud očekáváte, že bude povrch vystaven i chemickým vlivům (oleje, ředidla apod.), je třeba to také vzít v potaz při výběru barvy.

Dále je třeba brát v úvahu, v jakém je daný povrch stavu.

 • Rez – Pokud je kov prorezavělý, pak je třeba nejdříve odstranit povrchovou rez a následně sáhnout po barvě určené právě na rez, případně použít vícesložkové barvy, např. na bázi polyuretanu. Existují různé varianty barev 2v1 nebo i 3v1 určené na rezavé nebo rzí ohrožené plochy. Barva pak může obsahovat odrezovací prostředek, základovou barvu i svrchní barvu. Mezi oblíbené značky barev určených na rez patří Hammerite, Alkyton, ale třeba i Hostagrund. Barvy na rezavé povrchy 3v1 najdete třeba i pod značkou AntiRezin.
 • Oživení nátěru – Pokud potřebujete pouze osvěžit nátěr anebo chcete třeba změnit barevný odstín, stačí zvolit jednosložkovou vrchní barvu. Ty mohou být syntetické nebo vodou ředitelné. Oblíbené jsou například barvy Austis (ETERNAL) nebo Detecha.
 • Nový nátěr – Při prvním nátěru je vhodné použít základovou barvu s antikorozní ochranou a doplnit ji vrchním nátěrem. Případně lze použít již zmíněné varianty barev 2v1 nebo 3v1. V případě silně namáhaných povrchů (povětrnostní vlivy, vlhkost, mechanické namáhání, otěr) lze uvažovat o kvalitním a odolném epoxidovém základu.
 • Materiál – Pokud jde o pozinkovaný plech nebo neželezný kov, je třeba zvolit odpovídající barvu. Existují i speciální barvy určené právě na pozinkované povrchy. Totéž platí i pro další kovy, jako je měď nebo třeba hliník.
 • Teplota – Pokud jde o kov, který bude čelit vyšším teplotám, je opět třeba zvolit barvu, která tomu svými vlastnostmi odpovídá. Prodávají se žáruvzdorné barvy, které snesou teploty přes 200°C.

Jak natírat kovové plochy?

Opatření kovového povrchu nátěrem sestává z několika fází, přičemž samotné nanášení barvy může v mnoha případech představovat tu relativně „nejpříjemnější“ část. Pokud si budete chtít práci usnadnit a urychlit tím, že rovnou a bez přípravy nanesete nátěr, mohou vás zanedlouho čekat nepříjemná překvapení. Mohou mít podobu odlupování a slézání nátěru. Čím tedy začít, aby barva chytila, dlouho vydržela a dobře kov chránila před nepříznivými vlivy?

 • Očištění – První fáze spočívá v očištění povrchu od prachu, mechu nebo jiných nečistot. Taky je třeba případně odstranit starý lak či nátěr v místech, kde nedrží a odlupuje se, potažmo na celé ploše, pokud je ve špatném stavu. Na očištění a odstranění starého nátěru můžete použít náčiní jako kartáč, brusku, šmirgl papír, tlakový čistič, použít lze i chemické odstraňovače barev.
 • Odstranění koroze – Podobně jako ke starému a odlupujícímu se nátěru je třeba přistupovat ke korozi. Povrchovou rez je nutné pečlivě odstranit či obrousit. Samotný protikorozní nátěr nestačí.
 • Odmaštění – Odmaštění plochy je nutné proto, aby nový nátěr na kov dobře přilnul a držel. V závislosti na tom, v jakém stavu je povrch, lze pro tyto účely použít běžný čisticí prostředek anebo speciální odmašťovač.
 • Nátěr – S nátěrem základní nebo vícesložkové barvy je vhodné začít co nejdříve. Tedy poté, co povrch uschne. Prodlení může vést k znečištění povrchu nebo k rozvoji koroze. Snažte se tedy vyhradit si dostatek času, abyste mohli všechny zásadní fáze stihnout bez větších časových rozestupů.

barva na bránu a plot

Polyuretanové, alkydové a epoxidové barvy

Zatímco olejové barvy jsou spíše na ústupu, obliba syntetických druhů barev roste. Mají totiž obvykle velmi dobré vlastnosti. Mezi základní varianty patří alkydové, polyuretanové a epoxidové barvy. Jak se od sebe liší a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

 • Alkydové barvy jsou optimální volbou spíše na méně rozsáhlé povrchy, například různé rámy, zábradlí, mříže, dveře, podstavce apod. Alkydový nátěr se dobře omývá, pěkně kryje a dlouho vydrží.
 • Polyuretanové barvy jsou vhodnější na větší povrchy, například střechy, a taky na namáhané povrchy (mechanicky, povětrnostní vlivy).
 • Epoxidové barvy jsou mimořádně odolné, používají se na velmi namáhané plochy.

Kdy natírat kov?

Kdy je ideální doba pro natírání kovových ploch? Může to být jaro, léto nebo třeba i podzim. Mělo by být dostatečné teplo a sucho, což zajistí optimální zasychání barvy. Nevhodné jsou však příliš horké letní dny, zvlášť pokud na natíraný povrch praží slunce. Nejenže bude za takového počasí práce mnohem úmornější, ale může dojít i k příliš rychlému vysychání barvy nebo i jejímu zapékání, loupání apod.

Ceny barev na kovy

Kolik stojí kvalitní barvy na kovy? Cenové porovnání jednotlivých produktů není snadné kvůli značné rozmanitosti a různým velikostem balení. Přesto se pokusíme o alespoň orientační shrnutí základních cenových relací.

✅ Barvy na kovy do 300 Kč

Okolo dvou až tří set korun můžete pořídit menší balení (do cca 0,7 l) základních i vrchních barev na kovy, najdete zde i žáruvzdorné barvy. Mezi oblíbené značky patří zejména Alkyton, Autis a Hammerite.

✅ Barvy na kovy do 1000 Kč

Obrovský výběr barev – a to vrchních, základních i speciálních nebo vícesložkových. Mezi populární patří barvy Detecha, Alkyton, AntiRezin a další.

✅ Barvy na kovy nad 1000 Kč

Především barvy v 10kilogramových a větších baleních. Opět zde najdete prakticky jakýkoli typ barvy, včetně různých speciálních variant. V této relaci dominuje především značka Autis ETERNAL.

jak natírat kovové plochy

Nejlepší značky barev na kovy

Po které barvě na kov sáhnout? Nápovědou může být i výrobce. Máme pro vás alespoň několik tipů na oblíbené a osvědčené značky.

 • Alkyton – Tato oblíbená značka nabízí kvalitní antikorozní barvy, včetně vícesložkových. Barvy Alkyton jsou vhodnou volbou i na rezavé povrchy.
 • Hammerite – Kvalitní a velmi odolné barvy, které se používají i přímo na rez. Vysoká míra ochrany.
 • Autis – Barvy ETERNAL patří u nás k nejoblíbenějším a výběr je obrovský. Vhodná volba pro nátěry větších ploch.
 • Detecha – Odolné a spolehlivé barvy a velký výběr variant. I tato značka určitě stojí za pozornost.

Tip: Nejlepší barvy na dřevo

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Barva na rez
Alkyton lesklý RAL 6005
Množství: 0,75 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]520 Kč Číst recenze
#2Rychlé zasychání
Alkyton kladívkový
Množství: 0,75 l[usr 5 text="true" tooltip="true"]390 Kč Číst recenze
#3Žáruvzdorná kovářská barva
Alkyton žáruvzdorná barva RUST-OLEUM
Množství: 0,75 l[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]470 Kč Číst recenze
#4Vrchní nátěry ocel, plech atd.
Reflexol 12kg
Množství: 12 kg[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
#5Barva na střechy
Austis ETERNAL 307
Množství: 10 kg[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1350 Kč Číst recenze
#6Přímo na rez
Akzo Nobel Hammerite přímo na rez
Množství: 2,5 l[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#7Na radiátory
Akzo Nobel Hammerite radiátor
Množství: 0,7 l[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]200 Kč Číst recenze
0 Sdílení