Jak se zbavit škůdců v zahradě, sadu, skleníku nebo i na pokojových rostlinách? Všechny tyto rostliny a plodiny mohou být napadeny drobnými a na pohled nenápadnými škůdci – mšicemi a sviluškami. Jak mohou rostlinstvu škodit, jak s nimi bojovat a jak vybrat nejlepší postřik na mšice na trhu? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.
Nejlepší postřiky na mšice a svilušky na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | AgroBio Proti mšicím a sviluškám | + Postřik na přírodní bázi proti mšicím, sviluškám, štítenkám a puklicím + Do interiéru i exteriéru + Na okrasné rostliny do 200 Kč/500 ml | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#2 | AGRO NATURA Rock Effect New | + Přírodní postřik s novou recepturou na savé škůdce, červce a padlí + Vhodný pro ekologické zemědělství + Bez ochranné lhůty do 150 Kč/500 ml | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | AgroBio Postřik proti mšicím a sviluškám | + Insekticid na přírodní bázi proti mšicím, sviluškám, štítenkám a puklicím + Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí + Do interiéru i exteriéru do 100 Kč/10 ml | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#4 | NATURA Bylinková směs na svilušky | + Unikátní přírodní směs mydlice a skořice v papírovém sáčku + Pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči sviluškám + Balení na 50 m2 do 250 Kč/10x10 g | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Bros - lepové destičky do květináčů 10 ks | + Žluté lepové destičky k ochraně pokojových a balkonových rostlin + Destičky neobsahují škodlivé chemické přísady + Jsou odolné vůči slunci a vodě do 100 Kč/10 ks | ⭐ 94 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat kvalitní postřik na mšice a svilušky
Dalo by se říct, že volba vhodné zbraně vychází ze znalosti „nepřítele“. V našem článku zjistíte, jaké formy boje či prevence lze proti sviluškám a mšicím použít a podle čeho vybírat adekvátní prostředek.
Jak škodí mšice a jak se před nimi chránit?
Mšice jsou droboučký hmyz, který přesto dokáže v zahradách a sadech napáchat velké škody. Mšice mívají 2-3 mm a mohou mít různé zbarvení i podle toho, o jaký konkrétní podrod jde. Ty jsou často pojmenovány podle toho, na které plodině nejvíce škodí. Máme tak mšici jabloňovou, makovou, zelnou, mrkvovou a další.
I když to může znít vtipně, pěstitelé si dvakrát velkou zábavu se mšicemi zrovna neužívají. Spíše jim přidělávají nemalé vrásky. Mšice se živí rostlinnou šťávou, kterou sají z měkkých částí rostlin, jako jsou listy, stonky a pupeny, čímž rostliny oslabují. To vede k zpomalení růstu, vadnutí listů a deformacím nových výhonků. Mšice taky vylučují sladkou šťávu medovici, která rostlinám ucpává póry, a navíc mohou přenášet různé nemoci a podporovat bujení plísní.
Jak poznat napadenou rostlinu?
Protože jsou mšice tak malé, lze je snadno přehlédnout. Snadněji lze zpozorovat příznaky a důsledky jejich řádění. Typicky jsou to:
- Pokroucené listy
- Zdeformované plody
- Lepkavá tekutina na povrchu listů, stonků…
- Na výskyt mšic může rovněž poukazovat objevení mravenců, kteří sami neškodí, ale s mšicemi žijí ve vzájemné symbióze
Ochrana před mšicemi
Existuje několik způsobů, jak se chránit před mšicemi a minimalizovat jejich škodlivost:
Biologická ochrana
Jedním z nejpřirozenějších způsobů boje proti mšicím je využití jejich přirozených predátorů. Například slunéčka sedmitečná (berušky), pestřenky (vosičky), zlatoočky a škvory patří mezi zavilé nepřátele mšic a mohou výrazně snížit jejich populace.
Pokuste se je přilákat přípravou „hnízdečka“. Hromádka kamení poslouží jako tzv. škvorník, využít můžete i dutá dřívka anebo vyrobit rovnou tzv. hmyzí hotel. Na internetu najdete dost návodů anebo ho lze koupit již hotový.
Mechanické metody a jednoduché postřiky
Mšice lze odstranit mechanicky, například postřikem proudem vody, což je účinné zejména u menších rostlin. Existuje ale celá škála jednoduchých domácích postřiků a prostředků, které si lze snadno namíchat. Proti mšicím lze použít například:
- Postřik z mýdla a vody (2 lžičky mýdla na půl litru vody)
- Postřik z octu (smíchat s vodou v poměru 1:3 ve prospěch vody)
- Tabákový postřik (tabák máčejte 2 dny ve vodě nebo povařte, použijte cca 50 g tabáku na litr vody)
Zajímavou možností je i využití česnekového dýmu, což je řešení pro skleníky a jiné uzavřené prostory. Mšice lze odtud tímto způsobem vykouřit. Česnekové dýmovnice lze i zakoupit.
Chemické insekticidy
V případě rozsáhlejšího napadení je možné použít chemické insekticidy. Mšice jsou totiž poměrně houževnaté a slabší domácí postřiky nemusejí při větší invazi zafungovat dostatečně efektivně. Přesto doporučujeme vyzkoušení třeba i vícero přírodních metod než sáhnete po „tvrdé chemii“. Prodávají se nicméně šetrnější i agresivnější prostředky, takže i u kupovaných insekticidů máte možnost volby.
Prevence
Prevence je dalším důležitým prvkem v boji proti mšicím. Pravidelná kontrola rostlin, správné zalévání a hnojení, stejně jako výsadba odolných odrůd, mohou výrazně snížit riziko napadení mšicemi.
Jak škodí svilušky a jak se před nimi chránit?
Dalším drobným škůdcem, který může napadat venkovní i pokojové rostliny, jsou svilušky, které patří mezi roztoče. Opět existuje mnoho druhů, které jsou nezřídka pojmenovány podle toho, kterou rostlinu či plodinu preferují. Nicméně mezi nejznámější patří sviluška chmelová, která se zdaleka neomezuje jen na chmel, ale škodí velké části okrasných i plodivých rostlin a květin. Velmi ráda má přitom právě domácí květiny anebo rostliny ve skleníku – tedy v uzavřených prostorách.
Jak poznat napadení sviluškami?
Listy rostlin blednou, žloutnou a opadávají. Později si mohou na listech vytvářet jemné pavučinky, po kterých cestují. Toto už je stádium velkého zamoření sviluškami a je nanejvýš vhodné mu předejít. Rostliny oslabené sviluškami jsou pak navíc náchylnější k různým dalším chorobám.
Ochrana před sviluškami
Před sviluškami se lze chránit podobně jako před mšicemi preventivními kroky, využitím přirozených nepřátel a pak taky různými prostředky a postřiky – od domácích a přírodních až po chemické.
Biologická opatření
Podobně jako mšice mají i svilušky své nepřátele, které je možné proti nim „nasměrovat“. Některé nepřátele, jako zlatoočka či pestřenky, mají svilušky dokonce se mšicemi společné. Další možností je použití roztoče Typhlodromus Pyri. Je dobré tyto nepřátele vábit a zároveň chránit, například používáním selektivních insekticidů, které zasáhnou svilušky, ale nikoli tyto jejich predátory. Další možností je i přímá výsadba přirozených nepřátel pomocí tzv. bioagens, které tyto druhy obsahují.
Mechanické metody, postřiky a ostatní
Svilušky nemají rády vlhké a chladné prostředí, takže je možné jako prevenci či prvek boje se sviluškami využít vhodné změny prostředí v domácnosti či skleníku. V bytech se sviluškám líbí hlavně v zimě, když je zde často velmi suchý vzduch kvůli vytápění.
Abyste svilušky odradili, můžete doma či ve skleníku zkusit snížit teplotu a zvýšit vlhkost (nad 60 %) anebo alespoň využít rozprašovače vody, kterými bude rostliny pravidelně osvěžovat. Rozšíření svilušek taky omezíte zvětšením vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami.
Další možností boje se sviluškami jsou pak postřiky. Chemické i přírodní. Z chemických se používají selektivní insekticidy. Z přírodních pak postřiky na bázi oleje, kterými lze svilušky „udusit“.
Insekticidy: typy a účinnost
Pokud uvažujete o použití insekticidu, je důležité použít vhodnou variantu. Existuje několik typů insekticidů:
- Systémové insekticidy pronikají do rostliny, rozšíří se v ní a velmi účinně hubí i silně napadené rostliny. Na druhou stranu jsou invazivní, méně šetrné. Velmi účinný je na mšice například Mospilan, jde o širokospektrální insekticid.
- Selektivní insekticidy se mají za úkol zaměřit přímo na určitý konkrétní druh. Na svilušky se používají takřka výhradně právě selektivní insekticidy jako Agro Sviluška Stop, Nissorun 10 WP a další.
- Kontaktní insekticidy jsou takové, kterými je třeba důkladně postříkat celou rostlinu, protože působí přímo při střetu se škůdcem. Oblíbeným příkladem je Karate se Zeon technologií 5 CS.
Přírodní insekticidy
Specifickou kategorii pak tvoří přírodní insekticidy, které jsou výrazně šetrnější a vhodnější z ekologického i zdravotního hlediska, zvláště pokud nejde o okrasné, ale konzumované plodiny, které chcete pěstovat co „nejčistěji“. Obvykle jde o různé koncentrované bylinkové směsi.
Přírodní přípravky proti sviluškám a mšicím:
- NATURA Bylinková směs na svilušky obsahuje mydlici a skořici a vhodná je jako preventivní opatření nebo při prvních známkách výskytu.
- INPORO PS proti mšicím a sviluškám obsahuje dokusád sodný a přírodní polysacharidy, vytváří lepivý povlak, který není škodlivý pro rostliny, jen pro škůdce. Vhodný na bytové rostliny.
- Neem Azal T/S proti mšicím i sviluškám je založený na účinku nimbového oleje (složka azadirachtin).
- Neudosan je kontaktní insekticid s draselnou solí a přírodními mastnými kyselinami.
Bioagens
Proti sviluškám a mšicím lze použít i přípravky, které jsou známé jako bioagens. Jde o přípravky na bázi živých organismů, což mohou být houby, viry, bakterie i živočichové nepřátelští vůči druhu, kterého se potřebujete zbavit.
Na rozdíl od pesticidů, insekticidů a herbicidů jde o řešení, které není toxické, nezanechává rezidua toxických a chemických látek, naopak jde o takříkajíc přirozené řešení. Proti mšicím lze pořídit například bioagens s parazitickou vosičkou, mšicomorkou apod.
Řešení formou bioagens je ovšem poněkud nákladnější a složitější než použití běžného postřiku. Na druhou stranu výhody jsou zřejmé, zejména pokud chcete chránit konzumované plodiny.
Ceny prípravků na mšice a svilušky
Kolik stojí běžně dostupné chemické či přírodní přípravky a postřiky proti mšicím a sviluškám?
Přípravky do 150 Kč
V této relaci pořídíte běžná balení většiny velmi populárních postřikových insekticidů ve formě prášku nebo koncentrátu. Pořídit můžete i přírodní varianty.
Přípravky do 400 Kč
Větší balení, speciální přírodní prostředky nebo velmi účinné prostředky proti mšicím a sviluškám.
Přípravky nad 400 Kč
Velká balení nebo různé speciální prostředky, ale taky bioagens.
Nejlepší značky postřiků na mšice a svilušky
Kteří výrobci nabízejí nejosvědčenější zbraně v boji se mšicemi a sviluškami?
- Agro Bio – Nejvýznamnější výrobce, který nabízí většinu velmi účinných prostředků jako Karate, Mospilan, Inporo a další.
- Agro Natura – Nabízí například velmi oblíbené a účinné insekticidy Rock Effect.
- Substral – Další známá značka s velkým výběrem.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | AgroBio Proti mšicím a sviluškám | + Postřik na přírodní bázi proti mšicím, sviluškám, štítenkám a puklicím + Do interiéru i exteriéru + Na okrasné rostliny do 200 Kč/500 ml | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#2 | AGRO NATURA Rock Effect New | + Přírodní postřik s novou recepturou na savé škůdce, červce a padlí + Vhodný pro ekologické zemědělství + Bez ochranné lhůty do 150 Kč/500 ml | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | AgroBio Postřik proti mšicím a sviluškám | + Insekticid na přírodní bázi proti mšicím, sviluškám, štítenkám a puklicím + Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí + Do interiéru i exteriéru do 100 Kč/10 ml | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#4 | NATURA Bylinková směs na svilušky | + Unikátní přírodní směs mydlice a skořice v papírovém sáčku + Pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči sviluškám + Balení na 50 m2 do 250 Kč/10x10 g | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Bros - lepové destičky do květináčů 10 ks | + Žluté lepové destičky k ochraně pokojových a balkonových rostlin + Destičky neobsahují škodlivé chemické přísady + Jsou odolné vůči slunci a vodě do 100 Kč/10 ks | ⭐ 94 % | Číst recenze |