Zahrada

TOP 7: Nejlepší slunečníky na zahradu, terasu či balkón – test, recenze a zkušenosti

nejlepší slunečníkyPosezení na zahradě v horkém letním dni. Perfektní idylka – zvlášť když o kousek dál voní rozpálený gril a v ideálním případě můžete sledovat i odlesky slunce na hladině vlastního bazénu. A k tomu všemu neodmyslitelně patří taky blahodárný stín. Ten může poskytnout střecha terasy nebo třeba pergoly, ale ty nejsou vždy tam, kde je potřebujete. Na řadu pak přichází starý dobrý slunečník. Rozhodně se vyplatí doma nějaký mít. V dnešním článku se proto zaměříme právě na to, jak vybrat nejlepší slunečník na zahradu. Může se zdát, že na výběru tak jednoduché věci, jakou je slunečník, snad ani není co pokazit. Nemusí to být úplně pravda. Rozhodně se vyplatí znát různé varianty konstrukcí a materiálových zpracování, jejich výhody i nevýhody. A mít i přehled o cenách. Díky tomu si budete schopní vybrat mnohem lépe a svědomitěji a třeba i ušetříte.

Slunečník je pomůcka, která je lidstvu v různých podobách známá už od starověku. Tehdy se k ochraně před palčivými paprsky používaly různé lehké plátěné a dřevěné přístřešky či baldachýny. V dnešní době si můžete vybrat z pestrého sortimentu. Při troše pátrání jistě najdete slunečník, který designem i zpracováním perfektně zapadne do konceptu vaší zahrady a splní i všechny praktické nároky.

V našem průvodci najdete důležité a potřebné informace, které můžete při pořizování slunečníku zužitkovat. Nachystali jsme pro vás mimo to i žebříček nejoblíbenějších modelů současnosti. Ten může posloužit jako zajímavá inspirace a třeba si mezi těmito osvědčenými kousky i vyberete. Nezapomeňte však prozkoumat i uživatelské recenze zahradních slunečníků. Zde se můžete dozvědět konkrétní zkušenosti a třeba upravit svůj názor na daný produkt nebo si o něm udělat lepší představu.

Jaké jsou tedy nejlepší zahradní slunečníky?

  1. Ravenna Smart 300 cm – náš vítěz, nejlepší luxusní zahradní slunečník
  2. Bonami Essentials Happy Sun – nejlepší boční zahradní slunečník cena / výkon
  3. ROJAPLAST Slunečník STANDART – nejlepší slunečník se středovou tyčí
  4. Happy Green s kličkou – nejlepší levný slunečník na zahradu
  5. Happy Green Závěsný Tucson – kvalitní a velký slunečník
  6. blumfeldt Flex-Shade L – stínící plachta
  7. KNIRPS Automatic – nejlepší slunečník na balkón

Nejlepší slunečníky na zahradu na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
1.Ravenna Smart 300 cm
✔️ Průměr 300 cm
✔️ Podchozí výška: cca 215 cm
✔️ 6 pozic náklonu
✔️ Průměr hliníkové tyče: 56 x 40 mm
✔️ Potah: 100% polyester 180 g/m2, SPF 50+
📌 do 6500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
2.Bonami Essentials Happy Sun
Oblíbený model
✔️ Průměr 300 cm
✔️ Průměr tyče: 4.8 cm
✔️ Moderní vzhled
✔️ Bez podstavce (lze dokoupit zde)
📌 do 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
3.ROJAPLAST Slunečník STANDART
✔️ Známa kovová konstrukce
✔️ Slunečník o průměru 400 cm s nohou uprostřed
✔️ Na kličku
📌 do 2000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
4.Happy Green s kličkou
✔️ Průměr 230 cm
✔️ Vhodný do menších prostorů
✔️ Poměr cena/kvalita
📌 do 900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
5.Happy Green Závěsný Tucson
Vysoká kvalita
✔️ Luxusní závěsný slunečník s pevnou ocelovou konstrukcí
✔️ Rozměry 300 x 300 cm
✔️ Praktický stojan je součástí balení
📌 do 5800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
6.blumfeldt Flex-Shade L
Stínící plachta
✔️ Flexibilní polohování díky inteligentnímu designu
✔️ Rozměry 130 x 180 cm
✔️ Hliníkový stojan zajišťuje stabilitu konstrukce
✔️ Z nepromokavého polyesteru
📌 do 1000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
7.KNIRPS Automatic
Prémiový balkónový slunečník
✔️ Velikost vrženého stínu: cca 3,45 m2
✔️ Rozměry cca 230 x 150 cm/ 6 ramen
✔️ Průměr stojanu: 38 mm
✔️ Potah: vysoce jakostní 100% polyesterová tkanina: 220 g/m2
📌 do 6000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat slunečník na zahradu

Koupě kvalitního slunečníku sice rodinný rozpočet obvykle zásadně nepřetíží – o korunovou položku, nad kterou bychom mávli rukou, se však taky rozhodně nejedná. Proto se vyplatí investovat do výběru trochu času. Doporučujeme zaměřit se nejen na rozměry nebo tvar či designové provedení, což jsou samozřejmě důležité faktory, jímž se budeme taky věnovat.

Roli by však mělo hrát i materiálové zpracování konstrukce i potahů, řemeslná kvalita provedení, odolnost, stabilita, způsob uchycení a v neposlední řadě použitý mechanismus stahování a otevírání. V tomto návodu se dotkneme i ceny a představíme taky některé známé značky a výrobce.

jak vybrat slunečník

Výběr zahradního slunečníku podle konstrukčního typu

Nosná konstrukce slunečníku představuje nejdůležitější část zařízení. Proto byste se na ni měli při výběru zvlášť zaměřit. Rozhodujícím faktorem bude stabilita, povrchová úprava a odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Tomu se budeme věnovat ještě později. Teď nás bude zajímat, jaké konstrukční typy slunečníků existují a jaký je mezi nimi rozdíl. Paleta není kdovíjak pestrá. V principu můžete vybírat ze dvou zásadních variant: klasické středové konstrukce a boční konstrukce.

Slunečník se středovou konstrukcí

Nejjednodušší a stále velmi časté řešení. U levných a základních modelů se vyskytuje téměř výhradně. Nosná tyč podpírá slunečník uprostřed. Toto řešení je osvědčené a stabilní. Základní varianty však nejsou příliš flexibilní, středová tyč zkrátka překáží, tudíž má slunečník svá omezení. Některé zahradní stoly mají pro tento účel středový otvor. Přesto je tento typ neohrabanější, navíc s minimální možností polohování.

O něco lépe jsou na tom slunečníky, u nichž je nosná tyč pár desítek cm pod vrchem opatřena kloubem. Tento kloub umožňuje naklápění střechy, čímž se zvyšuje využitelnost slunečníku. Můžete jej lépe nasměrovat nebo stínit i zapadající či vycházející slunce. Slunečníky s kloubem bývají o něco dražší. Nejčastěji je lze pořídit okolo cca 700-800 Kč.

Boční konstrukce

Tato varianta se dere dopředu a je stále populárnější, takže klasické středové tyči významně šlape na paty. Boční konstrukce působí jednak méně „banálně“, je stylová, módní. Především má však zajímavé praktické vlastnosti. Pokud jde o nastavitelnost a flexibilitu, jednoznačně poráží i kloubové středové slunečníky. S boční konstrukcí lze střechu slunečníku otáčet a naklápět ve velkém rozsahu. Tyč nepřekáží a veškerý prostor pod slunečníkem je tudíž možné využít libovolným způsobem.

Tento slunečník lze použít u jídelních stolů, nad posezením, u bazénu s lehátky, zkrátka kdekoli. Faktem ale je, že konstrukce musí být rozměrnější, robustnější – zejména podstavec musí mít dostatečné rozměry a hmotnost, pokud má zajistit odpovídající stabilitu. Levné nebo málo kvalitní modely mohou být i poruchovější, což je dáno složitější konstrukcí než u prosté středové tyče. Nevýhodou je taky vyšší cena. Boční slunečníky jsou vhodné spíš pro náročnější zájemce a pod cca 1500 Kč jich pravděpodobně moc nenajdete. Naopak exkluzivnější modely mohou stát mnoho tisíc. Mezi nejpopulárnější však patří slunečníky v ceně od cca 1600 do 3000 Kč.

Podstavec slunečníku

Nejde-li o statický slunečník, který je pevně ukotven v zemi, je třeba řešit i dostatečnou stabilitu slunečníku, kterou zajišťuje především podstavec. Ten musí být dostatečně robustní, tedy rozměrný a těžký. Existují různé varianty řešení podstavce, od betonu přes dlaždice, kámen či žulu až po plastové či kovové podstavce plněné například vodou nebo štěrkem či pískem pro zvýšení zátěže. Často má však podstavec z výroby jen podobu kříže, který je potřeba dodatečně upevnit nebo zatížit.

slunečník na zahradu

Výběr slunečníku podle tvaru

Je tvar slunečníku pouze otázkou designu a vkusu nebo má i vliv na praktické vlastnosti? Do značné míry platí první část. Avšak pro konkrétní účely může být vhodný i specifický tvar.

Kruhové, resp. mnohoúhelníkové, slunečníky představují populární standard a nejžádanější tvar. Jsou vhodné do přírodního prostředí, na zahradu, nad kulaté stoly apod. Tvar je poměrně univerzální a praktický – i z hlediska konstrukčních nároků.

Čtvercové a hranaté tvary mohou být dobrou volbou do prostor, jako jsou terasy, balkony apod., kde rovné linie vzájemně dobře zapadnou a splynou. Jsou stylové a elegantní. Samozřejmě se mohou ujmout taky nad čtvercovými stoly. Delšímu stolu bude slušet i obdélný slunečník. Ten navíc vypadá neotřele. Výběr je ovšem omezenější a kvalitní nebo větší modely jsou poměrně drahé.

Výběr slunečníku podle velikosti

V případě velikosti nelze dost dobře vynášet obecně platné rady. Vždy záleží na prostorových možnostech a potřebách uživatele. Mezi nejčastější rozměry patří slunečníky o průměru (nebo nejdelší straně; v závislosti na tvaru) cca 250 až 350 cm. Větší se hodí nad stoly a do volných prostor zahrady nebo k bazénu. Menší do omezenějších prostor teras nebo balkonů. Platí, že čím větší je slunečník, tím pevnější konstrukci a bytelnější podstavec/zátěž potřebuje.

Mechanismus rozevírání

Zde existuje poměrně slušná škála možností. Nejlevnější slunečníky využívají zcela jednoduchý a základní „deštníkový“ mechanismus založený na stlačování pružiny a ovládá se plně manuálně. Zejména u větších slunečníků (cca nad 200 nebo 250 cm) už se však používají ústrojí ovládané lankovou kladkou s kličkou. Pomocí kladky lze slunečník pohodlně rozkládat i skládat.

Další možností je plynový píst, který je velmi dobře ovladatelný a pohodlný a vrchol pak představuje slunečník na dálkové ovládání. Pochopitelně jsou tyto možnosti odstupňovány i cenově a jejich použití souvisí s velikosti a robustností slunečníku.

Jednoduchý 150cm slunečník jistě dálkové ovládání nepotřebuje. Důležitá je taky kvalita zpracování mechanismu. Ta se těžko odhaduje. Pomoci vám mohou recenze a testy zahradních slunečníků. Vhodné je, aby jednotlivé komponenty byly poctivé, ideálně kovové, které vydrží déle než plastové součástky.

 

Materiálové zpracování konstrukce

Existují zde překvapivě poměrně rozmanité možnosti. Vše začíná obyčejným plastem, který se vyskytuje u velmi levných nebo malých slunečníků. Podobně dostupnou alternativou jsou lamináty a sklolamináty. Výhodou je nejen nízká cena, ale i minimální hmotnost.

Větší a kvalitnější slunečníky však už disponují konstrukcí kovovou. Možností je buď ocel, která však musí být ošetřena náležitou a kvalitní protikorozní úpravou (práškování, nátěr). Platí to i u středových konstrukcí, kde je tyč kryta střechou. Ocel je odolná, ale těžká. Dražší a lehčí variantu pak představuje hliníkové provedení.

Pokud chcete něco víc extra, pak existují i slunečníky s dřevěnou konstrukcí. Jde především o designové a exkluzivnější modely. Používají se velmi odolná, exotická dřeva – např. oleandr, palisandr, teak apod. – která výborně snášejí vlhkost. Setkat se můžete i s domácím dubem. Dřevo se skvěle hodí do přírodního prostředí nebo ke stylovým dřevostavbám. Obvykle jde ovšem o dražší až drahou záležitost.

Materiálové zpracování potahů (střechy)

Střecha je na slunečníku to hlavní, tudíž je třeba věnovat pozornost i jí. Materiálové zpracování je důležité. Nejčastější volbu dnes jednoznačně představují polyesterové tkaniny. U těch je důležitá hustota vláken, gramáž. Kvalitní slunečníky používají tkaniny s gramáží 180 g/m2 nebo vyšší. Dostupnější volbou je 160 g/m2. Polyester je funkční tkanina, která nabízí solidní poměr ceny a kvality a pro tyto účely se osvědčila.

Rozhodně je vhodné, aby měla střecha UV ochranu. Kvalitní výrobci nabízejí ochranný faktor 50 a více. Tato ochrana brání rychlé degradaci materiálu pod náporem přímého slunce, takže zajišťuje větší životnost i lepší ochranu osob pod slunečníkem. Má-li slunečník sloužit i do deště, měl by být impregnovaný.

Ceny slunečníků na zahradu

Kolik zaplatíte za kvalitní slunečník na zahradu? Zde se můžete podívat na malé shrnutí.

✅ Slunečníky na zahradu do 800 Kč

V této ceně najdete jednoduché a menší slunečníky se středovou konstrukcí – od cca 700 Kč případně i s kloubem. Ve zpracování převažuje plast. Spíše pro nenáročné použití.

✅ Slunečníky na zahradu do 3000 Kč

Skvělý výběr slunečníků se středovou a od cca 1500 Kč i boční konstrukcí. Možnosti jsou rozmanité, běžné jsou ocelové i hliníkové konstrukce. U horní hranice se objevují elegantní designové modely.

✅ Slunečníky na zahradu nad 3000 Kč

Exkluzivnější slunečníky pro náročné, případně rozměrné nebo atypické modely. Najdete zde taky většinu dřevěných variant.

Nejprodávanější zahradní slunečníky

Nejprodávanější zahradní slunečníky na trhu dle portálu Heureka.cz

PořadíProduktInfoHodnocení
1.Ravenna Smart 300 cm
✔️ Průměr 300 cm
✔️ Podchozí výška: cca 215 cm
✔️ 6 pozic náklonu
✔️ Průměr hliníkové tyče: 56 x 40 mm
✔️ Potah: 100% polyester 180 g/m2, SPF 50+
📌 do 6500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
2.Bonami Essentials Happy Sun
Oblíbený model
✔️ Průměr 300 cm
✔️ Průměr tyče: 4.8 cm
✔️ Moderní vzhled
✔️ Bez podstavce (lze dokoupit zde)
📌 do 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
3.ROJAPLAST Slunečník STANDART
✔️ Známa kovová konstrukce
✔️ Slunečník o průměru 400 cm s nohou uprostřed
✔️ Na kličku
📌 do 2000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
4.Happy Green s kličkou
✔️ Průměr 230 cm
✔️ Vhodný do menších prostorů
✔️ Poměr cena/kvalita
📌 do 900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
5.Happy Green Závěsný Tucson
Vysoká kvalita
✔️ Luxusní závěsný slunečník s pevnou ocelovou konstrukcí
✔️ Rozměry 300 x 300 cm
✔️ Praktický stojan je součástí balení
📌 do 5800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
6.blumfeldt Flex-Shade L
Stínící plachta
✔️ Flexibilní polohování díky inteligentnímu designu
✔️ Rozměry 130 x 180 cm
✔️ Hliníkový stojan zajišťuje stabilitu konstrukce
✔️ Z nepromokavého polyesteru
📌 do 1000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
7.KNIRPS Automatic
Prémiový balkónový slunečník
✔️ Velikost vrženého stínu: cca 3,45 m2
✔️ Rozměry cca 230 x 150 cm/ 6 ramen
✔️ Průměr stojanu: 38 mm
✔️ Potah: vysoce jakostní 100% polyesterová tkanina: 220 g/m2
📌 do 6000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení