Zahrada

Nejlepší zahradní solární fontány: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší zahradní solární fontányZahrada je pro někoho celoživotním koníčkem, kterému neustále věnuje práci a miluje na ní právě to, že nikdy není vše hotovo. Kdekdo jiný se naopak do zahrady uchyluje kvůli odpočinku a relaxaci. Ať tak či onak, každý jistě chce, aby jeho zahrada byla krásným koutkem přírody. Pokud uvažujete, co by mohlo vaši „oázu klidu“ dotáhnout k dokonalosti, možná vás zaujme dnešní článek. Budeme se v něm totiž věnovat výběru nejlepší zahradní solární fontány. Fontána je dokonalou ozdobou každého parku či zahrady a není problém dopřát si ji na vlastním pozemku. A proč nás budou zajímat právě solární fontány? Jednoduše proto, že nabízejí šikovné a jednoduché řešení s řadou dalších výhod – o těch však budeme podrobněji mluvit později. Podíváme se taky na všechny důležité technické parametry a faktory výběru, ale i na cenové relace a některé známé výrobce, které vám představíme v krátkých recenzích.

Zahradní fontánka může mít nejen ozdobnou funkci. Zejména v zahradním jezírku může plnit i určitý praktický účel. V dnešní době přitom nemusí pořízení fontány znamenat žádnou radikální čáru přes rozpočet. Vybrat si lze taky z dostupných variant – i ty přitom mohou splnit svou estetickou úlohu, okrášlit vaši zahradu a rozvířit stojaté vody. Stejně jako při výběru čehokoli jiného je i v případě fontány třeba zvažovat různá praktická kritéria. Těmi se vás pokusíme co nejsrozumitelněji provést. Fontánka totiž musí do zahrady skvěle zapadnout.

Stejně jako obvykle pro vás i tentokrát máme nejen obecné rady a tipy pro výběr, ale taky žebříček nejzajímavějších aktuálních produktů. Pokud se vám nějaký model fontány – ať už z našeho žebříčku nebo jakýkoli jiný – zalíbí, snažte se o něm dozvědět co nejvíce. Využijte uživatelské recenze solárních fontán nebo třeba i odborné testy, pokud jsou k dispozici. Zajímejte se vždy o technické parametry a nenechte se zlákat jen reklamními prohlášeními.

Nejlepší zahradní solární fontány na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Blumfeldt Vogels Brunn
✔️ Romantický tvar v barokním stylu v kombinaci s betonovým vzhledem
✔️ Síťově nezávislá díky 3W solárnímu panelu s integrovaným 7,4 V / 2000 mA/h akumulátorem
✔️ Vhodná pro nepřetržitý provoz
📌 od 4900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Blumfeldt Savona
✔️ Zajímavá solární fontána do vnitřního i venkovního prostředí
✔️ Nezávislá od sítě - solární panel s velikostí 300 cm² s výkonem 2,8 W
✔️ Nepřetržitá cirkulace vody - dá se používat bez dodatečného přívodu vody
📌 od 2700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Blumfeldt Zen Garden
✔️ Černý vzhled bazaltu, ideální na doplnění k rostlinám nebo skalničkám
✔️ Nezávislá od elektrického proudu díky 2W solárnímu panelu se zabudovanou 3,7 V / 2000 mA/h Li-iontovou baterií
✔️ Noční osvětlení prostřednictvím čtyř bílých LED světel
📌 od 2700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Blumfeldt Cascada 2G
✔️ Rustikální vzhled dřevěných kádí a železného litinového čerpadla
✔️ Včetně výkonného 12W čerpadla s průtokem vody 800 l/h
✔️ Uzavřený oběh vody: není nutný přívod vody
✔️ Vnitřní ochranná vrstva pro nepropustnost a proti hnití
📌 od 3800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Blumfeldt Raincastle
✔️ Do interiéru i exteriéru - flexibilní s extra dlouhým síťovým kabelem
✔️ Neustálá cirkulace vody
✔️ Žádná rez ani plíseň díky pozinkovanému kovu se vzhledem cihly
✔️ S atmosférickými LED světýlky
📌 od 8200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Blumfeldt Schönbrunn
✔️ Konstruována pro montáž do zahrad, na terasy, do zimních zahrad či jiných venkovních míst
✔️ Výkonný 2W solární panel s plochou 300 cm2
✔️ Maximální výkon pumpy - 200 litrů vody za hodinu
📌 od 3500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat zahradní solární fontánu

K čemu přihlížet při výběru zahradní fontánky? V první řadě je třeba mít vizi. Představu o tom, k čemu bude fontánka sloužit, kde bude umístěna, jak bude vypadat. Výběr provedení je opravdu rozmanitý. Další důležitou volbou je napájení. V dnešním článku se zaměříme především na solárně napájené modely, nevyhneme se však alespoň obecnému porovnání s elektrickými alternativami. Pak jsou tu konkrétní parametry a hlediska jako umístění, výška vodotrysku, průtok (výkon) a podobně. Určitě vás budou zajímat i otázky kolem ceny.

K čemu je dobrá zahradní fontánka?

Zásadním účelem fontány je estetický dojem. O tom nelze pochybovat. V zahradě či parku patří krásné fontány vždy mezi nejatraktivnější ozdoby, které poutají nejvíce pozornosti. Ale zmínili jsme, že fontánka může přinést i nějaký další užitek. Jaký?

Týká se to zejména fontán umístěných v zahradních jezírcích. Stojatá voda může zatuchávat a přitahovat množství hmyzu a časem vyluzovat nepříjemný zápach. Fontánka, která bude vodou soustavně „pohybovat“ může pomoci této situaci předcházet – pokud o ni tedy vyloženě nestojíte. Fontánka (za předpokladu dostatečného výkonu) může taky jemně okysličovat vodu, což představuje výhodu pro rybičky a jiné vodní organismy. Fontánky je tudíž možné umístit i do jezírek s rybičkami.

Jak vybrat solární fontánu

Solární vs. elektrické fontány

V čem je rozdíl mezi solární fontánkou a fontánou s elektrickým čerpadlem a jak se rozhodnout, které řešení bude pro vaše potřeby to pravé? Solární řešení má několik zajímavých výhod.

Instalace a provoz

Instalace je velmi snadná u plovoucího i statického typu. Ani samotný provoz vám nepřidá žádné zvláštní vrásky. Jednak vás nebude nic stát, protože zařízení využívá sluneční energii, za druhé je toto řešení zcela bezpečné a samostatné. Nemusíte tedy řešit dostupnost elektrické energie třeba v odlehlejší části zahrady. Některé fontány lze ovládati dálkovým ovladačem.

Cena

Solární fontánky jsou oblíbené a výběr je poměrně značný. Běžně jsou k dostání i velmi dostupné modely za pár stovek korun. Na druhou stranu lze sehnat i propracované a výkonnější fontánky, které už vás přijdou na tisíce korun. Vezměte však v potaz, že provoz už je zdarma.

Nevýhody

Je solární fontána vždy lepším řešením? Ovšemže nikoli nezbytně. Elektrické řešení může zajistit větší a stabilnější výkon. Pokud chcete skutečně výkonnou, parádní fontánu, model s elektrickým čerpadlem může být vhodnější volbou. To může platit, i pokud chcete fontánu umístit třeba do stinného koutu zahrady, kde je soustavně nedostatek světla.

Třeba i s baterií

Solární fontána nemusí být závislá čistě jen na soustavném a dostatečném slunečním svitu. Pokud si její vodní trylkování chcete užívat i ve chvílích a dnech, kdy počasí solárnímu napájení zrovna nepřeje, můžete sáhnout po modelu s kombinovaným solárním a bateriovým (akumulátorovým) napájením. Ten převezme funkci při nedostatku slunečního záření a v závislosti na typu a výkonu fontány ji udrží v chodu obvykle v řádu několika hodin. U moderních fontán se používají i pokročilé lithium-iontové baterie s vynikajícími vlastnostmi a kapacitou.

Různá provedení

Solární zahradní fontány skýtají pozoruhodnou variabilitu. Mezi velmi oblíbené patří různé samostatné kaskádovité fontánky. Ty mohou mít tvar například skalky, vodopádu nebo spojených nádob, kde se voda přelévá z jedné do druhé. Populární a kvalitní fontánky tohoto typu vyrábí například značka Blumfeldt.

Vybrat si můžete z opravdu velkého spektra pozoruhodných variací. Tyto fontány jsou zpravidla kabelově připojeny k solárnímu panelu, který se umístí na slunné místo a bude celému zařízení dodávat energii. Tyto fontány typicky pracují s uzavřeným vodním okruhem a ukrývají drobné vodní čerpadlo, které umožňuje neustálé proudění nebo tryskání vody. Tyto fontány lze dokonce využívat i v interiéru, skvělé jsou třeba jako okrasa na terasu. Ceny těchto modelů se pohybují nejčastěji v řádu nižších tisícovek korun.

Dalším zásadním typem jsou fontány určené do zahradních jezíre nebo kašen. Tedy pro umístění do již stávajících vodních ploch. Velmi oblíbenou a jednoduchou variantu představují plovoucí modely. Ty mohou mít například tvar leknínu a solární panel je integrován přímo na jejich povrchu. Jde tedy o zcela kompaktní zařízení bez jakékoli kabeláže, které se jednoduše pohupuje na hladině a vykonává svou funkci. Samozřejmě disponují vlastním čerpadlem, které vhání a vystřeluje vodu do různé výše. K dispozici může být vícero druhů trysek nebo nástavců pro dosažení různých vodních efektů.

Rovněž i tyto fontány mohou být opatřeny vlastním akumulátorem, který přebere iniciativu v případě nedostatku svitu. Dále je velmi obvyklou součástí dálkové ovládání. To jistě oceníte na větších vodních plochách. Tento typ fontány nabízí například značka Duramaxx a další.

fontána na zahradě

Výkon, průtok, výška

S jakou energií pracují solární panely domácích zahradních fontán a jaký výkon poskytují jejich čerpadla? Obvyklý výkon panelu se pohybuje v rozmezí 1-3W, jde tedy o relativně značně úsporná zařízení. Solární panel napájí fontánu a taky dobíjí případnou integrovanou baterii. U oblíbených modelů se kapacita akumulátoru pohybuje nejčastěji okolo 1200-2000 mAh a fontánu udrží v chodu 5-10 hodin při absenci nebo nedostatku slunečního záření.

Každá fontána je taky opatřena vlastním vodním čerpadlem. U solárních modelů je obvyklý průtok okolo 100-250 l za hodinu. Od toho se odvíjí celková „výkonnost“ fontány. Dalším souvisejícím parametrem je pak výška vodotrysku. Ta se pohybuje nejčastěji od cca 30 cm do 1 m.

Obecně vzato lze tedy říct, že běžné a nejčastěji prodávané solární zahradní fontány nejsou extra výkonné a představují spíše drobnou okrasnou pomůcku pro klidná zákoutí, terasy nebo menší jezírka či kašny. Pokud uvažujete o pozoruhodnější fontáně, může být na místě spíše řešení s elektrickým čerpadlem. Zde už ovšem nejspíš narazíte na složitější instalaci i vyšší nákladnost realizace i provozu. Taky je třeba dbát na bezpečnost.

Další vybavení

Základním vybavením je externí solární panel a kabel pro jeho připojení. Samozřejmě s výjimkou zařízení, která mají panel integrovaný v těle fontány, což je zejména případ plovoucích fontánek do jezírek. Dále oceníte zmíněné dálkové ovládání, které mívá obvykle dosah cca 10 metrů a umožňuje pohodlné vypnutí a zapnutí fontány, potažmo změny režimů.

Některé fontány mohou být vybaveny například náhradními nástavci trysek. Ty umožňují změnit podobu tryskání vody a výsledný efekt. Výjimkou nejsou ani fontány opatřené LED osvětlením.

Materiálové zpracování

Většina dostupných kaskádových solárních fontánek využívá lehčí plastové či speciální materiály, které pouze imitují vzhled kamene, keramiky nebo jiného materiálu. Výhodou je dostupnější cena a nízká hmotnost. Oblíbeným materiálem je polyresin, což je druh velmi odolné pryskyřice. Výhodou je, že tyto fontány pak dobře odolávají povětrnostním vlivům, jsou i poměrně mechanicky odolné a většinou i mrazuvzdorné. Plovoucí jezírkové modely jsou většinou z plastu nebo různých pěnových materiálů a zpravidla nejsou mrazuvzdorné, takže je třeba je na zimu patřičně uskladnit.

Video

Ceny solárních fontán

V jakých relacích se pohybují kvalitní zahradní fontány na solární napájení? Vybírat můžete z modelů v cenách od pár stovek korun, ale i za několik tisíc korun.

✅ Solární fontánky do 600 Kč

V této ceně najdete poměrně pěkný výběr fontánek a jde především (či spíše výhradně) o různé plovoucí modely s integrovaným panelem, často i akumulátorem. Nejlevnější varianty pořídíte už od cca 350 Kč.

✅ Solární fontánky do 2000 Kč

Vybrat si lze z výkonnějších a značkových plovoucích modelů, u nichž lze počítat s lepším vybavením i výsledným efektem a životností. V této ceně už se objevují i první volně stojící kaskádové modely, ale jde spíš o výjimky.

✅ Solární fontánky nad 2000 Kč

V této ceně už najdete pestrý výběr kaskádových modelů od oblíbených značek. Obvykle jde o výrobky ze zmíněného polyresinu v nejrůznějších designových variacích. Nejčastější cena je 3 až 5 tisíc Kč.

Nejlepší značky solárních fontán

Kteří výrobci nabízejí zajímavé, atraktivní a kvalitní solární fontány různých typů?

  • Blumfeldt – Výběr krásných kaskádových fontán, vynikající a rozmanitý sortiment. Vysoká kvalita zpracování. Jde zřejmě o nejoblíbenější značku solárních fontán.
  • Solar – Jednodušší a cenově dostupné plovoucí fontánky do jezírek. Dobrý poměr ceny a kvality.
  • V-Garden – Především dostupnější a menší kaskádové fontánky. Vhodné coby drobná dekorace do interiéru i exteriéru.
  • Esotec – Dobrý výběr jezírkových fontánek, plovoucích i s externím panelem (čerpadlo se umísťuje na dno a připojuje kabelem k panelu uloženému mimo jezírko).
ProduktInfoHodnocení
#1Blumfeldt Vogels Brunn
✔️ Romantický tvar v barokním stylu v kombinaci s betonovým vzhledem
✔️ Síťově nezávislá díky 3W solárnímu panelu s integrovaným 7,4 V / 2000 mA/h akumulátorem
✔️ Vhodná pro nepřetržitý provoz
📌 od 4900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Blumfeldt Savona
✔️ Zajímavá solární fontána do vnitřního i venkovního prostředí
✔️ Nezávislá od sítě - solární panel s velikostí 300 cm² s výkonem 2,8 W
✔️ Nepřetržitá cirkulace vody - dá se používat bez dodatečného přívodu vody
📌 od 2700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Blumfeldt Zen Garden
✔️ Černý vzhled bazaltu, ideální na doplnění k rostlinám nebo skalničkám
✔️ Nezávislá od elektrického proudu díky 2W solárnímu panelu se zabudovanou 3,7 V / 2000 mA/h Li-iontovou baterií
✔️ Noční osvětlení prostřednictvím čtyř bílých LED světel
📌 od 2700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Blumfeldt Cascada 2G
✔️ Rustikální vzhled dřevěných kádí a železného litinového čerpadla
✔️ Včetně výkonného 12W čerpadla s průtokem vody 800 l/h
✔️ Uzavřený oběh vody: není nutný přívod vody
✔️ Vnitřní ochranná vrstva pro nepropustnost a proti hnití
📌 od 3800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Blumfeldt Raincastle
✔️ Do interiéru i exteriéru - flexibilní s extra dlouhým síťovým kabelem
✔️ Neustálá cirkulace vody
✔️ Žádná rez ani plíseň díky pozinkovanému kovu se vzhledem cihly
✔️ S atmosférickými LED světýlky
📌 od 8200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Blumfeldt Schönbrunn
✔️ Konstruována pro montáž do zahrad, na terasy, do zimních zahrad či jiných venkovních míst
✔️ Výkonný 2W solární panel s plochou 300 cm2
✔️ Maximální výkon pumpy - 200 litrů vody za hodinu
📌 od 3500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení