Zahrada

Recenze 6 nejlepších motorových pil

Vybrali jsme nejlepší motorové pily na trhu podle recenzí zákazníků a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší motorové pily Řetězové motorové pily patří k důležité výbavě, bez které se neobejde žádná chalupa, chata, farma nebo hospodářství. Pokud se chystáte tento nástroj pořizovat, čeká vás náročný výběr. V našem článku se vám však pokusíme pomoci a poradíme vám, na co se zaměřit, abyste pořídili nejlepší motorovou pilu podle vašich možností a potřeb.

Výhodou při nákupu pily je široké cenové rozpětí. Pily pro sporadické použití vhodné spíše pro kutily a zahrádkáře můžete pořídit už relativně levně – cca od dvou tisíc korun. Velmi výkonné, profesionální pily pro lesnické práce naopak mohou stát i desetkrát tolik nebo více. V naší recenzi motorových pil jsme se zaměřili na stroje v různých cenových hladinách a do testu zahrnuli především pily benzínové, ale i jednu elektrickou.

Na konci recenze naleznete také obsáhlého průvodce, který vám pomůže zorientovat se v nejdůležitějších parametrech. Budete si tak moct udělat lepší představu o tom, jaké možnosti máte k dispozici a vybrat si variantu, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Test nejlepších motorových pil podle redakce

ObrázekProduktDetaily
Pro občasné hobby použití
Makita UC3541A

⭐ 100 %
Vlastnosti: Elektrická pila s příkonem 1800 W, délkou řezu 35 cm, rychlostí řezu 14,5 m/s, roztečí 3/8 " a hmotností 4,7 kg.

Hodnocení: Kvalitní pila pro občasné použití s velmi jednoduchou údržbou.
Pro přípravu palivového dřeva
HECHT 45

⭐ 95 %
Vlastnosti: Benzínová motorová pila, výkon motoru 2 kW, 40 cm dlouhá lišta, řetěz s 66 články, hmotnost 5,4 kg.

Hodnocení: Ideální pomocník na zahradu i pro přípravu palivového dřeva.
Nejlepší poměr cena / výkon
HUSQVARNA 135

⭐ 98 %
Vlastnosti: Benzínová řetězová pila s výkonem 1500 W, 35 cm dlouhá lišta, rychlost řezu 23 m/s, hmotnost 4,4 kg.

Hodnocení: Jistota kvalitní značky Husqvarna (dobrá dostupnost servisů), solidní a dobře ovladatelná pila i na tesařské práce. Neztratí se rozhodně ani při hobby použití.
Cenový tip pro hobby použití
FIELDMANN FZP 2025-E

⭐ 93 %
Vlastnosti: Elektrická pila s výkonem motoru 2,4 kW, 40,5 cm dlouhá lišta, hmotnost 5,15 kg.

Hodnocení: Motorová pila se skvělými recenzemi, ideální pro hobby práci okolo domu a zahrady nebo pro přípravu palivového dřeva. Lehká, výkonná a dobře vyvážená pila.
Profi použití
HUSQVARNA 550 XP

⭐ 100 %
Vlastnosti: Benzínová pila s výkonem motoru 2,8 kW, 38,1 cm dlouhá lišta, hmotnost 5,3 kg. Profi použití.

Hodnocení: Motorová pila střední vyšší třídy se jistě neztratí při každodenní práci ani v lese. Jistotu získáte také v kvalitě značky Husqvarna.
Náš vítěz
STIHL MS 251

⭐ 100 %
Vlastnosti: Benzínová pila s výkonem motoru 2,2 kW, 35 cm dlouhá lišta, hmotnost 4,8 kg. Profi použití.

Hodnocení: Motorová pila střední vyšší třídy i pro profi použití. Univerzální, lehká se silným výkonem, jejíž jedinou kaňkou zůstává trochu vyšší cena.

# Makita UC3541A (od 2900 Kč)

 Recenze Makita UC3541A 

První pila v našem výběru bude elektrická. Jedná se o hobby pilu, která při velmi nízké ceně nabízí poměrně velmi solidní vlastnosti a patří mezi nejprodávanější motorové pily na trhu.

Její výkon je 1,8 kW, což je dostačující pro občasné pořezání dřeva a běžné zahrádkářské potřeby. Díky menší délce lišty (35 cm) pila navíc „neztrácí dech“ a její nižší výkon je optimální.

Potěší také fakt, že pila je celkem tichá. To jistě oceníte nejen vy, ale také vaši sousedi. Konstrukčně je tento model velmi dobře zvládnutý. Jedinou vážnější výtku bychom mohli mít vůči hmotnosti, která je trochu vyšší (4,7 kg) a při absenci tlumení vibrací může být delší práce poměrně namáhavá. Tento nedostatek je však vzhledem k výborné ceně a k jejímu určení odpustitelný a pochopitelný.

Makita UC3541A představuje ve své kategorii opravdu dobrou volbu a pravděpodobně nebudete zklamaní, pokud od ní nebudete chtít profesionální výkony.

Co potěší

 • Skvělý poměr ceny a výkonu
 • Ideální pro hobby využití
 • Vyvážená a dobře ovladatelná
 • Tichý provoz
 • Kvalitní provedení

Co zamrzí

 • Trochu vyšší hmotnost
 • Chybí tlumení vibrací

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 100 %
CENA: od 2900 Kč

Koupit v obchodě

# HECHT 45 (od 2700 Kč)

 Recenze HECHT 45 

Hecht 45 patří mezi cenově nejdostupnější benzínové pily z hobby třídy. Jedná se přitom o velmi kvalitní výrobek. Výkon je pěkných 2000 W a při délce lišty 40 cm je pila dostatečně silná. Obsah dvoutaktního motoru činí 45 cm3 a pila disponuje automatickým mazáním řetězu.

Model Hecht 45 je výhodnou volbou pro nenáročné uživatele, kteří pilu využívají spíše příležitostně. Při delší práci se může projevit vyšší hmotnost a chybějící tlumení vibrací. Tato pila je však dobře zpracovaná a při správném používání může mít opravdu velmi dlouhou životnost. Jedná se navíc o jednu z nejprodávanějších variant.

Co potěší

 • Dobrý výkon a obsah motoru
 • Ideální pro řezání palivového dříví a podobné práce
 • Délka lišty 40 cm
 • Snadná obsluha
 • Velmi dobrá cena
 • Vhodná pro kutily i méně zkušené uživatele
 • Velmi snadné startování

Co zamrzí

 • Hmotnost 5,4 kg bez tlumení vibrací

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 95 %
CENA: od 2700 Kč

Koupit v obchodě

# HUSQVARNA 135 (od 7200 Kč)

 Recenze HUSQVARNA 135 

Motorová pila Husqvarna 135 je benzinová hobby pila, u které oceníte velice kvalitní provedení – což se dá ostatně od renomované značky očekávat. Potěší poměrně nízká hmotnost 4,4 kg a také nízká spotřeba paliva.

Pila je určena pro méně náročné uživatele a příležitostné řezání. Skvěle se hodí pro práci v sadu, řezání palivového dřeva a podobné účely. Disponuje výkonem 1,5 kW, který není úplně oslnivý, ale při délce lišty 35 cm je pro dané účely plně dostačující.

Tento model nabízí velmi pohodlnou ovladatelnost díky ergonomicky zpracované rukojeti a nižší váze. Pila je vybavena také speciálním systémem čištění vzduchu, díky kterému není nutné tak často vyměňovat filtr. V rámci cenově kategorie jde o velmi kvalitní produkt.

Video

Co potěší

 • Nižší hmotnost
 • Kvalitní zpracování
 • Nízká spotřeba
 • Systém čištění vzduchu
 • Velmi dobrá ovladatelnost
 • Rychlé a spolehlivé startování

Co zamrzí

 • Kratší lišta

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 98 %
CENA: od 7200 Kč

Koupit v obchodě

# HUSQVARNA 550 XP (od 20000 Kč)

 Recenze HUSQVARNA 550 XP 

A máme tu první pilu z vyšší cenové kategorie. Jedná se o profesionální variantu určenou především pro náročné a zkušené uživatele. Husqvarna 550 XP nabídne silný motor s výkonem 2800 W. Přestože jde o silnou pilu, spotřeba paliva je velmi ekonomická a nízká je také míra vypouštěných zplodin.

Zajímavým nadstandardem je speciální technologie AutoTune – ta zajišťuje automatickou regulaci výkonu nastavením motoru. Odpadá tedy seřizování karburátoru a pila podá optimální výkon za všech okolností.

Samozřejmostí je také přítomnost systému tlumení vibrací, který je při váze pily 4,9 kg pro profesionální užití každopádně zapotřebí. Výsledkem je však hladká a pohodlná práce. Délka lišty pily je 50 cm, takže si poradí i s kmeny o větším průměru.

Co potěší

 • Nadstandardní vybavení
 • Velmi pohodlná práce
 • Vysoce kvalitní zpracování
 • Účinné tlumení vibrací
 • Nízká spotřeba paliva; ekonomický i ekologický provoz
 • Vhodná i pro profesionální použití

Co zamrzí

 • Vyšší cena
NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 100 %
CENA: od 20000 Kč

Koupit v obchodě

# STIHL MS 261 (od 18000 Kč)

 Recenze STIHL MS 261 

Posledním zástupcem v testu motorových pil bude profesionální model od značky Stihl. Pila zaujme silným motorem, který poskytuje výkon 3000 W.

Tento výrobek vyniká univerzálností a je vhodný pro kácení slabších stromů, udržování lesních porostů, stavební práce i řezání dříví na otop.

Stihl MS 261 je i při vysokém výkonu velice úsporný, co se týče spotřeby paliva, a také šetrný vůči životnímu prostředí vzhledem k nižším emisím. Pila se může pochlubit nejen kvalitou a odolností zpracování, ale také opravdu vynikající výbavou.

Hmotnost pily je sice 5,2 kg, ale díky tlumení vibrací se s ní pracuje velice dobře. Pro někoho snad může být na překážku jen poněkud kratší lišta (37 cm).

Video

Co potěší

 • Nadstandardní výbava
 • Relativně tichý chod
 • Univerzální použití
 • Pilu ocení i profesionálové
 • Velmi silný motor a vynikající výkon
 • Od renomovaného výrobce

Co zamrzí

 • Kratší lišta vhodná pro stromy o menším průměru
 • Vyšší cena
NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 100 %
CENA: od 18000 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat motorovou pilu

Protože výběr motorových řetězových pil je opravdu obrovský a jednotlivé pily se od sebe často diametrálně liší, je velmi důležité brát zřetel na velké množství různých parametrů a mít jasno v řadě otázek.

V první řadě musíte přesně vědět, na co budete pilu používat; jak často; v jakém prostředí a podobně. Některé pily jsou vhodné pro profesionální lesnické práce, jiné jen pro sporadickou činnost – třeba řezání palivového dříví. Rozhoduje přitom nejen výkon motoru, ale i celková konstrukce pily, váha, vybavení, délka lišty a další faktory.

Základní rozdělení řetězových pil

Podle způsobu použití se motorové pily dělí do tří základních kategorií. Pokud chcete, aby vám pila dobře sloužila, dlouho vydržela a práce s ní byla efektivní, musíte se správně rozhodnout.

 • Hobby pily – jedná se o základní modely, které jsou určeny pro neprofesionální využití. Slouží pro příležitostnou práci u domu či na zahradě. Pro řezání dřeva na topení, ořezávání větví a podobné činnosti jsou dostačující. Mají nižší výkon a méně robustní konstrukci. Také délka lišty je zpravidla do 40 cm. Cenově se jedná zpravidla o modely do cca 5000 Kč.
 • Poloprofesionální neboli farmářské pily – tyto pily se stále ještě nehodí pro profesionální lesnické práce, ale zvládnou obstarat farmu, sad či hospodářství. Většinou si poradí i s občasným kácením menších stromů. Pily mají již odolnější, poctivější konstrukci a vyšší výkon. Délka lišty zpravidla přesahuje 40 cm – případně je možné lištu vyměnit za delší, pokud to dovoluje konstrukce a výkon motoru.
 • Profesionální pily – profi výrobky jsou určeny pro lesníky a další profesionály a jsou konstruovány tak, aby zvládli každodenní, náročnou práci. Disponují silným motorem, tlumením vibrací a dalšími nadstandardními prvky. Délka lišty bývá i 50 cm.

Benzínová, nebo elektrická?

Dalším základním faktorem je pohon. Elektrické motorové pily mívají zpravidla nižší výkon a jedná se především o cenově dostupnější modely z hobby kategorie. Elektrická pila může být výhodná pro drobné a příležitostné práce na menších pozemcích, např. na chatách apod. Předností je také tišší chod.

Nevýhodou elektrické varianty je samozřejmě především nutnost dostupnosti elektrické energie. S pilou budete mít tedy problém zejména při práci v terénu.

Benzínové pily mají nevýhodu v podobě vyšší hmotnosti a ceny. Jsou také hlučnější. Nicméně pro náročnější práci se jedná o jasnou volbu. Benzínové pily jsou výkonnější a v kategorii farmářských a zejména profesionálních pil se už setkáte prakticky výhradně s nimi. Jasnou výhodou je kromě efektivnější výkonnosti také mobilita.

Výkon motoru

Jedním z nejdůležitějších technických parametrů je u pily pochopitelně výkon motoru. Tento parametr je uváděn buď ve wattech či kilowattech (W, kW) nebo v koňských silách (HP), přičemž 1 HP se rovná cca 0,75 kW.

Čím vyšší výkon motoru, tím lepší pracovní výsledky můžete očekávat. Roste však také cena pily. Výkon hobby pil se pohybuje zpravidla v rozmezí 1,5-2 kW, přičemž za úplné minimum pro účinné řezání lze považovat výkon cca od 1,2 W. Poloprofesionální pily a profi pily pak disponují výkonem od 2 kW.

Délka lišty

Délka lišty je důležitá z mnoha důvodů. Především určuje, jak silné dřevo budete s pilou schopni řezat. Lišta má však také celkem zásadní vliv na výkon pily. Při výběru pily se tedy nenechte zmást pouze samotnou délkou lišty, protože není-li výkon motoru dostatečný, bude větší lišta spíše nevýhoda. Podstatný je tedy poměr mezi délkou lišty a výkonem motoru.

Delší lištu navíc ocení spíše zkušenější uživatelé, protože zacházení s ní je náročnější a méně zkušenému majiteli hrozí i vyšší riziko zranění. Pro běžné práce na pozemku představuje pila s lištou do 40 cm dostačující variantu.

Hmotnost pily

Hmotnost pily je další důležitý údaj. Ovlivní především pohodlnost práce a ovladatelnost pily. Čím lehčí pila, tím déle s ní vydržíte pracovat. Pokud potřebujete hobby pilu jen k prořezávání větví a občasnému použití – nemusí se vyšší váha tak projevit. Při řezání většího množství dřeva nebo kácení stromů už však vyšší hmotnost pocítíte.

Tlumení vibrací

Pokud pila disponuje tlumením vibrací, může to do značné míry vyvážit i její vyšší hmotnost. Tímto systémem jsou vybaveny profesionální pily a často také farmářské pily. U levnějších pil a hobby pil není tlumení vibrací obvyklé. Tyto modely jsou však určeny ke krátkodobé, nárazové práci, takže se bez tlumení dokážou obejít.

Na co se ještě zaměřit?

Výkon, hmotnost a délka lišty patří k základním technickým parametrům, ve kterých je každopádně potřeba se při výběru pily orientovat. Činitelů, které mohou ovlivnit životnost, výkon nebo spolehlivost a efektivitu pily je však mnohem více. Uvádíme tedy alespoň několik tipů, čeho si při výběru všimnout.

 • Nikasil – jedná se o ochrannou vrstvu motoru, která velice zásadním způsobem ovlivňuje jeho životnost. U levnějších modelů se však s touto vrstvou setkáte spíše výjimečně.
 • Vzduchový filtr – je výhodné, pokud je filtr dobře a snadno přístupný a lehce omyvatelný. Nylonové filtry jsou obecně výhodnější než molitanové. Některé lepší pily pak disponují i různými mechanismy, které prodlužují životnost filtru.
 • Napínání řetězu – pohodlnější a rychlejší je boční napínání řetězu. Oceníte ho především, pokud s pilou chcete pracovat často.
 • Klika – zatímco levné pily mají většinou plechovou kliku, kvalitnější stroje poznáte mimo jiné podle kliky kované.
 • Řetězka – pila může mít buď hvězdicovitou řetězku, nebo výměnný kroužek. Druhá varianta se týká kvalitnějších pil a oceníte ji při výměně, která vyjde podstatně levněji.
 • Dekompresní ventil, pumpička – tyto zlepšováky se objevují spíše u hobby pil, nejvýš u pil farmářských. Méně zkušeným uživatelům mohou značně usnadnit startování.

Nyní už byste měli mít obstojnou představu, jak se vyznat v nabídce a jak koupit motorovou pilu a nešlápnout přitom vedle.

Nejprodávanější řetězové pily

Nejprodávanější řetězové motorové pily na trhu dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové motorové pily. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní motorové pily na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

2 Komentářů

Klikněte sem pro zanechání komentáře