Zahrada

Nejlepší grilovací teflonové podložky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší grilovací teflonové podložky
Grilování patří mezi nejoblíbenější společenské události a Češi této gastronomické zábavě s přidanou hodnotou, která k nám dorazila ze zámoří, dočista propadli. Ostatně jsme vždy byli národ přeborníku v chataření, zahrádkaření a opékání nad ohněm. Místo otevřeného ohně a zaostřeného prutu, na který se napíchne špekáček, teď častěji používáme sofistikovanější vybavení. Především grily všeho druhu. S těmi se dá pracovat bezpečněji a často i poněkud pohodlněji. Ale ať už grilujete na roštu nad otevřeným ohněm nebo na uhlíkovém či plynovém grilu, vždy je co vylepšovat. Dnes se podíváme na jednu šikovnou vychytávku, která vám může grilování velice usnadnit a zpříjemnit. Povznese ho zase na kousek vyšší úroveň. Využijete ji však i při pečení, opékání a nejrůznějších tepelných úpravách. Stojí přitom takříkajíc pár korun. O co půjde? Bavit se samozřejmě budeme o tom, jak vybrat nejlepší grilovací teflonovou podložku.

V našem průvodci najdete spoustu informací, rad a tipů, jak tuto podložku používat, jaké výhody a benefity vám může přinést, ale věnovat se budeme i tomu, jaká má omezení. I když jde o poměrně levnou pomůcku, vyplatí se výběr dobře zvážit. Příliš zbrklý nákup může vést spíše k rozčarování, protože ne všechny teflonové podložky jsou tak kvalitní, jak se tváří. Zvláště ty podezřele levné. Velkou pomocí vám však mohou být i uživatelské recenze teflonových podložek anebo případně i rozsáhlejší odborné testy.

Nejlepší grilovací teflonové podložky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Podložka na grilování a pečení 40 x 33 cm
✔️ Balení obsahuje 3 kusy
✔️ Lze využít na rošt i v troubě
✔️ Max. teplota použití 260 °C
📌 od 230 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Orion Podložka na grilování 40 x 33 cm
✔️ Balení obsahuje 2 kusy
✔️ Odolá teplotám až do 260 °C
✔️ Přizpůsobitelná na všechny velikosti a tvary grilu
📌 od 180 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Grilovací fólie Tescoma PARTY TIME 40 x 36 cm
✔️ Fólii lze zastřihnout přesně na požadovanou velikost
✔️ Odolná do 260 °C
✔️ Jemná perforace po celém povrchu – bez připalování
📌 od 150 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Grilovací podložka 40x45cm
✔️ Vyrobená ze skelných vláken potažených PTFE
✔️ Odolává teplotě až do 250 °C
✔️ Lze mýt v myčce nádobí
📌 od 200 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5ThermoPro grilovací a pečící podložka
✔️ Vhodná na pečení, grilování i smažení
✔️ Odolná teplotám v rozmezí -200 až 260 °C
✔️ Balení obsahuje 2 podložky
📌 od 330 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6ISO 8647 Teflonová podložka na grilování
✔️ Podložka určená na pečení a grilování
✔️ Vyrobená z velmi kvalitního teflonu
✔️ Odolná do teploty až 260 °C
📌 od 60 Kč
⭐ 87 % Číst recenze

Jak vybrat teflonovou podložku na grilovaní

Výběr teflonové podložky není nijak složitý. Není zde mnoho složitých technických parametrů. Měli byste však vědět, jak s podložkou správně pracovat, čemu se vyhnout, co čekat, a co naopak ne. Důležitá je i velikost, forma, cena či výrobce.

Co je teflonová grilovací podložka?

Pravděpodobně už jste někdy při grilování či opékání na uhlících používali pomůcky například v podobě alobalové folie nebo alobalového tácku. Teflonová grilovací podložka má podobný účel. Avšak má řadu výhod. Pevněji drží formu a tvar, netrhá se a jídlo se na ni nepřipéká právě díky nepřilnavé teflonové vrstvě.

Teflonová podložka se prodává na kusy v různých rozměrech vhodných pro běžné grily. Stačí ji rozvinout na grilovací mřížku, rošť nebo třeba i na plech či grilovací uhlíky nebo grilovací kámen, zkrátka kamkoli je třeba. Na folii se pak kladou suroviny. Lze ji, podobně jako teflonovou pánev, pokapat menším množstvím oleje. Ale olej zde slouží spíše pro pěknější, křupavější strukturu opékaných surovin a lepší chuť. Není nezbytný.

Je teflon dokonale nepřilnavý?

V případě kvalitního teflonu by se jídlo nemělo připalovat ani bez tuku. Jsou nicméně potraviny, které se mohou přichytit a je lepší pár kapek tuku rozetřít. Typickým příkladem mohou být vajíčka nebo různé obilné placky, palačinky apod.

Ideální je teflonovou podložku potřít štětečkem (mašlovačkou) namočenou v oleji či jiném vhodném tuku. Ještě pohodlnější a perfektní volbou je použít tuk ve spreji. Díky tomu získáte rovnoměrnou a zcela dostačující nepřilnavou vrstvu s použitím naprostého minima tuku.

Jak a proč využít teflonovou podložku?

Teflonová grilovací podložka se nejčastěji umísťuje na mříž grilu jako dodatečná opékací plocha. Existují mřížkové i plné podložky – k tomu se ještě vrátíme. Tato plocha ochrání suroviny před případnými plameny, které mohou vyšlehávat v důsledku odkapávání tuků a šťáv, i před přímým, příliš intenzivním žárem nebo kouřem. Rovněž zabrání propadávání menších surovin.

Další výhodou podložky je, že se celá rozehřeje a lépe, rovnoměrněji distribuuje teplo i v případě, že samotné rozložení zdroje žáru je méně rovnoměrné, což je u klasických grilů na dřevo, uhlí či brikety i u otevřených ohňů běžná situace. Není zde tedy takové riziko, že se například jedna část steaku připálí a druhá bude příliš bledá. Typickým problémem při opékání na přímém žáru je taky to, že vnějšek suroviny může být už příliš opečený až připálený, ale vnitřek zůstává syrový. I zde podložka, která zmírní a zrovnoměrní působení tepla, výrazně pomoci.

Výhody pro zdraví

Teflonová podložka (zejména plná) omezí přímý žár působící na potraviny a taky zabrání odkapávání šťáv a tuku do uhlíků, čímž dochází k vyšlehávání plamenů, kouření a vysokému riziku uvolňování karcinogenních látek. Zároveň přímé působení velmi vysokých teplot způsobuje produkci karcinogenů, jako je akrylamid, který při tepelné úpravě vzniká především v potravinách obsahujících škrob (pečivo, brambory,…).

Čím vyšší teploty, zejména pak teploty nad 180° až 200°C. Tím více karcinogenů a obecně škodlivých látek tepelnou úpravou vzniká a tím je jídlo nezdravější až potenciálně zdraví výrazně škodlivé. Platí to nejen pro „škrobové“ potraviny, ale i např. maso. Omezení extrémních teplot a připékání pokrmů je tedy maximálně žádoucí a teflonová podložka zde může velmi pomoci.

Dalším aspektem je omezení tuku. Tuk sám o sobě není rozhodně nijak nezdravý a už vůbec ne nežádoucí. Do našeho jídelníčku jednoznačně patří, ale ideálně v přirozené formě – v ořechách, rybách, tučných mléčných výrobcích, kvalitním olivovém oleji (nebo jiných olejích) apod. Přidaný tuk při smažení a pečení, přepálený tuk… to vše jsou již záležitosti z dietetického hlediska přinejmenším kontraproduktivní. Tepelné úpravy na tuku zvyšují kalorickou hodnotu jídel – a to poměrně výrazně. To je problém zejména pro lidi, kteří mají problémy s tělesnou hmotností. Přepálený tuk či opakovaně zahřívaný tuk již vyloženě škodí zdraví.

Je teflon zdraví škodlivý?

Látka polytetrafluoroetylen (PTFE) známá obecně jako teflon je už léta pod drobnohledem. Používání teflonového nádobí je enormně rozšířené po celém světě, kolují však obavy o to, zda je vaření na něm bezpečné. Jaké jsou současné výstupy?

Pokud vše shrneme a maximálně zjednodušíme, teflon sám o sobě není zdravotně závadný. Pouze při špatném používání a velmi vysokých teplotách – nad 260°C a zejména nad 360°C se z něj mohou uvolňovat potenciálně škodlivé látky. Tomu lze zamezit adekvátním používáním. Lepší je používat teflonové nádobí a podložky s alespoň minimální vrstvou tuku (např. spreje, viz výše), který přece jen poskytne jistou ochranu. Tyto pomůcky bychom taky neměli vystavovat extrémním žárům.

V případě podložek to znamená především to, že bychom je neměli klást nad přímý plamen. Tím může dojít k vážnému poškození podložky. Tyto podložky nejsou určeny k tomu, aby izolovaly pokrm od přímého ohně. Používají se na správně rozpáleném grilu s žižlavými uhlíky, nikoli nad otevřeným ohněm. Pokud je chcete používat nad ohništěm na roštu, ujistěte se, že je rošt s podložkou dostatečně vysoko nad plameny, případně použijte grilovací kámen či jinou vhodnou „izolaci“.

špízy na grilovací podložce

Mřížovaná vs. plná teflonová podložka

Teflonové podložky se vyrábějí jednak jako plné fólie – a toto řešení je pravděpodobně populárnější – existují však i v podobě husté mřížky. I tato mřížka je měkká, lze ji i sestřihnout na požadovanou velikost či tvar. Výhodou může být to, že tuk a šťávy lépe odtékají, nestane se tedy, že se jídlo smaží či vaří ve vlastní šťávě či tuku, jak je tomu často u různých alobalových vaniček.

Tato výhoda je zároveň nevýhodou, protože mřížka nezabraňuje odkapávání tuku do žhavých uhlíků. Mřížková podložka zároveň propouští kouř, což může být žádoucí, pokud chcete připravované dobroty poněkud zaudit a dopřát jim autentičtější opékanou chuť. Zároveň vytvoří na pokrmech elegantní mřížku tak typickou pro opékání na rožni. Mřížka se však může hůře udržovat a čistit i více připalovat než rovná, hladká podložka.

Pokud tedy preferujete autenticitu a větší dávku grilovaných či zauzených chutí, tradiční strukturu a vzhled i s rizikem horšího „zdravotního profilu“ a horšího komfortu, mřížka může být vhodná volba. Pokud upřednostníte praktičnost, komfort a zdravotně méně závadnou tepelnou úpravu, lepší volbou je plná podložka.

Kde se dá podložka použít?

Teflonová podložka se dá použít samozřejmě na grilu a plné podložky umožní přípravu i takových pokrmů, které běžná mříž či rošt neumožní. Příkladem mohou být vejce, palačinky i nejrůznější obilné placky a další podobné pokrmy, které mají v syrovém stavu tekutější formu. Opékat můžete snadno i různé drobné suroviny bez rizika propadnutí do plamenů.

Grilovací teflonová podložka se dá použít prakticky v jakémkoli druhu grilu i na roštech nad otevřeným ohněm či uhlíky. Použít ji můžete dokonce i v troubě. Dá se s ní vyložit pekáč a vytvořit nepřilnavou vrstvu bez vydatného vymazávání tukem. Přesto doporučujeme opět nanést alespoň minimální vrstvu tuku např. pomocí oleje ve spreji. Jistě najdete i další způsoby, jak se dá podložka využít, jen dodržujte zásady správného používání a údržby.

Jaký žár podložka snese?

Teflonové podložky snesou žár v grilu, ale obecně vzato jsou odolné jen do 260°C. Jak jsme psali výše, při vyšších teplotách už se teflon stává nestabilní a může se rozkládat a vylučovat zdravotně závadné sloučeniny. Většina výrobců proto uvádí tepelnou odolnost podložek do 260°C. Nehodí se například do speciálních pecí na pizzu, kde může být teplota i 400°C či více, nebo do velmi výkonných, uzavřených grilů, kde rovněž teploty přesahují bezpečnou hranici. Podložka taky nemá být vystavena přímému působení ohně – nemá přijít do styku s plameny.

To vše může podložku přinejmenším poškodit, snížit její životnost anebo v horším případě vést k uvolňování zdravotně potenciálně závadných sloučenin. Používejte tedy podložku správně a s rozumem.

Velikost, tvar teflonové podložky na grilování

Teflonové podložky se obvykle prodávají v kusech jako čtvercové či obdélné folie o rozměru nejčastěji 40 × 40 cm, 40 × 50 cm a podobně. Někdy se setkáte i s kruhovými podložkami. Případně je však možné podložku i zastřihnout na požadovaný rozměr nebo tvar podle tvaru a velikosti grilu.

Takto připravenou, finální podložku už však nepřehýbejte ani netvarujte. Deformací může dojít k poškození teflonu.

Životnost podložky a její údržba

Jak dlouho může vydržet kvalitní teflonová podložka? Překvapivě poměrně velmi dlouho, třeba i několik let. Velmi však záleží na tom, jak s ní budete zacházet a jak se o ni budete starat.

Stejně jako v případě teflonových pánví se musíte vyhnout poškrábání, podření či proražení povrchu hrubými nebo ostrými předměty, jako jsou kovové nože, vidlice nebo hrubé drátěnky či kovové kartáče. Používejte tedy vhodné náčiní, např. plastové nebo dřevěné a buďte k podložce ohleduplní.

Podložku čistěte pravidelně po každém použití. Stačí ji omýt a případně setřít běžnou houbou (nikoli hrubým kartáčem) a vysušit.

Jak už bylo řečeno, důležité je vyhnout se vystavování podložky extrémním teplotám nebo přímému ohni či žáru (pokládání na plamen nebo přímo na žhavé uhlíky).

gril a podložka

Ceny teflonových podložek

Kvalitní teflonové podložky nejsou nijak extra drahá záležitost. Prodávajíc se obvykle v sadách po dvou nebo více kusech a ceny jsou příznivé. Nedoporučujeme však kupovat podezřele levné výrobky z pochybných zdrojů (čínské e-shopy apod.).

✅ Teflonové podložky do 50 Kč

Velmi levné podložky nabízí například značky Malatec či Morex, kdy cena jednoho kusu se pohybuje právě kolem 50 Kč. Přesto jde o kvalitní, velmi dobře hodnocené podložky.

✅ Teflonové podložky do 100 Kč

V této relaci za jeden kus nabízí kvalitní a skvěle hodnocené podložky značky jako Lamart nebo Orion, ale i Malatec a další.

✅ Teflonové podložky nad 100 Kč

Poněkud dražší mohou být mřížované podložky anebo špičkové podložky renomovaných značek, které se pyšní mimořádnou odolností a životností.

Nejlepší značky teflonových podložek

Které značky patří mezi nejoblíbenější výrobce grilovacích teflonových podložek?

  • Orion – Orion je známý slovenský výrobce kuchyňských a domácích potřeb oblíbený pro dobrý poměr ceny a kvality. Ten platí i pro podložky z teflonu.
  • Malatec – Jedna z oblíbených značek. Vhodná i pro náročnější zájemce.
  • Lamart – Francouzská značka. Velmi oblíbená a dobře hodnocená.
  • Küchenprofi – Značka pro fajnšmekry. Drahé, ale špičkové podložky.
ProduktInfoHodnocení
#1Podložka na grilování a pečení 40 x 33 cm
✔️ Balení obsahuje 3 kusy
✔️ Lze využít na rošt i v troubě
✔️ Max. teplota použití 260 °C
📌 od 230 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Orion Podložka na grilování 40 x 33 cm
✔️ Balení obsahuje 2 kusy
✔️ Odolá teplotám až do 260 °C
✔️ Přizpůsobitelná na všechny velikosti a tvary grilu
📌 od 180 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Grilovací fólie Tescoma PARTY TIME 40 x 36 cm
✔️ Fólii lze zastřihnout přesně na požadovanou velikost
✔️ Odolná do 260 °C
✔️ Jemná perforace po celém povrchu – bez připalování
📌 od 150 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Grilovací podložka 40x45cm
✔️ Vyrobená ze skelných vláken potažených PTFE
✔️ Odolává teplotě až do 250 °C
✔️ Lze mýt v myčce nádobí
📌 od 200 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5ThermoPro grilovací a pečící podložka
✔️ Vhodná na pečení, grilování i smažení
✔️ Odolná teplotám v rozmezí -200 až 260 °C
✔️ Balení obsahuje 2 podložky
📌 od 330 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6ISO 8647 Teflonová podložka na grilování
✔️ Podložka určená na pečení a grilování
✔️ Vyrobená z velmi kvalitního teflonu
✔️ Odolná do teploty až 260 °C
📌 od 60 Kč
⭐ 87 % Číst recenze
0 Sdílení