Cestování

Test 7 nejlepších cestovních kufrů a zavazadel: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší cestovní kufry

Chystáte se na dovolenou nebo na cesty a hledáte co nejlepší cestovní kufr? Máme pro vás průvodce, ve kterém najdete odpovědi na nejdůležitější otázky, které se týkají výběru zavazadla. Kufr bude chránit všechny vaše věci, a proto není vhodné pořizovat jej pouze podle nejnižší ceny. Kvalitní zavazadlo vám bude sloužit velmi dlouho a spolehlivě a můžete s ním procestovat kus světa. Koupí levného modelu od neznámého výrobce ušetříte možná pár set korun, ale může se snadno stát, že škoda, kterou později utrpíte, bude mnohem vyšší.

Při výběru zavazadla hraje důležitou roli velikost a kapacita, ale taky materiál anebo designové provedení. V našem návodu vás seznámíme s dostupnými možnostmi a taky vám představíme spolehlivé a osvědčené výrobce a značky. O kvalitě kufru se můžete mnohé dozvědět i z uživatelských recenzí zavazadel online.

Nejlepší cestovní kufry a zavazadla na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Travelite Quick 4w M
Velikost: Střední
Objem: 79 l
Rozměry: 70 x 45 x 27/31 cm
Hmotnost: 3,7 kg
Materiál: ABS
Kolečka: 4
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2339 Kč Číst recenze
#2Heys Xtrak M
Velikost: Střední
Objem: 92 l
Rozměry: 66 x 45 x 29,5 cm
Hmotnost: 4,8 kg
Materiál: Polykarbonát
Kolečka: 4
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2860 Kč Číst recenze
#3American Tourister
Soundbox spinner 55

Velikost: Malý / Palubní
Objem: 35,5 / 41 l
Rozměry: 40 x 55 x 20 cm
Hmotnost: 2,6 kg
Materiál: Polypropylén
Kolečka: 4
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2799 Kč Číst recenze
#4March Gotthard L
Velikost: Velký
Objem: 111 l
Rozměry: 77 x 52 x 30 cm
Hmotnost: 3,4 kg
Materiál: 100% Polypropylen
Kolečka: 4
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3614 Kč Číst recenze
#5Travelite Cabin 2w S
Velikost: Malý / Palubní
Objem: 44 l
Rozměry: 55 x 40 x 20 cm
Hmotnost: 1,9 kg
Materiál: Polyester
Kolečka: 2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1299 Kč Číst recenze
#6SUITSUIT TR-122/3-S Caretta
Velikost: Malý / Palubní
Objem: 31 l
Rozměry: 55 x 35 x 20 cm
Hmotnost: 2,4 kg
Materiál: ABS
Kolečka: 4
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1859 Kč Číst recenze
#7Titan Paradoxx 4w S
Velikost: Malý / Palubní
Objem: 40 l
Rozměry: 55 x 40 x 20 cm
Hmotnost: 2,5 kg
Materiál: Polypropylen
Kolečka: 4
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2599 Kč Číst recenze

Jak vybrat cestovní kufr

Koupit raději skořepinový, nebo textilní model? Jaký zvolit druh zamykání? Jsou lepší kolečka, nebo jen madlo? To vše jsou otázky, které jsou při výběru kufru důležité. Neposkytneme vám sice nějakou univerzální odpověď, pokusíme se ale shrnout výhody a nevýhody jednotlivých možností a upozornit vás na důležité faktory a parametry, které by vám neměly uniknout. Kvalitní zavazadlo je základem úspěšného a bezproblémového cestování, ať už je to dovolená v řecku na pláži nebo ve městě. – tak pojďme na to…

Typy zavazadel

Na cesty se můžete vybavit různými druhy zavazadel. Mohou to být batohy nebo krosny, cestovní tašky, příruční kabelky anebo právě kufry, kterým se budeme v našem návodu věnovat především. Při pořizování zavazadla byste si ale měli položit následující otázky:

 • Jakými prostředky budu cestovat?
 • O jaký druh cestování jde?
 • Kolik a jaké věci budu převážet

Otázek může být víc, ale tyhle tři jsou pro správný výběr zásadní. Pokud poletíte letadlem, musíte zvolit zavazadlo, které projde odbavením, nebo se kterým vás pustí na palubu. Zavazadlo, které přijde do zavazadlového prostoru, by mělo být dostatečně odolné.

To platí zejména v případě, že převážíte věci křehké nebo háklivé na poškození či deformaci. V takovém případě se vám bude hodit skořepinový kufr. Pokud převážíte převážně oblečení nebo podobné záležitosti, možná upřednostníte tašku nebo textilní kufr. Na turistiku a aktivní dovolenou bude zase nejvýhodnější krosna nebo batoh apod.

Typy kufrů

Skořepinový, textilní nebo speciální kabinový? Každý má něco do sebe – a každý má taky svá omezení.

Skořepinové kufry

Do zavazadlového prostoru letadla se hodí skořepinové kufry. Jde o zavazadla s pevnou konstrukcí, ve kterých je možné poměrně bezpečně převážet i křehčí a citlivější předměty, které se nesmí zmuchlat, zdeformovat, rozbít nebo jinak poškodit. Další významnou výhodou této varianty je nepromokavost. Věci jsou tedy chráněny nejen před mechanickým poškozením, ale i před nepřízní počasí.
Skořepinové kufry jsou praktické, i co se týče údržby. Povrch je totiž na rozdíl od textilních zavazadel snadno omyvatelný. A jaké jsou nevýhody?

Zejména kufry z levnějších materiálů nebo starší modely mohou být poměrně těžké samy o sobě. U mnoha kvalitních moderních výrobků už ale došlo k radikálnímu omezení hmotnosti. Tyto kufry jsou taky pružnější a méně náchylné na promáčknutí, prasknutí nebo poškrábání. U levných variant to ale platit nemusí.

Textilní kufry

Skořepinové kufry mají víceméně přesně danou kapacitu a obvykle je potřeba je i dostatečně zaplnit, má-li být obsah chráněn před otřesy. Textilní kufry jsou v tomhle směru flexibilnější. Rozepnutím zipů lze často i poměrně výrazně zvýšit objem. Textilní kufry jsou lehké a skvělé pro převážení nepříliš citlivých věcí, např. oblečení, obuvi apod. Některé tyto kufry mohou být i do značné míry voděodolné.

Textilní kufry ale pochopitelně hůře odolávají tlaku a nárazům – resp. hůře v těchto případech chrání svůj obsah. Proto záleží na tom, co hodláte převážet. Nevýhodou je taky náročnější údržba. Tyto kufry se snadněji zašpiní a hůře čistí. Vhodné jsou především pro převážení autem, autobusem nebo vlakem.

Kabinové, příruční kufry

Jde o menší kufry, které obvykle splňují podmínky pro převoz na palubě letadla coby příruční zavazadlo. Jsou vhodné pro kratší cesty, např. pracovní pobyty apod. Bývají opatřeny vysouvacím madlem a kolečky. Designové zpracování je elegantní. Rozměr je obvykle nižší než 55 x 40 x 20 cm a nosnost do 10 kg.

Materiály

Jaké materiály upřednostnit při výběru kufru?

 • Textilní kufry

Pokud vám jde o úsporu, můžete zvolit polyesterovou variantu. Často se ale ošidíte o odolnost a kvalitu a kufr nemusí dosáhnout takové životnosti jako zavazadlo např. z nylonu. Nylon je velmi lehký a přitom výjimečně pevný. Zároveň se lépe udržuje v čistotě.

Jde o dobrou volbu. Ale pokud chcete něco extra – můžete sáhnout po kufru ze speciálního balistického nylonu. Tato syntetická tkanina je extrémně odolná. Nicméně zavazadla z ní vyrobená jsou obvykle taky extrémně drahá.

 • Kůže

Tento typ kufru představuje okrajovou, samostatnou variantu. Jde o vyloženě exkluzivní, stylovou záležitost – ale o nějakých praktických výhodách příliš mluvit nelze. Snad kromě jedné. Kvalitní kožený kufr vydrží při správném zacházení a údržbě (která není snadná) velmi dlouho.

 • Skořepinové kufry

Vybírat můžete především ze čtyř variant materiálů: polypropylen, polykarbonát, ABS nebo hliník. Jaké vlastnosti u jednotlivých materiálů očekávat?

Polypropylen (zde spadají i kufry např. z Duraflexu nebo CURV) je lehký a velmi pevný. V těchto ohledech překoná ABS i polykarbonát. Výhodou je i větší barevná a designová rozmanitost. ABS plast dobře odolává tlaku, poškrábání a výkyvům teplot. Je taky cenově dostupný.

Polykarbonát se vyznačuje vyšší pružností oproti ABS – a větší odolností proti tlaku nebo úderům. Poslední možností jsou kufry z hliníku nebo jeho slitin. Jde o luxusní řešení kombinující nízkou hmotnost a extrémní odolnost. Ceny těchto modelů jsou ale opravdu velmi vysoké.

Zabezpečení

Jak zajistit své kufry proti nechtěnému otevření a je to vůbec potřeba? Pokud máte zavazadlo u sebe nebo na dohled, zabezpečovací prvky obvykle nejsou nutné. Nejčastěji se zámky objevují na kufrech, které se ukládají do zavazadlového prostoru letadla. Jde obvykle o číselné zámky. Trendem je v současnosti zámek TSA. Jeho výhodou je možnost otevření při bezpečnostní prohlídce bez jeho poškození.

Vnitřní prostor

U moderních kufrů se můžete setkat i s velice propracovaným vnitřním prostorem. Ten může zahrnovat popruhy pro zajištění křehkých předmětů, nepromokavé nebo polstrované kapsy, speciální kapsy na doklady, na kosmetiku apod. Standardem je pak velká přepážka rozdělující kufr.

Vybavení

Rukojeť, madlo a případně kolečka. To jsou základní prvky výbavy zavazadel.

 • Madla

Na kufru může být pouze jedno nebo i více madel pro snadnou manipulaci. Například zvedání do výše, přenášení na kratší vzdálenosti apod. Někdy se lze setkat i s popruhy na styl batohu (u menších modelů).

 • Rukojeť

Dnes už je běžnou součástí kufrů výsuvná nebo teleskopická rukojeť. Na rozdíl od madla, u kterého netřeba hledat žádnou zásadní zápletku, rukojeť může být problematičtější. Každopádně je třeba, aby výsuvný mechanismus fungoval hladce, nezasekával se a přitom držel pevně v požadované pozici. Zároveň je důležitá délka – ta musí vyhovovat vaší výšce. Ideální je možnost zajištění ve více polohách.

 • Kolečka

Setkáte se v podstatě se dvěma variantami kolečkových kufrů – s kufry se dvěma kolečky (upright) nebo čtyřmi kolečky (spinner). První varianta si lépe vede na schodech a při zdolávání jiných překážek. Spinner naopak oceníte na rovných plochách.

Kolečka by měla být dostatečně daleko od sebe a důležitá je i velikost. Čím větší, tím pohodlnější jízda a hladší překonávání nerovností. Pak zde vyvstává problematika materiálového provedení. Plastová kolečka jsou levné, ale nepříliš kvalitní a odolné řešení. Navíc bývají dost hlučná. Gumová kolečka jsou tišší a komfortnější, ideálně je, pokud jsou opatřena kovovými ložisky.

Ceny cestovních kufrů a zavazadel

Kolik stojí nejlevnější cestovní kufry? A kolik ty nejkvalitnější? Pojďme se na to podívat.

Kufry do 1000 Kč

Přestože jde o nejnižší kategorii, nabízí dostatečný výběr a řadu solidních modelů, z nichž mnohé se těší velké oblibě. V této ceně pořídíte především textilní kufry nebo menší skořepinové modely. V obou případech ale půjde o výrobky spíše z levnějších materiálů bez nějakých nadstandardních vlastností nebo vybavení. Pokud ale cestujete jen jednou za čas, může jít o zcela dostačující řešení.

Kufry do 3000 Kč

V této cenové relaci najdete největší výběr a množství velmi populárních modelů. Sortiment zahrnuje skořepinové i textilní kufry, často už z lepších materiálů. Stále však nejde o TOP kvalitu zpracování nebo životnost. Přesto by tato zavazadla měla dobře obstát i při častějších cestách.

Kufry nad 3000 Kč

Cestujete hodně často nebo dbáte na špičkovou kvalitu? Pak se rozhlédněte v této kategorii. Do 5000 Kč najdete parádní kufry pro běžné použití. Do 10 000 Kč už modely ze špičkových materiálů a s prvotřídní výbavou. Nad 10 000 Kč už jde často o exkluzivní, designové kousky, kufry z hliníkových slitin, kožené kufry nebo jiné speciality.

Nejlepší značky cestovních kufrů a zavazadel

Na které výrobce zavazadel je spoleh a nabízejí kvalitní výrobky?

 • Wings – Značka, jejíž kufry se umísťují na předních příčkách oblíbenosti. Výběr není nijak široký ani rozmanitý, ale každý kufr je velmi dobře zpracován. Značka nabízí výhradně skořepinové kufry.
 • RGL – Kufry RGL patří k vůbec nejprodávanějším. Jde převážně o textilní kufry v nižší cenové kategorii. Přesto se obvykle těší velmi dobrému hodnocení v testech cestovních zavazadel.
 • Travelite – Velmi známá značka s obrovským výběrem nejen kufrů, ale i tašek a dalších zavazadel. Sortiment je bohatý a většina výrobků spadá do střední cenové kategorie.
 • David Jones – Značka nabízí textilní i skořepinové kufry i další typy zavazadel. Cena se pohybuje nejčastěji od 700 do 1500 Kč. Produkty mají zajímavý design a slušnou kvalitu.
 • Samsonite – Naprosto bezkonkurenční výběr. Na tisícovku kufrů a tři stovky tašek všech typů. Budete ale muset sáhnout poněkud hlouběji do kapsy. Samsonite jsou špičková, značková zavazadla – většina modelů stojí přes 4000 Kč.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaké by měl mít rozměry příruční kabinové zavazadlo do letadla?

Pokud jde o příruční zavazadlo, tedy kufr, který můžete mít u sebe na palubě letadla, požadované rozměry a max. zátěž se u konkrétních leteckých společností liší. Zpravidla se ale maximální povolené rozměry pohybují okolo 55 x 40 x 20 cm. Povolená hmotnost je pak nejčastěji 7-10 kg. Vždy se ale informujte o konkrétních požadavcích.

Jaké by měl mít rozměry a váhu cestovní kufr do zavazadlového prostoru?

V ceně letenky obvykle bývá odbavení zavazadla do 20-23 kg. Ale vždy záleží na konkrétní společnosti nebo typu letenky. Zavazadla, která přesahují předplacené rozměry, můžete samozřejmě přepravovat taky. Budete si ale muset připlatit. Doplatky za nadváhu přitom bývají často enormní. Je tedy nutné se dobře informovat a případně si rozmyslet, co se vám vyplatí.

Jak by měla vypadat jmenovka na kufr do letadla?

Jmenovka nesmí na zavazadle nikdy chybět. Bývá součástí kufru nebo je možné ji dokoupit či vyrobit. Každopádně by měla obsahovat vaše jméno a přesnou adresu včetně země a samozřejmě kontakt: telefonický, případně i emailový.

Jak kufr udržovat v čistotě?

Nejméně práce je se skořepinovými kufry. Ty jsou snadno omyvatelné, stačí špínu setřít vodou nebo šetrným speciálním přípravkem. Nepoužívejte agresivní čistidla. Totéž platí u textilních kufrů, u kterých už může být čištění náročnější – ověřte si v návodu, jaké přípravky smíte používat. Textilní kufry ale nikdy nelze prát. Nejnáročnější na údržbu jsou kožené kufry. Pokud chcete kufr ochránit, můžete použít impregnaci, speciální obal nebo třeba stahovací fólii.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Travelite Quick 4w M
Velikost: Střední
Objem: 79 l
Rozměry: 70 x 45 x 27/31 cm
Hmotnost: 3,7 kg
Materiál: ABS
Kolečka: 4
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2339 Kč Číst recenze
#2Heys Xtrak M
Velikost: Střední
Objem: 92 l
Rozměry: 66 x 45 x 29,5 cm
Hmotnost: 4,8 kg
Materiál: Polykarbonát
Kolečka: 4
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2860 Kč Číst recenze
#3American Tourister
Soundbox spinner 55

Velikost: Malý / Palubní
Objem: 35,5 / 41 l
Rozměry: 40 x 55 x 20 cm
Hmotnost: 2,6 kg
Materiál: Polypropylén
Kolečka: 4
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2799 Kč Číst recenze
#4March Gotthard L
Velikost: Velký
Objem: 111 l
Rozměry: 77 x 52 x 30 cm
Hmotnost: 3,4 kg
Materiál: 100% Polypropylen
Kolečka: 4
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3614 Kč Číst recenze
#5Travelite Cabin 2w S
Velikost: Malý / Palubní
Objem: 44 l
Rozměry: 55 x 40 x 20 cm
Hmotnost: 1,9 kg
Materiál: Polyester
Kolečka: 2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1299 Kč Číst recenze
#6SUITSUIT TR-122/3-S Caretta
Velikost: Malý / Palubní
Objem: 31 l
Rozměry: 55 x 35 x 20 cm
Hmotnost: 2,4 kg
Materiál: ABS
Kolečka: 4
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1859 Kč Číst recenze
#7Titan Paradoxx 4w S
Velikost: Malý / Palubní
Objem: 40 l
Rozměry: 55 x 40 x 20 cm
Hmotnost: 2,5 kg
Materiál: Polypropylen
Kolečka: 4
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2599 Kč Číst recenze
0 Sdílení

Lucia

Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz